Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Podlahové topení elektrické vs. radiatorové s kondenzačním kotlem

Autor: Robert David
Datum: 07.02.2019 10:38
uživatel: 129697


Dobrý den,
mohl by mi prosím někdo fundovaný objasnit, jaký bude asi procentuální rozdíl nákladů na vytapění elektrickým podlahovým topením a radiátorovým s kondenzačním kotlem? Výhody, nevýhody a pořizovací náklady jednotlivých systémů jsou mi známy. Jedná se mi o přibližné procentuální vyjádření, proto neuvádím typ objektu, ani tepelné ztráty.

Mockrát děkuji a odborné názory a odpovědi

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček07.02.2019 11:34
Jozef Homola07.02.2019 11:09
Mirek Svejda07.02.2019 10:53

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 07.02.2019 11:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jestli vás zajímají pouze samotné provozní náklady na vytápění neb ohřev TV bez jakýchkoli dalších plateb (paušální platby, ostatní spotřeba domácnosti), tak tam je to jasně dáno rozdílem ceny za 1 kWh energie, kde je plyn nyní asi na poloviční ceně a tedy byste by na polovičních nákladech (na pokrytí stejných TZ domu a stejné spotřeby pro ohřev TV potřebujete stejný počet kWh, ať už je to plyn nebo elektřina). Akorát jde o to, jestli u některé ze zvolených systémů nenastávají nějaké ztráty, ale jestli je celý systém ve vytápěné zóně, pak je to jedno, jestli to jsou radiátory, el. podlahovka nebo teplovodní podlahovka, potřeba tepla bude skoro stejná. Nějaké rozdíly by mohly nastat např. kdyby část topného systému byla mimo vytápěnou zónu, nebo kdyby podlaha nebyla pod podlahovkou zateplená atd.

V případě, že ale bude brát v úvahu kompletní náklady na provoz domácnosti, tedy i s paušálními platbami, ostatní spotřebou EE, případně revizemi, pak právě záleží i na TZ domu, spotřebě vody, tarifu EE a ten procentuální rozdíl se zvyšuje se stoupajícími TZ, při malých TZ se to už vyrovnává a plyn se přestává vyplácet, taky můžete být v situaci, kdy na ohřev TV spotřebujete více energie, než na vytápění, taky s rozhodováním mohou zahýbat investiční náklady.

Autor: Jozef Homola
Datum: 07.02.2019 11:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Odpověď není jednoduchá. Do hry vstupují náklady na realizaci a náklady provozní.
Tato záležitost je dobře odborně prozkoumaná a změřena. Momentálně se předělává asi 40 norem EU, protože to nebylo v soualdu se skutečností naměřenou v reálu a ani dokonalejšími výpočty.

Do hry vstupují takové záležitost jako dobrá realizace, vynikající regulovatelnost a v případě podlahového topení i síla izolace. Na několika obrázcích doložím o co se jedná. Budoucnost má podle mínění expertů nízkoteplotní radiátorové topení. Má nižší spotřebu tepla za sezónu (transportní ztráty nebo jinak ztráty od "zanořeného" emitteru. Vlivů je vícero. Taktéž zdroj tepla hraje vliv. Nesprávný výkon a regulace opět zaváží v účinnosti. Pak je tu otázka jak velký musí být dodaný roční úhrn energie.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 07.02.2019 10:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pomocí této kalkulačky si spočítejte pro své TZ a své parametry domu náklady.

https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-teplou-vodu-a-elektrickou-energii-tzb-info

Jen mi není jasné, proč porovnáváte radiátorové topení s podlahovým. Teplovodní podlahové Vás vyjde levněji, nikde nic nepřekáží a pokud dáte dostatečnou izolaci do podlahy, tak budete mít i nižší provozní náklady. V současnosti je to tak, že pro tepelné ztráty zhruba pod 4kW lze ekonomicky topit elektřinou, protože celkové náklady (investiční+provozní) jsou srovnatelné nebo nižší než plyn nebo TČ. Investiční náklady na plyn nebo TČ jsou taky srovnatelné, ale s TČ máte nižší provozní náklady. Proto bych spíše preferoval TČ. Zde je ale zase výhodnější teplovodní podlahové topení.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama