Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Vytápění + větrání + chlazení

Autor: Šárka Salová
Datum: 12.02.2019 23:25
uživatel: 129764


Už jsem sice dnes zaplevelila airforum, ale proč to nerozjet na více frontách. :-)

Mohli byste, prosím, poradit, jak nejlépe navrhnout systém TZB.

Jde o RD, dvoupodlažní, čistý kvádr, velmi dobře zateplen, s vyřešenými detaily, těžká stavba (vápenopísek, plovoucí deska na XPS, monolitické stropy). Půdorys 14 x 9,3 m. Ztráty prostupem cca 2,4 kW, větráním cca 0,8 kW. V každé z pobytových místností otvíravé okno. Venkovní žaluzie.

Požadavky:
1) možnost nuceného větrání s rekuperací,
2) možnost chlazení, ale bez venkovních větráků (nebudu otravovat ani sebe ani sousedy hlukovými emisemi), chlazení ze stropů,
3) vytápění a ohřev vody TČ se zemním výměníkem nebo vrt (odmítám vzduch - voda, nebudu otravovat sousedy hlukovými emisemi), teplovodní podlahovka - radiátory mi vadí esteticky - s větší ztrátou se smířím,
4) střecha je dimenzována na FTV a zatím jsou na ni i prostředky, řekněme 3 kWp.
5) nehraju na návratnosti (jak je vidět z předimenzování objektu TZB), jde mi o kvalitu vnitřního prostředí.

Vůbec nevím, zda je to možné, ale líbilo by se mi něco takového. Větrání zvlášť s vlastními vzduchovody. Dvoje rozvody ke zdroji vytápění/ chlazení. V podlaze na vytápění, ve stropu na chlazení. Tepelné čerpadlo, které umožňuje přepínání mezi chladím/ topím. Ale když se nad tím víc zamyslím, tak je problém s dimenzováním TČ, nároky na chlazení budou větší než nároky na vytápění. A v létě si vrt oteplím. To je jasné. Otázkou zůstává, jestli mi to nějak významně vadí, když chci aktivní kompresorové chlazení, nikoliv pasivní. Další, co asi nejde vyřešit, je kombinace ohřevu vody a chlazení. No prostě mě nic nenapadá..

Jen bych chtěla poprosit, požadavky na chlazení a topení bez venkovních větráků jsou požadavky základní, takže si odpusťte přesvědčování o hlukovém útlumu a že mi to fakt vadit nebude. Bude. Průvan a zvuk větráků jsou pro mne jedny z nejvíc nekonfortních záležitostí jak vnitřního tak venkovního-klidového prostředí.

Taky nechci elektrokotel. V pohodě nám vyjde dotace 495.000 Kč + 35.000 Kč na administrativu. S elektrokotlem 0 Kč. FTV je teď taky štědře dotována. Tak proč to nevyužít, i když je to technicky v takovém baráku mimo, ale všichni víme, co ty dotace dělají.

Takže zásadní je kvalita vnitřního prostředí a až v rámci takhle zajištěného prostředí chci řešit energetiku resp. ekonomiku.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 129   starší >>
Příspěvky
Autor: Filip Kantor
Datum: 17.02.2019 11:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128373
reakce na ...
Slusny clovek dotace nevyuziva. Tim spise, pokud je vyuzijete na neco, co vlastne ani nepotrebujete. Za tu vetu o dotacich nabehnete hlavou do zdi. Uvedomujete si, ze penize, ktere dostanete, musel stat vzit z dani kazdeho danoveho poplatnika? Jsem vami zhnusen.

Jinak vami zminovanou tepelnou ztratu lze resit obycejnym elektricky podlahovym topenim, nebo obycejnymi primotopy. Nevim, proc vymyslite zbytecne drahe slozitosti. Ale dostanete dotace a ze statniho krev netece, ze? Fuj.

Autor: Šárka Salová
Datum: 17.02.2019 15:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129764
reakce na ...
Takže vy slušný člověče...
Chodí vaše děti do školy? A z čeho je škola placena? Z přerozdělovacích procesů, tedy z dotací.
Jezdíte po cestách? A z čeho jsou ty cesty placeny? Z přerozdělovacích procesů, tedy z dotací.
Když jste nemocen, pobíráte nemocenskou? Hanba Vám! Nemocenská je placena z přerozdělovacích procesů.

A neříkejte mi, že vy nebo někdo z vašeho blízkého okolí pracuje jako učitel, vědecký pracovník, lékař ve fakultní nemocnici, úředník, policista, hasič... Hanba vám! Já platím obrovské daně a tihle všichni z těchto peněz žijí.

Jo, jo, vy slušný člověče, vy určitě žádné dotace nečerpáte.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 17.02.2019 15:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Pane Kantore, byla tu doba kamenná, ledová, bronzová, papírová a teď tu máme prostě dobu dotační ;-)
Ale v podstatě nejde o nic jiného než o přelívání finančních prostředků ze státního rozpočtu ČR a rozpočtu EU do oblastí o kterých politici rozhodli že budou podporovány. A poněvadž už na tuto podporu nestačí daňové úlevy, vymyslely se dotace.

Ohledně vaší rady, že by stačily přímotopy nebo el. podl. topení, tak mám velké pochybnosti - u novostavby byste nesplnil současnou legislativu - viz např.:

https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-elektrinou/16871-co-musi-splnit-rodinny-dum-vytapeny-elektrinou-a-jaky-vliv-by-mela-zmena-konverzniho-faktoru-primarni-energie

Autor: Filip Filip
Datum: 17.02.2019 19:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Filipe Kantore, pláčete na špatném hrobě. Že dotace pokřivily všechno na co si ukážete, je jasné každému. Ale nezvednout legálně prachy, které se před Vámi válí na zemi, je prostě okrádání rodiny. Chtělo by to vyměnit všechny socialistické zmrdy v EU ( což je skoro 100% ) a nahradit je obyčejnými sedláky s mozkem v hlavě a Vy byste mohl klidně spát. Takto se snažíte, a naprosto blbě, apelovat na toho posledního v řadě, který je v podstatě nucen se chovat podle zákona, i když se mu to nelíbí.
Filip

Autor: metball iGIN
Datum: 16.02.2019 18:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
4PT ŠS,
poctivě prostudujte příspěvky PT BoVi.

SFO

PS?
Mimochodem cituji:
"... nad smyslností/ nesmyslností ..."

PPS:
Pěkný DvojSmysl!

PPPS:
Držím Pěsti!

iGoNY

Autor: Jindřich Kubec
Datum: 16.02.2019 11:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102554
reakce na ...
Jestliže uvažujete nad systémem teplovodní PT, stropní chlazení a pasivní rekuperace pro větrání, zdroj energie TČ a uvažujete nad vrtem, tak to je investičně náročnější řešení, ale komfortem jedno z nejlepších možných.
Zmiňujete "přepínání" TČ - ale vrt naopak jako jediný nabízí přímé pasivní chlazení, dobře spočítané vrty poskytují chladicí vodu do 15°C, což je kvůli rosení s rezervou perfektní hodnota (v budově, kde teď sedím takto chladíme a na konci loňského léta šlo z vrtů cca těch 15°C).
Takže TČ potřebujete jen na topení a ohřev TV.
Chlazení stropem je naprosto v pohodě, RH nebude problém - nejvyšší RH v budově je podzim, kdy se srovnávají vnitřní a vnější teploty a venku je velmi vysoká RH.
V pohodě pro RD je i topení stropem (nejjednodušší systém kombinující topení a chlazení), ale stále k tomuto panuje nedůvěra, nkdo i preferuje vlažnější (teplá nebude) podlahu.
A VZT bych doporučil pouze pro výměnu vzduchu, ne pro přenos tepelné energie.
V případě vrtů bude FVE spíš jako hračka, protože na chlazení není potřeba energie žádná (poběží 2 oběhová čerpadla), v zimě dá málo, sice zima panelům vyhovuje, ale potvora sluníčko nesvítí (resp, neprosvítí oblačnost). Ale pomůže splnění čísel jak také někde uvádíte.

Autor: Roman Novák
Datum: 16.02.2019 17:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
"Chlazení stropem je naprosto v pohodě, RH nebude problém - nejvyšší RH v budově je podzim, kdy se srovnávají vnitřní a vnější teploty a venku je velmi vysoká RH."

Netuším z čeho čerpáte, ale s tím se naprosto nedá souhlasit. Nejvyšší RV v chlazených domech se dosahuje v nejteplejších měsících. U domů, které nemají vyřešené odvlhčení vzduchu je to naprosto jednoznačné. Ochlazování přívodního vzduchu, které tento problém řeší zamítáte...?
Jestli někdo považuje za komortní interierovou RV přes 70% i 80% pak nemá tušení co z toho plyne. Tvrdnoucí cukr, rozpoštějící se sůl a třeba skladování některých potravin je v takovém prostředí zakázáno. To už u něčem také svědčí....

Autor: Roman Novák
Datum: 13.02.2019 08:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Zdravím,

já mám sloučené větrání a chlazení větracím vzduchem.
Něco jako nepříjemný průvan nikdo nepociťuje. Naopak Ti co přijdou z venku se často rovnou posadí pod přívodní výustku.

Osobně toto považuji za nejkomfortnější způsob chlazení. Žádný hluk sloučený s výměnou vzduchu a snižováním vlhkosti.

Autor: Šárka Salová
Datum: 13.02.2019 08:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129764
reakce na ...
A vypouštíte do vzduchu... My jsme si se sousedy řekli nějaké požadavky, které všichni splníme. Nebudu v létě venku bzučet. Máme s budoucími sousedy dobré vztahy, protože všichni respektujeme zatím vlastní pravidla. Nechci být ta, která je poruší.

Autor: Roman Novák
Datum: 13.02.2019 09:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
My žádnou venkovní jednotku nemáme. Mám kombinaci aktivní rekuperace a zemního výměníku. Pro můj případ k chlazení stačí pouze registr (chladnější klimatické podmínky)

Autor: Mirek Svejda
Datum: 13.02.2019 09:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Psala jste, že máte plovoucí desku na XPS. Jaká je Vaše představa o realizaci podlahového topení. Buď jste rovnou natahali teplovodní trubky a pak se jedná o superakumulační PT kde je již nepříjemně velká setrvačnost. Nebo plánujete PT na přidanou vrstvu EPS ? Tím si zase snížíte akumulační schopnost domu a o kterou Vám zřejmě šlo. Osobně si myslím, že PT je pro Vás nevýhodné. Nechcete žádné vzduchové chlazení/topení, takže zbývá teplovodní stropní chlazení/topení. Není co vymýšlet. Mě osobně se líbí např tento systém
https://www.neota.eu/stropni-vytapenichlazeni
V každém případě je to celé neskutečný nesmysl. Investujete neskutečné částky. Díky dotacím si namastí kapsu úřednící a realizační firky. Ostatní lidi to zaplatí z daní a odměnou jim jsou dražší techologie díky pokřivenému trhu.

Autor: Jozef Homola
Datum: 13.02.2019 09:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Ten odkaz má docela ohnutou fyziku.
Stropní vytápění je co co teplotní asymetrie nejhorší ze všech druhů topení. Chlazení stropem je celkem vhodně ale má jeden háček. "VLHKOST"! Jak ji odstranit?

Autor: Jirka Vejrazka
Datum: 13.02.2019 10:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115879
reakce na ...
Uz jsem tady vloni daval realna cisla ktera jasne ukazovala, ze ty grafy jsou spatne (nebo minimalne meri jiny typ stropniho topeni, nez mame my doma).

Realne mame rozdil mezi stropem a podlahou do 3 stupnu Celsia.

Autor: Jozef Homola
Datum: 13.02.2019 10:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Klidně může být rozdíl i ty 3°C, to všechno záleží od výkonů a taky na izolaci podlahy. Čím méně je potřeba topit, tím menší rozdíly.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 13.02.2019 10:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Já se v podobných případech radši řídím selským rozumem. V podobném domě (NED, skoro pasiv) jsem byl. Vytápění infrapanely a pocitově jsem nezaznamenal nic nepříjemného. Jedná se ale o nepatrné topné výkony, takže ty grafy rozložení teplot prakticky neplatí. Nebo možná ano, ale s neměřitelnými rozdíly.

Autor: Ferdinand Dobrotivý
Datum: 13.02.2019 10:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128921
reakce na ...
On to Homola myslí dobře, ale prostě nechápe, že jeho znalosti získané před padesáti lety platí pro domy stavěné před padesáti lety.

Nevím co by řekl na to že někdy je venku kolem 0°C, v domě je zapnutý jeden přímotop v obýváku v rohu, obývák vytopí na cca 23°C a i v nejvzdálenějším pokoji od přímotopu, který je od něj vzdálen téměř 20 m je teplota vyšší než 20°C. Prostě pro tento případ je Homola se svými grafy úplně ..., no však všichni víme kde.

Autor: Jozef Homola
Datum: 13.02.2019 11:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Vážený pane, mám k dispozici nejnovější publikace měření a vyhodnocování interního klimatu v počtu bohatě přes tisíc stran úhrnem od lidí co to měří a vyhodnocují topení celý svůj profesní život. Dovolím si pár vyjmenovat Jarek Kurnitski, Olesen, Myhren, Holmberg. Stačí zadat tyto zména a vypadnou vám cenné materiály. Mnohé jsou za poplatek.
"Pokud tedy všichni víte", tak nevíte...
Ukázka:
https://www.researchgate.net/figure/TUT-technological-test-facility_fig1_320584573
https://www.etis.ee/CV/Jarek_Kurnitski/est

Autor: Šárka Salová
Datum: 13.02.2019 11:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129764
reakce na ...
Fotogalerie:
Mimo téma.

Jsme si pod desku rozmístili spoustu čidel. Jsem zvědavá, jak se bude teplota chovat.

Autor: Jozef Homola
Datum: 13.02.2019 11:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Není to mimo téma a taky jsem zvědav co se naměří.
Ostatně se nabíží otázka proč to neměří na několika aplikacích někdo profesně nějaká technická univerzita ke prospěchu všech, tedy hlavně studentů jak je tomu v zahraničí.
Naše technické školy začínají být daleko v zadu a to až neuvěřitelně. Pak se divíme, že máme ovzduší jaké máme. "Jsme 100 let za opicemi".

Autor: Šárka Salová
Datum: 13.02.2019 13:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129764
reakce na ...
Akumulace je dostatečná i s tím, že bude PT na minerální vlně a následně zalito betonovou podlahou. Stěny těžké akumulační, stropy akumulační, fakt se není třeba bát o akumulaci.
Ta masa 300 mm betonu by nebyla problematická jen z hlediska regulace (tím neříkám, že jinak problém nebude), ale i akusticky se mi to nelíbilo.

Autor: Ferdinand Dobrotivý
Datum: 13.02.2019 08:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128921
reakce na ...
Taká blbost, vy si myslíte, že když máte ztráty 3 kW při ploše 300 m2, že při topení podlohou ji budete mít teplou? Dovolte abych se zasmál. CHACHACHACHACHACHA.

Při takových ztrátách vám 10 mesíců v roce k topení budou stačit teplotní zisky od vás a od spotřebičů v domě, neco nasvítí oknem...atd (máme totiž podobné TZ, tak vím o čem mluvím), takže topení podlahou se zapne na pár týdnů v roce a to na takovou teplotu, že ani nepoznáte, že se topí.

Autor: Šárka Salová
Datum: 13.02.2019 08:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129764
reakce na ...
Teplota topné vody mi vychází na nějakých 26 až 29 stupňů při mých požadavcích na teplotu vnitřního prostředí, povrch při mrazech bude tak o max. stupeň, dva teplejší jako okolí. Já samozřejmě rozumím tomu, že při obrovskych akumulačních plochách a kontinuálním vytápění bude ten rozdíl malý, ale bude.

Autor: Ferdinand Dobrotivý
Datum: 13.02.2019 09:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128921
reakce na ...
Máme na většině podlah dnes už poněkud staromódní tlusté vlněné koberce, podle mých zkušeností jsou ty koberce mnohem teplejší než bude ta vaše podlaha i při největších mrazech. :-))

Autor: Filip Filip
Datum: 15.02.2019 16:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den. Mě úplně fuk, co nakonec vymyslíte, ale povrchová teplota podlahy bude podstatně nižší, jak je teplota lidského těla, čili pocitově nebude teplá, ale spíše vlažná, až studená. Spíše, než na té povrchové teplota záleží na nášlapné vrstvě. Jestli odnímá teplotu ( dlažba a pod ) tak bude studená, jestli je to nějaký normální izolant ( koberec a pod ) tak bude pocitově teplá. Čili u Vašeho baráku je podlahové topení nesmysl. Natož jestli chcete těžce akumulační systém. To vyleze Oskar a budete se rosit. Sejde se parta 4 lidí a budete se také rosit. Prostě ty tepelné zisky nebudete umět smysluplně zregulovat. Akorát otevřete okna, nebo pustíte vzduchotechniku na plné pecky, možná i klimatizaci. Zde je nutno podotknout, že čím je systém složitější a dražší, tím více bude problémů. Pan Šalý Vám navrhne řešení ( vlastně dodávku ) jeho stroje. Bude tam zřejmě teplovzdušné topení ( které striktně odmítáte ) a to je ze všech možných důvodů asi nejlepší řešení. Pak se vynoří otázka, na co budete mít betonovou akumulační desku tloušťky 30 cm, když to bude evidentně na nic. A co se týká zmiňovaných vrtulí, tak je evidentní, že bez nich se vzduch v baráku nepohne. Takže když nechcete vrtule venku, tak si jednotku dejte dovnitř a vzduch přivede pomocí vzduchovodů velkého průměru ( cca 30 cm ). Sousedi nic neuslyší, Vy také ne, nemusíte dělat vrt, nemusíte budovat zemní registr a zrealizujete to lehce patkou za dotace. Co si slibujete od FV ? Když budete nejvíce potřebovat elektriku ( zima ) tak výroba bude zanedbatelná. Přez léto se tím dá ohřívat voda. Nicméně, v této souvislosti musím uvést příklad, kdy se bojler používá jak na topení, tak na ohřev vody a dají se přímo na bojler připojit FV panely. Je to systém Logitex, kde je to uzpůsobeno jak na stejnosměrný, tak na střídavý proud. V příloze je fotka. Akorát si musíte zjistit, jaký výkon FV panelů musíte instalovat, aby jste splnila podíl obnovitelné energie.
Pak bych se ale zamyslel nad tou akumulací, protože Váš problém nebude topení, ale chlazení.
Filip

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 15.02.2019 18:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123987
reakce na ...
Já bych se paní Šárky trochu zastal.
Dobře rozumím, co ji vede k tak složitému systému (ale to neznamená, že s tím souhlasím). Jde jí o optimální rozložení teplot v místnosti a tepelnou pohodu. A to opravdu teplovzdušné topení s přívodem nahoře, ani chladnovzdušné chlazení s přívodem dole nezajistí.
Citát:"ale povrchová teplota podlahy bude podstatně nižší, jak je teplota lidského těla, čili pocitově nebude teplá, ale spíše vlažná, až studená. Spíše, než na té povrchové teplota záleží na nášlapné vrstvě. Jestli odnímá teplotu ( dlažba a pod ) tak bude studená, jestli je to nějaký normální izolant ( koberec a pod ) tak bude pocitově teplá. Čili u Vašeho baráku je podlahové topení nesmysl. Natož jestli chcete těžce akumulační systém. To vyleze Oskar a budete se rosit. Sejde se parta 4 lidí a budete se také rosit. Prostě ty tepelné zisky nebudete umět smysluplně zregulovat."
Kromě toho o nášlapné vrstvě to jsou nesmysly.
Povrchová teplota podlahy i podstatně nižší, než teplota těla je pocitově teplá. PT by dokonce nemělo mít větší povrchovou teplotu, než +7°C (tedy většinou 28°C)nad teplotou vzduchu. Kdyby mělo teplotu těla (37°C) bylo by nepříjemně a nezdravě horké.
Navíc, nevím co tu všichni řeší jen nášlapnou teplotu (bosou nohou). Já mám také PT a nechodím naboso, ale v pantoflích. Ono chodit přímo po betonu, dlažbě, apod. stejně není zdravé. Chodit je potřeba po měkkém (tráva, písek, měkká podrážka).
Tady jde o něco jiného - rozvrstvení po výšce. Teplo na nohy, chladněji na hlavu.
Co se týká masivní betonové desky pod podlahou předpokládám, že ji tam paní Šárka nemá kvůli super akumulaci, ale kvůli pevnosti, protože je položena na XPS. Potom dává smysl na desce izolace a pak PT.
PT ani v dobře izolovaném domě není nesmysl. Pokud i v největších mrazech bude podlaha teplejší o 1-2°C, než vzduch, co myslíte, že se stane při nějakém zisku:
Běžně bude povrch podlahy teplejší max. o 1°C. Takže, když při zisku stoupne vnitřní teplota o 1°C (to ještě na žádné velké pocení není), tak ta podlaha v ten okamžik už úplně přestane topit. Pokud by ziskem (už ne PT) stoupla vnitřní teplota ještě více se stane co... No přece ta podlaha začne chladit. Teplo samovolně proudí vždy jen z teplejšího na chladnější! A to po dobu několika hodin, než se ustaví nová rovnováha teplot v podlaze. Ale nikdy nemůže PT topit na teplotu větší, než je střední teplota topné vody. A i tu bude mít paní Šárka nízkou.

Něco paní Šárce:
Dát do PT jedny trubky a do stropu kvůli chlazení druhé je sice složitější, ale zas tak o moc dražší to nebude. Pokud je zalejete do betonu (podlahy a stropu), který tam stejně bude, tak navýšení je jen o trubky a to zas tak moc není.
Přepínání topení/chlazení z TČ bych udělal úplně jednoduše. Vůbec nezasahovat do regulace TČ. To ať samo zajistí přepínání chlazení/ohřev TV v létě. Vy jen před topné/chladící hady přidáte trjcestný ventil řízený podle teploty vody: Pod 17°C - přepni do chladicích hadů ve stropech, nad 22°C - přepni do topných hadů v podlahách.
Co se týká rozvodů vzduchu: Nedělat dvojí. Přiváděný vzduch ohřívat/chladit vždy na teplotu blízkou teplotě místnosti. Nebude pak vnímán nepříjemně a ani pak nemusíte řešit jestli výústky dole, nebo nahoře. Jinak by totiž pro chlazení měly být nahoře a pro topení dole.

Autor: Filip Filip
Datum: 15.02.2019 20:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Myslím si, že pravdu mám já a že Vy jste nikdy nebyl v baráku, jaký chce tazatelka stavět. Nicméně, když to udělá podle Vás, tak já to přežiji. Akorát ta regulace, to bude trvalý zážitek. Jasně, že negativní. Nicméně, povrchová teplota podlahy se nezvýší nějak rapidně. Akorát se sečtou dva zdroje tepla - podlahovka, která to udržuje v nastaveném koridoru a neočekávaný teplený zisk, daleko převyšující výkon podlahovky.
Filip

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 15.02.2019 22:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123987
reakce na ...
No právě o tom to je: Nejen, že ten zisk převyšuje výkon podlahovky mnohonásobně. V případě zvýšení vnitřní teploty na hodnotu povrchové teploty podlahy to dokonce nebude jen mnohonásobně, ale nekonečně více. To znamená, že ta podlahovka nebude mít v tom okamžiku vliv na přehřívání vůbec žádný. Přehřívat se to bude stejně, ať tam bude jakékoliv topení. Lépe řečeno, kdybyste tam měl třeba litinové radiátory rozehřáté na 30°C, byl byste na tom hůře.
P.s. Právě proto, že mám vysoce akumulační dům s PT, tak vím o čem mluvím.

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 16.02.2019 13:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123987
reakce na ...
Něco k tomu, jak se chová vysoceakumulační dům s PT:
Mám sice dům nezateplený, ale při současné venkovní teplotě 15°C to má na ztráty tepla a také přehřívání velmi malý vliv. Rozdíl teplot pro výpočet tepelné ztráty je pouze 5°C. Ani dům stejně akumulační nízkoenergetický by se nyní nechoval zásadně jinak.
Na druhou stranu, protože nemám zatepleno, ještě včera a v noci jsem topil do PT vodou 40/30°C (momentálně ekviterm vypnut - neřešte proč).
To je zvláště nevýhodná startovní pozice z hlediska přetopení za dnešní vyjímečné situce, kdy venkovní teplota skokově vzrostla ze včerejších poledních 5°C a nočních 0°C na dnešních 15°C v poledne. Navíc s dnešními intenzivními solárními zisky.
Zde je můj dům proti nízkooenergetickému na přehřívání náchylnější, kvůli rozehřáté podlaze.
Po úvodu nyní změřená "tvrdá" data. Získáno ze záznamů databáze. Mám 10 teploměrů. V každé obytné místnosti, topná a vratná a spaliny kotel. Doplněno měřemím povrchu podlahy přenosným digitálním teploměrem. Měření probíhalo v propojené kuchyni-obýváku s oknem na východ 2,25 m čtv a jih 2,4 m čtv obě 3 skla. ziska jen toho jižního odhaduji přes poledne na cca 1,2 kW.
Včera 23:00 vnitřní teplota stabilní 19,7°C (to je při topení PT už dost).
Dnes ráno 9:30 vnitřní teplota 20,2°C poslední topení kotle do PT skončilo v cca 9.00.
V těch samých 9.30 povrchová teplota podlahy na neozářené podlaze ještě 24,3°C kvůli pozdnímu odstavení kotle, vysoko nastavené teplotě topné vody a velké setrvačnosti PT.
V dobře zatepleném domě by se tak moc netopilo ani za mrazů a PT by mělo dnes teplotu podstatně nižší.
Přesto nárůst vnitřní teploty od včerejška jen o 0,5°C.
Povrchová teplota ozářené podlahy 31°C.
Všimněte si podstatného rozdílu teploty podlahy ozářené sluncem od vedlejší: 24,5 a 31°C. To je rozdíl 6,5°C.
Pokud se má místnost od solárních zisků přehřát, musí se napřed ohřát nějaké těleso (stěny, podlaha, zařízení). Velkou část ozářené plochy tvoří podlaha. Je zřejmé, že pokud je ta podlaha vytápěna a její povrchová teplota se zvedne solárním zářením o 6,5°C, má to pak vysoký vliv velikost a směr tepelných toků v podlaze. Dokonce už i ta má hodně teplá podlaha, kde po skončení topení obíhá voda o 30°C začne v místech solárních zisků chladit. Nejprve betonem, později i tou 30°C vodou, která bude postupně chladnout.
V případě nějakého NED, kde by se topilo vodou o podstatně nižší teplotě a ozářená podlaha by měla cca 21+6,5=27,5°C by už bylo chlazení této podlahy PT daleko intenzivnější a PT by působilo proti přehřívání solárními zisky.
Poznámka: méně masivní podlaha, jako beton PT by se ohřála ještě o více, než těch 6,5°C.
Poslední pokus:
K intenzivním solárním ziskům cca 1,2 kW přidávám přes poledne vnitřní zisky z vaření 5,5 kW po dobu půl hodiny.
11:30 vnitřní teplota 20.3°C
12:00 vnitřní teplota po vaření 21,5°C
12:30 vnitřní teplota 21°C
Takže takhle se chová vysoce akumulační dům (stěny plná cihla 60 cm), podlaha PT v betonu, strop částečně klenba). I v případě nevhodně přehřáté podlahovky (způsobené pozdní reakcí na vysoký nárůst venkovní teploty a nutností topit vysoku teplotou topné vody) k žádnému masivnímu přehřívání nedojde ani s vysokými nepředvídanými zisky.
Po celé anabázi se vzrůstem průměrné venkovní teploty o cca 10°C, silným solárním i vnitřním ziskům v průběhu pouze 12 hodin je přehřátí místnosti jen z 19,7 na 21°C (jen o 1,3°C) s vyjímkou krátkodobého zvýšení na 21,5°C.
A to za zvláště nepříznivých okolností, které nastávají opravdu vyjímečně.
Edit:
Ve 14.00 vnitřní teplota 20,6°C.
Teplota se díky akumulaci ve hmotě ještě pořád vyrovnává (ke včerejší) přesto, že PT ještě topí i při vypnutém kotli (povrchová teplota podlahy cca 24°C). Ztráty tepla na to mají vliv minimální, venkovní teplota je pořád 14,5°C a podobně akumulační NED s PT by se nyní choval podobně. S tím rozdílem, že jeho podlahovka by určitě neměla povrchovou teplotu podlahy 24°C, ale podstatně nižší.

Autor: Roman Novák
Datum: 16.02.2019 14:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Zdravím,

oproti předpokladům, které zde uvádíte je realita pozorování průběhu teplot v nízkoenergetickém akumulačním domě poněkud odlišná.

Držíme teplotu v domě asi o dva stupně vyšší. Netopí se už třetím dnem. Přes den se šplhá teplota k +10 °C. Jakmile zmizí slunce tak se pohybuje teplota od nuly asi do +3°C.


Popisuji obyvák s kuchyní, který má 53m2 podlahové plochy s jižním prosklením 5,7 m2. Do podlahy už nejde ani Watt už třetím dnem. Dnes ráno teplota v obyváku s kuchyní +22,0 °C vrcholila ve 14:00 na teplotě +23,7 °C. Přes poledne nikdo nebyl doma, ani se nevařilo. Teplota se neměří v blízkosti žádné akumulační stěny, ale v prostoru místnosti. Ozářené části podlahy dosahují běžně teplotu o 2,5 °C (maximálně 3°C) vyšší než neozářená část. To se bavíme o povrchu poměrně tmavé keramické dlažby nalepené na 13cm betonovou desku. Místnost je propojena dvěma průchody s chodbou a nežádoucí teplo ze solárních zisků, začne proudit ohřátým vzduchem pod stropem přes chodbu do chladnější severní strany domu v patře podél schodiště.

Myslím si, že se zde neměří teploty tak aby to odpovídalo pocitové teplotě v místnosti, když opomenu vlhkost. Zapomíná se na to, že v průběhu dopadá sluneční záření i na vybavení bytu, že i od tmavé dlažby se záření částečně odrazí, že například odražené záření od sněhu dopadá víceméně na strop.

Docházím takto k podstatně odlišným závěrům, než jste došel Vy.

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 16.02.2019 15:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123987
reakce na ...
V čem jsou naše závěry tak odlišné?
U Vás přehřátí 1,7°C, u mne v maximu 1,8°C. I když za odlišných podmínek.
U mne vaření a větší teplota podlahy, u Vás zase větší plocha jižního zasklení a tedy také solárních zisků.
Nyní k rozdílům:
Teploty místností záměrně měřím ve vazbě na teplotu venkovní stěny. Takové měření více zohledňuje tepelnou pohodu. Ta závisí jak na teplotě vzduchu, tak okolních předmětů. Dokonce jsem si s tím hrál (podkládal čidlo) tak, aby naměřená teplota souhlasila s hodnotou měřenou dřívějším teploměrem. Měření v prostoru dává hodnoty vyšší. Kromě toho má na tepelnou pohodu vliv i relativní vlhkost vzduchu. Já mám nyní 40%. Tolik k rozdílům absolutních hodnot teplot místností.
Podobně je to s rozdílem teplot ozářené/neozářené plochy. Měřil jsem v obýváku, kde krytina je vinyl na tenké filcové podložce. V takovém případě naměřím celkem pochopitelně větší rozdíl, než na dlažbě tepelně spřažené s masivní betonovou deskou. Pro výkon PT je však rozhodující skutečná povrchová teplota. To znamená u Vás Vaší keramické dlažbě, u mne na mém vinylu.

Zde šlo o tvrzení, že v případě topení PT v NED dochází nevyhnutně k vysokému přehřívání místností.
Mohl byste tedy uvést nějaký příklad o kolik se Vám to přehřeje, když topíte PT a dojde k náhlým ziskům solárním a vnitřním (vaření)?
Myslím si, že právě větší plocha jižního zasklení má na přehřívání větší vliv, než to jestli se topí PT, nebo něčím jiným.
p.s. V zimě při sněhové pokrývce asi nebude období největšího nebezpečí přehřívání solárním zářením. To bude spíš v období nadnulových teplot. Nehledě na to, že i to od sněhu odražené záření dopadající na strop napřed musí ohřát ten strop. A když je ten strop masivní akumulační... zase to přehřívání omezí a každé zvýšení vnitřní teploty vždy sníží výkon PT. I se zářením, které se nakonec částečně dostane ze stropu stejně na podlahu.

zobrazuji 1 - 30 z 129   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama