Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Parotěsná/paropropustná fólie v dřevěné skladbě podlahy

Autor: Václav Novák
Datum: 05.02.2019 19:10
uživatel: 129681

Zdravím, provádím přístavbu RD a potřeboval bych radu ohledně fólií ve skladbě dřevěné podlahy v prvním patře (1 pokoj, ložnice) a následně na malé půdě, která bude nad ní a sloužit jako skládek.

Skladba stropu/podlahy v ložnici:

Plovoucí podlaha
Kročejová izolace 8mm
OSB DESKA 16mm (pouze kvůli srovnání výšky podlahy s původním domem)
OSB DESKA 22mm
Prkna coul
?? Parotěsná fólie ?? - napsáno dle architekta
Trámy (mezi nimi izolace min. vatou)
Izolace min. vatou + rastr na sádrokarton
Parotěsná fólie
Sádrokarton

Na půdě to samé, samozřejmě bez plovoučky, kročejovky a na prknech jen 16mm OSB

Můj dotaz je na tu paropropustnou fólii mezi trámem a prknem. Mám to tak nakreslené ve výkresu od architekta. Od známého zedníka jsem se doslechl, že by tam v zásadě nemusela být, jelikož OSB desky (lepené v zámkách) by prý neměli žádnou vlhkost do izolace propustit.
Od architekta to chápu tak, že by paropropustná měla zabránit zatečení vody do izolace a zároveň propouštěla případnou vlhkost, která by se (nevím odkud) v izolaci objevila.

No a ke všemu jsem se na internerových fórech a webech dočetl, že se na trámy nemá dávat paropropustná, ale parotěsná. Ta samozřejmě nepustí vlhkost do izolace, ale zase izolaci zcela utěsní společně s tou spodní parotěskou pod sádrošem, takže si říkám, že to nebude dýchat a aby to nemělo tendenci někde plesnivet.

Prosím o radu zkušených, zda -li tam dát a jakou.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Václav Novák06.02.2019 00:14
Jiří Kubíček05.02.2019 23:58
Václav Novák05.02.2019 22:50
Jiří Kubíček05.02.2019 21:02

Datum: 05.02.2019 21:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, důležité je uvést, jaké budou teploty na obou stranách konstrukce. Předpokládám, že půda vytápěná nebude, na druhou stranu asi přízemí normálně obývané a vytápěné bude ?

V případě, že by se tedy jednalo o konstrukci mezi dvěma trvale vytápěnými a obývanými prostory, pak nedochází prakticky k žádné difúzi vlhkosti a parozábrana jako takové není v konstrukci důležitá, maximálně v případě nějakých prostor se zvýšenou vlhkostí, jako je třeba koupelna. Dále u takové konstrukce nejsou zas tak důležité tepelně izolační vlastnosti, ale akustické - je potřeba řešit vzduchovou neprůzvučnost a útlum kročejového hluku. Můj názor je takový, že pro řešení vzduchové neprůzvučnosti stačí, když je v konstrukci 10 - 15 cm jakékoli minerální izolace, jestli takové množství bude mezi trámy, pak je zbytečné dávat další izolaci pod trámy, stejně jakoby tam nemusela být ta parozábrana vyjma např. té koupelny. Útlum kročejového hluku by měl být řešen správnou kročejovkou o odpovídající síle a nejsem si jist, zda 8 mm je dostačující, i když lepší něco než nic, a dobrou plovoucí roznášecí vrstvou na kročejovce, což plovoučka je chabá náhrada a když je na to místo, mělo by se to řešit jinak. K tomu mi přijde zbytečné mít jako podklad prkna a ještě dvě vrstvy OSB desek. Takže nad trámy bych to osobně řešil takto:
- vytvoření podkladní vrstvy z prken nebo OSB desek o odpovídající síle podle osové vzdálenosti trámů
- na to by celoplošně přišla kročejovka, síla by se volila podle toho, kolik vám na ní zbude místa, chtělo by to nejméně 2 cm, ale může to být 4-5 cm, volil bych hobru nebo minerální kročejovou izolaci pro lehkou plovoucí podlahu
- na to by se vytvořila pořádná plovoucí roznášecí vrstva jen ležící na kročejovce a s dilatací kolem stěn, vytvořena by byla ze dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek o síla 2x 15 mm
- na to už můžete dát libovolnou krytinu, třeba i tu "plovoučku"

Co se týká té fólie na horní straně konstrukce, je jen na vás, zda ji tam dáte nebo nedáte, v žádném případě by to neplnilo funkci parozábrany, ale maximálně separační vrstvy proti zatečení vody a pak by tato nějaká třeba PE fólie byla mezi kročejovkou a plovoucí roznášecí vrstvou. Jelikož ale na hoře bude jen ložnice a nějaký pokoj a pravděpodobně tam ani nebude natažena žádná voda, tak mi to přijde zbytečné. V zásadě tedy v té konstrukci nemusí být fólie žádná, vyjma např. té případné koupelny v přízemí. Kdyby ale měla nastávat situace, že např. dlouhodoběji v zimě nebude nějaký prostor v domě vytápěn, pak by měla být parotěsnící vrstva mezi vytápěným a nevytápěným prostorem a to na vytápěné straně konstrukce.

U té konstrukce mezi patrem a nevytápěnou půdou zase nejsou tolik důležité akustické vlastnosti a už vůbec není potřeba řešit útlum kročejového hluku na půdě, důležité jsou ale tepelně izolační vlastnosti konstrukce a aby při difúzi z vytápěného do nevytápěného prostoru nedocházelo v konstrukci ke kondenzaci vlhkosti. Takže by to mělo být asi takto:
- SDK podhled
- parozábrana a nejlépe s vytvořením instalační mezery mezi parozábranou a podhledem
- dostatek tepelné izolace, něco mezi trámy a něco nejlépe celoplošně buď pod trámy nebo nad trámy, nevím, jak vám to tam výškově vychází, ale nebylo by špatné, kdyby izolace bylo celkově alespoň 30 cm
- pochozí vrstva na půdě, v žádném případě už z vrchní strany nesmí přijít žádná parotěsnící vrstva, maximálně můžete dát mezi pochozí vrstvu a trámy pojistnou kontaktní difúzní fólii s malým difúzním odporem, ale obejde se to bez toho, protože pojistná fólie by měla být především ve střeše, dále by bylo dobré to udělat tak, aby mezi izolací a pochozí vrstvou byla malá mezera, jako pochozí vrstvu bych dal buď prkna, ale nechal malé mezírky mezi prkny, nebo můžete použít OSB desky, ale nechte malé mezery po stranách, je úplně zbytečné dávat na půdu jako pochozí vrstvu prkna a na to ještě OSB desky, ale i tak to můžete udělat, jestli vám není líto materiálu, v případě použití jen jedné vrstvy (OSB nebo prkna) je potřeba zvolit takovou sílu prken nebo OSB desek, aby to opět vyhovovalo osové vzdálenosti trámů

Datum: 05.02.2019 22:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji mnohokrát, dozvěděl jsem se ještě více, než jsem chtěl. Bohužel už mám pár měsíců nakoupené OSB desky jak 22 tak 16. Vědět toto dříve, tak jsem tedy nekoupil tu druhou 16 a použil o to větší kročejovou izolaci.

Jel jsem podle plánu. Pod ložnicí se bude nacházet vstupní chodba a kuchyně. Koupelna bude dál, právě z původního domu, kde je železo-betonový strop.

V zásadě si už pár měsíců rvu vlasy, že jsem nepochopil, jak jsem tenkrát mohl architektovi kývnout na dřevěný strop, jelikož původní dům, ke kterému přistavuji, má stropy právě z betonu. Tenkrát to bylo plánované asi s ohledem na finance, těžko říct. Je pravda, že se projekt během práce upravoval, jelikož se měnili trochu vlastnické poměry. Ale to zacházím do zbytečných detailů.

Takže do ložnice není zapotřebí dávat nad trámy žádnou fólii, to jsem rád. Napadlo mě to také z hlediska, kdyby se časem něco vylilo na podlahu, aby se co nejvíce zabránilo průsaku až do izolace. I tak mi ale dávalo větší smysl dát to pod plovoucí podlahu, aby to nešlo do celé skladby, tudíž dle projektu nad trámy mi to opravdu nedávalo smysl. A z podobného hlediska jsem to bral i na té půdě.

Každopádně půda nebude vytápěna, ale je tedy také zateplena 18cm vatou. Bylo mi řečeno, že se to ani nedělá, ale vím, jakých teplot se pak dosahuje právě na půdě v původním domě. Proto jsem chtěl zateplit i půdu, aby tam nebyly takové výkyvy teplot. Mezi půdou a ložnicí plánuji 24 nebo 26 cm izolace. Říkal jsem si, že právě díky zateplené půdě by to mohlo stačit. Ale klidně snížím o 4 cm ještě trop a dám celkem 30 cm.

Na půdě jsem se rozhodl dát OSB právě kvůli zakrytí mezer mezi prkny, aby tam nezapadával bordel a prach a také kvůli zabránění pronášení prken. Desky na půdě jsem začal pokládat právě včera a jelikož mi zbyla právě difuzní fólie ze střechy, rozhodl jsem se ji unáhleně položit mezi prkna a OSB desky. Bohužel fólie nevystačila, chybí mi cca 3 metry a proto jsem se obrátil na toto fórum, abych věděl, jestli to má vlastně nějakou funkci a nebo bych ji dokupoval zbytečně.

Každopádně jsem pochopil, že to není na škodu, mezi prkny a OSB deskou, ale v zásadě je to tedy zbytečné? Chápu to správně?

Raději se 2x zeptám a budu vypadat jako blbec, než to udělat špatně a být blbec.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 05.02.2019 23:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Mezi OSB a prkny je ta difúzní fólie celkem zbytečná, to jedině, že by tam byly jen prkna a mezi nimi kvůli lepší difúzi mezírky, pak by přišla pod prkna. Jinak jestli bude zateplená i střecha půdy, tak v tom stropě těch 26 cm izolace bohatě stačí.

Datum: 06.02.2019 00:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji velice

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama