Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Hadička z vlnovce - vybrace

Autor: Josef Novák
Datum: 13.02.2019 08:13
uživatel: 129765

Dobrý den,

při výměně starého sprchového boxu jsem místo klasických pancéřových hadiček použil pro připojení k rozvodu vody hadičky z vlnovce, jmenovitě Merabell Aqua v délce 80 cm. U původních pancéřových hadiček jsem to za celých 10 let nezaznamenal, u těchto však při spouštění a uzavírání vody kdekoliv v domě dochází k pohybům hadiček. Projevuje se to slyšitelným bouchnutím hadice o stěnu sprchového boxu. Dle instrukcí výrobce jsem konce hadiček zajistil stahovací páskou, aby nedocházelo k pohybu v místě sváru, hadička se ale i tak hýbe. Máte s tím někdo zkušenost, jak to případně řešit? Předpokládám, že pohyb způsobují tlakové rázy od pákových baterií - může to mít vliv na životnost hadiček? Jak to případně řešit?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola14.02.2019 15:34
Josef Novák14.02.2019 13:41
Jozef Homola13.02.2019 18:30
Josef Novák13.02.2019 17:36
Josef Novák13.02.2019 17:33
Filip Filip13.02.2019 16:30
Jozef Homola13.02.2019 09:33

Datum: 13.02.2019 16:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Tlakový ráz není problém hadiček, ale je to náhlá změna tlaku vody. Na větvi teplé vody se to dá odstranit zařazením expanzní nádoby mezi bojler a pojistný ventil. Pokud to dělá i studená voda, tak se musí zařadit i nějaká expanzní nádoba na začátek rozvodu. Nicméně, já mám pákové baterie a takový problém jsem nezaznamenal. Asi by to chtělo zjistit, jaký tlak máte na vstupu studené vody do baráku. V případě, že je to vysoké, tak ba se mohl zařadit redukční ventil. https://besoservis.cz/ventily-redukcni-pro-vodu/13-redukcni-ventil-na-vodu-t-79-157710.html?utm_source=sklik&utm_medium=cpc&utm_campaign=BesoServis.cz+%7c+PI+%7c+ceny&utm_content=PI,+1001+-+5000&utm_term=reduk%c4%8dn%c3%ad+ventil+na+vodu#/86-verze-velikost_dn_25
Filip

Datum: 13.02.2019 17:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, dělá to i studená voda. Zařazení redukčního ventilu preventivně zvažuji (bydlím v dřevostavbě, takže ochrana rozvodů vody je pro mě priorita), ale na první pohled vysokému tlaku nic nenasvědčuje (voda z kohoutku vytéká tak nějak normálně, nikde nic nekape)
Spíše mě jde o to, zda to v budoucnu nemůže poškodit ty hadice a zda je takové chování u vlnovce dané délky běžné.

Autor: Jozef Homola
Datum: 13.02.2019 09:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Váš předpoklad je správný, za všechno může tlakový ráz. Konkrétně tyto hadice mají "vysokou signu" a tudíž jsou lehce ohebné. Kdyby se podařilo sundat (asi ne) převlečné matice, tak si na to nevlečete bílou smršťovací bužírku a ofoukněte to horkovzdušnou pistolí. Určitě to pomůže ale hyraulickýho ráz se zcela neodstraní.
https://www.google.cz/search?q=Merabell+Aqua+v+d%C3%A9lce+80+cm&tbm=isch&source=hp&sa=X&ved=2ahUKEwiOiqv6pLjgAhUGalAKHTH4AmsQsAR6BAgGEAE&biw=1280&bih=888#imgrc=_

Datum: 13.02.2019 17:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hadice má už od výrobce doplňující gumový obal jako ochranu před chemickými látkami.

Datum: 13.02.2019 18:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
https://www.witzenmann.sk/repo/assets/Had_RS_12_SK_.pdf

Přečtěte si podrobně tento odkaz. Vlkanová vyrábí vlnovcové hadice už tak 50 let (už na průmyslovce se to probíralo). Konstrukčně ta hadice není učena na nějaké dlouhodobé trvání ohybů. Ta má vyrovat jinak nepřizpůsobivé osy napojení (nebo teplotní dilataci), případně vibrace. Pulzní zatížení jaké u vodního rázu vniká ji působí potíže. Výpočet vodního rázu (nakolik mžikově naroste tlak) je poměrně jednoduchý. Rozhoduje rychlost proudění a délka především a pak čas zavírání ventilu. P=2 . v . l /g . t
Proč hadice sebou "smýkne" je jednoduché. Mžikovým vzrůstem tlaku se každá "signa" malinko natáhne a v součtu hadice změní délku a zaujme jiný poloměr pokud je ohnutá. pokud je rovná, tak vybočí a vrátí se.

Datum: 14.02.2019 13:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takto to vyznívá, jako by vlastně bylo lepší použít klasické panceřové hadičky, než si připlácet za vlnovec, který je výrobci prezentován jako "doživotní" spoj.

Datum: 14.02.2019 15:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Pancéřové hadičky jsou lepší řešení. Dokonce i u všech hydraulických manipulátorů s provozními tlaky až 250 atmosfér pracují mnohavrtvené pryžové hadice. Ty hadice se tlakovopu špičkou maximálně o nějakou destinu milimetru zvětší na průměru ale rozhodně nepracuji jako "pružina" podélně. Vodní ráz se dá připodobnit jako čelní náraz dlouhého vlaku do skalní stěny. Ve vašem případě se dá přibližně spočítat jaká bude špička tlaku. Stačí znát délku úseku běžící vody a její rychlost. Jakmile to na konci něco zarazí třeba za 0,3 sekundy, tak je malér. Vlnovcovou trubku vašeho provedení to natáhne jak pružinu. Je to dané "vysokou vlnou" při korugaci profilu. Tímto se liší od jiných korugovaných trubek, které jsou tuhé a pouze raz se přizpůsobí danému zapojení a tak již zůstanou.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.