Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Umístění venkovní jednotky - topení klimatizací

Autor: Jan Šlezingr
Datum: 28.01.2019 19:06
uživatel: 100723

V domě s přímotopy plánuji vyzkoušet topení pomocí klimatizace, zatím v jedné místnosti - kuchyni.

Venkovní jednotku mám možnost umístit na jižní stěnu do dvora, nebo na severní stěnu směrem k silnici , kde nejsou žádná okna do obytných místností.

Z hlediska hluku a estetiky preferuji severní zeď, bude však delší vedení.

Přinese umístění venkovní jednotky na jih nějaký energetický přínos pro topení?

Jaké ztráty lze očekávat při vedení trubek s chladivem venkem? (W/m)? Délka vedení cca 8 metrů.

Vybrali jsme jednotku MSZ-SF25VE3 + MUZ-SF25VE. Místnost je nyní vytápěna přímotopem 1500 W.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Šlezingr02.02.2019 22:35
Jakub Šafanda29.01.2019 08:50
Jiří Kubíček28.01.2019 20:07
Jan Šlezingr28.01.2019 19:44
Jiří Kubíček28.01.2019 19:34

Datum: 02.02.2019 22:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A takhle to dopadlo.

https://honzasl.rajce.idnes.cz/Topeni_klimatizaci/

Podařilo se mi dohledat tady na diskuzi odkaz na Aitrforum, kde Metball ukazuje graf, ze kterého jsem pochopill, že skutečně změřený COP pro jednotku vzduch-vzduch je tak nějak 2.

V daném objektu se ročně spotřebuje ee za 50tis korun (plus paušály), náklady na vytápění (bez TUV) z toho odhaduji na 35 tis. ročně. Na komplení pokrytí celého domu bych potřeboval 5 jednotek po dvaceti tisíci, tj. investice 100 tis. korun. Pokud správně chápu cop, znamenalo by to, že spootřebuju elektřiny polovinu, tj. roční úspora 17500 Kč. Tedy návratnost v nejhorším případě 6 let. To je podle mě přijatelné, zvlášť když uvážím, že roste a poroste cena elektřiny.

Počítám správně?

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 29.01.2019 08:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Umístil bych to tak, abych nepřetlačoval převažující větry. Pokud to máte někde na kopci, je vhodné toto zohlednit.
Co se kondenzátu týče, já to svědl do dešťové kanalizace. Dal jsem tam i topný samoregulační kabel a celé to spínám mechanickým termostatem někde kolem nuly.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 28.01.2019 19:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, dejte venkovní jednotku tam, kde vám to více vyhovuje. Klimatizace sice neinstaluji, ale i klimoška blízko přes stěnu musí mít nějaké minimum chladivového vedení, nyní nevím, zda je to 2 nebo 3 metry, navíc jsou trubky s chladivem izolované. Podle mne nemusíte vůbec řešit, zda to tedy budou 3 nebo 8 metrů a zda venkovní jednotka bude na severní nebo jižní straně, na celkovou spotřebu a účinnost klimošky to bude mít zanedbatelný vliv, jen bude instalace o něco dražší. Navíc budete klimošku používat i v létě k chlazení. Ještě stojí za zmínku, že chladivové potrubí by mělo mít kvůli odvodu kondenzátu nějaký spád mezi venkovní a vnitřní jednotkou, aby nebylo potřeba čerpadlo, nebo byste musel hadici s kondenzátem vyvést jinudy.

Autor: Jan Šlezingr
Datum: 28.01.2019 19:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Instalaci mám naštěstí zdarma (v rámci rodiny).

Není to u mě doma, je to pro tchány a je předpoklad, že chlazení používat nebudou (prý).

Sám mám doma venkovní jednotku na severu, topí skvěle - ovšem něběží nonstop, ale jen na přifouknutí, když máme potřebu zvýšit teplotu obýváku. Šlo mi o no,, zda sluníčko umí pomoct např. při odmrzání jednotky.

Druhý dotaz: co odkap kondenzátu z venkovní jednotky při dlouhodobém topení. Můžu očekávat nějaké potíže?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 28.01.2019 20:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Ono toho sluníčka moc v zimě není a žádný zásadní vliv na odmrazování to podle mne mít nebude. U kondenzátu u venkovní jednotky při topení bych též neviděl žádný problém, buď to bude odkapávat přímo z jednotky, nebo můžete natáhnout hadici někam, kam to bude vyhovovat.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.