Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Obrácený tah nerezového komína

Autor: Petr PM
Datum: 19.02.2019 12:46
uživatel: 121481


Zdravím místní odborníky!

Loni jsme koupili starší RD s klasickým závěsným plynovým kotlem napojeným a nerezový cca 8m vysoký komín vedený vnějškem domu.
Když byly asi před 1 měsícem největší mrazy - cca -15, tak se stalo, že kotel spadl do chyby a vypnul. Problém byl v tom, že komín přestal táhnout a naopak šlo i rukou cítit, jak jde studený vzduch komínem dovnitř. V tu noc byl zároveň poměrně nízký tlak, tak jsme to tomu přisoudili. Nicméně od té doby se situace 2x opakovala a to už žádné mimořádné počasí nebylo.

Po první zkušenosti jsme tam měli kominíka, který shledal vše v pořádku a rovnou nám udělal i pravidelnou roční kontrolu komína.
Situaci vždy vyřešíme tak, že horkovzdušnou pistolí namířenou do komínu jeho tah během 2min obrátíme, ale kdyby kotel neměl detekci oxidu uhelnatého, tak nás to vykouří...

Vždy se nám to zatím stalo v noci, kdy máme nastaven teplotní útlum asi o 1,5 stupně. Tím zřejmě dojde k tomu, že komín vystydne - kotel třeba 4h nezapne a tah se zastaví nebo obrátí.

To přece ale není normální? :) Nechci kvůli tomu topit stejně i v noci... navíc máme starý atmosferický kotel, který má horké spaliny... mít kondenzační, tak se to děje asi mnohem častěji?

Kotel není umístěn v ideálních prostorách - je v maličké místnosti, ale okno necháváme mírně pootevřené + ve dveřích jsou větrací otvory, navíc někdy necháváme i dveře otevřené do chodby. Každopádně si myslím, že to nemá vliv... Naopak od doby, kdy máme trvale pootevřené okno, tak se tah obrací častěji. Zde mne napadlo, že tam je díky tomu o několik stupňů chladněji, tak jestli i to nemůže mít vliv, že komín natahuje chladnější vzduch už v místnosti v době, kdy kotel nejede? Že by tam ale docházel vzduch si nemyslím... navíc přes den kotel jede mnohem déle a častěji a to se to nestane = vzduch nedojde :)

Děkuji za případné tipy, jde bohužel o poměrně kritickou věc, ale kominík na nic nepřišel :(

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Karel Černý20.02.2019 16:56
Karel Černý20.02.2019 16:56
Petr PM19.02.2019 21:34
Josef Navrkal19.02.2019 17:40
Petr PM19.02.2019 16:55
Jozef Homola19.02.2019 16:05
Josef Navrkal19.02.2019 15:28
Jaroslav Dítě19.02.2019 13:24

Příspěvky
Autor: Karel Černý
Datum: 20.02.2019 16:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116460
reakce na ...
Několik tipů.
1. Najděte si v manuálu ke kotli jaký doporučený tah v Pa doporučuje výrobce. Nechte si tahoměrem změřit tah komína
2. 100% Zaizolujte kouřovod k sopouchu - pomůže Vám to.
3. Píšete že máte komín vedený po fasádě domu? Alespoň jsem to tak pochopil Jaká je skladba komínu? 3 vrstvý komín, zděný komín s vložkou bez vložky, jeho průměr?

Autor: Karel Černý
Datum: 20.02.2019 16:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116460
reakce na ...
Několik tipů.
1. Najděte si v manuálu ke kotli jaký doporučený tah v Pa doporučuje výrobce. Nechte si tahoměrem změřit tah komína
2. 100% Zaizolujte kouřovod k sopouchu - pomůže Vám to.
3. Píšete že máte komín vedený po fasádě domu? Alespoň jsem to tak pochopil Jaká je skladba komínu? 3 vrstvý komín, zděný komín s vložkou bez vložky, jeho průměr?

Autor: Petr PM
Datum: 19.02.2019 16:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121481
reakce na ...
doplním nějaké info:
kombinovaný kotel 24kw - ale v noci spíná minimálně a startuje na výkonu 8kw, na max jede výjimečně. Jde o atmosféru typu B, na kondenzační chceme přejít, až tento přestane sloužit

podtlakové větrání - pouze digestoř - od koltle je hodně vzdálená přes troje zavírané dveře, ale opět, situace s obráceným tahem komína nastává zatím pouze v noci po několika hodinách, kdy kotel předtím nesepne - komín vystydne. Předpokládám, že i sebelepší izolace venkovního komínu po 4h mrazu prochladne. Nepředpokládám tedy problém s přísunem vzduchu nebo podtlakem - to bych čekal spíš ráno, kdy kotel začne dotápět na denní teplotu vyšším výkonem a delší dobu. Ale mýlit se samozřejmě mohu, jen mi to nepřijde logické.

Zkusím se zatím vrátit k zavřenému oknu v kotelně - okno je skutečně dost vysoko, vlastně u úrovně horní části kotle a nechám pootevřené dveře do vstupní chodby (vyvrtané otvory ve dveřích kotelny stačit nemusí).

průměr komína zjistím

Každopádně díky za poznatky

Autor: Jozef Homola
Datum: 19.02.2019 16:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Už to bylo vzpomentuto diskutujícím a to je otázka průměru komína. Můžete sdělit vnitřní průměr komínu a výkon kotle? Není nic jednoduššího než vychladit kovový komín velkého průměru. "Oteplit" jej ale je problém. Velký průměr (přestupná plocha) a mizivá rychlost pohybu vzdušniny udělají své. Snadno a rychle se vychladí a to na větší měrnou hmotnost než na počítku vtoku a problém je reálný.

Autor: Josef Navrkal
Datum: 19.02.2019 15:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129699
reakce na ...
Z částečných informací, které jste uvedl, se spalinová cesta odborně posoudit nedá. Dá se však přičinit několik obecných poznámek:
- Ústí komínu se může nacházet v oblasti, kde nastává přetlak vlivem větru (návětrná strana budovy). Otvory pro přívod spalovacího vzduchu do kotelny mohou být v oblasti, kde se tvoří víry s účinkem podtlaku (závětrná i návětrná strana). Pokud takový stav nastává, může docházet k vyrovnávání tlaků a k obrácenému proudění ve spalinové cestě.
- Pokud není komín dostatečně tepelně izolován, má nadměrný průřez a kotel pracuje na snížený výkon, mohou se spaliny v komínu ochladit a komín „ucpat“. Za určitých tlakových poměrů může sloupec spalin natéci z komínu zpět do prostoru kotelny.
- Pokud je v domě provozováno nucené podtlakové větrání (WC, koupelna, digestoř apod.), může se podtlak projevit v prostoru kotelny a snížit či obrátit tah komínu.
- Současnou situaci byste neměl brát na lehkou váhu. Doporučuji vyhledat schopného odborníka, který umí celkovou situaci posoudit a provést tepelně technické výpočty spalinové cesty.
- Pokud provozujete starý atmosférický kotel s přerušovačem tahu, typu B, bylo by nejlepším řešením vyměnit jej za nový kondenzační a provozovat jej jako uzavřený spotřebič typu C.

Autor: Josef Navrkal
Datum: 19.02.2019 17:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129699
reakce na ...
Nad přerušovačem tahu musí být nejprve svislá část kouřovodu o délce min 400 mm a pak teprve koleno a ležatá část kouřovodu napojená přes sopouch do komínu. Ležatý kouřovod musí mít stoupání min 5% a nemá být delší než ¼ účinné výšky komínu. Pokud je koleno hned nad přerušovačem (kotlem), nemůže nastat dostatečně rychle potřebný tah, spaliny tečou přes přerušovač tahu a aktivují spalinovou pojistku.

Autor: Petr PM
Datum: 19.02.2019 21:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121481
reakce na ...
z kotle vede svisle nahoru 70cm, pak je zakulacené L koleno skrz zeď, venku opět koleno dole s otvorem pro odtok kondenzace a pak už jen svisle nahoru (ikdyž teda s mírným zakřivením) s tím, že úplně nahoře je tak 20cm vysoké zúžení s čepicí.
Šíře kouřovodu u kotle je cca 13cm, venku to bude včetně izolace víc, ale to musím prozkoumat někdy za světla.
Takže toto vypadá OK.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 19.02.2019 13:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Uvažujte logicky. Chladný vzduch je těžší,než teplý. Okno je v podstatě v horní polovině místnosti a tak vzduch, který se tam ohřeje, třeba jen od okolních stěn, tak je vytlačen vzduchem chladným. Pokud komín vystydne ve většině délky pod tuto teplotu, pak jím může studená vzduch do té komůrky natékat. Viděl bych řešení v tom, vytvořit průduch někde u podlahy a nějakým potrubím jej přivést pod kotel. Okno pak nechat zavřené. Tím by mělo dojít k vyrovnání tlaku a i malý rozdíl teploty na vstupu do komína by měl proudění uvést do pohybu správným směrem.
Omlouvám se za přebrept. V průřezu toho okna může docházet k protisměrnému proudění a tím zvýšení odporu. Komín naproti tmu začne fungovat jednosměrně.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama