Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Jak udělat záklop trámové podlahy

Autor: Jiří Růžička
Datum: 08.02.2019 09:20
uživatel: 122034

Fotogalerie:

Zdravím. Dělám pochozí podlahu na půdě nad garáží, pro skladování harampádí. A potřebuji udělat nějak jednoduše záklop, který unese mne i materiál.
Zespod této podlahy bych chtěl dát časem nějakou izolaci (vatu) a udělat zespod (strop garáže) SDK podhled.

Nyní mám po obvodu garáže na zeď ukotven trám, na něj přijdou kolmo stropní trámy 180x120. Trámy jsou od sebe osově rozestoupeny 930mm - viz. přiložené schéma. Dále mám nakoupeny prkna tloušťky 25mm.

Pokud dám prkna kolmo přes nosné trámy tak, jak jsem předpokládal, tak když stoupnu jen na jedno prkno, tak celkem hrozí, že mě neunese a propadnu se (zkoušel jsem nanečisto na zemi). Je to tedy potřeba nějak zpevnit, aniž bych příliš zvyšoval hmotnost, výšku nebo cenu konstrukce :-)

Nabízí se tedy nápady jako:
- Přidat více nosných trámů, ale to mi přijde cenově i hmotnostně jako špatná varianta.
- Nebo přes desky můžu natahat OSB desky, čímž roznesu hmotnost na více prken, ale OSB taky nejsou úplně levné a nevím, jestli to bude dostatečné zpevnění.
- Někde jsem viděl, že se přes trámy dají další latě, které budou hustěji (nevím ani jaký rozměr, ani jak husto od sebe) a prkna se dají až přes ně. Sice se tím zvýší zas o kousek podlaha, ale jinak mi to zatím přijde jako nejhezčí nápad.
- Možná by taky šlo dát mezi nosné trámy nějaké prkno na stojato, čímž by se třeba taky zvýšila únosnost, nevím ...

Nějaké rady?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Filip Filip09.02.2019 09:34
Jozef Homola08.02.2019 22:58
Jiří Růžička08.02.2019 21:37
Jozef Homola08.02.2019 20:24
Jiří Růžička08.02.2019 19:07
Jozef Homola08.02.2019 11:23

Datum: 09.02.2019 09:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Vy to podle mě řešíte moc složitě. Jednak tam máte chybu - nosné trámy musí být i u těch bočních stěn, čili jich bude o 2 ks více. Déle netuším, proč ty trámy mají šířku 120 mm, když staticky stačí 80 mm. Když si to nakreslíte znova a přidáte další 2 trámy, tak se změní osová vzdálenost těchto trámů, spotřeba dřeva bude dokonce menší. Čili celkový počet stropních trámů 180 x 80 bude 12 ks, a vzdálenost mezi nimi bude 68 cm. A vyzkoušejte si, co udělá zatížení uprostřed desky podložené podporami s roztečí 68 cm.
Filip

Autor: Jozef Homola
Datum: 08.02.2019 11:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Do každého pole uprostřed dejte zespoda desku 25 mm a při kladení prken ji přitáhněte k těm horním. Nutno do prkna předvrtat díry aby spodní bylo dobře dotaženo (a pod hlavu vrutu dát podložku). Tím se roznese zatížení, když se stoupne na jedno prkno. Izolacxe musí být o něco nižší a nebo vata a tam to nevadí. Vodorovná vzduchová mezera dobře izoluje.

Datum: 08.02.2019 19:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To zní jako zajímavý nápad. Díky :-)
A předvrtat mám to spodní, ale pak to normálně šroubovat shora dolů jo? Nebo naopak předvrtat to horní, jako že pak nebude tolik klást odpor a to spodní se tak lépe přitáhne?

Datum: 08.02.2019 20:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Mám doma udělané ve třech místnostech podlahy ze dřeva a na tom plovoucí.
Vrtá se te deska horní. Jakmile se to neprovrtá, tak se tam udělá závit a znemožní přitáhnout desky k sobě.
Dnes už existují speciální šrouby, které dokáží ten závit v horní desce "zničit" (opačná frézka v horní části šroubu) nebo mají část závitu u hlavy s jiným (menším) stoupáním.

Datum: 08.02.2019 21:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Paráda, moc děkuji za radu. Vyzkouším.
Šířka toho pomocného prkna asi čím větší, tím lepší, ale nemusí to být nic extra ne? Prostě jde o zpevnění a roznesení toho středu, který je nejvíce namáhaný že?

Datum: 08.02.2019 22:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak nějak a každé horní prkno je přišroubované dvěma vruty co nejvíce ke krajům roznášecí desky a po uhlopříce.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.