Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Ohřev TUV - kotel na tuhá paliva + plynový

Autor: Martin Nováček
Datum: 04.02.2019 09:39
uživatel: 129665

Dobrý den,
poradíte mi někdo, jestli jde kombinovat ohřev teplé vody plynovým kotlem a kotlem na tuhá paliva? Představoval bych si plynový kotel s ohřevem vody v externím zásobníku a možnost v tom samém zásobníku ohřívat vodu pomocí kotle na tuhá paliva, když se zrovna kotlem na tuhá paliva topí. Čili v době, kdy je zatopeno kotlem na tuhá paliva nahřívá vodu tento kotel, jakmile teplota vody v zásobníku klesne pod určitou hodnotu (už se netopí apod.), ohřívá vodu kotel na plyn. Je to technicky možné? Vyplatí se ohřev vody takto kombinovat? Prodraží se takový systém? Děkuji za reakce.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Pavlo04.02.2019 12:15
Martin Nováček04.02.2019 11:54
Pavel Pavlo04.02.2019 11:49

Datum: 04.02.2019 11:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129665
reakce na ...
Promiňte, jsem laik. Šlo mi spíš o to, aby byl celý proces přepínání automatický a já nemusel nic přepínat manuálně. A ještě mě zajímá, jak ošetřit, aby voda z kotle na tuhá paliva v topné spirále (v zásobníku) neochlazovala natopenou vodu z plynového kotle v době, kdy se kotlem na tuhá paliva netopí (jestli tedy uvažuji správně). Děkuji

Autor: Pavel Pavlo
Datum: 04.02.2019 12:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100426
reakce na ...
Pane Nováčku...pokud budete chtít topit plynovým kotlem,tak holt vypnete elektriku do kotle na pevná paliva a naopak.

Ke kotli na pevná stejně budete muset jít tak či tak zatopit a přiložit.

Co na tom chcete ještě automatizovat.

Ty kotle neví, který si z nich chcete vylosovat :-)

Ochlazovat se vám nic nebude to obstarají 3CV ventily...případně zpětné klapky.

Tuto sestavu vám udělá každý pokročilý a šikovný topenář.
Není na tom nic neobvyklého...je to běžná praxe.

Autor: Pavel Pavlo
Datum: 04.02.2019 11:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100426
reakce na ...
Jednoduchá záležitost.
Dvě čerpadla, která budou hlídaná (řízená) dvěma termostaty.
Respektive...pokud si koupíte PK připravený pro napojení pro externí zásobník,tak vám bude stačit pouze jedno čerpadlo a jeden termostat pro obsluhu nabíjení TUV.
Pouze budete vypínat to co momentálně nebudete používat tuhá/plyn.

Samozřejmě čerpadlo pro UT na pevná paliva.
Elektricky se to dá obsloužit přes relé - čerpadlo TUV/čerpadlo UT.

Nebo pro pevná paliva namontujete jedno čerpadlo + 3CV ventil podobně jako bude zapojený PK.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama