Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

YTONG lambda nebo YTONG s 10 cm polystyrenem

Autor: Martin Klimeš
Datum: 21.02.2019 10:07
uživatel: 129247

Dobrý den prosím o radu, uvažuji nad dvěma variantami. Budu stavět bungalov na jižní Moravě.

1) YTONG lambda tl. 375 mm (bez zateplení)
- Zde mi hraje proti vznik tepelných mostů, pokud se kvalitně nezateplí překlad a věnce
- Při zateplení věnce a osazení U profilu vznikne pouze 20 cm široký věnec, což může být málo, jeden známý měl takhle úzký věnce a po osazení vazníků a položení krytiny mu popraskaly stěny
- Lambda je sice tepelně dobře izolační, není však tak pevná jako „obyčejný“ ytong, někde jsem četl že při vyvrtání díry a když chci dát hmoždinku, musím ještě chemicky kotvit
- V domě by se ale snad neměla tvořit plíseň, dům bude snad „dýchat“ a nebude uzavřený v plastu
- Zdivo nebude tak široké

2) YTONG tl. 375 mm + 10 cm polystyren
- Snad bez tepelných mostů
- Širší věnec
- Možnost osadit předokenní žaluzie
- Nedělá se pak lépe fasáda?

Prosím o názory a mnohokrát děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Martin Klimeš01.03.2019 18:42
Jiří Kubíček22.02.2019 13:06
Martin Voráč22.02.2019 13:04
Mirek Svejda22.02.2019 11:30
Martin Klimeš22.02.2019 10:35
Mirek Svejda22.02.2019 10:23
Martin Klimeš22.02.2019 09:26
Martin Klimeš22.02.2019 09:26
Martin Klimeš22.02.2019 09:23
Martin Voráč21.02.2019 19:13
Jiří Kubíček21.02.2019 13:26
Mirek Svejda21.02.2019 12:55
Ales Kadlec21.02.2019 12:25

Datum: 21.02.2019 13:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, možné jsou obě varianty, těžko vám bude někdo radit, co je lepí, je to o tom, zda chcete dům se zateplením nebo bez zateplení, každopádně i když u tvrdšího ytongu s horšími izolačními vlastnostmi EPS použít lze, mnohem lépe si takový ytong rozumí s multiporem nebo minerálem pro zateplení. Minerál je hlavně lepší z akustického hlediska, taky není dobré u ytongu používat k založení zateplení kovové lišty, často zde pak dochází v oblasti lišty ke kondenzaci vlhkosti. Nevím, co myslíte dýcháním a co myslíte plastem, jestli narážíte na zateplení pomocí EPS, tak vždy obecně platí, že se musí udělat takový návrh a složení konstrukce, aby uvnitř konstrukce nedocházelo ke kondenzaci vlhkosti nad normu, i ten EPS normálně vlhkost difúzí propouští, jen s vyšším difúzním odporem, takže si zpravidla pouze nerozumí se zdivem s výbornými izolačními vlastnostmi a malým difúzním odporem nebo může nastat problém při použití malé síly EPS, tyto okolnosti však nastávají jen zřídka a v naprosté většině případů EPS použít lze. Úplně něco jiného je ale tvorba kondenzátu na vnitřním povrchu stěn uvnitř domu, to nemá s EPS venku na zdivu vůbec nic společného, jen to značí, že je na určitých místech nízká povrchová teplota zdiva (především to bývá v rozích místností) a tedy, že zde jsou tepelné mosty z důvodu nedostatečného zateplení nebo špatného napojení zateplení svislých a vodorovných konstrukcí. Naopak každé zateplení, i pomocí toho EPS tento jen úplně ruší nebo zmírňuje. Pojem dýchání zdiva sám o sobě je jen hospodská chiméra a blbost.

Datum: 22.02.2019 09:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za obsáhlou odpověď. Já mám v prohjektu YTONG lambda bez zateplení a důvod pro jsem začal uvažovat o zateplení je ten, že když jsem začal řešit detaily (nemám prováděcí projekt) tak jsem zjistil několik "bolavých míst" co se týká tepelných mostů. Tím, že budu mít šířku 375 mm, tak když dám překald šířky 300 mm, tak mi zybde pro izolaci těch 75 mm, ale co věnec. Dám vrstvy - z venku - 70 mm Izolaci, 5 cm obložkový Ytong jako bednění, 20 cm věnec, 5 cm obložkový Ytong. A věnec mám "jen" 20 cm široký, což mi připadá hodně málo. Pak jsem narazil na problém při řešení detailů u posuvných balkónových dveří (světlost 2,2 m) a u vrat do garáže (světlost 3 m). Bednit věnec z fošen nechci, známým se to u vrcholu vychýlilo a pak museli beton zbrušovat. Strávil jsem desítky hodin, možná i stovky na netu, a fakt nevím, pro co se rozhodnout. :-(

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 22.02.2019 13:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, není to jednoduché rozhodování, buď to postavit se zateplením, což je vždy blbovzdorné, nebo to chce použít nějaký ucelený stavební systém, kde jsou všechny detaily řešeny. Možná byste se měl na některé věci optat přímo na podpoře ytongu.

Autor: Ales Kadlec
Datum: 21.02.2019 12:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 106690
reakce na ...
Dobrý den,

Ytong a jeho šířka 375mm je podmínka? Jestli ne, máte na výběr, dle nejen mého, lepší a i levnější varianty obvodového zdiva. V dnešní době rovnou zapomeňte na stavbu z porobetonu udávané šířky bez zateplení, jsou to hodně špatně investované peníze.
O "dýchání" domu tady ani raději nemluvte, na to je tady už dost lidí, včetně mně, alergických ;-). To místo zdi provádí větrání, nejlépe řízené a může být i s rekuperací vzduchu.
Já mám bungalov postavený z cihly 175mm + 300mm EPS, ale tu už může být pro hodně lidí extrém. Osobně za takový zlatý střed považuji jakýkoliv nejlevnější porobeton třídy 500, tl. 250mm + 200-250mm EPS. Ytong není jediný výrobce, a když se budete snažit, tak se i na obvodovém zdivu dá ušetřit zajímavá částka.

To je pro začátek asi vše.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 21.02.2019 12:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Nechte si udělat cenové nabídky. Proti Ytongu je cenově výhodnější Porfix a osobně bych spíše preferoval cihly (např. Porotherm). Co nejtečí cihlovou stěnu a co nejvíc EPS. Sendvičvou stěnou dokážete ušetřit dost vysoké částky. Odhaduji, že Vaše varianta č2 navíc bude mít problémy s kondenzací. Jinak jsem taky alergický na mýty o dýchání baráku.

Autor: Martin Voráč
Datum: 21.02.2019 19:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127090
reakce na ...
Dobrý den.
Mám postavený patrový dům z PORFIXU P4-600 tl. 25cm + 20cm polystyren.
Stavěl jsem loni a oproti YTONGU byl cenový rozdíl 100.000kč včetně stropu.

Datum: 22.02.2019 09:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A byl rovný? Slyšel jsem, že PORFIX je dost nepřesný a jsou tam velké odchylky v rozměrech tvárnic.

Autor: Martin Voráč
Datum: 22.02.2019 13:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127090
reakce na ...
Tak na přesnost to žádná sláva nebyla, takže si musel člověk se stavbou zdí víc vyhrát.
Nechával jsem si nacenit i YTONG, ale ten rozdíl 100.000 kč byl pro mne moc velký.
Na šalování nepoužívejte prkna, ale OSB desky!
Já jsem koupil OSB v akci v OBI kde mi je i nařezaly na potřebný rozměr a použil jsem je 3x (deska,strop,věnec)

Datum: 01.03.2019 18:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak nakonec to nejspíš bude YONG standard šířky 300 mm a na to polystyren tl. 12 cm.

Datum: 22.02.2019 09:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za reakci. Ytong 375 mm mám v projektu. Když dám místo toho menší šířku, už je to odchýlení od projektu, nevím zda to bude moc vadit. Nabízela by se varianta YTONG š. 300 + 150 polystyren. Ale tam zase budu příliš úzký věnec. No ještě si to nechám projít hlavou.

Datum: 22.02.2019 10:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
- Ten projekt je konečný stav ? Já jsem taky měnil složení z původně naprojektovaného Porfixu na sendvič. Prostě jsem si zašel za projektantem a domluvil se s ním na úpravě a jaké mám použít tloušťky. Pokud se pamatuji, tak Porfix/Ytong chtěl minimálně 30 cm a Porotherm 25cm. Síla EPS je jen na Vás. Tam jde ješte o statiku na boční tlaky a s tím související vnitřní nosné příčky. Porotherm mě tenkrát vycházel výrazně levněji i díky menší požadované síle. Kromě toho taky nezapomínejte, že Ytong/Porfix mají bídný hlukový útlum. Navíc jsem v průběhu stavby ocenil, že mě přešel blbý nápad použít porfix. Pár přívalových lijáků a na stavbě jsem měl bazén. S Porfixem bych měl přes zimu docela strach.
- Jednovrstvé zdivo v podstatě nejde udělat bez tepelných mostů

Datum: 22.02.2019 10:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Už mám stavební povolení, tak s projektem nic neudělám. Ale nějaké změnu budou, teoreticky bych pak mohl jít na "změnu stavby před dokončením".

Datum: 22.02.2019 11:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To nevím, já to měnil až po stavebním povolení. Navíc nikdo Vám nebude kontrolovat z čeho to máte postavené. V průběhu stavby jsem změnil i pozice oken a dokonce jsem jedno přidával.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.