Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

přibližný výkon nerezového výměníku TUV v AKU nádrži

Autor: Zdeněk Havlas
Datum: 15.02.2019 10:35
uživatel: 129796

Dobrý den,

prosím o radu. Chystám se pořídit 3 akumulační nádrže po 700l které bych rád použil pro předehřev TUV.
- 3 jsou z důvodu úzkého přístupu do sklepa. Větší neproleze.
- Nádrže mají možnost osazení nerez výměníkem o pološe 2,6m každá.
- předpokládám pravidelné vybití nádrží k teplotám okolo 50C ve dne, k večeru (+/-19h) když je topič doma z práce 60C-70C. Kotel na dřevo. Celý topný systém dimenzován na vodu do 50C
- z nádrží půjde předehřátá voda do stávajícího bojleru kde se v případě potřeby dohřeje
- pro předpokládané časy odběru teplé vody bude na přívodu k bojleru puštěna cirkulace tak aby mi do něj zbytečně netekla studená voda z vychladlé trubky
- mírné tepelné ztráty ze systému nádrží a cirkulace TUV temperují prostor a jsou vítány

dotaz:
1) Podle jakého vzorce se lze dobrat výkonu nerez výměníku? znám jeho plochu a rozdíl teplot cca 50 - 60C
2) Jaká je životnost výměníku v nádrži?
3) z praxe kdo máte podobné zapojení na kolik vám vodu ohřeje, při jaké ploše výměníku a jaké teplotě v nádrži

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Instalaterství Žalud06.03.2019 12:18
Jan Šlezingr05.03.2019 14:07
Instalaterství Žalud18.02.2019 17:57
Jozef Homola15.02.2019 11:10

Datum: 05.03.2019 14:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100723
reakce na ...
Mám LMT 1000 litrů s výměníkem 2,6 m2. Kotel DC18S, téměř výhradně v provozu na peletkový hořák ve dvířkách. Řízení přes ACD01, horní a dolní čidlo na nádrži.

Funguje to skvěle - až na drobné mouchy.

Teplá voda má sprchovací teplotu do chvíle, kdy je na horním čidle 68°, pak náhlá smrt a konec teplé vody. SET-POINT mám natvrdo na 60°C, ale než se kotel rozpumprdlíkuje, jsme tak hodinu bez TUV.

Řešení mám připravené - doplnit systém o další čidlo pro TUV, které bude udržovat teplou vodu v horní třetině nádrže. Možná by stačilo horní čidlo posunout níže a zmenšit objem aku pro topení.

Trochu se mi bije, že po rekonstrukci na podlahové topení topím vodou max 32°C (při -15°C), ale pro TUV musím udržovat v akunádobě poměrně vysokou teplotu.

Loni v létě jsem používal v tomto systému pro TUV elektrickou spirálu 6kW v polovině akunádoby, letos plánuju jet peletkami celý rok. (peleltky 1, Kč/kWh, elektrika 2,1 Kč/kWh).

Jinak mohu jen doporučit, funguje to.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 06.03.2019 12:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Dejte vývod teplé na čtvrtý od shora ne LMT a máte zásobu TUV. Používám tyto aku s výměníkem DN 32 a 825 oproti DN 25, které mají teplotu vody při trvalém průtoku zhruba o 6°C niší, než je aktuální v aku ,jsou tyto výměníky jen s rozdílem max. 2°C oproti aku používám je ve spojení s vnořeným výměníkem TČ a funguje to s podstatně menšími náklady než peletky.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 18.02.2019 17:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Sériové zapojení akumulačních nádrží jako první bych dal typ LMT a máte vystaráno s ohřevem a není potřeba další bojler.

Autor: Jozef Homola
Datum: 15.02.2019 11:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Počítat výměnu tepla není jednoduchá záležitost protože to závisí na půltuctu dalších parametrů.
Například:
- tvary, průměry
- rychllost proudění a typ proudění (laminární, turbuletní nebo přechodné)
- tlušťka laminární vrstvy, která tvoří "tepelný odpor" (souvisí s drsností, viskozitou)
- proudění přirozené nebo nucené
- materiál a tloušťka stěny
- výměník trubkový, spirálovitý nebo deskový, souproud nebo protiproud, křížová výměna

Pro nějakou plochu typu desky u přirozeného proudění se uvádí přibližně součinitel prostupu pro voda-ocel-voda 320 W/m2K.

Pokud se jedná o součinitel přestupu na rozhraní, tak pro klidnou vodu je to v rozmezí 60 až 1700 W/m2K. Je-li však "jedna voda" v pohybu už to může být 200 až 12000 W/m2K.

Univerzální vzorec neexistuje a často se v technické praxi na modelu nebo části trubky změří a to se pak bere pro výpočet. Je to daleko spolehlivější výsledek.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.