Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Nový kotel opop Biopel 20/V9

Autor: Pavel Rašina
Datum: 09.02.2019 08:52
uživatel: 129010

Může mi prosím někdo vysvětlit toto : Ponížení Zadané teploty ÚT pomocí termostatu:
 Deaktivujte funkci Funkce roztápění v Instalačním menu, Pokojový termostat.
 Zadejte úroveň ponížení Zadané teploty ÚT v případě, že termostat nedává pokyn k topení, a to ve funkci Snížení teploty podle termostatu v Instalačním menu, Pokojový termostat.
 Na Hlavním panelu, pod Zadanou teplotou ÚT se zobrazí hodnota, o kterou se Zadaná teplota ÚT právě ponížila (v případě, že pokojový termostat právě nedává pokyn k topení).
 Tento způsob regulace je výhodný především u otopných systémů s velkým množstvím vody, kdy se snížením Zadané teploty ÚT zajistí následný rychlejší ohřev na požadovanou úroveň bez zásadního prochladnutí celého systému. V opačném případě by trvalo dlouho, než by se zchladnutá voda v systému znovu ohřála.
 . Nevím , co způsobí . Vypne kotel , nebo bude udržovat teplotu , nebo vypne pokojovým termostatem , zkrátka nevím co s tím . Děkuji za případné rady a vysvětlení.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 34   starší >>
Datum: 02.04.2019 22:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
může mi to prosím někdo osvětlit?
Ponížení Zadané teploty ÚT pomocí termostatu:
 Deaktivujte funkci Funkce roztápění v Instalačním menu, Pokojový termostat.
 Zadejte úroveň ponížení Zadané teploty ÚT v případě, že termostat nedává pokyn k topení, a to ve funkci Snížení teploty podle termostatu v Instalačním menu, Pokojový termostat.
 Na Hlavním panelu, pod Zadanou teplotou ÚT se zobrazí hodnota, o kterou se Zadaná teplota ÚT právě ponížila (v případě, že pokojový termostat právě nedává pokyn k topení).
 Tento způsob regulace je výhodný především u otopných systémů s velkým množstvím vody, kdy se snížením Zadané teploty ÚT zajistí následný rychlejší ohřev na požadovanou úroveň bez zásadního prochladnutí celého systému. V opačném případě by trvalo dlouho, než by se zchladnutá voda v systému znovu ohřála.

To asi znamená , že když kotel nahřeje na zadanou teplotu , tak sníží výkon a když dosáhne ponížení teploty , znovu se rozjede ? Nemohu to pochopit.Takhle totiž funguje , když dosáhne zadané teploty UT .

Autor: Petr Gondek
Datum: 03.04.2019 21:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130089
reakce na ...
Reguluji teplotu v okruhu topeni-pomoci smesovaciho ventilu. Teplota kotle je v tomto režimu stále stejná. Kotel si reguluje pouze výkon, dle toho jak je otevřen smesovaci ventil.
V nastavení ventilu1 dáte volbu snížit teplotu dle termostatu a nastavíte jaká teplota má být na směs. ventilu, kdyz je pokyn z termostatu "netopit". Musíte vypnout roztapeni.

Datum: 04.04.2019 11:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám ekvitermní regulaci a ta řídí směš. ventil podle teploty venku . Aspoň myslím.

Autor: Petr Gondek
Datum: 01.04.2019 14:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130089
reakce na ...
Fotogalerie:
Mám Biopel 15 V9 a po dlouhém bádání, jsem zvolil toto nastavení:
- přes den topím na 22,5°C - reguluji teplotu snížením teploty UT směšovacím ventilem. O kolik teplotu snížit se musí vyzkoušet, aby se kotel nepřetápěl a zároveň se udržovala teplota v místnosti.
- v noci jedu na 21°C.

Bohužel tohle nelze použít na jarní přitápění.
Jinak teplota zpátečky je dle manuály od 45°C do 65°C - doporučeno je 55°C.
Trošku má trápí nastavení PID regulace, kdy se mi zdá, že kotel zbytečně jede na plný výkon i když už by mohl jet na výkon nižší.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 09.02.2019 11:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Dodám, to ponížení by mělo být takové, aby nadále teplota v místnosti nestoupala. V případě úplného vychladnutí vody v radiátorech, kotel po sepnutí termostatu dlouho natápí než dosáhne požadované teploty. Vše také záleží jak často a na jak dlouho termostat vypíná.
Musím vás upozornit, že tento způsob regulace není moc dobrý. Nevím, jak máte řešenou ochranu zpátečky asi ideální je 4c ventil a motor který uhlídá teplotu zpátečky na 65 st a umí snížit teplotu vody do domu a kotel může klidně hořet na 70-75 st. Tento plně AK by si to určitě zasloužil.

Datum: 09.02.2019 11:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Už jsem poslal obrázky

Datum: 09.02.2019 11:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když jsem uvažoval o koupi tohoto kotle , myslel jsem , že bude fungovat asi takto : Nahřeje místnost s termostatem , potom sníží výkon a bude pouze udržovat teplotu v v os. Jinak je to jako s mojim starým kotlem přes den topil a v noci ne. Tento mám od čtvrtka.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 09.02.2019 12:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Na fotkách vidím 4cv - takže teplotu do radiátorů lze řídit tímto směšovacím ventilem.
A termostat berte jen jako doplněk, a pokud není inteligentní jako doporučovaný u kotlů Licotherm, tak bude kotel často a zbytečně startovat .... a akunádrž na fotkách nevidím ....

Datum: 09.02.2019 12:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ps: pokud máte namontován Biopel line – RT10 pokojový termostat - tak ten směš. ventily řídit umí - teď jde jen o to pochopit co a jak je nastaveno a čím se co řídí ...;-)

pss: kotel byste moc řídit neměl - ten by měl pracovat v režimu topím / netopím (režim "topím na sníženou teplotu" od termostatu ale nelze v podstatě použít, když výrobce požaduje ochranu zpátečky na 65C !!!)

Datum: 09.02.2019 17:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za rady , nechám to kotel řídit ať si dělá vše sám a ještě něco , vytopím místnost s termostatem na určenou teplotu , kotel vyhasne , a protože mám v os hodně vody , trvá dlouho , než termostat klesne , byť jen o 1° a voda stejně vychladne . Takže musí zase těch 300l vody nahřívat znova ze studena , tedy z vlažna.Nemám aku nádrž.

Datum: 09.02.2019 18:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To nevychladnutí radiátorů by ve vašem případě mohl zajistit právě ten termostat, ALE nastavený na malou hysterezi - měli jsme podobný problém doma a nakonec došlo k výměně termostatu za jiný co uměl hysterezi 0,1C. Potom už k vychladnutí radiátorů nedocházelo.

U Vás ale může vzniknou problém s příliš častým znovuzapálením kotle ... jak často se kotel sám zapaluje ????

Datum: 09.02.2019 19:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Důležitá je teplota vody co jde do radiátorů, nastavit takovou teplotu co stačí udržet požadovanou teplotu v místnosti, potom bude PT vypínat minimálně.

Datum: 10.02.2019 12:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
než vychladne místnost , což při současném počasí trvá i 4-5hodin a tím vychladne voda v radiátorech.

Datum: 10.02.2019 15:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jakou máte nastavenou hysterezi pok. termostatu? Asi standardní je 0,2 st a to trvá 4-5 hodin? To vypadá že máte 1 st.

Datum: 11.02.2019 10:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano měl jsem hysterezi 1°C a proto to trvalo hodně dlouho . Teď to študuju a asi tam dám 21,8°C , při nastavené teplotě v pokoji na 22°C. Mám kotel od 7.2.2019 a zatím se učím.

Datum: 11.02.2019 11:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dneska ráno : 8:20 zátop v 10:03 vypnut , ale teplota v místnosti ještě vystoupila na 22,4°C . tak jsem zvědav co to udělá.

Datum: 11.02.2019 10:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ten termostat RT-10 mám a zatím v tom plavu . Když jsem měl nastavenou teplotu místnosti na 22°C , zapálení na 21°C , tak trvalo od 7:30 do 22:00 , než zapálil , respektive než vychladla místnost . Dnes jsem nastavil jen na 21,5°C a uvidíme co to udělá. Pokud to bude dlouho , ještě zvýším na 21,7°C.Ještě bych chtěl nastavit týdenní režim , ale jaksi tomu nerozumím , nebo jsem lama : 67 let.

Datum: 11.02.2019 12:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vypadá to že máte zateplený domek, když pokojová teplota padá tak dlouho.
Pod pojmem hystereze chápejte necitlivost měření po kterou dobu přístroj - např. termostat nic nedělá.

Příklad: nastavíte teplotu 22C a hysterezi 0,2C, takže od 21,8 do 22,2C termostat nesepne/nerozepne - tedy kotel nezapne/nevypne.

ps: návod na webu Opop.cz sice mají ... ale tedy nic moc ... nefunkční odkaz .... pravopisné chyby, angličtina v menu ... :-( a nastavení hystereze jsem tam nenašel ...

Datum: 11.02.2019 15:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stáhnul jsem návod na termostat rt10 z netu , ale o hysterezi tam nic není . Teď mám nastaveno : teplota pokoje 22°C a podasažení vypne kotel . Potom místnost chladne do 21,5°C a kotel zapne . Mám to zatím jen na teplotu podle místnosti. Domek není zateplen , jen plastová okna , ale je starý a silné zdi. soused stejný a ze stejného roku a má TZ 12kW.

Datum: 12.02.2019 09:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Koukněte sem : https://www.youtube.com/results?search_query=pokojov%C3%BD+termostat+rt10 myslím , že jsem tam zahlédl i tu hysterezi. je to uplně stejný , jen se jmenuje \tech st-280.

Datum: 12.02.2019 10:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na konci https://www.youtube.com/watch?v=k9QkT3mHOyo jsem hysterezi také zahlédl - jde ale o hysterezi čidla / čidel - asi; mělo by tam být ale uvedené "hystereze termostatu".

Datum: 12.02.2019 10:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A lepší návod:

https://www.dakon.cz/wp-content/uploads/2016/06/ST-280-RS.pdf

A s tou hysterezi je to jasné - v kap. 8 je napsáno: hystereze teplotního čidla pokojového regulátoru (=termostatu) - rozsah od 0,1 do 10C.

Datum: 12.02.2019 11:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže když nastavím teplotu zapnuto na 22,4 a teplotu na vyp 22,4 hysterezi 0,2 , tak kotel zapne 22,2 a vypne 22,6 ?

Datum: 12.02.2019 11:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V podstatě ano - vyzkoušejte;

u jiných termostatů se zadává jen 1 hodnota teploty např. 23C a při hysterezi 0,2 se teplota zapnutí/vypnutí pohybuje mezi 22,8 až 23,2C.

Datum: 12.02.2019 11:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
super vyzkouším a moc díky.

Datum: 14.02.2019 18:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jsem přibližně spočítal spotřebu za týden , dělá to 13 pytlů. Vzhledem k počasí se to zdá docela dost.Kotel nastaven : ventilátor -1 a podavač +5 .

Datum: 14.02.2019 19:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Odhaduji vaši spotřebu pelet na 5-6tun ročně.
Čím jste topil dříve? A jaká byla spotřeba paliva ?

Datum: 14.02.2019 19:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kotel atmos zplynovací na hnědé uhlí a protopil jsem za sezonu 35000 Kč , protože jsem to kombinoval s dřevěnými briketami.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 14.02.2019 19:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Topil jste do akumulace, nebo na přímo. To je spotřeba tak na ztrátu14 až 15 kW. Prostý odhad.

Datum: 09.02.2019 10:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Pavle, dejte nějaké větší info o vašem kotli a celém systemu (fotky, info o zapojení za kotlem, vašem domu - počet radiátorů apod.) - rádi si trochu počteme o peletovém kotli který asi není dlouho na trhu.

Sice jsem prolétl návod z:
https://www.opop.cz/kotel-na-pelety-biopel-premium-plus-v9 - má 72 stran .... ale v návodu není žádné doporučené schema s aku-nádrží

zobrazuji 1 - 30 z 34   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.