Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Hlučné proudění vzduchu rekuperace

Autor: Irena Komárková
Datum: 09.02.2019 06:31
uživatel: 125553

Dobrý den, ráda bych si přečetla vaše zkušenosti a názory na hluk z rekuperace. Máme pasivní dům. Není slyšet samotná jednotka, ale proudění vzduchu z vyústí. Je to strašné. Nedá se spát. Dávali nám včera nějaké tlumiče do těch vyústí, ale nepomohlo to. Vypadalo to jak kus urizle pěny z trubky. Přijde mi to snad ještě horší. Už mě z toho snad bolí i hlava. Když ležím v posteli, tak je hlučnost 20db. U té vyústě to bude tak 30 předpokládám. Jsme z toho nešťastní.
Jaké máte zkušenosti?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola29.05.2019 11:14
Josef Hodboď29.05.2019 10:45
Irena Komárková29.05.2019 09:54
Josef Hodboď28.05.2019 23:27
Irena Komárková28.05.2019 09:20
Jiří Špaček28.05.2019 09:03
Josef Hodboď25.05.2019 22:46
Jiří Špaček29.04.2019 08:57
Andy Bonde29.04.2019 08:48
Šalý Jaroslav27.04.2019 09:13
Jiří Špaček26.04.2019 11:04
Jozef Homola20.02.2019 09:35
Šalý Jaroslav19.02.2019 20:37
Šalý Jaroslav19.02.2019 20:33
Šalý Jaroslav19.02.2019 20:31
Irena Komárková16.02.2019 22:07
Irena Komárková16.02.2019 22:04
Irena Komárková16.02.2019 21:59
Roman Novák09.02.2019 09:44
Filip Filip09.02.2019 09:18
Šalý Jaroslav09.02.2019 07:19
Jozef Homola09.02.2019 07:16

Datum: 28.05.2019 09:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
kontaktovala jsem výrobce, zaslala mu nějaké fota a informace a zjištění je takové, že máme rekuperaci neodborně udělanou. Takže dávám opět jedničku naší stavební firmě, která nám neudělala ani jednu věc správně.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 28.05.2019 23:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Vzhledem k tomu, jak popisujete současný stav, jsem bohužel toho názoru, že sama nedokážete provést opatření, která by snad mohla vést ke zlepšení. Začátek hluku je u ventilátorů ve větrací jednotce, pak se přidávají vlivy změn směru proudění vzduchu, změny rychlosti proudění atd. Je možné, že by se s tím něco dalo dělat, ale základem je přepočítat potřebu výměny vzduchu v jednotlivých místnostech, přepočítat rozvody vzduchu atd. Regulace proudění by měla být provedena co nejblíže k větrací jednotce, nikoliv až na výustkách v místnostech. Zda je to možné, to může posoudit jen odborník se zkušenostmi a vybavený potřebnými měřicími přístroji. Bohužel i při realizaci větrání rodinného domu lze udělat řadu chyb a v podstatě tak "znehodnotit" i kvalitní větrací jednotku.

Datum: 29.05.2019 09:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Posílám pro zajímavost odpověď odborníka od výrobce.

Co nás teď čeká, tak reklamace u naší stavební firmy a to i z hlediska toho, že nám jednotku umístili na půdu, pod střechu, která ovšem není zateplená. Což znamená, že nesplňuje teplotu -5 až +40. Nerada bych, aby nám to zamrzlo... Poté to zastříkali tepelnou izolací. pro zajímavost posílám foto. Je to smutné.

Dobrý den, paní Komárková,

Děkuji za zaslání podkladů, pro prostudování fotografií Vám níže uvádím soupis problémů, které v instalaci vidíme:

- v instalaci je absence jakýchkoliv tlumičů hluku, hluk se šíří neizolovaným potrubím do místností, kde Vás obtěžuje

- umístění jednotky je provedeno tak, že ji není možné demontovat v případě servisního zásahu či údržby (čištění), nelze se dostat k desce elektroniky, filtrům, není vidět jak je řešen odvod kondenzátu

- rozvody vzduchu ve SPIRO potrubí se mi dle fotek zdají v menší dimenzi (viz fota níže), než jsou hrdla jednotky což má za následek vyšší rychlosti vzduchu v potrubí a tedy větší hluk, napojení jednotky VZT se řeší pomocí izolovaného VZT potrubí/hadic
- v potrubních rozvodech VZT použito ohebné AL potrubí, opět bez izolace
Montáž jednotky a rozvodů VZT je provedena nevhodně, níže zasílám odkazy na videa, kde naleznete zásady správné montáže.

https://youtu.be/MGw96oiiVUI

https://youtu.be/w7ZhLW6bIbw

Montáž jednotky je z našeho pohledu provedena velice neprofesionálně.

Datum: 29.05.2019 10:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pro reklamaci doporučuji přesně srovnat doporučení od výrobce pro instalaci a to, jak je to skutečně provedeno. S tím si dejte práci již na počátku a upozorněte i na zdánlivé maličkosti. Čím podrobněji vady vyhledáte a popíšete, tím se vaše vyjednávací pozice zlepší. Věřím, že vám výrobce svá doporučení poskytne, pokud už je nemáte. Obecné reklamace typu "velký hluk" nestačí.

Autor: Jozef Homola
Datum: 29.05.2019 11:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
"Veškerá věda" o rozvodech vzduchu je zde postavena na hlavu. Ty korugované hadice s vnitřním průměrem 61 mm je "světová novinka". Nedivte se že to hlučí, když to doslova nevisí na tyčích k omezení přenosu vibrací. Redukovat hlavní páteřní rozvod je špatně, nemožnost čistit a kontrolovat taky špatně. Ještě záleží co za vzduchové výkony tam běží. Osazovat tlimiče na každou větev je taky dosti drahé a ani tlumič nezmůže všechno. Omezit omezí, to určitě ano. Jenomže tlumiče se dělají pokud vím na průměr 100 mm.

Autor: Filip Filip
Datum: 09.02.2019 09:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Vy musíte být velmi senzitivní jedinci. 20 - 30 decibelů je skoro ticho. Zde máte něco o tichu a decibelech : https://www.flowee.cz/esprit/duchovni-smery/1243-stravil-jsem-5-minut-uvnitr-nejtissiho-pokoje-na-svete-a-malem-jsem-se-zblaznil?highlight=WyJ0aWNobyJd
Zde si prosím všimněte, že 30 dB se považuje za ticho. Takže otázka zní, jak jste to měřili, čím jste to měřili a hlavně kde jste to měřili. Ona ta intenzita hluku klesá s druhou mocninou vzdálenosti od zdroje. Také velmi záleží na kmitočtu, který měříte.
Nicméně, jestli Vás to obtěžuje takovou mírou jak popisujete, tak si myslím, že hluk bude mít větší intenzitu a pak je evidentně něco v nepořádku.
Aby proudící vzduch nezpůsoboval zvukové projevy sám o sobě v potrubí, tak je nutné zajistit, aby měl co nejnižší rychlost. Ja doporučeno, aby to nepřesáhlo 2,5m/s. Nicméně, každá hodnota pod toto doporučení je lepší. Čili, první krok je změřit rychlost proudění u talířových ventilů. A to pro různé výkony rekuperační jednotky. Určitě se při snížení výkonu zmenší rychlost proudění a to bude mít následek, že se musí snížit hlučnost. Toto si vyzkoušíte sama a výsledek budete okamžitě slyšet. Jiná věc je, jestli se potrubím nešíří hluk ze samotné rekuperační jednotky. To také poznáte okamžitě snížením výkonu jednotky. Pokud hluk zůstane na stejné úrovni, tak je jasné, že to nemůže vznikat v potrubí, ale v jednotce.
Regulace průtoků vzduchu do jednotlivých místností je špatná, a rapidně zvyšuje hlukové projevy, protože přiškrcením průtoku zákonitě nastává zvyšování rychlosti proudění na ventilu a to se projevuje zvýšením hluku. Toto si taktéž můžete ověřit sama - prostě povolíte ventil, tím zvýšíte jeho průřez, tím se sníží rychlost proudění a zákonitě se musí snížit hlukové projevy. Když toto pomůže, je jednoznačně chyba na straně zhotovitele, protože regulace průtoku nemůže být dělána talířovými ventily.
Já mám v podstatě regulaci danou samotným potrubím, kdy z jednotky vede páteřní potrubí, které se rozvětvuje pomocí kalhotových kusů do potrubí menších průměrů. V potrubí jsou sice regulační klapky, ale tyto jsou otevřeny na max., protože jak se ukázalo, tak výpočet rozvodů byl OK.
Nicméně musím Vás ujistit, že neexistuje neslyšitelné větrání, teplovzdušné topení a obecně vzduchotechnika, protože se u rozvodů vždy přihlíží k technickým možnostem stavby, průměrů rozvodů, ceně a pod.
Je ale jasné, že se dá dostat na velmi slušnou akustickou úroveň. Toto je ale podmíněno dobrým výpočtem, použitím rekuperační jednotky, která má sama o sobě nízkou hladinu hluku a volbou optimálního materiálu na rozvody.
Filip

Autor: Roman Novák
Datum: 09.02.2019 09:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Zdravím,

u nás doma se sice zapnuté/vypnuté větrání poznat dá, ale ve většině místností rozhodně ne sluchem.
Přívody vzduchu nejsou na nejběžnější stupeň větrání 90m3/h slyšet vůbec. Odtahy z kuchyně a koupelny sice slyšet jsou, ale tam to nepůsobí tak rušivě. (pro šumy, ruchy pozadí)
Základem jsou dobře navržené rozvody s nízkou tlakovou ztrátou a rozložením odporů do jednotlivých větví, jak zde bylo zmíněno.
Přepnutí na druhý větrací stupeň 140m3/h, který je občas potřebný při chlazení, je nad hranicí slyšitelnosti snad jen v ložnici, ale nikdy jsme to jako problém neřešili (manželka to neslyší vůbec)

Datum: 16.02.2019 21:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za reakci. Opravdu nejsme nijak citliví jedinci :) první vecer, kdy říkal přítel že to hučí, tak jsem to komentovala, že nadělá . No a bohužel jsem to byla já, co nemohla spát. Opravdu je to slyšet hodně. I přes televizi v obýváku je to proudění slyšet. Srovnala bych to s takovým zvukem, jako když slyšíte letět letadlo , které je hodně vysoko. A ještě navíc, v obývacím pokoji je to slyšet nejvíc pres digestoř, kterou tam máme napojenou. Budeme to řešit odpojením a samostatným vývodem. Jsem lajk. Jak prosím mám změřit rychlost proudění? Na to je nějaký speciální přístroj? A tím povolením ventilů myslíte ty vyústě v pokojích? Když to povolím, tak by to mělo snížit rychlost proudění a tím pádem tišší? Dekuji

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 19.02.2019 20:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
dohánění špatného projektu, či provedení škrcením na výústce je špatné. Ale povolením byste si mohli případně rozhodit seřízení (pokud se vůbec nějaké provedlo).

Datum: 09.02.2019 07:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A čím tu hlučnost měříte?
Jsou lidé (ženské zvlášť) s citlivějším sluchem (netopýří uši). A ti mají problém se vším, vadí jim i chod ledničky nebo větráček PC. S takovými se těžko bavit o tom, že někdo bydlí na nádraží, nebo nad tramvajemi, či na letišti. Já mám např TČ vedle ložnice a nemám problém.
Obecně k Vašemu dotazu. Jde o to kde je problém. Při správně navrženém potrubí by k hluku na výfuku nemělo docházet. Pokud je nutností seřízení na ventilu, tak chyba. Řeší se to právě těmi pěnovými zátkami, ale na vstupu do potrubí, ne u výstupu do místnosti, nebo když už, tak co nejdále do potrubí a takovým způsobem, aby se nemuselo použít škrcení na ventilu, které ten hluk způsobuje. Druhá věc je, pokud ten hluk je způsoben něčím jiným.

Datum: 16.02.2019 22:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Netopýři uší nemám :) je to hodně slyšet, jak jsem psala výše reakci na komentář. Měřila jsem to mobilem. Aplikací. No jak jsem psala, nepomohlo to. Naopak v ložnici se mi to zdá ještě horší. Jakoby tam přibyl zvuk, takový lehce vrzavý snad i. Pod tím zvukem si představuji jak vrže lopatka ventilátoru, ale to je moje představa. Nevím přesně jak jednotka vypadá. Ale samozřejmě to "vrzání" je hodně tlumené. Ale před tím jsem ho neslyšela . No řešíme tlumiče k jednotce. Mysleli jsme si, zeje to tím, že máme hodně úzký a dlouhý dům. Ale prý tak dlouhý již řešili a bylo to ok. No jsme z toho dost nešťastní.

Datum: 19.02.2019 20:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To by se zřejmě muselo řešit zpětně od projektu, druhá věc je pak i provedení. Takto na dálku řešit je jenom hádání.

Datum: 09.02.2019 07:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
http://www.e-vetrani.cz/hlukove-a-tepelne-izolovana-ohebna-hadice-sonovac-127-pro-rozvody-vzduchu

Hlukové projevy můžou vznikat daleko od ústí a dovedou se v plastových nebo i plechových trubkách šířit. Co do útlumu jsou lepší "rukávce" nebo zařazení tlumiče a to je originální válec asi 1 m dlouhý. Ten dokáže utlumit i odtah z digestoře.
Posoudit vznik hluku je otázkou kontroly rozvodů jak jsou udělané a z čeho. Neměla by rychlost proudění nikde překročit 2,5 m/s. Dá se to poznat tím, že se ventilace zkusí na menší výkon.

Datum: 16.02.2019 22:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Těžko teď úplně mužem říct, jak ty rozvody jsou. Jsou zastrikane pěnou. Možná zkusím mrknout na planky, jestli nějaké jsou. Zkusíme tu rychlost nějak pozjistovat. Jinak celou dobu máme větrání na nejnižší stupeň. Kdyby jsme to měli na vyšší, tak už si budu připadat jak na letišti...

Datum: 19.02.2019 20:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To zastříkání pěnou může být také nevýhodné

Datum: 20.02.2019 09:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
http://www.elektrodesign.cz/web/cs/product/kk-125-talirovy-ventil-odvodni-kovovy
zde najděte hlukové charakteristiky talířových ventilů. Štelovat jej můžete jak do plusu tak do mínusu (od roviny zákrytu ventil-obruba) a hluk se přitom mění. Taktéž dimenze hraje roli.
Kliknout na katalogový list.

Autor: Jiří Špaček
Datum: 26.04.2019 11:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121222
reakce na ...
Aktuálně řešíme, nebo snad bude brzo vyřešen stejný problém. Hlučí nám výustky v ložnici a v pokojích. Na odtahu problém nemáme, ty vůbec neslyšíme, protože tam je hluk unášen do potrubí.
Již u nás by technik 4x, doplňoval molitanové ucpávky, které snižují průtok vzduchui hluk, byly instalovány 1m dlouhé rukávy. A stále nic, stále jenom měřili a říkali, že se jim to nikde nestalo a jeden výústek snese klidně 80m3/h. Situace byla velmi vyhrocená, protože v otm se opravdu bydlet nedá. Nakonec přijel sám jednatel. Zjisitli jsme, že celý systém je špatně zaregulovaný, trubkou teče mnohem více vzduchu než by mělo a samotný výústek na stropě průtok vzduchu sice sníží, ale přitom udělá pořádný randál. Takže se budou doplňovat do rozvodů (tešně za rozvadeč) škrtící klapky. Rozvody máme z trubek, kdy ke keždému výustku jde extra trubka.
Celé to je způsobeno tím, že firma nemuměla systém zaregulovat. Spolehali se, když na jednotce (Jablotron Futura) nastaví průtok 170m3/h, tak že bude tolik foukat, ona ale fouká přes 250m3/h. A přitom do krátkých trubek fouká nejvíc.
Takže bych celou věc reklamoval, ať správně seřídí jednotku a zaregulují jednotlivé rozvody

Datum: 27.04.2019 09:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
navážu mimo téma. Pokud vím, jednotky Jablotron nejsou rekuperační, ale regenerační (s klapačkou), které obracejí proud vzduchu v jednotce, takže odstraněný "bordel" částečně vrací zpět do baráku.

Autor: Andy Bonde
Datum: 29.04.2019 08:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120053
reakce na ...
Kde jste vzal, že se jedná o regenerační jednotku? Když se podívám na technický list (Jablotron Futura), tak se jedná o klasickou rekuperační jednotku s protiproudým výměníkem.

Datum: 29.04.2019 08:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je pravda, že ten výměník rotuje po nějaké době (při otáčení to je zvuk, jako když se máchá v pračce) a tím vlastně vrací vlhkost (a s ní i částečky obsažené v té vodě) zpět do domu

Datum: 25.05.2019 22:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mohl byste být tak laskav a vysvětlit, co znamenají vaše slova, že se výměník po nějaké době otáčí?

Datum: 28.05.2019 09:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tak je to trochu mimo téma...
jednotka by měla mít snad kombinaci protiproudého deskového a přepínacího výměníku. Pokud by tam byl pouze protiproudý výměník, tak to asi nebude entalpie. Membránový rekuperační výměník to nebude, ten namrzá. Takže zbývá jeden z regeneračních.
Po několika minutách dochází k nějaké akci, buď se otáčí výměník, nebo se přepínají klapky, ale na klapky je to celkem dlouhá operace. Jelikož jste pane Hodboď odborník, tak odpověď zřejmě znáte líp než já.
Mám za to, že ni technik říkal, že se jedná o rotační, ale na papíře to nemám. Pokud jste ještě neměl tu čest, tak vám klidně pošlu zvukový záznam, ať sám posoudíte, ale za mě to vydává stejný zvuk jako pračka, ale je možné že zvuk vydávají klapky. Rozhodně tam něco rotuje, buď výměník, nebo vzduch

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama