Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Topení /teplovodní vlozka

Autor: Olga Batorova
Datum: 30.01.2019 17:24
uživatel: 129604

Novostavba obytná 270 plus 100 sklep.
Hledáme momentálně krbovou vložku teplovodní a její zapojení.
Hlavní je plyn, (chtěli jsme prvně kotel na dřevo, ale krb bude na práci se dřevem úplně stačit.) Krb sezóně a na hezké chvilky.
Les je k dispozici, (Tepelne ztraty dle projektanta jsou TZ prostupem cca 6 kW a TZ větráním bez rekuperace při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h cca 3,1 kW, tedy celkem 9,1 kW. (cca 340m2 vytápěné plochy), .
1NP podlahovka plus žebříky, 2NP podlahovka plus radiátory. Sklep radiátory.
Bojler 200l kombinace příprava na solar.
Otázky zní, řešíme zapojení krbu, někdo říká jedine jen přes akumulační nadrz.
Hledáme vhodnou variantu pro nás dům. Děkuji zareakce a rady.
Dnes ve 13:44 • staví dům • Odpověz • To se mi líbí

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
pepa novak06.02.2019 22:29
Ondra Brichta30.01.2019 22:26
Mirek Svejda30.01.2019 19:50

Datum: 06.02.2019 22:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104143
reakce na ...
Teplovodní vložka jedině s AKU!
Asi ji dáte do 1np? Aku dáte do sklepa? Tak to si pořiďte pořádně spolehlivý záložní zdroj!
Mám kamna Verner 13,10 (zaizolovaná zadní strana,není z výroby) , tzv.špatnou samotíž(s čerpadlem na pomoc oběhu při natopené aku) při výpadku elektřiny se kamna při hodně natopené nádrži zavřou, ale zbytek tepla se pořád má kam tlačit. Žádnou UPS nepotřebuji.
Že borovice není vhodná do krbu jsou kecy od lidí co nemaj pořádný topeniště,po přiložení dvířka černý, po 15 minutách zas čistý. Protože topim naplno a žár v topeništi saze spálí. Topil jsem už snad vším co v tomhle státě roste i štěpkou. Jediný rozdíl je jak často musím přiložit.
A teď počítejte - kamna 65,- + aku + čerpadlo,esbe,armatury,ups + práce a hlavně teplovodní krby nad 10kw příkonu podléhají kontrole!
S lacinou vložkou-kamny budete přetápět místnost. A pokud vypadne elektřina tak to z aku do topení stejně netopí. Taky mrznu. Pokud jsem topil týden plynem,musel jsem v domě přemístit termostat,prostě ta sálavá složka (i když tady malá) dělá svoje.

UŽ JSEM TO PÁR LIDEM ROZMLUVIL. Dejte se spíše směrem akumulačních sálavých kamen. Jsou nezávislé na el. Soustavu můžete optimalizovat dle potřeby kondenzačního kotle bez kompromisů.
Je dobré rozdělit systém, aby šlo vypnout-omezit místnosti kam sahá teplo z kamen. Aby ,až budete topit, bylo teplo všude a ne ,že termostat vypne a v koupelně je zima, u kamen tropy. Máte patrový dům, to je velká výhoda-otevřete dveře a přebytek jde na chodbu a nahoru.
Jsou docela těžká,ale podložit strop je banální záležitost,proti zapojení systému s ups atd.
http://www.tomasjira.cz/realizace/akumulacni-salava-kamna-rove-127/ dejte si na víkendový topení tohle(jen mi tam chybí schody,správně je tam prostor na zásobu dřeva, aby si pěkně v teple orazilo) a zaručuji Vám,že se budete hádat každou sobotu kdo tam bude ležet.

Autor: Ondra Brichta
Datum: 30.01.2019 22:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117952
reakce na ...
Určitě přes akumulačku, TZ máte velmi malé takže v případě plného natopení soustavy musíte přestat topit , případně nesmíte ani začít topit jinak soustavu přetížíte a zbytečně budete "provokovat" pojistné systémy.
A hlavně nezapomínat na pravidelnou kontrolu záložních zdrojů čerpadel, protože jako na potvoru odejdou když je nejvíc potřebujeme.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 30.01.2019 19:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Nejjednodušší řešení je použít AN s integrovaným výměníkem pro ohřev TUV a případně i výměníkem pro soláry. Např. nádrž LMT+DN32. Jako zdroj tepla k ní na jedné straně připojíte plynový kotel a krbovou vložku. Na výstupu dvojici směšovacích sad. Každá složená z čerpadla a termostatického trojcetného ventilu.
Výhodou je, že tím nahradíte bojler, zajistíte spolehlivé hydraulické oddělení obou kotlů a topných okruhů a samozřejmě máte přípravu pro soláry. Z hlediska ohřevu TUV je to hygieničtější varianta než klasický bojler.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.