Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Rekonstrukce 2.NP- přibližné TZ

Autor: Martin Němec
Datum: 06.02.2019 14:11
uživatel: 129663


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,

provádím rekonstrukci 2.np u RD a chtěl bych znát přibližné tepelné ztráty, bohužel si to sám spočítat nedokážu ( na kalkulačce zde na TZB pořádně nevím co a jak odklikat.)

Výkon pro podlahové topení jsem počítal tabulkově Tz 30w/m3 objemu místnosti *1,3 rezerva výkonu.
Dopočítal jsem se k 9,8kw

Najde se tu někdo ochotný spočítat to mi to?

Rozměry v příloze
okna plastové rok 2003 Uw kolem 1,2 rozměr 130cmx130cm

Střešní okna v plánu 6ks Velux mk006 Energeticky úsporné trojsklo Uw 1,1

Chtěl jsem si nechat spočítat PENB, ale odkázali mě za účelem zjištění TZ pro vytápění obrátit na projektanta otopných soustav....

Děkuji předem za případný výpočet.
S Pozdravem M. Němec

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 70   starší >>
Příspěvky
Autor: Martin Němec
Datum: 12.02.2019 20:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129663
reakce na ...
Zacinam se ztracet v prispevcich. Reaguji z mobilu a mam to znacne neprehledne. Pokusim se shrnout vase rady a jeste se na par veci doptat. Pokud me komentare pusobi arogantne a nevazici si rad. Omlouvam se neni to muj zamer.

Ja zil v presvedceni ze primotopy jsou neekonomicke s ohledem k el. podlahovce.

Vytapeni klimoskou je muj zamer a s vasim doporucenim souhlasim.
Jiz jsem to v nekterem komentari zminoval.
Vytapet klimoskou (krbem) + dotapet podlahovkou byl muj zamer od zacatku. proc mam podlahovku vynechat a dotapet primotopem? To uz neni tak energeticky narocne?

podlahove topeni bych stejne rad zachoval v koupelne wc a chodbe, kde bude polozena dlazba.

Pokud bych se ridil radou vytapet plynem, bohuzel nemam moznost ohrevu TUV plynem v miste odberu. Musim mit el. boiler v patre.

Vytapeni klimou a primotopem pocitate s priznanou sazbou d57?

3x50 sem vypocital potrebou 7-10kw v topeni + pracka susicka boiler. mozny soubeh 3 troub 2 pracek a susicek. 2 indukcnich desek. Hlavne v top e sezone hrozi pretizeni.

Zitra by mel dojit revizak poradit co a jak s velikosti jistice.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 12.02.2019 21:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Vezmu to nějak postupně:
1) přímotopy jsou asi tak stejně ekonomické jako el. podlahovka, dokonce tou el. podlahovkou můžete protopit o něco více, když v podlaze nebude tepelná izolace a krytina bude s nějakým větším tepelným odporem, protože část tepla půjde dolů, ale byl by to jen malý rozdíl, co tedy zvolíte je jen na vás, můžete i někam dát přímotopy a někam el. podlahovku, ale ty přímotopy (nebo olejové radiátory, které mají trochu i té akumulace) budou levnější z hlediska investice, z hlediska provozních nákladů je tedy skoro jedno, zda zvolíte el. podlahovku nebo přímotopy, případně ty olejové radiátory
2) ano, při kombinaci klimatizace + přímotopy nebo olejové radiátory samozřejmě počítám se sazbou D57d, bez této sazby by jakékoli vytápění za pomocí elektřiny nemělo význam a bylo by rovnou podstatně lepší topit plynem do nízkoteplotních radiátorů
3) uvidíte, jak nám to spočítá revizák, ale v případě třech fází a správném rozvržení el. vedení jsem přesvědčen, že domu 3x 32A bude stačit, nikdy se nestane, že všechny spotřebiče v domě budou zapnuté najednou a ještě na plný výkon. navíc paušál za jistič u sazby D57d není nejlevnější, je dost možné, že by si dům vystačil i s jističem 3x 25A

Když to shrnu, je potřeba si nejdříve zajistit sazbu D57d, 3x 32A by vám mělo bohatě stačit, do největšího otevřeného prostoru bych dal levnou klimatizaci (do 25.000,-Kč i s prací určitě nějakou seženete), tam, kde bude dlažba můžete klidně použít el. podlahové vytápění, v ostatních částech domu bych použil přímotopy nebo olejové radiátory. Jestli bude nějaký obyčejný krb, tak nezapomeňte, že vzhledem k vašim TZ, kdy většinu sezóny budete pokrývat aktuálně asi jen poloviční TZ a v místě krbu ještě menší, by bylo dobré pořídit krb s co nejmenším výkonem, do 3 kW bude bohatě stačit. Ještě, co se týká ohřevu TV, tak záleží na počtu lidí a tedy spotřebě TV, ale od 4 lidí a více už by se vám vyplatilo nějaké úspornější zařízení, než je jen el. bojler, a to buď bojler s vestavěným TČ s vyřešeným přepínání nasávání a vysávání podle ročního období mezi exteriérem a interiérem, nebo se dá pořídit klimatizace napojená přes výměník na zásobník TV: https://www.elkap.shop/delene-ohrivace-tuv-set-swh-35era-swh-200ira .

Autor: Martin Němec
Datum: 12.02.2019 21:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129663
reakce na ...
32A si myslim, ze neni dostacujici pro 3 generacni rodinu. 2 prarodice 2 rodice. 2 mladi s 2 detmi.

Ted mame 3x25A s dalsi rodinou to bude aspon 32A plus vytapeni el. to jest minimalne 40A

Proc mi tedy panem filipem a i vami byla rozmlouvana podlahovka? kdyz ma +- stejne naroky na energii jako primotopy.

nejspis se rozhodnu pro variantu klimatizace + primotopu (mozna infrapanelu) v hlavni casti RD a chodbu s koupelnou el. podlahovka.

Odpadne mi dalsi starost s el. podlahovkou, kdy byla od projektanta navrhnuta primo na hruby beton a mel sem starosti o roztaznost a krocejovy utlum. Odpadne i akumulace v 8cm betonu (vyska betonu v VSZ plechach na I180 nosnicich) a lepsi prechod z primotopneho topeni na krbove.

moznost nizkoteplotnich radiatoru nezavrhuji, necham si nachystane trubky do patra a v pripade vetsi rekonstrukce teplovodni soustavy a napriklad ohrivani akumulacni nadrze tepelnym cerpadlem rozvedu po patre radiatory.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 12.02.2019 21:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
- co se týká dimenzování hlavního jističe, tak se s tím revizákem pobavte na téma prioritního relé. To je zařízení, které vyhodnocuje protékající proud a při překročení nastavené hodnoty vypne neprioritní spotřebiče např bojler nebo topení.
- pro TČ nepotřebujete akumulační nádrž.
- pokud neděláte novou podlahu, tak je podlahové topení podstatně dražší, než nějaké přímotopy. Navíc ve Vašem případě bez izolace pod PT budete vlastně vytápět drahou elektřinou dolní byt vytápěný plynem. To nedává smysl.

Autor: Filip Filip
Datum: 12.02.2019 18:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Plánovaný jistič 40 - 50 A ? To si děláte srandu. Zde bych se určitě obrátil na nějakého projektanta, protože podle mě i na 3 rodiny se musíte vejít do 3 x 32 A, i když budete mít všichni indukční desku, a všechny možné i nemožné serepetičky. Doufám, že nemáte pouze jednu fázi ???
Filip

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 12.02.2019 18:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Naprosto souhlasím, pro takový dům musí být 3x 32A úplně dostačující.

Autor: Filip Filip
Datum: 12.02.2019 17:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Nastíním jednu z možných variant. Topící klimatizace do největší místnosti, ze které vede co nejvíce dveří do dalších místností. Když musíte mít krbová kamna, tak pozor na volbu jejich výkonu. Já mám na chatě Jotulky ( TZ 3,5 kW ) o výkonu 5 kW a je tam spíše horko. Jako hlavní topení původně byly naprojektovány přímotopy. Jezdím tam každý víkend a přímotopy mě nechybí ( ani jsem je nekoupil ), stačí to vytápět klimatizace ( ta to temperuje celou zimu na 14 °C ) a když přijedeme, tak ji dám na plný výkon, zatopím v Jotulkách a za 20 min. je trenýrková teplota. Původně jsem také šilhal po podlahovém topení, ale výška, izolace, pracnost, cena atd. - všechno bylo proti. Tímto směrem byste se mohl vydat i Vy. Pravděpodobně nic jednoduššího a lacinějšího nevymyslíte. Ještě musím zdůraznit, že v létě se Vám ta klimatizace tak osvědčí, že budete mlaskat blahem.
Filip

Autor: Martin Němec
Datum: 12.02.2019 18:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129663
reakce na ...
Bez urážky, ale četl jste mé komentáře vždy dokonce?

Vždyť uvádím,že klimatizace s vykonem normal 4kw a max 6kw tepla bude instalovana v kuchyni tak, aby dvermi do chodby teplo proudilo po celem patre. a je to primarni zdroj topeni. pri vyssich mrazech krbove kamna opet podporene ventilatorem klimatizace k obehu skrz cele patro. A el. podlahovka projektovana jako hl vytapeni bude v rezimu aha ted se mi nechce chystat drevo, tak me zatom podlahou.

O jakych nakladech na topeni elektrinou se bavime pri tz 3.3kW

20k kc a plynem 10k kc? nesmazava se pak pak rozdil v usorach na topeni ve spotrebe elektriny pri lepsi cene za kw elektriny pouzivanim prave klimatizace a 2 pracek 2 susicek 2 varnych desek. 2 boileru. Dilny s hobby vybavenim pro truhlarinu.

Autor: Filip Filip
Datum: 12.02.2019 18:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. VY to máte stejně rozhodnuto, takže bez urážky - vypadá to, že zde všechny zkoušíte a někdy i vyučujete. Nicméně, pořád mě není jasná ta podlahovka, na to jsem se již ptal a dotaz bez odezvy. Chcete vyhodit prachy ? Nebo má to kamoš, tak já to musím mít taky ? Zrovna ve Vašem případě není ani jeden relevantní argument, abyste tu podlahovku dělal. Ale mě je to v podstatě šumafuk. Udělejte si co chcete, stejně jste si v ničem od nikoho nedal poradit. Pozdravujete Jarošovský pivovar : https://search.seznam.cz/?q=argema+jaro%C5%A1ovsk%C3%BD+pivovar&oq=argema+jaro&sourceid=szn-HP&sgId=uvAMuiCghnJeX0EakxEJLFwoknLfTn-iznwNYGwfkq%3D%3D&thru=sug&su=kc&aq=0
PS Co spodní voda, Morava je proklatě blízko.
Filip

Autor: Mirek Svejda
Datum: 12.02.2019 15:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Taky to nějak nechápu a navíc proč elektrické topení pro horní patro. Pokud podlahové topení tak teplovodní a buď hned nebo v budoucnu připojit na jeden zdroj.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 12.02.2019 16:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, mimochodem předpokládám, že ten dům nyní nemá sazbu D57d a má jen jeden jistič, jedná se o jedno odběrné místo. Docela by mne zajímalo, jestli nebude problém pro takový dům zařídit sazbu D57d, když bude z poloviny vytápěný plynem a navíc to podkroví bude mít asi menší TZ než přízemí. Nevím, jak je to dnes, ale pro přiznání sazby pro vytápění elektřinou byl potřeba výpočet TZ domu a vytápění elektřinou muselo splňovat určitá procenta z TZ domu, což podle mne zde při správném výpočtu TZ nevyjde, ale papír snese všechno. Ještě pak jedině, že by se z toho udělaly dvě oddělené jednotky s vlastním jističem.

Autor: Jozef Homola
Datum: 12.02.2019 08:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Smazané.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 12.02.2019 10:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pro srovnatelný typ topného kabelu je cena rohože zhruba 2 až 3x dražší proti samostatnému kabelu. Pro akumulační podlahovku je to zbytečné vyhazování peněz. Navíc pokud máte členítější plochy, tak je realizace s kabelem jednodušší.

Autor: Martin Němec
Datum: 12.02.2019 10:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129663
reakce na ...
Já vím, blbě jsem se vyjádřil. S instalací pomocí kabelů počítám.

Autor: Filip Filip
Datum: 12.02.2019 11:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
pepo, zase jsi, jak je tvým zvykem neodolal :

Autor: Jozef Homola
Datum: 10.02.2019 11:21 odpovědět upozornit redakci blokovat uživatel: 100172
reakce na ...
Omlouvám se a "hádat" se nebudu a ani přispívat.

Autor: Jozef Homola
Datum: 12.02.2019 11:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Pro šikanu smazané.

Autor: Filip Filip
Datum: 12.02.2019 14:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
pepo, nebreč a raději drž slovo ( veřejný slib )

Autor: Jozef Homola
Datum: 12.02.2019 15:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Pro šikanu smazané.

Autor: Filip Filip
Datum: 12.02.2019 17:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
pepo, to bude tím, že jsi můj oblíbenec. jaká šikana? jen tě upozorňuji na nějaké nesrovnalosti. nic sprostého jsem ti nenapsal. na rozdíl od tebe. běž se za roh politovat.

Autor: Filip Filip
Datum: 12.02.2019 19:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
pepo, ty ses krásně vymazal

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 12.02.2019 10:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, i kdybyste topil na 25°C, což v zatepleném objektu topit nebudete, protože to pak nemá s komfortem nic společného, to maximum bych viděl na 23°C, tak byste měl TZ 3,7 kW. Jinak osobně nevidím problém u el. vytápění v topném výkonu těch 6,6 kW.

Autor: Jozef Homola
Datum: 10.02.2019 09:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Nejdůležitější jsou parametry toho co tvoří strop, uživatelská teplota v pokojích a klimatická oblast. Ztráty do podlahy se nepočítají, pokud vespod není nějak odlišná teplota a nadezdívka se spočítá snadno. Musí být známá plocha oken a reálný prostupový činitel. Bez výpočtu jednotlivých mísností nelze spolehlivě navrhnout topení.

Autor: Martin Němec
Datum: 10.02.2019 09:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129663
reakce na ...
No vida, na tyto data jsem zapoměl a přitom sam vím, že jsou základní...

Klimatická oblast : Uherské hradiště (cca -12)
vnitřní teplota 22
Dům na hraně zástavby, většinou severní větry od moravy. (Jarošov Na Trávníku 320)

strop sdk podhled, 30cm vata, sedlová střecha, ložnice 2x velux mk006 rozměr 78x118 trojsklo 1.2, pokoj to jisté, pokoj 2 taktéž. Tvar stropu v příloze.

Stará výstavba, miako, beton 10cm, 30cm mineralni vata.

Autor: Jozef Homola
Datum: 10.02.2019 09:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Pro šikanu smazané.

Autor: Martin Němec
Datum: 10.02.2019 10:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129663
reakce na ...
Fotogalerie:
Nevím, stará střecha ji taky nemá. A na nové ji projektant nedal, statik to prej viděl a tesař taky nic nenamítal. Možná není potřeba vzhledem k ocelové konstrukci.

Autor: Jozef Homola
Datum: 10.02.2019 10:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
pro neustálo šikanu smazané.

Autor: Martin Němec
Datum: 10.02.2019 10:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129663
reakce na ...
Omlouvám se, moc jsem to nepochopil. Je tedy strecha v poradku nebo mam chtit do skladby doplnit stredovou vaznici?

Autor: Filip Filip
Datum: 10.02.2019 10:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Žádné vrcholová vaznice není potřeba. Pepa si asi nevšiml, že ja tam svařenec z ocelových íček.
Filip

Autor: Jozef Homola
Datum: 10.02.2019 11:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Pro šikanu smazané.

Autor: Filip Filip
Datum: 10.02.2019 11:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
ještě jsem ti dneska netykl. asi trpíš nějakou poruchou vnímání. nyní už můžeš brečet. nicméně, když to nevidíš, tak to je tvoje vada. přečti si v časové posloupnosti, co kdo napsal

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 70   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama