Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Podlahové výtápění + ohřev TUV = el.kotel + bojler s tepelným čerpadlem + krb ?

Autor: RRRZ RRRZ
Datum: 07.02.2019 17:05
uživatel: 129706


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Zdravím Vás stavebníci.

Řešíme vytápění a ohřev TUV v domku na krásném, slunečném, jížním svahu v jihomoravském kraji... A jelikož se v tom totálně ztrácíme prosím o rady...

- bude to patrový domek
- obvodové zdi z Ytong Lambda YQ 500mm, bez dodatečného zateplení
- střecha bude plechová
- určitě bude krb - jako dodatečný zdroj tepla
- vytápění chceme teplovodní podlahové

1) Jako první varianta bylo TČ + přídavný el. kotel... - bohužel přiliš vysoká cena...

2) Druhá varianta byl plynový kondenzační kotel jelikož připojka je na hranici pozemku... - plyn moc nechceme...

3) Elektrický kotel, bojler a krbová kamna s výměníkem... - hmm možná...

4) Pro mě novinka co jsem našel - Bojler s integrovaným tepelným čerpadlem... - tahle varianta se mi hodně líbí. Nevím jestli by to dokázalo ohřát TUV a zároveň i zvládnout podlahové topení, nebo by byl potřeba na podlahovku elektrický kotel... ?

Díky za vaše názory !

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček07.02.2019 19:06
Mirek Svejda07.02.2019 18:49

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 07.02.2019 19:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, budu se opakovat, vy neuvádíte pro určení ekonomicky nejvýhodnější varianty ten nejdůležitější údaj a to jsou tepelné ztráty domu, bez toho se nikam nehnete. Obecně platí, že orientačně při TZ do cca 3,5 - 4 kW můžete topit elektřinou, ale musíte nějak řešit limit neobnovitelné primární energie, což může být řešeno např. obyčejnou klimatizací v nějaké části domu, což je v principu TČ vzduch/vzduch, nebo nějakým úspornějším zařízením pro ohřev TV, což může být bojler s vestavěným TČ nebo klimatizací napojenou přes výměník na zásobník TV. U toho bojleru s vestavěným TČ je ale potřeba řešit nasávání a vysávání vzduchu s přepínáním mezi interiérem a exteriérem podle ročního období, protože když to bude celý rok jen vysávat a nasávat vzduch z interiéru, tak to moc význam nemá, jelikož odebrané teplo bude vždy z interiéru a to vy zase zpět musíte dotopit a vysávání stále do interiéru vám vnitřek ochlazovat, prostě v konečném důsledku by to nic neuspořilo. S napojením na topnou soustavu bych moc nepočítal, sice by to bylo v případě volby bojleru s výměníkem možné, ale výkon těch vestavěných TČ je většinou docela malý (v ideálním případě do 2 kW), což je pro ohřev TV a vytápění málo, navíc v zimě, kdy potřebujete aby to pracovalo nejlépe, bude ten výkon ještě menší při nasávání vzduchu z venkovního prostředí, a když budete nasávat vzduch z vnitřního prostředí, tak budete z toho vnitřního prostředí odebírat teplo, které budete muset zase dotopit, podle mne to u naprosté většiny domů nemá význam, jedině, že byste měl nějaký nulový nebo pasivní dům s hodně malými TZ, třeba kolem 1-2 kW, tam by to možná trochu něco uspořilo.

Když budete mít TZ domu větší jak, těch cca 3,5 - 4 kW, začíná už stát za úvahu klasické TČ vzduch/voda, při TZ nad nějakých 5-6 kW už bych jedině volil TČ vzduch/voda. Píšete, že za TČ je vysoká investice, ale jde o to s čím to porovnáváte, cena za TČ je většinou cena se vším, i s ohřevem TV a veškerým materiálem až po rozdělovač podlahovky. Když to samé spočítáte v plynu i s komínem a dovedením plynu až do domu, tak ten plyn bude přes 100.000,-Kč a ještě budete mít horší sazbu EE, takže plyn do novostavby se zpravidla nevyplatí. Samozřejmě ale nesmíte počítat cenu TČ třeba přes 200 - 250 tis. a vybírat jen mezi těmi nejdražšími značkami, slušné TČ značek jako Panasonic, Fujitsu, LG atd. seženete za cenu kolem 160.000,-Kč se vším všudy.

Pořizovat do novostavby s malými TZ kombinaci elektrokotle, krbu s výměníkem a bojleru považuji úplně za blbost. Když budete mít např. TZ 5 kW, tak většinu topné sezóny bude pokrývat aktuální TZ kolem 2,5 kW a v místech, kde bude krb ještě menší. Ten krb bude mít nějaký výkon do vzduchu a nějaký do výměníku. Jak zajistíte, aby se vám nějaké části domu nepřetápěli ? Kam budete dávat veškeré přebytky tepla ? Takový systém v takovém domě by se zcela určitě neobešel bez pořádně velké AKU nádrže a i tak by některé části domu trpěly na přetápění a nekomfort. Celé by to bylo v konečném důsledku investičně drahé a ještě byste kolem toho musel skákat, uklízet skladovat dřevo a kdyby vás to nebavilo a pravidelně to nevyužíval, topil byste nakonec drahou elektřinou a ta investice by byla k ničemu. Osobně bych od takového řešení u novostavby s malými TZ hodně rychle utekl. Krb je sice fajn, ale když už ho chcete tak jen pro radost pro občasné zatopení, nějaký levný, bez výměníku a s malým výkonem, třeba jen kolem 3-4 kW. Dům s malými TZ si jednoznačně zaslouží plně komfortní a jednoduché vytápění. Vyvarujte se toho, abyste nakonec nedopadl tak, že pořídíte drahé zařízení, které ale v zimě moc výkon mít nebude a bude většinou topit na elektřinu a pak ještě na to nenapojoval další buď nenávratné nebo nekomfortní zdroje, jako je právě krb s výměníkem nebo soláry. Celý systém by byl přeplácaný, investičně předražený a ještě by měl problém s úsporným provozem nebo by byl nekomfortní. Taky se může za určitých okolností stát, že na ohřev TV budete potřebovat více energie, než na vytápění.

Takže chce to zjistit TZ domu a doplnit počet osob v domě, podle toho bych pak volil mezi dvěma variantami:
1) teplovodní podlahovka + TČ vzduch/voda s ohřevem TV a s možností chlazením do podlahovky + naprosto obyčejný a levný krb bez výměníku pro radost
2) vytápět elektřinou (elektrokotlem do podlahovky nebo třeba i přímotopy nebo el. podlahovkou) + do největšího otevřeného prostoru v domě dát obyčejnou klimatizaci za pár korun (v létě chladí, v zimě levně topí, zbytek domu se dotopí elektřinou) + podle počtu osob v domě el. bojler nebo bojler s vestavěným TČ nebo např. toto zařízení: baxx.cz/deleny-ohrivac-teple-vody-swh-200ir-swh-35era + ten obyčejný a levný krb

Osobně bych hrubým odhadem TZ vašeho domu odhadoval na cca 4,5-5 kW bez rekuperace, s případnou rekuperací o cca 0,8 kW méně. Ještě jsem se nezmínil o možnosti čerpání dotace v programu NZÚ pro novostavby v oblasti podpory B0, kde je to celkem tuším 185.000,-Kč a nepotřebujete žádný pasivní dům, ale je tam přísný limit pro neobnovitelnou primární energii a musíte mít rekuperaci, ale stačí i pasivní. V případě této dotace byste musel dát domu nejlépe nějaké TČ, ale i tu rekuperaci.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 07.02.2019 18:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Neuvedl jste nejdůležitější údaj, jaké máte TZ.
K těm variantám
add1) záleží jaké jste poptával TČ. V případě značkových jako Nibe, ITV apod se nedivím. Pokud poptáte nějaké levnější TČ jako LG, Panasonic, Mitsubischi apod. jste na cenách srovnatelných s plynovou variantou.

add2) dnešní kondenzační kotle mají uzavřenou spalovací komoru, takže nemusíte mít žádné obavy z výbuchu otravy apod.

add3) pro velmi nízké TZ pod 4kW klidně můžete topit elektřinou

add 4) tento bojler má malý topný výkon a navíc velice rychle klesá s poklesem externí teploty. Pro ohřev TUV se vyplatí, ale pro topení to prakticky nemá význam. To bych radši volil nějaké hodně levné TČ jako třeba Nordic.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.