Otevírám tuto diskuzi pro všechny uživatele a zájemce o kotle ATMOS za účelem předávání zkušenosti. Kotel ATMOS provozuji 10 let a zabývám se servisem těchto kotlů. Proto mě zajímají všechny zkušenosti s jejich provozem a na druhou stranu se rád podělím o své vlastní poznatky.
To je jako když si koupíte auto na naftu a lejete tam benzín protož je je levnější.
Když ptáčka chytají, pěkně mu zpívají. Teď vážně. Vše co zde píší je v podstatě pravda, jenom to má svoje ALE. Kotel…
Vážený pane Zalabáku, dovoluji si Vám napsat, abyste nemusel čekat na pana Dítě. To škrcení není nezbytně nutné,…
Za určitých okolností jde zkrátit čas dohořívání paliva a nebo změnit podmínky pro uvedení hořáku do provozu ze dvou…
před 9 hodinami
Dobrý den, Prosím o radu....mám kotel atmos dc25sp, bez aku nádrží zatim. v provozu od 10/2022, tj. Nyní druhou…
před 12 hodinami
Jakmile začne dopravník dodávat nedostatečné množství, tak může dojít k vyhoření pelet a přerušení hoření, či takovému…
před 12 hodinami
983 odpovědí
Zobrazit všechny reakceDobrý den, Prosím o radu....mám kotel atmos dc25sp, bez aku nádrží zatim. v provozu od 10/2022, tj. Nyní druhou sezónu. Problém při přepnutí z topení dřevem na topení peletami dochází k výraznému poklesu teploty než dojde k reálnému provozu topení peletami...tzn. v domě se výrazně ochladí, radiátory téměř vychladnou...lze upravit nastavení automatického sepnutí tak, aby topení bylo uživatelsky přívětivější....děkuji předem za radu/doporučení.
JD Jana Dědková @jana.dedkovaZa určitých okolností jde zkrátit čas dohořívání paliva a nebo změnit podmínky pro uvedení hořáku do provozu ze dvou podmínek na jednu. Toto však může provést pouze vyškolený technik, který bude znát podmínky pro provoz kotle. Vzhledem k tomu, že kotel používáte bez jakékoli akumulace, tak je změna podmínek pro zapálení hořáku dost problematická a mohlo by k změně paliva, tedy zapálení hořáku dojít i při současném provozu části kotle na spalování dřeva. Proto bych změnu parametrů, či podmínek pro přepnutí na pelety bez delšího sledování provozu kotle neměnil. Doporučil bych však aspoň 300l akumulační nádrž. Ta vám i sníží počet startů hořáku na pelety a zajistí plynulejší vatápění domu.
Dobry vecer mam kotol atmos dc25sp ku nomu horak atmos a25 zabudol som pred spustenim horaku pripojit dopravnik do horaku prisiel som na to asi po 15 minutach no uz si dopravnik pelety nenatiahne . Pokial ho pichnem do samostatnej zasuvky funguje v poriadku. Co sa mohlo stat? Dakujem
LČ Lukáš Čička @luky88Při uvádění kotle do provozu a nebo pokud dojdou pelety, či po čistění zásobníku je potřeba vždy zapnout podavač do sítě a počkat až se trubka naplní a začnou pelety vypadávat. Potom se teprve zapojí do zásuvky na hořáku.
Vy máte žřejmě hořák v ALARM START. pak je potřeba vypnout hlavní vypínač na kotli a tím by se měl hořák připravit na nový start. Nejprve je ale potřeba podavač nechat přes připojení na síť naplnit tak, jak jsem psal na začátku.
Zdravim,
Mam moznost koupit 2 aku nadrze po 1500 litrech za super cenu (20k). Problem je ten, ze to do kotelny proste nedostanu. Je reseni postavit hned vedle kotelny boudu, kam by se ty nadrze schovaly? Samosebou s poradnym zateplenim ze vsech stran. Jen by se musely vytahnout teplomery do kotelny. Kotel dc32s, provozovany bez AN. Topim drevem, uvazuju o porizeni ctyricitky ciste na drevo, ale to az nejdriv pristi rok.
SM Seigneur Monge @seigneur.mongePokud byste dával AN mimo dům, tak to jde, jenom vám vřdy bude část tepla odcházet pánu bohu do oken. Proto, pokud to je možné, tak bych aspoň tu jednu umístil v domě a druhou do izolovaného přístavku. Možná by stálo i zato, kdyby byla v horní izolaci mezera, která by se odvětrávala do domu. Co se týče měření teploty, tak jsou dnes odporová čidla a zobrazení teplot můžete mít kdekoli.
Malý výpočet: Bez odběru tepla do domu budete s kotlem 32kW nádrže ohřívat na 95°C 7,5 až 8 hodin při plném výkonu kotle.
Máte někdo zkušenosti s nastavením externího kotle v ACD03? Chtěl bych aby po dohoření kotle a poklesu teploty v AKU se spustil externí kotel. Nefunguje mi to tak jak bych si to představoval. Jako externí kotel mám plynový kondenzační kotel, který má svoji vlastní ekvitermní regulaci.
Nejsem si jistý nastavením jednotlivých parametrů:
EKF1 - ANO - k čemu je potřeba?
EK1 - ANO
EKP1 - NE
EKS1 - NE (oba kotle jsou k otopné soustavě připojené přes zpětné klapky)
P28okruh ZAP
Jak nastavit parametry EKStart, EKMin? K čemu přesně slouží?
Dejme tomu, že kotel dohořel, PF v AKU je 50 st, požadavek na teplou vodu do radiátorů je taky 50st. Kdy by mělo dojít k sepnutí externího kotle?
AC And C @and.cPlynový kotel připojuji přes výstup EK. Pozor!!! Je to výstup 230V. spínám s ním pomocné relé, které spíná bezpotenciální okruh, který je běžně pro termostat ON OFF. EKF je ve vašem případě jenom pro sledování teploty výstupní vody. Proč nejde vypnout, to nevím. Při zapojení bez tohoto čidla a s aktivací externího kotle to hlásí chybu.
EK min. a EK max. jsou spíše pro situace když je kotel připojená před rozdělovač. Kapitola zdroje, str. 127 až 130.
Dobrý den, pane Dítě,
včera jsem prvně v této topné sezóně zkusil topit peletkami. Kotel DC 18 SP a hořák A25. Vloni vše v pořádku, letos jsem začal s "ALARM START". Posunul jsme dopravník tak, aby hadice byla bez záhybu (zůstávali tam viset peletky) a pak se to už rozběhlo. Nicméně po pár hodinách (neumím to říct přesně, v 1h jsem šel spát a v 5:40 zjistil, že kotel netopí) opět ALARM START. Po prvním ALAMR START jsem vyčistil a vyluxoval spalovací misku v hořáku, do ničeho dalšího jsem se nepouštěl. Nenapadá Vás, co ještě zkusit a proč když už jsem dosáhl úspěšného zátopu to v průběhu přestalo hořet? Nic se nepřehřálo, dopravník byl plný pelet a měl i kde brát, mám AKC 1500 l, laddomat běžel, čerpadla také. Děkuji za tip co s tím.
JK Jan Konečný @jan.konecny624Je to jako hádání z křišťálové koule. Zkusil bych vyčistit fotocelu a zkontrolovat její nastavení proti hořáku.
Dobrý den.
Prosím o radu. Kotel Atmos DC 18 S. Topim dřevem a cca po 9 hodinách topení mi stoupne teplota kotle ke 100 stupňům. Filtr vycisten a do laddomatu dána nová patrona.
Netušíte, prosím?
Dobrý den,
jsem držitel kotle Atmos DC 18 GD a jsem nad míru spokojen. Mý rodiče uvažují též o kotli Atmos a s pořízením jim pomáhám. Zajímá mě hlavní rozdíl mezi typy kotlů DC 25 S a DC 25GD. Rodiče budou mít 1500l akumulační nádrže. Je opravdu velký rozdíl v efektivitě spalování mezi těmito dvěma tipy? Protože cenový rozdíl je poměrně výrazný. Děkuji
KH Karel Hynek @karel.hynekKote DCxxGD a GS mají jinou konstrukci horní komory oproti DCxxS a proto u nich nelze provést přestavbu na topení s hořákem na pelety. Pokud porovnáte účinnost, tak kotle DCxxS mají o něco nižší účinnost oproti kotlům GS a kotle DD na tom jsou ještě líp. Na stránkách Atmosu najdete tabulky s technickými parametry a můžete si je porovnat. Náročnost na obsluhu bude přibližně stejná u všech těchto kotlů.
Dobrý den,
potřeboval bych radu. Kotel Atmos DC30GD, zapojení dle schématu, akumulační nadrže 2x1000l, paralelní zapojení. Problém je úsporné čerpadlo WILO na ladomatu 22, které vydává zvuk, asi vibrace, čerpadlo jsem rozdělal, abych ho vyčistil, ale bylo čisté.
Nedokážu popsat zvuk co to vydává, ale rozléhá se to přes trubky a je to slyšet po celém domě.
Nahrál jsem video: https://youtu.be/ff6_IIswi-E
MK Martin Konečný @martin.konecny662Odkud jste? Zde to vypadá na vibrace něčeho jiného. Může to bát zpětná klapka a nebo na ventilu termostatu. Teď nedávno jsem se s tím setkal. Laddomat jsem ale nerozebíral, jenom přestavěl průtoky a výkon čerpadla. Docela rád bych zjistil pravou příčinu.
Spolu s kotlem DC18SP jsem obdrzel brzdice spalin. V navodu ani v nakresech neni o nich zadna zminka, topenar taky nevedel. Z nakresu jineho kotle DC18S to vypada, ze se jedna o brzdice do kuloveho prostoru. Mate s tim nekdo zkusenosti? Maji se tam nainstalovat vzdy, nebo jen za urcitych podminek? Nebo mi je pribalili omylem?
AC And C @and.cPo stranách kulového prostoru jsou kanály, kterými spaliny proudí do zadního výměníku. Brzdiče se vkládají do těchto kanálů. Brzdiče je potřeba aspoň jednou týdně vyjmout a kanály hrablem vyčistit a oškrábnout stěny kotle. Kulový prostor nevyndávat! jenom jej občas zasunout do zadní polohy(nadoraz na zadní betonovou stěnu).
Dobry den potrebuji Radu co mam delat nebo cim to je ze kotel Atmos dc25 s upravou na horak .Pri nahrati na 80 st.se klapka vzduchu na ventilatoru zavre a Zachvili kotel buchne je to kominem? Mam regulaci tahu komina a pekne se otvira , prosim o Radu moc dekuji
OA Olda Andrysek 0 @olda.andrysek.0Pokud topíte do akumulace, tak klapku nastavujte na 90 i více stupňů. Na klapce je stavěcí šroub M5, kterým si nastavíte větší mezeru při uzavření klapky a povolení řetízku. Ventilátor by se měl zarážet tak o 5°C dřív, tady tak na 85 až 87°C
Pokud topíte napřímo, tak kromě tohoto ještě zasuňte tak o 2 až 3 mm tyčku na seřizování primárního vzduchu. Je to kulatina 12mm pod vývodem vody z kotle.
Dobré ráno p. Dítě. Prosím o radu. Koupili jsme, v dotačním programu tchyni, kotel na pelety Atmos D25P, bez akumulační nádrže. S tím, že komín "160" je na hraně, ale topenář i kominík prohlásili, že to vyjde.
Asi to nevyšlo. Kotel bouchá, Po úpravě odtahu, odebrání kolene, už nebouchá tolik, záleží i na počasí. Odtahový ventilátor nemáme. Ale kotel začal bouchat u hořáku. Dopravník sype pelety až je přívodní hadice plná, nevypíná. Poté buď vyhlásí chybu ALARM start, nebo bum a vysypou se pelety. Po vypnutí, restartu , kotel naběhne, topí. Po čase si opět bouchne.
Na zálaznické lince Atmos (servis nedělají) doporučili obrátit se na instalačního topenáře. Topenář je mimo (nemoc).Je to na nás, zima se blíží. Na co se podívat ?
1: Kde najdu senzor naplnění hadice přívodu pelet, pokud je? Nebo jiné čidlo, které brání naplnění hadice, zastaví šnekový dopravník.V návodu sem nenašel.
2: Pomůže k lepšímu spalování a odtahu nastaveni vzduchové klapky ventilároru na hořáku?
případně na kolik mm. klapku otevřít? By dobře spalovalo, ale nezahltil se komín.
Děkuji i za každý jiný nápad.
JK jindrich krivka @jindrich.krivkaHlavní problém bude v odvodu spalin. Koten nemá odtahový ventilátor a proto se při startu v kotli nahromadí plyny a při zážehu paliva dojde k jejich zapálení. Pak při tomto nešvaru dochází k začouzení t.z. fotocely, která kontroluje zapálení a přechod do provozu. Pokud nezaznamená zapálení, tak dojde k novému nasypání startovací náplně. To bude váš problém s přeplněním hadice. Další problém může bát v připojení a natvarování hadice. při nízkém sklonu a usazení dehtu v hadici, tak můře docházet k ucpávání hadice.
Řešení je poněkud komplikované. Odkud jste a bylo by dobré, kdyby jste poskytl fotografii připojení podavače a hadice k hořáku a kouřovod. Zřejmě bude potřeba nechat předělat umístění a možná i úhel sopouchu. Ventilátor hořáku zřejmě nepomůže. U jiných kotlu jsem toto řešil dřívějším startem odtahového ventilátoru, který vy nemáte. Můj e-mail je jaroslav.ditě@seznam.cz.
Dobré ráno p. Dítě. Prosím o radu. Koupili jsme, v dotačním programu tchyni, kotel na pelety Atmos D25P, bez akumulační nádrže. S tím, že komín "160" je na hraně, ale topenář i kominík prohlásili, že to vyjde.
Asi to nevyšlo. Kotel bouchá, Po úpravě odtahu, odebrání kolene, už nebouchá tolik, záleží i na počasí. Odtahový ventilátor nemáme. Ale kotel začal bouchat u hořáku. Dopravník sype pelety až je přívodní hadice plná, nevypíná. Poté buď vyhlásí chybu ALARM start, nebo bum a vysypou se pelety. Po vypnutí, restartu , kotel naběhne, topí. Po čase si opět bouchne.
Na zálaznické lince Atmos (servis nedělají) doporučili obrátit se na instalačního topenáře. Topenář je mimo (nemoc).Je to na nás, zima se blíží. Na co se podívat ?
1: Kde najdu senzor naplnění hadice přívodu pelet, pokud je? Nebo jiné čidlo, které brání naplnění hadice, zastaví šnekový dopravník.V návodu sem nenašel.
2: Pomůže k lepšímu spalování a odtahu nastaveni vzduchové klapky ventilároru na hořáku?
případně na kolik mm. klapku otevřít? By dobře spalovalo, ale nezahltil se komín.
Děkuji i za každý jiný nápad.
Dobrý den, pane Dítě a všichni ostatní.
Prosím o malou radu. Mám starý otel Atmos DC25s s novou AKU nádobou na 1000l. Kotel nemá integrovaný termostat pro „samovypnutí“ při dohoření paliva, což mě netrápí, jelikož mám externí termostat pro vypínání na výstupu. Zajímalo by mě ale, jakou teplotu nastavit na tomto termostatu, aby se kotel vypnul právě ve chvíli, kdy je již jisté že se nepřehřeje a zároveň dokáže uchovat žhavé kousky dřeva uvnitř pro následný zátop. Když se zeptám jednoduše, jak prosím docílit tzv „stáložáru“ (jako u nových kotlů) na mém starém kotli. Předem děkuji za odpověď.
Tom
Dobrý den mám kotel Atmos naložím dřevem a do hodiny je vše vyhořeli čím to je ?
LZ Lukas Zamykal @lukas.zamykalTechnik, který uváděl kotel do provozu, tak měl, buď podle parametrů komína a nebo na základě změření teploty spalin a komínového tahu seřídit primární a sekundární vzduch, případně navrhnout škrtící klapku do kouřovodu, či montáž regulátoru komínového tahu.
Takto vám mohu, ale jen naslepo, navrhnout odzkoušení tohoto: na tyčkách klapek primárního a sekundárního vzduchu si označíte, vrubem pilkou na kov, polohu. povolíte zajištění, zasunete tyčku nadoraz a u primárního vzduchu jí povytáhnete jen o 3 až 5 mm a u sekundárního vzduchu tak na centimetr, až 12 mm. Je to jenom naslepo. Pokud to nepomůže, tak dejte tyčky do výrobní polohy a zavolejte si toho, kdo kotel instaloval.
Po zátopu a rozhoření je potřeba komoru nakládat plnou a dříví mít tak o hrubosti 4 x 4 cm, až 10 x 10 cm. Ti, co topí bez akumulace, tak po prvním přikládání používají i hrubší polena. I kulatinu D 8cm je dobré rozštípnout na půl. Lépe se do ní dostane oheň, než když odhořívá na povrchu. Plná komora by měla vydržet tak 2 až 3 hodiny při topení do akumulace. Při přímém vytápění samozřejmě déle.
Dobry den, prosim o radu. Mam druhym rokem Atmos ac16s, trojcestny ventil esbe ,(patrona 70)+ cerpadlo, 2 aku nadrze dohromady 1500l. Vse funguje jak ma, jen me zajima odchylka teploty na kotlovem teplomeru a na vystupni vody z kotle. Pri provozni teplote na kotli 87 stupnu je na vystupu z kotle o 8 stupnu mene (teplota vystupni vody merena dvema teplomery, ktere se lisily o 1 stupen).
Je tedy mozne, ze teplomer na kotli neukazuje presne, nebo by to mohlo byt i necim jinym?
Nadrze vytopim max na 82 stupnu, kdyz drzim teplotu na kotli na 90 stupnu.
Dekuju moc za odpoved
DH D H @davehTeploměry máte v jímce? Osobně, když nám pochybnosti o přesnosti teploměru, tak vyndám měřící sondu z kotle, vložím ji do horké vody a překontroluju ponorným digitálním teploměrem. vzadu na teploměru je možnost teploměr zkalibrovat otočením šestihranu.
Dobrý den prosím o radu, mam kotel Atmos DC50 S a mam problém s nastavením vzduch a když se kotel nahřeje na 80-90 stupňů kotel při vypnutí ventilátorů občas foukne kouř ze zádu přes klapku vzduch tzv. bouchne.
Předem dekuji za rady. Děkuji Beran
OB Ondra Beranys @ondra.beranysZkuste troch zvětšit mezeru na uzavřený klapce pomocí stavěcího šroubu na ní. Rovněž je dobré, aby ventilátor vypínal o něco dříve, než se klapka dostane do uzavírací polohy. Pokud netojíte do akumulace, tak zmenšete odsazení regulace primárního vzduchu. Cca o 2 až 3 mm zasuňte tyčku ovládání přívodu vzduchu do vrchní komory. (tyčka D 12mm pod výstupem vody z kotle, zajištěná šroubkem M5 a zajištěný matkou na klíč 8 mm.)
Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat na toto čidlo. Když mám již natopený dům na optimální teplotu (dle manželky 22st), rád bych, aby už veškeré další teplo šlo do AKN. Když toto čidlo nastavím na 60 st. přestanou pracovat čerpadla, která honí mixovanou vodu do domu a předpokládám, že pak všechna horká voda od kotle nabíjí AKN. Teploměry pak stoupnou k 60 st. Dotaz tedy je, jestli chápu dobře princip a můžu to takto používat. Když pak dům vychladne stočím to zpět na 30 st. a dům to průběžně temperuje. Další dotaz je, jestli se vyplatí pokračovat v topení i při vyhřátém domu do AKN třeba na 90 st? Myslím si, že pak už ale nebude žádná studená voda na mixování s horkou že? Děkuji za odpověď.
JK Jan Konečný @jan.konecny624Lepší než to co popisujete, by určitě bylo řídit chod čerpadla topného okruhu vzdáleně termostatem v některé z místností a nebo nastavovat vhodnou teplotu topné vody směšovacím ventilem, ideálně servopohonem s ekvitermní regulací aby jste na to nemusel pořád myslet a chodit k tomu kvůli nastavování.
K tomu jestli se vyplatí natápět AN na 90°C se neumím vyjádřit. Já osobně to tak dělám, aby v ní vydržela horká voda pro topení co nejdéle. Ale to co píšete o tom, že pak nebude chladnější voda pro směšování, je omyl. Ta chladnější voda se přece vrací z topného okruhu.
Dobrý den pane Dítě, máme druhý rok kotel Atmos dc18s, topenář nám ho vloni seřídil , ale i když topím úplně suchým dřevem, kotel dehtuje , nejdou otevřít dvířka ani roztápěcí záklopka, vždy se do rána slepí dehtem, taky dřevo neprohoří, v popelu je hodně větších kousků ohořelého dřeva...děkuji za radu , Krejčová.
Dobrý den, mam kombi kotel dc18sp, acd03, aku nadrze, ladomat, smesovani do radiatoru podle ekvitermu. Ke kotli mam jeden navod, k ACD03 druhy. Nejsem si jist nastavenim výkonu. Kdyz na mechanicke regulaci tahu nastavim otocnym koleckem výstupní teplotu 85 °C jaká by mělá být hodnota parametru P02 (kotel) Měla by být o pár stupňů níž než je nastavená hodnota na tom otočném kolečku? Nebo je to třeba nějak odsledovat a odladit? Doporučená hodnota parametru s AKU je 90°C.
AC And C @and.cACD 03 jste si instaloval sám a nebo proškolená osoba v Atmosu? Osobně doporučuji kotel řídit z jednotky ACD. Řízení je pohodlnější a přesnější. Pokud nemáte předělané zapojení řízení kotle přes ACD, tak na ACD ani nemůžete nic, co se týká kotle nastavovat. Vy pak ovládáte nanejvýš kotlové čerpadlo a možná zapálení hořáku. To se ale nejsem jistý. Kotle zprovozňuji jako řízené regulací. Jasně! Hořák se spouští na základě zjištěných teplot v akumulační nádrži a to přes řídící jednotku hořáku. Hořák si přitom kontroluje i maximální teplotu v kotli a kotlový termostat spíše slouží pro kontrolu maximální teploty při topení s ruční obsluhou, tedy topení dřevem.
Dobrý den, mám dotaz ohledně odtahoveho ventilátoru. Mám DC25SP druhým rokem. Když nastavím na kotli požadovanou teplotu při topení dřevem cca 85 stupňů a spalinový termostat mám nastaven nad minimem a ventilátor vypne tak jestli je to pro kotel dobře nebo je lepší když ventilátor jede pořád. Jsem začínající Atmosák tak jdu pro radu ke zkušeným👍😀
JP Jan Pražák @jan.prazakMáte akumulační nádrže a nebo topíte přímo do radiátorů?
Dobrý den pane Dítě,
v létě mi topenář poupravil kotelnu a musím říct, že od první zátopu vše konečně funguje jak má (vloni jsem s Vámi řešil několik problémů - přetápění kotle, které se odstranily až úpravami - posun laddomatu za kotel, paralelní zapojením AKN a dalšími). Zaujala mě jen jedna věc - počkal jsem si u čerpadel, která ženou vodu do podlahovky (míchání WILO). Zpátečka pod 20 st., a již ohřátá voda z kotle. Myslel jsem si, že míchání probíhá tak, že studená ze zpátečky se smíchá s horkou z kotle (počítám tak 70-80st) a do podlahovky už jde pouze tolik, kolik si nastavím na směšovacím ventilu. Když jsem nechal ruku nad ventilem, kde by už měla být striktně namíchaná teplota, překvapilo mě, že čerpadlo vhání i dost horkou vodu (skoro jsem neudržel ruku) v jakoby pulzních intervalech. Po vteřině možná dvou už se to ustálí a jde tam nastavená teplota. Chci se zeptat jestli je to normální a jestli to nemůže nějak poškodit podlahové vedení (jednorázové vpuštění vody o teplotě možná i těch 80 st.). Děkuji Vám za odpověď.
JK Jan Konečný @jan.konecny624Pro zabránění tohoto nebezpečí je dobré mít na potrubí pro podlahové topení příložný termostat, který je nastavený na 40 až 45°C a zapojený tak, aby při dosažení této teploty vypnut čerpadlo okruhu. Toto používáme i u systémů ovládaných dražšími regulacemi. Je to něco jako záchranná brzda.
Dobrý den, rád bych se zeptal jak docílit stejných teplot v akumulační nádrží tzn. aby dole i nahoře byla stejná teplota například 90°.Já to mám tak že v horní části nádrže je max. 75C. a dole 50C. Zapojení kotle a nádrže je prakticky stejné jako zde na videu od Regulusu (nemám podlahovku jako je na videu).
https://youtu.be/EpzIsXakfUY?si=c4ExEHCA…
Jediná možnost jak promíchat nádrž a vyrovnat teploty je pustit celý okruh přes bojler a vyřadit ostatní stoupačky z celého topného systému. Tímto způsobem ale nahřejí nádrž na maximálně 75°/65° protože se neodvážím přes bojler pouštět větší teplotu, myslím že pro bojler je těch 75° hraničních. Předem děkuji za názory.
RP Roko Prágl @roko.praglMyslím, že bojler je lépe připojit přímo za kotel , před aku nádrž. Já to tak mám, mám tam čerpadlo a el. ventil ( bez napětí vypnuto). Pokud chcete mít v nádrži více než 75 st. musíte dát patronu nebo směš. ventil na vyšší teplotu. Teploty v nádrži se nebojte! Pokud chcete mít stejnou teplotu nahoře i dole pak jedině pomocí čerpadla . Ta expanze si myslím, že je lepší na zpátečce, tolik se neohřívá. Více odborníci . Já vycházím z toho co mám doma a dobrý.
Dobrý den mám nový Atmos DC 25 S a topím v něm suchým dřevem z palet (prkna). Při vypnutém odtahovém ventilátoru mi kotel občas bouchá že až vyletí plameny ze zadního sání. Ubrat primární vzduch pomohlo jen částečně. Přijde mi že to dělá víc když jsou menší kusy dřeva hodně rozhořené a vypne se ventilátor. Prosím o radu.
13 vody132 @vody132Zavolejte 774037388
Dobrý den. Jaká je prosím správná teplota spalin u kouřovodu od kotle Atmos C20 (r.v. 1998) Pokud mi teploměr ukazuje dobře tak při teplotě kotle 85C a zapnutém ventilátoru je na kouřovodu 270 - 300C. Délka komína je asi 11m a průměr nerezové trubky 15,5cm. Topím dřevem ale to asi není důležité…
Dobry den moc prosím o pomoc nebo radu mam dc25s 2000 aku 300 tuv vše řízeno přes acd03 loni celou sezónu topil bez nejmenšího problému včera první zátop,pec cca 15 min než dosáhl provozní teploty ale neseply čerpadla tuv a ut jen oběh laddomatu běžel jak má…následovalo dochlazení smyčkou. Zkusil jsem kotel opakovaně zapnout ale obě čerpadla ve skupině naskočila na cca 2s a vypla děkuji za pomoc
RT Roman Tvarůžka @roman.tvaruzkaVím, že návod je spíše pro techniky a laik v něm obtížně hledá tu, co potřebuje zjistit. Zkuste mě zavolat na 774037388. Jak se orientujete v menu jednotky. Myslím v uživatelském natavení a informacích o stavu jednotky. Jednotku vám zapojoval tedy technik a základy vám vysvětlil? Nejprve jste se měl obrátit na technika, který to instaloval a zprovoznil. Počítám, že jste to zkoušel a zřejmě nemá čas. Tak zkuste zavolat.
Vážený pane Dítě, vážení další uživatelé poradny,
už jsem se dost naotravoval svými nápady kolem kotle. Mám tedy regulaci sekundárního vzduchu na kyslík ve spalinách, která sice zatím trochu zlobí, protože regulátor dává signál 0-10V, kdežto servo reaguje 2-10V, ale to opravím úpravou obvodu, takže v zásadě to považuji za vyřešené,
udělal jsem navzdory Vašemu nesouhlasu i tu regulaci vzduchu primárního, respektive reguluji na teplotu spalin na konstantní hodnotu, protože tam servo primární klapky (je vyměněná za rovnou) chodí okolo 8-10V, tak to nekmitá a je to stabilnější, než jsem vůbec předpokládal - když se kotel rozehřeje, drží mi teplota spalin třeba na 225°C +/- 1°C po dobu celého vyhoření komory, když se přestaví výše, nebo níže, drží také.
A to mne nutí k otázce, na jakou teplotu spalin byste kotel doporučil provozovat. Poraďte, můžete -li.
Podotýkám:
- topím měkkým suchým dřevem, - po vyhoření zůstává jenom jemný popel,
- teplotu výstupní vody držím na 90°C nastavením kotlového čerpadla, směšování před kotlem je na 72°C,
- nevypínám kotlový ventilátor až do dohoření.
Mám zájem o plný výkon, ne však za cenu zhoršené účinnosti.
Pavel Nedbal
PN Pavel Nedbal @pavel.nedbal080To jsem zvědavý co pánové poradí.
Já jsem jen uživatel, ale aspoň napíšu můj pohled na věc. Případně mě prosím opravte. Kotel mám teprve druhým rokem.
Mě dc25s jede stabilně na 240°C. Primární i sekundární vzduch je dle továrního nastavení. Regulátor tahu na 24 Pa. Jen si malinko přisává. Topím pomerně velké kusy měkkého dřeva. 13% vlhkosti. Do aku, pořád zaplý ventilátor. V kouřovodu mám lambdu a zbytkový kyslík se pohybuje od 6 do 12%. Podle toho, jak zrovna palivo klenbuje a v jake fázi rozhoření je kotel.
Katalogově ten kotel má 89.9% účinnost při teplotě spalin 177°C. Při výkonu 27kw. Nechápu, jak se na takovou teplotu spalin ve zkušebně dostali.
Nicméně, z přiloženého grafu mám spíš takový dojem, že pro celkovou účinnost je důležitější nízký zbytkový kyslík ve spalinách, než teplota spalin. Pokud vím, tak vyšší teplota spalin je zase dobrá pro životnost komína.
Po přečtení článku níže mi o trochu vyšší teplota spalin příjde jako dobrá cena za to, že komín nebude dehtovat a držel bych se okolo 200-220 °C
Já možná zkusím do kotle přidat brzdiče spalin z dc30sx. Mělo by jít o stejný kotel, pouze vybavený brzdiči. Ale větší efekt snad bude mít, když se naučím topit tak, aby dřevo méně klenbovalo.
tzb-info.cz/vymeny-kotlu/20549-kde-je-hranice-pro-snizovani-teploty-spalin-spotrebicu-na-pevna-paliva
Dobrý den, mám dotaz zda toto zapojení kotle je funkční atmos kotel mám 24kw a dvě akumulační nádrže každá po 1000 litrech tak zda je vůbec vytopím a kolik by jste mi doporučili patronu do ladomatu a jak nastavit trojcestný ventil před radiátorama za akumulací. Kotel napravo už je zapojený a bude se jenom dopojovat atmos. Dočetl jsem se že expanzní nádoba má být 5-10% celého systému tak jsem chtěl pravou expanzi(u akumulace) 200l a ptám se kolik má být ta levá. Předem děkuji za odpověď.
MM Martin Mičkal @martin.mickalToto zapojení by mělo být funkční. Potrubí mezi kotlem a AN musí mát DN 25. Pro topení do AN se používá patrona 78°C, což je ta z výroby a jinak označení je na patroně a hodnotu naleznete v návodu k Laddomatu.
U tohoto zapojení počítejte s tím, že budete muset nejdříve nahřát vrchy nádrží a pak vám to bude teprve topit do domu. Nepíšete o ovládání, jak sepnutí čerpadla okruhu, tak řízení směšovacího ventilu. Možná chcete pro domovní okruh použít termostatický ventil i to je možné.
Expanzní nádoby: Nátoba č.1 je v podstatě zbytečná, jelikož kotel musíte provozovat přímo do AN, kde budete mít hlavní expanzní nádobu. Expanzní nádoby se počítají na maximální teploty (100°C kotel a AN) a Pak to je 250l. U plynového kotle to bude stačit 20l. Je to v podstatě pro okruh bez kotle na TP a AN. Pokud byste topil jen na 90°C, tak vám 200l s odřenýma ušima postačí. Větší expanzka ale není na škodu.
Vážený pane Dítě,
napadlo mne, zda by se v Atmosáckých kotlích nemělo topit obráceně - zatopit nahoře a žhavé plyny by byly taženy ventilátorem přes dřevo, které by produkovalo spoustu plynů ke spálení v dolní komoře, navíc oheň nahoře by vedl k lepšímu přestupu do stěn výměníku kotle navrchu. Přikládat by se muselo až to dole skoro dohoří a znovu zapálit nahoře - co Vy na to? Pavel Nedbal
P.S. velmi pozvolna, ale již jsem dokončil celý zamýšlený regulační systém (fotka)
PN Pavel Nedbal @pavel.nedbal080Nápad to je dobrý, ale je zde jeden problém. Když bude plyn procházet z počátku vrstvou dřeva, tak mu dřevo odebere teplo a po smícháni v trysce se vzduchem již nemusí mít zápalnou teplotu a nevyhoří. Proto je pro dobré spalování vhodnější, když je ve spodní části kulový prostor, který se rozpálí a dovede udržet zápalnou teplotu. To ale až po ohřátí plamenem z horní komory. Proto je i lepší spalování tvrdého dřeva, které dokáže vytvořit nad tryskou redukční vrstvu rozpáleného dřevěného uhlí, které přinejmenším udržuje teplotu plynů protékajících tryskou nad zápalnou teplotou. Vzduch z předehřev je vždy, nebo většinou pod úrovní zápalné teploty.
Zdravím. Víte někdo prosím, proč se u kotlů nad 25kw má škrtit horní kulový ventil laddomatu? Možná špatně chápu jeho funkci, ale nedává mi to takhle uplně smysl.
Když si představím, že mám patronu na 78°C, z kotle jde voda 85°C, tak mi příjde, že potřebuju do kotle zpět poslat "směs" cca z 90% 85 °C horké vody a 10% vody přivedené ze spodu aku nádrže (40°C), aby byl výsledek těh 78°C.
Takže se divím, že škrtím zrovna tu cestu, kterou přivádím většinu vody do kotle.
Díky
JZ Jan Zalabák @jan.zalabakVážený pane Zalabáku,
dovoluji si Vám napsat, abyste nemusel čekat na pana Dítě.
To škrcení není nezbytně nutné, pokud jsou v přívodu zpátečky z domu (nebo z akunádrže) přibližně stejné odpory proti proudění jako má ta trubka z kotle přímo zpět do kotle. Odpor přívodu horké vody z kotle zase do vstupu kotle má nepochybně menší odpor než obvody odběru/zpátečky, a pak termoventil, nebo směšovací trojcestný ventil buď přímočinný, nebo i se servem pracuje na kraji své charakteristiky. Pak přiškrcení odpory obou větví vyrovnává a pracuje to lineárněji. Dejte tam kulový ventil, nechte jej otevřený a přiškrcujte jen tehdy, když teploty (např. z kotle) začnou kolísat/kmitat.
Vážený pane Dítě,
potřebuji nějaké řezy kotlem, především kanálů přívodu primárního (i sekundárního) vzduchu, dříve, nežli se do toho pustím flexou. Akceptoval jsem tvrzení, že klepka sekundárního vzduchu je opravdu na doraz - plně zavřeno, (i když tomu tak zcela nevěřím). Ale regulace sekundáru podle kyslíku funguje, tak snad ano.
Ale potřebuji mít taky možnost více škrtit primár (i když mne od toho zrazujete), protože jsem zjistil, že 5-7mm neuzavíratelná škvíra je i při zcela zasunuté tyči, což vede k zbytečně vysoké spalovací teplotě (nad 280°C). Máte nějaké řezy?
Děkuji Vám a případným kolegům zde na diskuzi
Dobrý den. Mám od topenáře za úkol vypustit vodu z AKN a kotle. Právě jsem s tím začal a voda je cítit chemii. On říkal, že by to měla být čisté voda. Je ten zápach nebo spíš vůně normální?
JK Jan Konečný @jan.konecny624Nevíme, jestli při plnění byla použita nějaká chemie. To zaprvé. Za druhé. Pokud je použita studniční voda, tak ta obsahuje látky, které umožňují život bakterií, které produkují různé hnilobné plyny. Proto je velmi obtížné říci, co ve vodě máte.
Není dobré mít topení dlouho bez vody a po novém napuštění je potřeba systém důkladně vypláchnout a po zprovoznění pravidelně kontrolovat nějaký čas filtr.
Vážený pane Dítě,
už jsem měření a následnou regulaci zbytkového kyslíku ve spalinách s instalovaným servopohonem klapky sekundárního vzduchu dotáhl do konce (musel jsem použít rychlejší servo - 15mm/35s). Autoadaptivní PID regulace funguje dobře. Uspokojivě tedy dopadla provozní zkouška ohněm. Ale zaregistroval jsem v některých režimech v závislosti nastavení klapky primárního vzduchu takový přebytek kyslíku ve spalinách, že ač sekundární vzduch je servem zcela zastaven, přesto je tam i 10% kyslíku. To ukazuje na neoptimální nastavení - asi bude potřeba ještě regulovat i primární vzduch, nebo viz dále.
Dávám k diskuzi - jaké další veličiny máme řiditelné - a) teplota spalin, b) teplota vody na výstupu kotle.
Čím můžeme regulovat: 1) výkonem spalinového ventilátoru, 2) klapkou primárního vzduchu, 3) výkonem čerpadla na vstupu do kotle (resp. přiškrcováním, neznám čerpadlo s externím ovládáním výkonu).
Předpoklad: teplota vody do kotle je správně řízena trojcestným ESBE ventilem s patronou 72°C. Jako samozřejmý požadavek beru provoz kotle pokud možno s co nejvyšším výkonem, topí se do nádrží. Kotel je DC32S.
Pro výpočet komínové ztráty podle https://www.lambdacheck.de/ je uveden vzorec (lze jej najít i z jiných publikací):
(teplota spalin - 20°C) x (0,6842/(21-%O2) +0,0125)
teplota °C spalin měřená na odkouření
20°C se míní teplota nasávaného vzduchu
%O2 měřeno ve spalinách
Použitý měřič/ regulátor tuto veličinu zobrazuje (na displeji se střídá se spalinovou teplotou).
Děkuji za názory a postřehy Vaše i dalších provozovatelů.
Pavel Nedbal
PN Pavel Nedbal @pavel.nedbal080Děkuji za zveřejněnou informaci. Ovládání primárního vzduchu mě nepřipadá dobré. Pokud si s tím chcete hrát, tak bych spíše ovládal provoz ventilátoru, kde dojde k snížení množství přiváděného vzduchu, jako celku. ovládání sekundárního vzduchu bude spíše jako vyrovnání potřeby kyslíku, vzhledem k odporu proudění vzduchu palivem a množství uvolňovaného plynu. Ještě by to chtělo, aby bylo zamezeno tomu, aby teplota spalin neklesla pod nějakých 120, minimálně 100°C. To záleží na kvalitě komína, aby v jeho horní části nedocházelo ke kondenzaci. Doporučuji, abyste oslovil pana Ing. Lyčku. To je odborník pro "malé" kotle.
Dobrý den, Mám kotel atmos DC25GS k tomu nádrže 2x 750l. Teplotu vratné vody hlídá směšovací ventil s patronou 75°C. Přemýšlím nad úpravou a nevím jestli je to správné z hlediska nízkoteplotní koroze, tak píši dotaz. Při každém chládnutí kotle po vyhasnutí (tedy každý den v topné sezoně) zůstane po klesnutí teploty pod 75°C nahřátý kotel a voda v něm. Přes plovoucí zpětnou klapku okolo směšovacího ventilu se samotížně část tepla dostane do nádrží ale podle mě poměrně málo. Většina odejde komínem samovolným chládnutím. Přemýšlel jsem přidat do systému další okruh (nebo spíš bypass) s čerpadlem které by obešlo směšovací ventil a po dohoření a klesnutí teploty pod 75°C by kotel dochladilo chladnější vodou z nádrží a tím pádem bude využito všechno teplo z chládnutí. Po technické stránce vím jak to provést, jen se chci zeptat jestli je to problém z hlediska nízkoteplotní koroze. Do kotle by šla voda o teplotě menší než 65°C ale zase by v kotli už nehořelo takže žádné spaliny, jen zbytkové teplo z chládnutí uhlíků. děkuji za odpověď
JM Jan Maňák @jan.manak450Objem vody v kotli je 80l a je v ní uložena vyčerpatelná energie ( 75 - 35°C = 30°C, což je cca 3 až 3,2kWh. Pokud by bylo možné odčerpat i energii uloženou v tělese kotle, tak se zřejmě nedostanete nad 6kWh, což je energie z maximálně 1,5 kg dřeva. Proto by každý zásah pro využití této energie byl nenávratný.
Snad Vám odpoví ještě někdo jiný, aby jste se přesvědčil o nehospodárnosti investice do řešení tohoto problému.
Přeli hezký den. Zapojení je v podstatě v pořádku a pěkně udělané. měl bych jenom dvě připomínky a to je, že topenář šetřil s odvzdušňovacími ventily. Za kotel, kde je pojišťovací ventil, tak je lepší použít bezpečnostní soupravu, která se skládá z pojistného ventilu tlakoměru a odvzdušňovacího ventilu. Tlakoměr již máte na potrubí, tak by bylo vhodné přidat odvzdušňovací ventil. Než Laddomat otevře průtok od AN, tak voda cirkuluje pouze kotlem a Laddomatam. Uvolněné plyny pak převážně cirkulují v tomto zkráceném okruhu a dělají rámus. Jakmile se voda v kotli ohřeje, tak plyny jsou natlačeny do vrchu první AN a nrchem odcestují do radiátorů. Proto bych navrhoval, umístit jeden odvzdušňovací ventil i sem. (označeno na druhém obrázku) Po uvolnění vzduchu z vody by mělo vše fungovat dobře. Vidím, že máte i ACD03. Jak jste s toto regulací spokojeni? Pokud chcete něco ještě probrat, tak klidně zavolejte. Ovládám trochu i tuto regulaci.
JD Jaroslav Dítě @jaroslav.diteDobrý den,
stále tápu, jak může být řešení správné. Podle obrázku je ohřáté medium (dále jen voda) přiváděna do první AN a odtud vrchem do topného systému. To celkem chápu, nic proti tomu. Ze spodní části první AN je po prohřátí první AN odváděna teplá voda do druhé AN (do horní části) a ze spodní části druhé AN je chladná vodaodváděna zpět do kotle. Ano budiž, opět víceméně správně, nic proti tomu, osobně bych volil paralelní zapojení, ale i sériové může mít význam ve spojení s Laddomatem (Nepoužívám ho, namísto toho používám tři okruhy se dvěma nezávislými čerpadly, doposud bez automatiky ovládání, (kotlový, okruh, okruh paralelně zapojených AN (jedno čerpadlo) a topný okruh (druhé čerpadlo))). Nicméně řešení pro mě ztrácí smysl, když neexistuje odvod teplé vody z druhé nádrže do topného systému. Alespoň ho nevidím. Můžete mi nějak vysvětlit logiku toho zapojení. Děkuji.
Dobrý den pane Dítě jsem novým zatím nevím jestli šťastným majitelem kotle Atmos DC25 s s úpravou pro hořák a dvěmi akumulačními nádržemi 700+700.
Mám na doraz akumulační nádrže mám napojeny podle topenáře zapojené jako by to byla jedna velká na druhé Aku je přidělán automatický odvzdušňovací ventil, který už při prvním při napouštění nádoby neovzdušnoval až když jsem vypla voda tak začal vypouštěl vzduch.když jsme začly popit tak chvíli to bylo v pořádku a druhý den se začalo z ladomati při mísení vody z Aku a horké vody z kotle sičet a nejde to žádným instalováním ovzdušnovakem ovzdušnit.
Doraz: Je takhle propojení Aku. v pořádku
a poloha ovzdušnovaku?
Děkuji za odpověď
HM Hokeš Martin @hokes.martinTo jsem zvědavý, co Vám odpoví pan Dítě. Akumulační nádrže mám spojené PARALELNĚ, což jako jediné mi dává smysl. Tedy obě nádrže spojené jednou trubkou dole, odkud se bere chladnější vratná voda do kotle (a vratná z radiátorů) a druhou trubkou nahoře (nad vrcholem nádrží, ne z boku), kam přichází ohřátá voda z kotle (a odkud se také odebírá teplá voda do radiátorů). Na horní trubce mám dva odvzdušňovací ventily (stačil by i jeden).
Ten kdo Vám to zapojil musel být totální diletant, nebo bezmozek.
Už jen to, že chladnější voda je těžší než teplejší napovídá vše.
Jen paralelně zapojené nádrže se chovají jako jedna. A můžete jich zapojit i víc než dvě, a pořád budou fungovat jako jedna a SPRÁVNĚ. K ostatnímu se raději nevyjadřuji, protože mi to celé přijde už z fotek celé špatně.
Jestli se mýlím, rád se nechám poučit.
Dobrý den, mám kotel na pelety D25PX, kotel je seřízen na půl výkonu, nová topná soustava, připojený bojler, dům je po rekonstrukci, je zateplený a přes topnou sezónu jsem protopil více jak 10 tun pelet. Kotel mám prvním rokem v plném provozu. Chci se zeptat, dá se ještě více kotel přenastavit, aby nebyla spotřeba pelet tak vysoká? Nebo lze tento kotel přestavit na jiný druh paliva - dřevo? Děkuji za odpověď Kovařík Lubomír
Dobré odpoledne, pozvolna přemýšlím nad výměnou starého prohořívacího kotle (viadrus hercules U 26 bez AN) provozovaného na dřevo bez TUV (řešeno samostatně) za jednu z variant zplynovacího kotle dřevoplyn standard/generator special (tzn. DC 32S / DC 32GS). Prostorově po nezbytných úpravách bude možná 1x1000 AN. Provoz kotle chci využívat na max. (neustále je někdo doma), ale potřebuji zachovat jednoduchost ovládání a minimalizovat frekvenci/náročnost přikládání. Mám 2 dotazy:
1) Provedení horní a spodní komory mne vede k prefernci DC 32 GS, ale katalogové informace k době hoření k DC 32S. Jaké jsou reálné/provozní výhody DC 32 GS?
2) Pomůže náhrada klasické (elektromechanické) regulace výkonu nějakou dražší variantou (ACD03, popř. 04) k vyššímu komfortu ovládaní, snížení frekvence přikládání atp.?
Děkuji za myšlenky a reakce.
už ty kotle nejsou co to bejvalo
Dobrý den, v současné době topím Dakonem DOR 25 max, který táhne dvacátou sezonu, a přemýšlím, čím ho nahradit. Líbil by se mi Atmos, který dokáže jet jak ne uhlí, tak na dřevo. Jaké jsou zkušenosti s provozem uhelného Atmosu na dřevo ? Uvažuji tak 2/3 sezony pálit uhlí, zbytek dřevo. Nechci kotel čistě na dřevo, s tím je práce a nejsem nejmladší. Mám zahradu a kousek lesa, většinou to dá tak 5 metrů dřeva ročně, někdy i víc a to je třeba nějak zužitkovat. Samozřejmě bych kotel doplnil akumulační nádrží. Lze tedy v uhelném Atmosu používat jako náhradní palivo dřevo delší dobu a jaká je účinnost ? Nebo dřevo prodat a jít do automatu ?
SK Stanislav Král @stanislav.kralKombinovaný kotel provozuji již od roku 2008 a topím jak dřívím, tak uhlím. Vytápím stoletý dům (steny cihla 60 a 45 o rozměrech 11 x 20 m Pokud topím dřevem, tak spájím cca 30m štípaného rovnaného dříví. Délka polen je u většiny těchto kotlů podle výkonu od 25 do 50cm. Já mohu používat polena 32 cm. Samozřejmě provoz s akumulacema je o mnoho lepší, obzvlášť v přechodném období, kdy topíte i každý druhý a nebo třetí den. Chce to jenom správně spočítat podle ztrát domu. Při topení dřevem je výkon o něco menší a je dobré mezi dobou pro přikládání zkontrolovat kotel, případně sešťochat dříví dolů. Uhlí je nejlepší bílinské (Ledvice). Mostecké se dá rovněž použít, ale má nestálou kvalitu a více popela. Dobře se topí 2" briketami. Pokud budete ještě něco potřebovat, tak se ptejte.
JD
Vážený pane Dítě, vážení experimentátoři s kotly Atmos,
dotazuji se, zda nemáte někdo zkučenosti s naprogramováním lambdamodulu LambdaCheck® Stand 10/2022 z Německa od p. Haralda Busse https://www.lambdacheck.de/index.html
Měří to lambda v %O2, ukazuje i teplotu, dává to nějaký signál, ale já se schromlými starými prsty nejsem schopen to pořádně naprogramovat - chci to připojit k táhlovému servu Belimo 0-10V pro řízení sekundárního vzduchu. Také příliš nerozumím strojovému překladu textu z němčiny.
Přikládám obrázky toho přístroje.
Poradí někdo?
Dobrý den pane Dítě, jsem čerstvým majitelem kotle Atmos, konkrétně DC 25GD. Moc vás prosím o několik odpovědí. Kotel mám instalovaný včetně laddomatu, trojcestného ventilu a 2* 750l akumulačních nádrží.
Otázka 1) je v pořádku, že se mi nikdy nevypíná laddomat? Konkrétně, po dohoření paliva a ochlazení vody v kotli mi neustále laddomat honí vodu do nádrží a tím je ochlazuje. Nevypne se ani po stisknutí tlačítka "vypnout" na kotli. Musím na sílu vytáhnout kabel z kotle.
V návodu k laddomatu je uvedeno, že bych jej měl ovládat pomocí knoflíku kotlového termostatu. Ten ale nic nedělá. Jedinou funkci kterou tento termostat plní a co dokážu vypozorovat je, že po zahřátí kotle mi vypíná ventilátor. To je vlastně má druhá otázka, zda je to takhle v pořádku? Neměl bych ventilátor ovládat knoflíkem spalinového termostatu?
A poslední dotaz: při vytopení kotle na provozní teplotu mi laddomat pošle teplou vodu nejprve do nádrží, po několika minutách se teplá voda dostane až k přiloženému čidlu tepelného termostatu, který ovládá oběhové čerpadlo a vodu žene do radiátorů. Jenomže když mi toto čerpadlo sepne, okamžitě mi začne vytahovat studenou vodu z nádrží, která ochladí vodu z kotle a tím pádem se oběhové čerpadlo, vlivem poklesu teploty vypne. A tento proces se opakuje pořád dokola. "Normálně topit" začnu asi po dvou hodinách. Klidně přiložím fotky/videa pro lepší představu.
Budu vám velmi vděčný za vaši odpověď, nebo o radu kteréhokoliv člena tohoto fóra. Děkuji.
JV Jirka Volf @jirka.volfTen, kdo vám kotel nainstaloval, tak vám měl provést topnou zkoušku a vše řádně vysvětlit. Instalace není levná záležitost a s montáží by měl topenář počítat i s tím, že se bude muset ke kotli vracet pro jeho doladění a doplnění instruktáže.
To jenom pro vaši informaci.
Vyfoťte mě připojení Laddomatu, připojení akumulačních nádrží a umístění čidla. Pošlete to na můj e-mail a přidejte vaše telefonní číslo. Pak si vše vysvětlíme po telefonu. Zde bychom si psali týden.
Dobrý den pane Dítě,
před časem jsme spolu řešili nový kotel DC 18 SP v naší novostavbě RD, kde jsem topil pouze dřevem (viz. https://forum.tzb-info.cz/144405-atmos-z…
Nyní jsme konečně pořídili i hořák A25SP. Opět jsem byl zaškolen a byl odborně zprovozněn. Trápí mě ale stále stejná věc - ty dvě akumulace 750+750 l absolutně nejsme schopni natopit. Vypadá to tak, že peletky jedou, mám stažený michání z čerpadel na 30 st. pro podlahové vytápění v přízemí na na 35 st. pro radiátory v patře. Peletky jsou rychlejší než dřevo, takže teplo jde do okruhů rychleji. Po 10h mám v baráku 24 st, žena nevrlá, že je jí vedro a musíme větrat. První akumulace nahoře žhavá, že neudržím ruku, dole nic (mám tam teploměr a ukazuje 20 st. Druhá akumulace také 20-25 st. Abychom se doma neupekli, řeším to stahováním kotlového termostatu na min., kde pak hořák vypíná při dosažení teploty 80 st. Pokud chci hořák vyřadit úplně, otočím termostat na úplné minimu, peletky dohoří a pak dávám kotel z II na 0. Vážně už si nevím rady, topenářská firma, která to zprovoznila tvrdí, že je chyba v projektu. Topenář, který to sestavoval (nebyl to ten samý, co to zprovozňoval) dal laddomat 2,5 m od kotle, takže jsem domluvený, že to v létě předělá. Snad to bude důvod toho pochybného provozu, protože jestli ne, neumím si představit, jak bude další topná sezóna vypadat. Musí přeci existovat mechainsmus, při kterém už teplo nejde do baráku ale pouze do akumulaček, které po natopení pouští teplo zpátky do domu. Ne jako to mám teď, že kdybych chtěl akmulačky natopit, tak mi to bude trvat měsíc a v domě budu mít 40 st.
Díky za odpověď.
Přeji dobrý den a dovoluji si obrátit se s následujícím dotazem. Mám kotel Atmos C18S a pokud klesne teplota v místnosti cca pod plus 10 stupňů, nespouští se odtahový ventilátor, ať jakkoliv manipuluji Spalinovým termostatem, případně Regulačním termostatem (kotlovým).
Ventilátor se rozeběhne až po zahřátí kotle. děkuji za odpověď! Dvořák
LD Libor Dvořák @libor.dvorak044Zavolejte, poradím. Na psaní je to dost dlouhé. 774037388
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli je možné udělat výměnu otočného roštů za rošt pevný?
Co by to vše obnášelo.
Děkuji za odpověď
Dřimalka
PD Petr Dřimalka @petr.drimalkaPokud myslíte, že by jste do kotle místo otočného roštu vložil trysku, tak to je technicky velmi těžko proveditelné. Co vás k této úvaze vede? v kombinovaném kotli topím pouze dřevem již několik let a nevidím důvod k takovému zásahu.
Dobrý den, nevíte prosím kde sehnat "dílenský rozkres" kotle Atmos C30S ? Začal nam někde vzadu dole tect do popelníku a chtěl bych vědět jak je to tam dělané... Příp. řešil to už někdo ? ( Na náčrtcích v "Návodu" ta konstrukce není patrná.) Děkuji
JN Josef Novák @josef.novak229Ještě se zeptám. při jaké příležitosti začal kotel téci? Těleso kotle je namáháno tehdy, když nabobtnalí roštové díly korozí a tlačí na boky. potom může dojít k tomu, že nějaký svár povolí. Většinou se ale rozlámou betonové kostky, mezi kterými je rošt uložený.
Dobrý den, vlastním kotel Atmos DC32S, nový komín 9,5m-pr.180mm, 2x1000l nádrže, nemám Ladomat, topím převážně borovicí, vyschlou 2roky, na vývodu spalin je regulátor tahu,
topím třetím rokem, celkem již vše vychytáno....?
Ale letos se mně poměrně dost zanáší komín, včetně přívodu 60cm trubky od kotle ?? Musím vymetat za 2-3 týdny, což myslím není dobré.... Zřejmě bude nutné seřídit prim. a sekud.vzduch - poradí někdo, jak nastavit..?
A jak prosím uvádí manuál, rozumím tomu dobře, že tyčka se zasune na doraz = 5mm, a poté
přidám zvolené mm ?
Děkuji za každou radu ! Jiří Prouza
JP Jiří Prouza @jiri.prouzaPíšete, že nemáte Laddomat. 4í a na jakou teplotu ovládáte teplotu vratné vody a jakou máte výstupní teplotu. Jinak doporučuji profouknout tlakovým vzduchem kanálky v trysce a pročistit přívod primárního vzduchu. Jaké máte saze v kouřovodu a v komíně. Z měkkého kůrovčáku je větší úlet šupinek.
Dobrý den mám Atmos C25ST po výpadku el.proudu se kotel nahřeje a akumulační nádrž také ale radiátorů jsou vlažné a smešovaci ventil vůbec nespíná a když ho prepnu na ruční ovládání okamžitě zhasne ladomat a čerpadlo voda na okruhu mě ukazuje 75 stupňů ale radiátory jsou furt vlažné předem děkuji za jakoukoli odpověď.
VJ Vít Jizba @vit.jizbaZkusil bych odvzdušnit radiátory a vyčistit sítko průtokového filtru
Dobrý den, mám dotaz ohledně kotle Atmos a celkově topné soustavy.
Momentálně rekonstruuji starý dům z 60. let, plná cihla, nová plastová okna - 3 sklo, strop půdy a podkroví bude zateplen 30-40 cm foukané minerální vaty. Obytná plocha cca 160 m2, 2 patra, výška stropu je cca 2,2m.
Topit budu do podlahového topení. Navržený kotel je Atmos DC 18 S na dřevo, akumulační nádrže 2x 500l + boiler 160l.
Můj dotaz je, jestli je výkon tohoto kotle dostatečný?
Zdravím, mám kotel DC22s rok výroby 2005. Podařilo se mi "usmažit" teploměr značným přehřátím kotle po selhání regulace (po vychladnutí, restartu a pozvolném natopení se kupodivu zdá být vše ostatní v normě). Náhradní teploměr už mám, ale nerad bych něco zbytečně dál poškodil. Po zvednutí krytů vidím "vodič" k čidlu, vytáhnout nejde a vedle jsou vsunuty další dva vodiče zjevně vedoucí ke spalinovému a kotlovému termostatu na panelu (nevím k čemu tam jsou a vypadají, že by se naopak volně vytáhnout nechaly). Abych nezapomněl, sejmul jsem ještě pružinovou pojistku, která vodiče zajišťovala uvnitř otvoru "trubky". Prosím jak dál. Děkuji
JK Jiří Košina @jiri.kosina566Zavolejte na 774037388. Nemá cenu něco na slepo popisovat. nejlepší to je přes ten telefon.
Vážený pane Dítě,
možná si vzpomenete, měl jsem ze začátku s Atmosem problémy, pak jsem ho nějak uklidnil s tím, že budu experimentovat a zkusím ho vylepšit.
O.K., čekám na frekvenční měnič pro 1f motor, to má čas, ale už jsem si opatřil lambda sondu a k ní zobrazovač a převodník na 0-10V (alt. mA). Tu už mohu provozovat.
Problém před lambda instalací je hledání vhodného místa, které bude reprezentativní pro měření. A při té příležitosti jsem kotel DC32s začal prolézat a nemůžu na některé věci přijít:
Spalovací komora: nahoře vzadu klapka pro přímý odtah pro roztápění a odvod dýmu při přikládání. Vpravo od ní přívod vzduchu, patrně primárního, jak jinak. Nic jiného ve spalovací komoře jsem nenašel. V dolní komoře - nad stříškou nic, pod stříškou otvor trubky, který prochází dutinou viditelnou při odšroubování litinového horního krytu, vede při pohledu z levého boku vlevo do do silného plechu. Kam vlastně? Ta zadní strana je nerozebiratelná s výjimkou vyjmutí ventilátoru. Tam již voda asi není? Kde je sekundární spalování a kam ty spaliny, (nežli projdou otvorem v levé straně do ventilátoru,) vedou ? Na pravém boku jen šroubkem přichycený malý kruhový kryt, pod ním je vidět deska od táhla primárního vzduchu.
V dokumentaci ke kotli žádné schéma vody, vzduchů, ani spalin ani není.
Za pomoc předem děkuji.
Pavel Nedbal
PN Pavel Nedbal @pavel.nedbal080Osobně bych se do tohoto nepouštěl. obzvlášť, pokud je váš kotel starší a nemá regulaci sekundárního vzduchu (zelená šipka). Pokusil jsem se najít vhodný obrázek a doplnit ho. 4erveně je průchod procesu spalování a tok spalin kotlem. Modře je porostor pro předehřev spalovacího vzduchu a cesta do tryska. Primární vzduch je tam, kde jste uvedl a do řezu nešlo zakreslit. Vodou vyplněný prostor je světle modrý.
Dobrý den, kotel Atmos DC 32 s, na zadní vnitřní straně vpravo nahoře jsem objevil propálenou díru, je možné nějak opravit?
MV M V @m.vMůžete to vyfotit? Normálně je totiž vpravo nahoře přívod primárního vzduchu.
Dobrý den, tak dnes se mi poprvé povedlo přetopit kotel (DC 18 SP, laddomat, 2x akumulace 750l). Naložil jsem plnou komoru dřevem a odjel. Kotel už byl roztopený kolem 90 st. dřeva tam byla poslední třetina tak jsem doplnil. Po návratu nešel ventilátor, teplota byla 85 st. a nešlo ventilátor sepnout otočením kotlového termostatu na max. Mrknul jsem tedy na pojistku a byla vyskočená. Zastrčil jsem jí zpět a ventilátor se spustil. Je to poprvé, co se to stalo tak snad už se to nebude opakovat. Dotaz zní - je to normální? Může se to čas od času stát? Myslel jsem si, že se to stát nemůže dokud nejsou natopené akumulace (to se mi zatím prostě nepodařilo a asi nikdy nepodaří - možná až bude venku 20 nad nulou:))
JK Jan Konečný @jan.konecny624Bohužel nemohu se zpětně podívat na vaše zapojení. Jinak je potřeba, aby vám kotel po vypnutí ventilátoru nemohl setrvačností s teplotou vystoupat až nad havarijní teplotu. Je mužné, že jste měl špatně nastavenou polohu termostatu ovládání ventilátoru podle teploty vody. Pak je, pokud je větší komínový tah, potřeba mít správně nastavenou délku řetízlu na klapce přívodu vzduchu. Zde by mělo dojít k uzavření při teplotě nad 90°C. Máte li fotky zapojení, tak mi je pošlete na můj e-mail.
Jaroslav Dítě v tom kotli se moc nevyznám potřebovala bych někoho z okolí kdo by přišel a co podíval se na to v zimě jsme mrzli ten kotel to nevytopi už přemýšlím že ho zruším a koupím něco jiného
Dobrý den, mám dotaz, na který se asi nedá odpovědět takto od boku, ale zkusím. Začal mám téct kotel Dakon DOR F 25 MAX, deklarovaný výkon 27 kW. Nemáme akumulaci a topení je samotíž. Starý patrový dům cca 100 let, nezateplený, stěny 45 cm cihla, radiátory poctivé litinové, objem vody v okruhu cca 400 l. Dosud jsme kotel provozovali do 70 stC, jinak bylo doma nesnesitelné horko. Tedy kotel byl přidušený. Teď bych chtěl přejít na Atmos C18S 20kW. Pokud máte zkušenosti, bude tato volba vhodná, nebo raději C25ST 25 kW? Raději bych ten slabší i kvůli omezenému prostoru v kotelně. Jde mi o to, jestli je lepší slabší kotel, který jede na vyšší výkon, nebo silný kotel, který musím dusit. Akumulace není, ani není prostor. Obávám se, abych se nedostal do situace, kdy C18ka nebude schopna dostát provozních teplot. Děkuji za názory.
Dobrý den, včera jsem se u známého celý den trápil s nastavením Atmosu. Je to DC25S, ACD 04., akumulace cca 2000L,,ladomat, čerpadlo TUV a jeden topný okruh hnaný čerpadlem s trojcestnym servo ventilem. Při natápění nádrže je to v pohodě, část teplé vody jde do domu a zbytek po nahratí okruhu do nádrží. Obě čerpadla jsou v chodu asi jak mají, ale jak kotel dohoří, tak se vypne i čerpadlo topného okruhu a zavře se trojcesťák. Nepřišel jsem na důvod. Čidlo v nádržích ukazuje cca 80°C, když otestuju servo, nebo čerpadlo, tak reagují jak mají, ale v automatice to prostě to teplo z nádrží nevybírá. Nějaký nápad?
AŠ Aleš Ševců @alexsPS: pod kapotou to má dvě jednotky AD 03,je to připravené na peletky, ale hořák není nainstalován, základní nastavení 37003
Mám kotel Atmos dc18 s a nemůžu vytopit barák ventilátor jede a nevypíná přikládáme co hodinu a půl byl tady topenář že ventilátor vypne až bude kotel na 90 ° ale to se mi ještě nepodařilo jen na 80 děkuji za radu
LB Ludmila Biharyova @ludmila.biharyova984Zde se na dálku nic poradit nedá. Obzvlášť, když neuvedete základní věci. Před koupí kotle je vždy potřeba vědět něco o tepelných ztrátách domu a o otopné soustavě, pokud je použita ta původní a tomu přizpůsobit kotel. Rovněž je potřeba znát parametry komínu, který pak svým tahem ovlivňuje provoz kotle. Jediné řešení je, že si seženete topenáře, který má s kotli Atmos zkušenosti a dokáže ho seřídit a nebo zodpovědně říci, že jste zvolili špatný kotel. Ten, co u vás byl, tak konstatoval skutečnost. Jestli se zabýval dalšími okolnostmi, to neuvádíte. Zřejmě ale neviděl s použitím tohoto kotle vyhovující řešení. Přikládání co hodinu je ale zřejmě přehnané. Pokud po roztopení naložíte plnou komoru, tak by mala dvě až tři hodiny vydržet hořet. Zřejmě se ale snažíte z kotle vytáhnout maximum a potom kotel pracuje s nižší účinností. Jen pro přibližné srovnání, tak by jste v kotli měli při plném výkonu spálit za hodinu cca 5kg dřeva.
Dobrý den ,mám kotel ATMOS C 25 ST .Po výpadku proudu se kotel přehřívá a nepouští nahřátou vodu do akumulačních nádrží .Prosím o radu .Děkuji
ZD ZDENĚK DVOŘÁK @zdenek.dvorak483Zavolejte 774037388
Dobrý den, včera mi elektrikáři nainstalovali záložní zdroj Astip Elston UPSj 350 S Bez baterie (dokoupena autobaterie 60Ah). Chci se zeptat, jestli existuje možnost otestovat zdroj "na nečisto", abych měl jistotu, že v případě výpadku elektřiny budou čerpadla fungovat. Napadá mě např. když bude dřevo již dohořívat tak vypnout kotel a zkusit, jestli poběží oběhová čerpadla a předpokládám, že by měl běžet i Laddomat. Mám kotel DC 18SP, nyní topím pouze dřevem. Děkuji.
JK Jan Konečný @jan.konecny624Jestli to máte dobře zapojené tak stačí vytáhnout zdroj ze zásuvky. Kotel by měl přejít na zálohu.
Dobrý večer, mám ATMOS AC25S , při topení dřevem je vše v pořádku, ale při topením uhlím, mám ořech 2, ano vím má být hrubší, ale otázka zní. Kotel nemohu pořádně roztopit na oněch 80-90st, stále se mi drží něco pod 80, patrona nastavena na 78C. připadá mi, že onen ořech 2 je poněkud jemný a ucpává stávající rošt, který tak neprohoří jak má, doporučil byste ještě nad stavající řošt jakýsi litinový plochý rošt pro zlepšení popsané situace. Předem díky za odpověď.
JP Jan Payma @jan.paymaBohužel, moc to nejde. Řešil jsem obdobný problém, že jsem dal na rošty vložku. Ta však nedovolila pořádně rošt ohřát a nefungovalo spalování v plynů v spodní komoře. Tak že, Nejlepší by bylo míchat toto uhlí s uhelnými briketami a nebo se dřevěnými špalíky, aby se rošt neucpával a uhlí nepropadávalo do spodní komory. Ještě bych měl jeden nápad, vis obrázek. Je to jen nápad a bez záruky. proti posuvu je možné navařit klíčky, aby se to opřelo o svislé boky. Možné také otevřít více primární vzduch. sekundární dát tak na 1cm. Nejdříve si ale udělejte na táhlech zářezy, aby jste je mohl vrátit do továrního nastavení.
Kotel AC je na černé uhlí a na uhelné brikety, nejlépe dvou palcové.
Tam co je místo na ACD
Dobrý den pane Dítě. Rád bych Vás poprosil o radu. Novostavbu RD nám vytápí primárně Kotel ATMOS DC 18 SP. Nyní topíme pouze dřevem, peleťák zatím není zprovozněn. Topenářskou firmou, která ho instalovala jsem byl zaškolen a zátop provádím dle jejich instrukcí. Nicméně nyní se "chování" kotle změnilo. První 2 měsíce jel kotel vždy s ventilátorem a držel si teplotu na úrovni 85 stupňů. Včera jsem však přišel ke kotli, byl na 90 stupních a ventilátor neběžel. Konzultoval jsem to s firmou a jejich odhad situace je, že se novostavba již "nahřála" a nyní tedy již kotel nejede naplno s ventilátorem ale na úrovni 90 stupňů ho kotel sám vypne. Mě to moc nesedí, voda v trubkách je mnohem "hlasitější", z komínu se více kouří. Na druhou stranu je ale spalování pomalejší takže nemusím tak často přikládat. Doporučili mi stáhnout termostat tak, aby kotel vypnul ventilátor na teplotě 85 st. To se mi doteď nepodařilo a kotel se vždy vytopí na 90st. Připojení je na 2x750l akumulačku (druhou jsem za celou dobu nedokázal natopit). Budu rád za jakýkoliv Váš postřeh případně ujištění, že je to v pořádku. Děkuji.
JK Jan Konečný @jan.konecny624ZAVOLEJTE HNED NA 774037388 Ne že by o něco šlo, ale mám teď čas.
Pane Dítě,jaký máte,prosím, názor na zaplnění spodní komory popelem - osobně se snažím mít co nejmenší množství popela. Díky za odpověď.
LV Ladislav Vaverka @vaverkaSpodní prostor je vlastně spalovací komorou (u kotlů s kulovým prostorem) a u kotlů na dřevo se "střechou" je i součástí hlavního výměníku. Proto jsem pro denní čistění těchto prostor a vyznačená maximální vrstva popela v návodu je opravdu ta hraniční. Popel vybírat denně a denně čistit postranní kapsy u kolového prostoru a u kotle na dřevo vyhrabovat popel i pod střechou. Zadní část výměníku čistit maximálně po dvou měsících, lépe však častěji.
Dobrý den, měl bych dotaz na zapojení přívodní šňůry kotel DC22S. Chtěl bych tam dát normální vidlici (fázi si pohlídám a doufám, že tam není žádný jiný zádrhel?).
Ale dotaz zní.. zda se bude ještě něco vevnitř zapojovat, nebo je vše připraveno a přípojí se jen ventilátor do konektoru a přívodní šnůra do sítě. (vím že v návodu je, že se nesmí osazovat vidlicí, kvůli záměně vodičů a taky vím že tam nikdy nemůžu dát rozdvojku bez zjištění fáze... protože tam je to divoké :)
JU Jaroslav Uher @jaroslav.uherKotel má kompletní elektroinstalaci. Je zde jenom jedna věc, a to je, jestli budete chtít čerpadlo kotle mít připojené do kotle tak, aby bylo ovládané spalinovým termostatem a nebo ho chcete ovládat podle výstupní teploty vody z kotle na pomocí samostatného termostatu Obojí má své výhody a nevýhody. Pokud je chcete vysvětlit, tak zavolejte na 774037388.
Kotel má na pravém boku zásuvku pro napájecí kabel, na která je u nás možné přidělat visličku, jelikož naše provedení zásuvek a zástrček nedovoluje otočení vidlice tedy přehození Z a N.
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, máme kotel DC25S, 2x 1000l nádrž, 250l expanzku, nejvyšší bod je na nádrži automatický odvzdušňovák-cca 2140 mm. Jaký by byl na toto vhodný tlak na kotli a na kolik mám nafoukat vak v expanzce?
MB Milos Blecha @milos.blechaTlak v expanzní nádrže se upravuje podle výšky soustavy, to je podle nejvyššího bodu topné soustavy. Pokud je soustava nižší než 8m, tak se expanzní nádoba naplní nebo vypustí na tlak vzduchu 0,8 baru ( někdo dává raději 1bar) a voda se pak v soustavě naplní na 1bar (pro závorku na 1,2baru). Jinak platí, že minimální tlak a náplň je dle již uvedeného. Pokud je soustava vyšší, tak je každý 1m 0,1baru (10m= 1bar tlaku vzduchu v EN a o 0,2 baru vyšší tlak vody, při teplotě vody 20 až 25°C.
Mám Atmos c 18 a letos jedu 23 sezonu :-) Má svý mouchy , ale už jsem si zvykl.
RS Richard Salač @richard.salacU řady "C" (kombinované kotle) je potřeba hlídat složený rošt. Jakmile s ním nejde během topení hýbat, tak je potřeba ho z kotle vymontovat, přibrousit a případně vyměnit příliš poškozené roštnice. Jinak rozpínající se rošt dokáže rozlomit žárobetonové kostky, mezi kterými je uložený. Pak se oprava značně prodraží.
Mám stejný problém s Atmos 25S. Naložím do natopeného kotle dřevem a uhlím a za cca dvě - tři hodiny je vyhořeno. Na jednu stranu je to dobře, nemám starost, ale všichni kolem mi tvrdí, že večer naloží a ráno mají stále 80 stupňů. Mám třícestný ventil a 1000 litrů nádrže. Instalace odbornou firmou, nastavení dvakrát kontrolováno různými topenáři. Upřednostnil bych dopisování, klidně (a lépe) do e-mailu.
Dobrý den, měl bych dotazkekotli AC25S, na zvýšenou prašnost za kotlem , zřejmě díky odtahovému ventilátoru. Jde toto jaksi omezit.Díky za radu.
JP Jan Payma @jan.paymaMáte pravdu, jeto díky každému zátopu, když spustíte ventilátor. Komín je chladnější o neodtáhne to, co posílá ventilátor a za kotlem je v potrubí vyšší tlak než v kotelně. Do spojů kouřovodu nic nenacpete a tak je jediná, i když dočasná možnost, že spoje potrubí přelepíte hliníkovou lepící páskou. Její lepidlo ale nemá dostatečnou tepelnou odolnost a po čase se páska stejně uvolní. Toto je problém všech kotlů s ventilátorem. Když komín vychladne, tak ztratí tah a po zpuštění ventilátoru to práší. mezerou ve spojích.
Dobrý den, jsem čerstvím vlastníkem a provozovatelem kotle atmos DC25SP. Jelikož mám malou kotelnu, ale dvougenerační dům tak mám pouze akumulační nádrž jen 800l.Stalo se mi už poněkolikáté, že jsem měl vršek nádrže natopen na cca70, spodek cca45 a kotel se přetopil, že vyhodil termostat, jo a měl jsem zároveň puštěnou vodu do topení. Prosím o radu co dělám špatně. Děkuji
JP Jan Pražák @jan.prazakK tomu budu potřebovat víc informací. Neškodilo by pár fotek zapojení, nebo schéma. Zbytek bychom asi řešili po telefonu 774037388. Kotel jste montoval sám a nebo firma. Pokud to byla firma, tak ho měli seřídit tak, aby šel včas do útlumu. No, ale prohovoříme to a snad najdeme řešení.
Dobrý den, máme 2 měsíce nainstalovaný Atmos C18S s ACD03 ekvitermním řízením. Schéma 35003 a jedeme s akunádrží 1000l s vestavěným bojlerem 190l, kotlový okruh s laddomatem, topný okruh řízený 3cv se servem, pokojová jednotka ARU10.
Trochu bojuju s nastavením vnitřní teploty, protože řízení se chová nepředvídatelně. Při venkovní teplotě 0°C, nastavená vnitřní teplota 23°C, při křivce 3,0 bych očekával teplotu směšovací vody 62°C. Ale bohužel to asi nechápu správně. Řízení jede požadovanou teplotu topné vody na 45°C. A tou starou chapulu nevytopí. Nicméně jsem zkusil kotel vypnout před zatopením a ejhle, cílová teplota směšovací vody vyskočila na 70°C a pak postupně šla na 65°C. A super, bylo teplo. Jenže teď už jsem zase kotel týden nevypl a máme zase požadovanou teplo topné vody zpět na 45°C. A to je pořád stav při venkovních 0°C. Teplota z ARU10 teplotu topné vody vůbec neovlivňuje, což se mi také nezdá.
To se kotel musí restartovat každý den, aby se zrušilo průměrování venkovní teploty? A to jsem dal cvičně typ budovy 1 - lehká s nejkratším průměrováním...
Nemáte s tím podobné zkušenosti? Co dělám špatně, že nechce stabilně míchat na vyšší teploty...?
LB Lubos Bocanek @lubos.bocanekTak dejte typ 3.
https://www.atmos.eu/wp-content/uploads/…
Zdravim vas pa e Dítě, jak jsem jiz psal mám kotel AC25S , můj dotaz je jak dlouhy by asi mel byt interval pokud topim dřevem mezi schladnutim kotle a znovu jeho natopenim, nastaven kotlovy termostat na 90C vyjede kotel na cca 96C patrona je nastavena na 82C, interval trva vzdy v rozmezi 52-58 minut, a radiátory cca 2,5 hodiny než se nahrejou.
JP Jan Payma @jan.paymaNejsem pan Dítě ale jak jsem psal poškozená patrona nebo špatně zapojená soustava.
Ano vždy když přikládám uhlí prokládám dřevem, ale nyní několik nu topim pouze dřevem a ona popsána situace výše se týká pouze topení dřevem. Kde tedy může být problém odvodu tepla z kotle?
Vážený pane Dítě, mám nově kotel Atmos DC32S, a stejný problém, jako pan Babka - plně naložený kotel spálí dřevo do hodiny - se spuštěným komínovým ventilátorem - duní jak vedle jedoucí vlak (teplota spalin do 170°C. Teplota výstupní vody (na teploměru kotle) se pak pohybuje 85-90°C.
Mám vypnout ventilátor? Zastaví se pak i čerpadlo - naštěstí jsem si ho vyvedl ven do rozvaděče a mohu jej manuelně zapnout.
Teplota výstupní vody poklesne na cca 80°C, ale dřevo nehoří zdaleka tak prudce. Teplota spalin klesne na 155°C. Na vstupu do kotle je směšovací termopatrona 65°C, to je asi v pořádku. Nabíjení nádrží 4x1000l jde velmi pomalu v obou případech. Odběr vody do podlahovky je mísen servem ESBE, to je O.K.
Dobrý večer mám kotel Atmos na uhlí dřevo a hodně se mi rosi vevnitř a vytáhnu ho max na 50 stupňů poradil by jste mi co s tím děkuji Petra
PP Petra Primasova @petra.primasovaAsi nemáte zapojený 3cestný termostatický ventil. https://www.regulus.cz/cz/termostaticky-…
Dobrý den.Mám kotel atmos c25st kombi.Zdá se mi že kotel má velkou spotřebu dřeva.Naložím plný přikládací prostor a po 2 hodinách je komplet vyhořelý.Kotel je nastavený z výroby.Myslím si že bude problém v nastavení vzduchu.Děkuji mnohokrád za odpověď.S pozdravem L.B.
LB Luboš Babka @lubos.babkaChcete si dopisovat a nebo zavoláte? 774037388
Dobrý den, našel jsem tuhle diskuzi a chtěl bych se zeptat. Mám kotel atmos DC25GS. Aku nádrže 2x750l. Komín cca 11m průměr 200 + regulátor tahu. Zapojení bez ladomatu. Primární okruh kotel - nádrže: oběhové čerpadlo + patrona 65°C na vstupu do kotle. Z nádrží do domu třícestný ventil ovládaný servopohonem řízený regulátorem KTR + pokojový termostat. Dřevo dostatečně suché (i měřeno) tvrdé převážně jasan. Při teplotě vratné vody do kotle 65°C mi kotel jede na cca 80°C a nedaří se mi to nijak zvýšit (jedu na rychlost 2 čerpadla primárního okruhu. změna rychlosti dělá rozdíl několik málo stupnů). Teplota stoupne až při nasávání již teplé vody z nádrží (větší než 65°C, což je ale takové nepraktické, protože pak v nádržích už zbývá pouze malá kapacita. Je to tak správně, že při této teplotě zpátečky 65°C to kotel na 90°C nevytáhne? Teplota spalin je cca 150°C (měřeno příložným magnetickým teploměrem za kotlem).Předpokládám, že při použití patrony na 75°C by to těch 90°C dávalo. Zajímá mě, jestli je to nějaký problém z hlediska životnosti a účinnosti kotle jet takto na 80°C. Děkuji za odpověď.
JM Jan Maňák @jan.manak450Ano, je to tak jak píšete. Nejlepší je opravdu dát patronu na těch 75°C. Jak jsem již v diskuzi psal, tak se dá topit i tak, že se voda v AN protočí dvakrát, tady, že je do kotle brána již voda nad teplotou těch 65°C a pak se vrací do AN již 85 až 90°C. Pro provoz kotle bez AN se běžně ochrana zpátečky na 65°C používá. Pro spalování je však ta vyšší teplota vhodnější. Proto Atmos u Laddomatu používá patrony 78°C a pro kotle nad 35kW 72°C.
Dobrý den, mam Atmos 25s se dvěmi akumulčními nádobami 750L, regulátorem tahu nastaveným na 20pascal dle návodu, nedaří se mi roztoit kamna na vice jak 72s , patrona je na 60 stupňů. Tepltu spalin neznám, ale teploměr je na cestě. Rád bych kotel rozpálil na 90-100 stupňů, rychleji by se nahraly akumulační nadoby a zkrtila doba hoření. Ať zkoušim topit černým uhlím nebo suchým dřevem požadovaná teplota se mi nedaří dosáhnout. Prosím o rady. Zkoušel jsem i tah komínu snížit na 15 pa. Bez výsledku, dle jsem zkoušel přivřít na polovinu ventil kterým proudí zpět studená voda, i ventil oběhu vody v kotli a různě kombinovat, bez vysledku, napadá mě jen ta patrona. Děkuji všem. J.P. Třinec
JP Jan Payma @jan.paymaMáte patronu na nízkou teplotu. Doporučil bych použít patronu na 70, možná až 75°C. To podle toho na jakou rychlost provozujete čerpadlo při vámi uváděném nárůstu teploty o 12°C. 3erpadlo proplachuje kotel a voda potřebuje v kotli setrvat tak dlouho, aby se ohřála o požadovanou teplotu. Při dnešní ceně náhradních patron (ESBE VTC 511), která je cca 1300Kč to je docela darda. Můžete také snížit výkon na čerpadle, to ale ve většině případů mnoho nepomůže. Rovněž lze vodu ohřívat stále dokola, přičemž každé další protočení zvedne teplotu zhruba o 10°C. Pokud chcete porovnat výkon, tak by se vám voda při pouhém topení do nádrží měla z 30°C na 72°C ohřát za 4 hodiny od zátopu. To při plném výkonu. Neuvádíte přesně typ kotle. Zřejmě máte kotel AC25S. Ten by měl na černé uhlí jet jako z praku. I tak se počítá, že kotel udělá teplotní nárůst tak o 15°C, což by bylo 75°C a výstup pak 90°C. Napište tedy ještě o kotli a potrubí mezi AN a kotlem. Průměr, délka tam a zpět a počet kolen, Případně výkon kotlového čerpadla.
Dobrý den,
jdu si pro radu.
Mám Atmos C32ST, již třetím rokem. Všiml jsem si dnes při zátopu, resp. v době kdy kotel dosáhne 80 stupňů že neběží odtahový ventilátor.
Od předchůdce (mého otce) je zde přidělaný vypínač, kterým lze dle potřeby manuálně sepnout odtahový ventilátor. Dle toho vím že ventilátor je funkční a plní funkci.
Tedy mám podezření na nějaký spínací mechanismus. Ovšem do problematiky se zasvěcuji druhý den. Za každou radu budu velmi rád.
LP Lukáš P @lukas.pKotel není ještě tak starý a tek by jste k němu měl mít návod. Tam je schéma zapojení elektriky a provoz popsaný. Proč by si tam váš otec něco přidělával, tek nevidím důvod, obzvlášť nějaké "natvrdo" vypínačem zkratování provozu ventilátoru.
Dobry den,
uvazuji o pořízení kombinovaného kotle na dřevo a pelety DC18SP. Mam jeden topný okruh - radiátory. V kotelně již mam kondenzační plynový kotel kterým topím a zároveň ohřívám TUV. Plynový kotel bych chtěl zachovat pro ohřívání TUV případně pro topení v přechodném období. Z dispozičních důvodu potřebuj 2x AKU nádobu.
Měl bych několik dotazů.
V popisu vidím, že hořák umí automaticky startovat po dohoření dřeva. Jakým způsobem se pak přechází zpět k topení dřevem? Prostě se jen zatopí dřevem? Je nějaký rozdíl jestli start hořáku řídí samotný hořák nebo jednotka ACD03?
Z dispozičních důvodu potřebuj 2x AKU nádobu. Hořák se řídí podle dvou teplot na AKU nádrží. Jak je to řešeno pokud mám 2 nádrže. Snímače teplot musí být na obou nádržích?
Pro regulaci kotlového okruhu je lepší použít Ladomat 22 nebo kdybych měl ACD03 tak využit regulaci s z ACD03 spolu s 3cestným regulačním ventilem?
Děkuji
Dobrý den, mám nově kotel Atmos DC50S, dost často mi kouří s nasávací klapky vzruchu a někdy i dokonce vyšlehne oheň viz foto, komín má dobrý tah, není možné, že ten tah je až příliš velký a proto se toto děje? Navíc se mi nedaří udržet teplotu nad 80 C, děkuji za odpověď ( zatím řeším jako reklamaci u dodavatele, je objednaný regulátor tahu do komína)
AL Adam Lorenc @adam.lorenc932Jak víte, že máte dobrý komínový tah? To ho někdo za plného provozu, té vaší lokomotivy, měřil? Jaký máte komín, průměr a výšku. Jaký máte kouřovod? Při uvádění kotle do provozu jej někdo při topné zkoušce seřizoval? Jak dlouho topná zkouška probíhala? Jak máte kotel připojený? Máte akumulaci? Jak máte řešenu ochranu zpátečky a jak teplou vodu do kotle pouštíte?
Dobrý den,před týdnem mi topenář namontoval nový kotel atmos c15s ,po tydnu topení jsem z toho vyřízenej,radiatory topí jen některé radiátory.Předtím tam byl opoph418 samotíž a bylo to bez problémů.Poradte prosím jak správně nastavit kotel,jak topit a jestli je to dobře zapojené.Děkuji
BJ Bohumil Jelínek @bohumil.jelinekProblém je ve změně systému, kde jste přešel ze samotíže na nucený oběh s ochranou zpátečky (Laddomatem). Napište mě telefonní číslo na jaroslav.dite at seznam.cz. Mám dnes dost ježdění, ale jak budu mít čas, tak vám zvolám a budeme hledat řešení.
Dobrý den, nevíte náhodou někdo proč se po nabytí akumulačních nádrží a vyhasnutí ohně v kotli s regulací ACD04 dál už nespína čerpadlo topného okruhu i když jsou nádrže nabité. Jako pokojovou jednotku mám termostat zapojený a nadefinovaný jako spínací kontakt, která spíná a funguje dobře ale po vyhasnutí v kotly na něj regulace vůbec nereaguje, je jakoby mrtvá.
DD Daniel D @daniel.dudekDanieli, pokud se vám neozve někdo chytřejší, tak mě napište. Popište mě soustavu a napište vámi vytvořené číslo hydraulického schématu. Jednotka musí reagovat pro spouštění okruhů na stav na horním čidle AN a nikoli na čidlo teploty kotle. Vazba musí být následující: Požadavek na topení- spuštění čerpadla okruhu, který má požadavek na AN. Pokud požadavek není splněná, tak nedojde k spuštění čerpadla a je vystavený požadavek na zdroje tepla v určeném pořadí. Toto je definováno číslem hydraulického schématu. Po splnění požadavku teprve dojde k sepnutí čerpadla okruhu.
Dobrý den,
nemáte prosím někdo zkušenost jak se dostat do nastavení hydraulického schématu v regulací ACD04? Chce to heslo na vyšší úroveň, které nemám. Moc děkuji.
DD Daniel D @daniel.dudek1-2-3-4 bývá obvykle
Dobrý deň. Chcel by som sa Vás opýtať na riešenie môjho problému. Mám kotol Atmos DC 25 gs a používam ho už od roku 2002. Som z ním nad mieru spokojný, aj keď v súčasnosti mám z ním jeden problém. Pri zatápaní zapnem odťahový ventilátor a ten sa pri dosiahnutí asi 45stupňov vypne. Normálne sa vypínal pri 65 stupňov, ale ku koncu vykurovacej sezóny sa takto preorientoval. Nikdy som ešte nemal rozobratý vonkajší plašť a neviem kde by sa mohol nachádzať teplotný snímač. Nemohli by ste mi poradiť, ako na to? Ďakujem za odpoveď
MK Miro K @miro.kPošlete mě kontaktní e-mail a já vám pošlu návod ke kotli s případným doplněním. Rovněž mě můžete zavolat 774037388.
Dobrý den, spalinový termostat nespíná ventilátor. Po výměně chvíli funguje, pak přestane. Už mám během roku snad čtvrtý. Prosím nenapadá Vás příčina? Technik od Atmos byl, proměřil, zapojil, po tak 5-6tem zatopení zase nejede. Děkuji za odpověď.
Zdravím mám problém. Když je kotel studený voda pod 20st.tak mi nejde pustit ventilátor i když mám termostat na zátop tedy úplně vlevo.
PB Pavel Bartoš @pavel.bartos423Zavolejte teď hned na 774037388. Bude to rychlejší, než dlouhé dopisování.
Mám kotel C18S s dvěma akumulačními nádržemi. Na teplém okruhu je ventil, kterým se ovládá, kolik vody jde do radiátorů a kolik do nádrží. Tento ventil ovládám kolečkem ručně. Přemýším o nějakém automatickém pohonu, který by ovládal ventil na základě teploty vody ve vratném okruhu. Existuje nějaký postup, návod jak to udělat? Děkuji za odpověď.
VB Václav Binder @vaclav.binderKdyž je vše správně zapojené tak se nereguluje kolik vody má jít do AN a do topení. Musí být regulovaná teplota zpátečky a potom se ještě reguluje teplota do radiátorů aby jste nemusel pouštět do radiátorů vodu o teplotě co jde z kotle.
Dobrý den pane, mám problém s kombi c18s. Kotel po zatopení je v pohodě, udržuje teplotu, ohřívá topení i aku, problém při dohořívání uhlí, kdy se vypne ventilátor, kotel má snahu se přehřívat až na teplotu 110, s tím, že to i vyhodilo havarijní pojistku. Ovládače mám nastavené dle doporučení topenáře, který kotel i odborně zapojil.
MJ Miro Janis @miro.janisZřejmě máte čerpadlo kotle zapojené do kotle. První možnost je ta, že nebudete tolik otáčet vpravo spalinový termostat a že vám při dohoření pojede ventilátor déle. Druhá možnost je ta, že si pořídíte pevně nastavený termostat, který se našroubuje pod vrchním víkem do tělesa kotle a připojíte ho do svazku na kabely TČ95. Na tyto kabely můžete připojit i příložný termostat reagující na vývod horké vody z kotle. Objednávaci číslo vratného termostatu je S0053.
Dobrý den. Mám dotaz ohledně regulacni klapky tahu. Ona reguluje celkovy prisun vzduchu nebo jsou tam dalsi vstupni otvory? Nejak jsem to nikde nedohledal Děkuji
JM Jan M @fantocziZáleží na tom, jak máte starý kotel. Všechny kotle mají společný vstup vzduchu, vzadu vlevo, na kterém je regulační klapka, která omezuje přístup vzduchu, pokud se teplota kotle blíží požadovaní teplotě (natavené na regulátoru) Vzduch se z předehřívací komory dělí na primární, která má stavitelnou klapku nad hlavním přístupem vzduchu. Nové kotle mají ještě obdobnou regulaci pomocí obdobné tyčka, pod ventilátorem kotle. Vše je popsané v návodu ke kotli. Pokud máte další dotazy, tak se obraťte přímo na mě.
Přeji hezký den,
Chtěl bych vás moc poprosit o radu a pomoc. Mám druhou sezónu Atmos D25PX, jedná se o automat na pelety. Kotel funguje jak má, mám jeden topný okruh + bojler, kotel má regulaci ACD03. První sezónu jsem topil jen podle regulace. Tuto sezónu ale chci topit podle pokojové jednotky ARU30. Jednotku mám již doma, je připojená a spárovaná s kotlem. Moje otázka zní? Musím upravit hydraulické schéma? Nebo byste mi poradil jak vše správně nastavit aby vše fungovalo jak má? Hydraulické schéma kotle je 23083. Předem velice děkuji
MP Martin Píša @martin.pisaNeodpovím vám hned, protože jsem se s touto jednotkou ještě plně neseznámil. Mohu vám poslat odkaz na instruktážní školeni. Nepamatuji si ale do jaké míry to tam je popsané. Číslo sestavení schématu se určitě měnit nebude, ale další nastavení bych si musel zopakovat. Hoši ve firmě mají zřejmě v tuto dobu dotazů až nad hlavu, ale oni s tím žijí. Já jsem schopen odpovědět nejdříve zítra. Když mě pošlete kontaktní e-mail na jaroslav.dite at seznam.cz , tak vám pošlu odkaz ne tu instruktáž. Víc zatím nepomůžu.
Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně termostatu na hlavním panelu kotle: ATMOS Kombi C15S.
V návodu se píše: Bezpečnostní termostat nevratný - slouží jako ochrana kotle proti přetopení při poruše regulačního termostatu, nebo jako signalizace překročení havarijní teploty - nutno po překročení
havarijní teploty zamáčknout
Mé amatérské dotazy jsou:
1) Před manuálním zamáčknutím je třeba odšroubovat plastovou krytku a zamáčknout tlačítko dokud to necvakne?
2) Co znamená "nevratný"? Že se sám nevrátí do původní polohy a je nutné jej pro návrat do výchozího stavu znovu zamáčknout?
3) V návodu se píše: ... slouží jako signalizace překročení havarijní teploty. Jak to mám chápat, jak to signalizuje?
4) V praxi např. zjistím např., že teplota vody v kotli stoupla nad 90 C, v tom případě termostat zamáčknu. Co to v praxi znamená, tedy co se po zamáčknutí děje? Předpokládám že teplota za nějakou brzkou dobu klesne, ale jak k tomu technicky dojde?
5) Má smysl použít tento bezpečnostní termostat i např. v případě výpadku proudu?
Děkuji za odpovědi.
M. H.
Dobrý den, mám kotel dc18s s úpravou na pelety. Aktuálně jsme se rozhodli topit dřevem. Trošku s tím bojují. Kotel hoří dobře, natopi se na 85° a to se udržuje celou dobu při hoření. Jen mám pocit že to nehoří úplně dokonale. Na kotli je nastaven primární a sekundární vzduch z výroby. A myslím že by toto chtělo upravit. Jaký je postup při seřizování primárního a sekundárního vzduchu?
MB Martin Burda @martin.burdaProč myslíte, že to je potřeba doladit. Napište jaký máte komín a jestli jste schopni změřit teplotu spalin.
Dobrý den, můžete mi, prosím, říct rozdíl mezi kotli DC 25 S a DC ...SX.... Díky
PU Pavel Urban @pavel.urban502Kotel DC22S je větší než kotel DC22SX. Je tam rozdíl ve výhřevné ploše a objemu násypky. Kotle DC22S a DC25S jsou v podstatě stejné, jenom v kotli DC25S jsou brzdiče, které víří průchod spalin.
Dobrý den, chci se zeptat mám Atmos dc25 s
Mám problém když přikládám má spuštěny ventilátor klapku do komína otevřenou a stejně mi většina kouře jde ven z kotle do kotelny . Můžete mi poradit co dělám špatně
Děkuji za odpověď
MK Martin Kos @martin.kos095Pokud máte kotel již několik roků. tak by bylo dobré zkontrolovat stav vrtule na ventilátoru. Stává se totiž, že když se zapomene zavřít klapka, tek že se vrtule natolik rozpálí, že se zdeformuje. Pokud přikládáte do naloženého kotle, kde není ohořené a rozpálené všechno dřevo, tak to kouří. s tím nic neuděláte. Prostě, ten odtah do množství dýmu nepobere. Pak je potřeba při přikládání pootevřít dvířka na malou štěrbinu, tak dva centimetry, aby došlo k odsáti dámu z horní komory a pak teprve nadobro otevřít. Firma doporučuje , zřejmě i z tohoto důvodu, aby přikládání bylo prováděno až v době, kdy je v komoře jen rozžhavené zuhelnatělé dřevo
Dobrý den, mám kotel Atmos C20S a už topím jen dřevem. Známý topenář mi radil přestavbu topné trysky z dc18s. Prý se ten litěný otočný rošt drevem špatně prohřívá. Jen u C20s bude trochu problém podložit trysku plechem. Zajímá mě váš názor jestli se tato přestavba vyplatí.
MV Miroslav Vacek @miroslav.vacek171Považuji to za nesmysl. Až budu mít trochu čas, tak přidám nějaké obrázek. Mám rovněž c20S a topím převážně dřevem. Komoru stejně nezvětšíte a je to na seřízení. Máte kotel s možností seřizovat jak primární, tak sekundární vzduch a nebo jen s možnosti seřizovat pouze primární. Nebo aspoň rok výroby.
Dobrý den, jak se prosím liší kotle ATMOS C 30 S rok výroby 2000 a rok výroby 2009. Jsou patrné konstrukční změny i váhový rozdíl na štítcích výrobce 96 kg. Děkuji za odpověď.
JN Josef Nosek @josef.nosek894Konstrukce kotle je téměř stejná. V průběhu roku 2000 byl kotel doplněný o chladící smyčku. Zároveň v tomto období byla měněna kapotáž. Hlavní rozdíl je v síze použitých materiálů, kde byl na vnitřek kotle použitý plech o 2mm silnější. Pokud chcete detajlní informace (změny od výrobních čísel) tak se obraťte na support at atmos.eu. Tam vám podají přesné informace. V průběhu let byly upraveny rošty, elektrické svazky a další věci.
Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Mám kotel Atmos dc40gd, už jsem tu o tom psal. Mám ho druhou sezónu a minulou zimu mi začal hucet jako lokomotiva. Komín mám nový, 6m vysoký, průměr 20cm. Setkal jste se s takovýmto jevem? Když otevřu spodní dvířka, tak je tam plamen jako blázen a hučení zmizi. Když horní, tak si to "psoukne" a taky zmizí. Nemůžu se zbavit dojmu velkého tahu komínů. Teplota spalin 160-170 stupňů. Ještě k tomu hučení, když se kotel roztopí a začne hucet jako lokomotiva,tak když mám jen přivřené dveře, tak mi klepání o futra. Zajímá mi, jestli jste se s tímhle setkal. Předem děkuji za odpověď. Žižka
Dobrý den, chtěl bych se zeptat Vás jako odborníka, na Vaši zkušenost se zplynovávacím kotlem (Atmos DC25S), který je propojený s fototermikou.
Moje představa je, že když bude svítit slunko, bude se ohřívat voda v nádrži (bojleru) a přebytek tepla by šel do topného okruhu. I naopak, když příliš slunko nesvítí-fototermika nefunguje, kotel ohříval i užitkovou vodu. Velice Vám děkuji
MB Milos Blecha @milos.blechaTak nějak nechápu to, že by jste při plném slunci chtěl ještě ohřívat topení v domě. To se dělá tak, že je solárem (foto-termikou) nejprve ohřátý bojler a přebytek se potom přepne na akumulační nádrž, z které se teplo dá později podle potřeby odebrat. Pro toto je několik způsobů zapojení a to zejména podle toho, jestli je solárem ohřívána voda a nebo nemrznoucí směs, která má svoje cirkulační okruhy a energie se předává přes nějaké výměníky. Ujasněte si o jaké řešení vám jde a napište na jaroslav.dite at seznam.cz , případně zavolejte na 774037388.
Přikládám jakousi úvahu k rozhodování při řešení ohřevu TUV prostřednictvím kotlů na pevná paliva:
Dobry den,jaky je rozdil mezi kotlem Atmos AC25s/C25s ,dekuji.
JP jiri papousek @jiri.papousekKotel AC25S je konstruovaný pro spalování černého uhlí a uhelných briket. Má tepelně odolnější rošt a o něco menší prostor palivové komory. Kotel C20S je konstruovaný pro spalování hnědého uhlí a jako náhradní palivo je dřevo, případně dřevní brikety. Atmos vyrábí vylepšený kotel C25ST, který je obdobou kotle C20S s zvětšeným výměníkem, tedy vyšší účinností.
Dobrý den, už třetím rokem jsem spokojeným uživatelem DC 25 S . Poslední dobou mi tedy kotel při roztápění trochu bafá (včera opravdu hodně, až jsem se lekl :-) ). Dnes při čištění jsem si všiml, že tmel pod tryskou je vypraskaný a místy chybí. Může to spolu souviset? Mohu to nějak přetěsnit aniž bych musel měnit trysku? A co použít, dá se kamnářský tmel v tubě? Popřípadě mám doma tmel na spojování keramické vložky Schiedel. Díky moc!
VP Václav Páca @vaclav.pacaTryska se při montáží ukládá na "nudle" ze sklenářského tmelu. Vyválí se do průmětu cca 1,5cm a položí na okraj plotny a navrch se tryska při tlačí. U vás bych použil kamnářský tmel v kartuši. Např. Den braven. Zkontrolujte čistotu přívodu primárního vzduchu. Jinak, í tato mezera, co tam máte, tak může způsobovat přívod falešného chladnějšího vzduchu, který plyny ochladí a ty se pak nepravidelně spalují. Nevím, jaký máte komínový tah, někdy pomůže postupné přivírání sekundárního vzduchu. (Pokud je jí kotel vybavený, tak je cca 15cm pod ventilátorem. Vše je potřeba odpozorovat.
Dobrý den. Známý mi říkal, že se kotel na dřevoplyn dá použít jako generátor pro výrobu energie. Našel jsem tohle https://www.bargainshop.cz/atmos-generat… a zajímalo mě, jestli to tak opravdu může fungovat. A jestli se ten kotel je schopný rozjet bez externího zdroje energie za předpokladu, že bych byl odstřížen od sítě. Ještě mám nějaké dodatečné otázky, ale nebudu to teď rozvádět. Díky za odpověď.
NO No One @no.oneKdyž ptáčka chytají, pěkně mu zpívají. Teď vážně. Vše co zde píší je v podstatě pravda, jenom to má svoje ALE. Kotel musí pracovat s teplotou vody mezi 80 a 90°C. Pro udrření této teploty potřebuje mít v provozu ventilátor a musí mít zajištěnou teplotu vratné vody minimálně 65°C, nejlépe však nad 75°C. Dále je pro správný provoz potřeba zajistit odvod energie v rozmezí 70 až 100% nominálního výkonu, jinak může docházet k nadměrné tvorbě dehtu a k špatnému spalování. Proto se doporučuje zapojení s akumulačními nádržemi. Toto vše je závislí na elektrické energii. (Ventilátor 50W a čerpadlo kotle 20 až 90W). Kotel musí mít zabezpečení proti přetopení, to je napojení chladící smyčky na tlakovou vodu nezávislou na E.E., případně použití záložního zdroje elektřiny.
Na dobu kotlů, které elektřinu nepotřebovaly, můžete téměř zapomenout.
Pokud chcete ještě podrobnější informace, tak zavolejte na 774037388.
O nic víc mi nejde jen se podělit o skusenosti nejsem chytrák ale zatím píšu stoho co jsem pochopil a věřte chci pochopit celý systém zapojení a věř te mi klidně bych poseděl i hodiny na školení co se týče kotlů Atmos abych vám lidi mohl poradit
Já spíše teď bojuji s principem mého zapojení ale otázky které bych chtěl z odpovědět budu směrovat na firmu která mi to zapojila protože postupem času až teď mi to dochází co všechno bych řekl aby to fungovalo tak jak bych chtěl podle mojich potřeb. V době kdy mi to dělali jsem veškerou důvěru vložil do lidí kteří mi to zapojili a taky věřil že to zapojili správně
ML Michal Liška @michal.liska326Nevnucuju se, ale mohl by jste se svěřit s náčrtem a přáním na jaroslav,dite at seznam.cz
Zajímá mě každý problém a každé řešení. Člověk se musí učit celý život.
Dobrý den měl bych skromný dotaz zatím žádné zkušenosti nemám co se týče vyhřívání bojleru přes kotel Atmos. Dnes kolem poledne jsem zatopil vypnul jsem bojler od elektrické energie a posunul páky abych propojil bojler k vytápěnému okruhu. Na co jsem se chtěl ale zeptat. Když chci vyhřát bojler na 60 stupňů tak podle vlastního uvážení jsem taky musel zřejmě změnit temperovanou hodnotu na řídící jednotce na 60 což mi proudí tím pádem stejná hodnota do baráku. Otázka tím pádem je když bojler vyhřeji na požadovanou hodnotu a mezi tím se mi rovněž naakumuluji nádoby na 90 stupňů a domek bude značně vyhřáty a budu chtít temperaci snížit na 45 stupňů musím odpojit bojler od okruhu aby nedocházelo k postupnemu ochlazení na 45 díky za odpověď
ML Michal Liška @michal.liska326Dobrý den, ten problém před 12dny jste vyřešil ? Díky za odpověď.
Dobrý den mám kotel Atmos dc18gd topím v něm první sezónu a ze začátku bylo vše super co se týče provozní teploty na kotli atd ale v poslední době mám problém docílit požadované provozní teploty na kotli. Po důkladném vyčištění spalinovych cest včetně kouřovodu a následně komplet vyčištění kotle jsem myslel že je bude vše v pořádku při prvním zátopu se jevilo že je vše v pořádku ale při druhém přiložení jsem později sponzoroval že se problém nevyřešil.Tak se tedy ptám čím by to asi mohlo být. Předem díky za odpověď
ML Michal Liška @michal.liska326Váš dotaz je poměrně neurčitý, asi jako když někdo řekne, že má rozbité auto a na dotaz odpoví jenom že nejede. Zavolejte na 774037388. V některých věcech je dopisování zdlouhavé.
Dobrý den, v loni jsem dělal novou kotelnu. Kotel Atmos dc40gd a k tomu 3 kubíkové nádrže (radiatorove topení). Rozvody jsem dělal nové, včetně radiátorů (trubky al-pex vedoucí do rozdělovače na podlahové topení, rozdělené na 6 větví po 2-3 radiatorech na větev). Za kotlem mám rozdělovač na 3 topné okruhy (barák, vejminek a bojler). Vše funguje na výbornou. Jelikož jsem to měl bez regulace, tak jsem si regulaci provizorně udělal pomoci elektronického časovače. Až letos jsem instaloval řídící jednotku acd03. Heslo na technika mám, takže kompletní nastavení mi trvalo pár hodin, než jsem si to udělal k obrazu svému. Také musím podotknout,že to je bezproblémové, funguje jak má. A teď přichází můj dotaz. V nastavení okruhu je volba čerpadla v utlumovem režimu. (On,off, eco) . Vytapim i přes noc na útlumovou teplotu,tak jsem tam měl nastavené eco. A jelikož teď zatepluju stropy, chtěl jsem na vejminku vypnout čerpadlo v utlumovem režimu, tak jsem nastavil off a když jsem ráno přišel do kotelny zjistil jsem, že i přes to,že mám nastavené čerpadlo off, tak se chová,jako na eco, tzn. udržuje požadovanou teplotu na útlum, takže sepina. Už jsem řešil i to,že mi to v mrazu běželo bez vypnutí,tam jsem objevil proti mrazivou ochranu, vypnul ji a zase to běželo na definovanou teplotu. Tak mi zajímá, co ovlivňuje můj "problém". Možná jsem to napsal trochu chaoticky, ale snad pochopíte, na co směřuje můj dotaz. Předem děkuji za odpověď. Žižka
ŠŽ Štěpán Žižka @stepan.zizkaTak se vám musím přiznat, že díky určitým osobním problémům jsem se k této regulaci dostal až nyní. Ovládám ACD01, ale ACD03 má funkce rozšířené a ještě jsem je dopodrobna nestudoval. Obraťte se proto s dotazem na pana Sajdle na adrese: support at atmos.eu. Ten by vám měl logiku těchto funkcí dokázat vysvětlit. Většinou se však mění podle proti mrazové ochrany. Za měsíc budu vědět víc a budu moct o některých funkcích rokovat.
Jak je prosím ,zavodněná AC25S - v řezu prosím a děkuji předem.
LV Ladislav Vaverka @ladislav.vaverkaVšechny kotle řady CxxS, ACxxS a CxxST mají vodu okolo vrchní i spodní komory, včetně zadní stěny. Přední stěna je rovněž zavodněna. Nedoporučuje se ale odstraňovat přední clonu, ani při topení dřevem. V této části je poměrně špatný oběh vody a mohlo by zde docházet k varu.
V kotli C18S měním prasklé kostky. Vymažu kolem nich dodaným tmelem. Mohu hned zatopit nebo je nutné nějakou dobu počkat?
Dobrý den pane Dítě. Prosím Vás, mohl by jste mi upřesnit rozdíly mezi kotli na drevo S a GS? Co vidim na prvni pohled tak je jinak resena keramika s tim ze je vzduch privaden do pulky spalovaci komory a dole kulovy prostor misto strisky. Je ten cenovy rozdil 20-30tis. opodstatněný? Děkuji.
JM Jan M @fantocziZavolejte na 774037388 Dáme řeč. Nechce se mě znovu popisovat nějaké obrázky. K pokecu si najděte řez kotlem DCxxGS.
dobrý den, mám kotel Atmos DC22, při zatápění zapnu ventilátor a on se mi nerozjede, můžete mi prosím poradit čím to může být. Děkuji
DL Dalibor Labounek @dalibor.labounekPane, jakou čekáte odpověď na vámi položený dotaz?
Dobry den, topim 4 sezony s kotlem atmos dc25s a 2 akumulacni nadrze. Mam 3cv misto ladomatu. Myslím ze je tam patrona 55 st. Ridici jednotka adex. Mam dvougeneracni dum, dole 3+1 nahore 4+1. Nadrze dohromady 1600 litru. 2 sezony jsem topil kazdy druhy den. Ted 2 sezony kazdy den aby nadrze neschladly na 30 st. Mel jsem problem s cidlem pro zjistovani teple vody v nadrich. Vyreseneho prodlouzenim casu pro zjistovani teple vody- čerpadlo jede déle. Termostat mam prenosny Honeywell. Cim muze zpusobeno rychlejsi chladnuti nadrzi? Dekuju za jakoukoli radu
OH Ondřej Houba @ondrej.houbaA nemáte v domě více lidí kteří spotřebují více TUV???
Ladislav Vaverka
...nastavení jsem vyzkoušel a funguje, jsem spokojený, ráno mírně proklepnu otočný rošt,vyhrábnu přebytečný vyhaslý popel, naložím a pokračuji v topení... Ještě by mě zajímal schematický nákres cesty hoření v tomto kotli, zda je to možné, díky.
LV Ladislav Vaverka @ladislav.vaverkaNapsal jsem popis na A4, jedno kliknutí a vše je v p.... . Přikládám aspoň obrázek. Příště píšu do Wordu, aby se mě to nesmazalo.
Dobrý den, potřeboval bych poradit. Zaseklo se čerpadlo a přetopil se kotel(Atmos C20s). Po výměně čerpadla kotel topil pouze na 60 stupňů. Již jsem vyměnil spal. a kotl. termostat, tepelnou pojistku, ale kotel topí max. na 70 stupňů.Už nevím, co bych měl ještě vyměnit, aby to topidlo jako dřív.
TB Tomáš Bacílek @tombacZavolejte teď na 774037388. Ještě teď, než půjdu spát a pak až zítra po desáté. Na slyšenou.
Mám 10 let kotel ATMOS C18S, poslední léta topím jen dřevem. Lze tento kotel přestavět na model DC18S? Podle pro mne dostupných obrázků by to nemusel být až takový problém a zbavil bych se otočného roštu a jeho údržby. Dík za odpověď.
Dobrý den, dříve jsem měl kotel Atmos DG 40, uším že měl takové označení, generátor 40 kw. Vydržel dva roky, poté začal téct. Druhý stejný kotel prasknul třetí topnou sezónu. Byl namontován tzv. duomix a jako palivo se používalo odpadové smrkové dřevo ze stolárny. Nikdo mi doteď nevysvětlil, proč kotel vydržel tak krátkou dobu. Na výstupu z kotle teplota 90 stupňů, na zpátečce požadovaných 65. Děkuji za odpověď.
PR Pavel Rozehnal @pavlosTo vám zřejmě neobjasním, ale mohu vám jenom říci, že jsem ještě vloni servisoval kotel DC32G, která byl vyrobený před rokem 2000, tudíž je v provozu více jak dvacet let. Kotle vyráběné v devadesátých letech byly vyráběny z plechu 3 a 4mm. Dnes to je plech o síle až 6mm. Kotle většinou odejdou na nízkou vstupní teplotu a nebo na vlhké dřevo, což zřejmě není váš případ. Pak to může být i kvalitou vody. To ale bez rozboru nelze tvrdit. Před pěti lety jsem servisoval několik kotlů vyrobených na počátku devadesátých let a všechny byly napojeny napřímo přes duomix. Tak že, opravdu těžko říct. Kolem roku 2000 firma Atmos si nechávala některé korpusy, zejména vyšších výkonů svařovat u dodavatelů. Dnes si celý sortiment svařují "doma" na svářecích automatech.
Dobr, den, ráda bych se zeptala na zkušenosti s C25. Byl mi do domu nainstalován majitelem objektu a musím říct, že se s tím dost peru. Topim dřevem, borovice, bud, jasan, dub, vse minimálně 3 roky po těžbě. Kotel 2 hodiny po zátopu nejsem schopna dostat přes 74C. Tudíž se stále točí jen malý okruh. Hromada dřeva v luftu a radiátory stále studené. Dříve než budu namítat špatnou volbu kotle (majitrl vi, že topim dřevem a jsem doma jen ráno a večer, nemohu přikládat každé dvě hodiny,...), rada bych požádala o radu a zkušenosti. Jinak ortel je nainstalován dle předpisů od profesionální firmy. Čerpadlo, smyčka,... vše dle papiru. Díky Lenka
LZ Lenka Zemanová @lenka.zemanova138Zatelefonujte na 774037388 To bude nejrychlejší.
Dobrý večer pane Jaroslave,mohl byste mi, prosím, doporučit nastavení kotle AC25S do nočního provozu abych ráno k němu přišel,proroštoval, přiložil a pokračoval v topení ? Děkuji, Ladislav.
LV Ladislav Vaverka @ladislav.vaverkaDoufám, že máte namontované nějaké zařízení na ochranu zpátečky. Pak bych potřeboval vědět na jakou teplotu máte ten ochranný ventil. Když máte AC25S, tak zřejmě topíte černým uhlím. Ještě bych potřeboval vědět to, co vám spouští kotlové čerpadlo. Pokud je máte připojené do kotle, tak bych doporučil doplnit do kotle termostat 95°C, který je prodávaný pod kódem S0053. V kotli je pro něj připravený závit.
Na levém termostatu si najděte polohu, která odpovídá přibližně hodnotě zpátečky od termostatického ventilu a označte si jí. Pravý termostat nastavujte do polohy MIN - silná čárka. Regulátor klapky vzduchu přetočte na cca 60°C.
Večr, než toto provedete, tak by jste měl mít téměř všechno uhlí rozžhavené, nebo aspoň z poloviny. Potom na noc přestavte kotel do výše uvedeného stavu. Osobně, mám akumulační nádrže a zatápím každý den, tak že tento provoz nepoužívám. Jinak je potřeba každý den vybrat ze spodku popel a vyčistit boční kanály vedle kulového prostoru. Pří topení uhlím a nebo briketami je popel rozžhavený. Proto je potřeba používat rukavice a s popelem zacházet tak, aby jste si někde něco nepodpálil. Jak jsem psal, tak kotel nechávám vyhořet a popel vybírám až po vyhasnutí. Proto také výrobce doporučuje provoz s akumulačními zásobníky.
Dobrý den, mám 5 let starý Atmos dekogen DC 18 GD, vše zapojeno dle návodu vč. AN 1200L. Problém mám už několik let, kotel běžně 3-4 hodiny od zátopu, nelze vytopit na větší teplotu než 65 Celsia a pořád si ji drží. Po 4 hodinách se dostane na požadovaných 80-90 St. C. a pak má rychle tendenci jít ke 100 C. Topím předpisovým dřevem buk/SM kolem 25%. Tento problém nastal jednou při přetopení kotle / smyčka nefungovala kamen / na 115 C. než došlo k přehřátí tak před tím fungoval dobře. 80 C do hodiny po zátopu běžně. Den po zchladnutí a druhý den znovuzátopu již nelze kotel nad 65 C a to roky na požadovaných 80-90 st. jednoduše natopit. Topenáři neví co je příčinou..... a ještě mi dělá druhý problém - když se obě nádrže na topí dole a na hoře na 60 C, 3ces ventil mi automaticky začne pouštět teplou vodu do oběhové soustavy a topit do radiátorů i když nechci a termostat je vypnutý a čerpadla nejdou pro RD. Nevím již co s tím. Musím jít ručně zatáhnout kulový čep abych nádoby rychleji nabil do 90C. Kdyby se našel šikovný topenář, zaplatil bych si poradenství nebo servis na místě....Lokalita Vyškov na Moravě. Děkuji za odpovědi jestli tohle někdo již také řešil. Děkuji PS
PS Pavel Stryja @pavel.stryjaPoškozená patrona v ladomatu po přetopení kotle. Jaký regulátor používáte na ovládání toho 3cv? Je tam asi nastavená nízká teplota ochrany proti přehřátí.
Dobrý den, je nějaká zkušenost s životností kotle DC 40gs?
Kotle atmos provozujeme dlouho, první vydržel 7 let (nevím jak zapojen) , ten aktuální je rok výroby 2001 ( zapojen bez AN s laddomatem).
Aktuálně řeším darebný stav vnitřních keramických vložek. Má smysl vzhledem k věku kotle investovat do nové trysky, obložení topeniště a kulového prostoru?
Nebo mám být rád že kotel tak pěkně vydržel, vyměnit pouze trysku (je v tristním stavu) a jinak do toho zbytečně necpat prachy?
Díky za názor.
JJ Jiří Jaroš @jiri.jarosPokud vám to boční obložení v kotli ještě drží a není vysypané, tak do něho neinvestujte. Dnes stojí zhruba 4500Kč tryska vás přijde na zhruba 2300 Kč. Nové kotle se od toho vašeho konstrukčně nijak zvlášť neliší.
Dobrý den, chtěl sem se zeptat, jak moc ovlivňuje opotřebovaná tryska topení v kotli Atmos DC18S? Tento kotel mám v provozu cca 5 let a tryska se mi zdá již dost poškozená. Dle rozměru otvoru nové trysky je tento otvor trysky, co mám v kotli, cca o 2cm jak delší, tak i šiřší. Topím hlavně tvrdým dřevem...buk/dub.
Děkuji za odpověď
Dobrý den, chtěl sem se zeptat, jak moc ovlivňuje opotřebovaná tryska topení v kotli Atmos DC18S? Tento kotel mám v provozu cca 5 let a tryska se mi zdá již dost poškozená. Dle rozměru otvoru nové trysky je tento otvor trysky, co mám v kotli, cca o 2cm jak delší, tak i šiřší. Topím hlavně tvrdým dřevem...buk/dub.
Děkuji za odpověď
Prosim vas o radu. Planujem vymenit stary kotol Atmos DC 25 S za Dokogen 25 GD. Ponukaju my to aj zabudovanou regulaciou ACD04. Mate niekto skusenosti s danou regulaciou. Ďakujem. Majo
MG Marek Greždo @marek.grezdoTato regulace je na trhu zhruba rok. Je to oproti ACDO1 úplně jiná třída ovládáni. Jinak i ACD01 patřila k těm lepším regulacím. S tou jsem mnohokrát pracoval. Záleží na tom, co potřebujete ovládat a jak. Regulace dovede řídit tři směšované okruhy, ohřev a cirkulaci TUV, případně některé další věci. Doufám, že máte plnohodnotnou akumulaci. Pokud chcete nějaké podrobnosti, tak napište na jaroslav.dite at seznam.cz . Můžeme to probrat.
Mám již ACD 03 (04) doma a panel pro odzkoušení funkcí. Chystám se na to teď přes zimu. Jedno školení mám za sebou, ale bez literatury se neobejdu, tak že jedině si dopisovat.
Je prosím možno kotel ATMOS DC25S bez akumulačních nádrží provozovat v samotížném režimu?
JD Josef Dvořák @josef.dvorak342Četl jste návod výrobce? Tam máte jasně napsáno, že musíte zajistit minimální teplotu zpátečky na 65°C. Nedodržení je porušení záručních podmínek. To lze u samotížného připojení zajistit řízeným čtyřcestným ventilem. Bez kotlového okruhu by se tyto kotle neměly připojovat. Atmos nemá v podmínkách nutnost akumulačních nádrží, ovšem doporučuje pro zlepšení provozních podmínek vyrovnávací nádrž. Kotel by měl být provozovaný s výstupní teplotou nad 80°C a proto je potřeba mít na výstupu směšování, které právě zajistíte nejjednodušším způsobem právě tím čtyřcestným ventilem. Musíte pak mít tento okruh s dostatečným průměrem potrubí, a to nejlépe 6/4". V této velikosti musí bát i čtyřcestný ventil. Záleží ještě na výškovém rozložení otopné soustavy vůči kotli.
Dobrý deň, vlastním kotol Atmos DC25S. Kotol nepoužívam ešte ani týždeň takže sa v tom zatiaľ veľmi nevyznám, ale trápi ma jedna vec. Pri spúšťaní kotla technikom sa mu ho podarilo prehriať, keďže vraj ako mi povedal bolo niekde niečo zavzdušnene a tým pádom sa voda nedostávala ďalej do okruhu. To by nebol až taký problém keďže kotol sa ochladil cez chladiacu smyčku a horúca voda odtiekla. Problém nastal potom. Teraz vždy keď je kotol aspoň minimálne nahriaty, vždy z neho odteka teplá voda a je jej dosť. Na jedno zatopenie to bude aj cez 50 litrov. Mohlo sa v tej smyčke niečo zaseknuť? Poprípade nejaká iná porucha, čo by som s tým vedel urobiť. Ďakujem za každú radu
PK Peter Kolcun @peter.kolcunTen ventil by měl otvírat tak na 95st. Nevím jestli se nechá do seřídit a nebo přidat mezi ventil a čidlo podložku aby otvíral až na těch 95st. Častým protékáním přicházíte o teplo a vodu. Hlavně hrozí zanešení smyčky vodním kamenem.
Zdravím Jaroslave,
využiji toto téma a zeptám se na jednu věc. Je potřeba u kotle Atmos C15S (popřípadě D15PX - kompakt na pelety) vyvložkovat komín? Vzhledem k výstupní teplotě spalin předpokládám, že ano, ale potřeboval bych to potvrdit. Předem díky.
JŠ Josef Šimůnek @josef.simunekNevím, jaký máte komín, ale hlavní slovo bude mít stejně kominík s oprávněním vydávat revizní zprávy, jelikož ze zákona je potřeba u každé změny kotle mít posudek ve formě revizní zprávy pro daný kotel. Proto hledejte především rozumného kominíka. Jinak můžete samozřejně napsat informaci o současném komíně a já vám mohu sdělit svůj názor.
Zdravím, hledám odborníka na regulaci Atmos ACD01. Okolí Mladé Boleslavi . Do systému přidáváme druhou samostatnou topnou větev - okruh . Tedy druhý trojcestný ventil se servem a druhou jednotku SDW20. Na strankách Atmosu je seznam servisních techniků, všechny co to mají umět a jsou rozumně blízko jsem obvolal - neumí to. Dík Jindřich
Zajímalo by mě jak se přikládá uhlí do kotle Atmos c 18 kombi protože si myslím že to je nadomyslene
IP Ivan Picura @ivan.picuraNormálně, z násypkového uhláku a nebo lopatou. Atmos dělá kotle s bočními dvířky, obdobně, jako je vyráběl třeba Viadrus a jiní výrobci. Pokud jste chtěl přikládat shora, tak jste si měl koupit kotel od jiného výrobce. Atmos C18S je poměrně malý kotel a vzhledem k hloubce komory se v něm špatně topí dřevem, které je možné použít jako náhradní palivo.
Do dvířek se dá trefit i lopatou, samozřejmě klasickou a ne širokou uhelkou. Do C20S přikládám brikety z násypného uhláku a nestěžuji si. So se vám na takto široké "tlamě" nelíbí?
Dobrý deň,mám Atmos DC 22 S a po čase chladiacu slučku upchal vodný kameň.Potrebujem poradiť ako to vyčistiť, alebo či sa dá vymeniť celá chladiaca slučka.
JK Július Kubasko @julius.kubaskoZdravim.
Mne sa upchala tiez. Skusal som tam liat vselico, ale bez uspechu. Pokial to je upchate v celej dlzke slucky trvalo by dlho to niecim rozpustit. Tak som sa na to vykaslal. Jedine to nejako mechanicky prefrezovat, ale to neviem ci je realne mozne kedze slucka ma isto nejake zakruty/ohyby. Z atmosu mi odpisali ze sa da vymenit ale jedine u nich vo vyrobe. Je to tam navarene. Neviem ci by to niekto doma zvladol vyrezat a navarit tak aby to vydrzalo tlak v kotli.
Pouzivat dalej bez slucky ale so zaloznym zdrojom v pripade vypadku elektriky.
Prosím pány topenáře o podělení se o zkušenosti s tímto ventilem na ochranu zpátečky: Ivar CS Termoregulační přepouštěcí ventil IVAR.TERMOVAR. Je to v podstatě vylepšený ventil ESB TV, jenom s nastavitelnou polohou termostatu. Předem děkuji za sdělení zkušeností.
JD Jaroslav Dítě @jaroslav.diteDobrý den,pane Dítě, tento ventil se dokáže také neotevřít při zahájení topné sezony.Mám bohužel pár zákazníků v okolí u kterých musím na podzim být pro jistotu,kdyby se ventil neotevřel.Občas stačila rána kladivem jinak vyndat patronu a rozpohybovat silou.Kde se topí celoročně problém není.
F.F.
Přeji všem vlastníkům kotlů Atmos bezproblémový provoz a tepelnou pohodu. Rovněž tak stálé a pevné zdraví a kus toho osobního štěstí do nového roku.
Dobrý den,
mám kotel C32ST, regulaci ACD01, zapojenou do AN 2000L dle hydraulického schéma č.0003. Řeším problém s tím, že po vytopení domu třícestný ventil plně odpojí topný okruh a začne nabíjet nádoby, dost rychle dojde k tomu, že v horní části nádob na čidle je dosaženo teploty 80 C. Kotel poté začne chladnout a vypne se čerpadlo kotle. Je mi jasné, že regulace chrání zásobník před chladnutím, ale paradoxně nedochází k plnému nabití AN. Dá se změnit některý z parametrů tak, aby se prodloužila doba nabíjení?
JH Jaroslav Huňat @jaroslav.hunatTeplota patrony v Laddomatu 70st. a kotel nastavte na 90st. potom se budou nabíjet AN podstatně více, té teploty 90st. se nebojte.
Dobrý den, kotel DC32GS, potřebuji vyměnit zadní šamotové čelo spodní komory, lze to bez poškození ostatních dílů ??? čelo jsem již zakoupil.
Uvítám pokud zde získám kontakt na technika - Mladá Boleslav.
Ze seznamu jsem volal třem a zjistil jsem , že kotle pouze instalují, ale neopravují.
díky Jindra
Pomalu se blíží topná sezona a tak je nejvyšší čas překontrolovat stav kotle a nechat jej případně opravit. Především bych chtěl upozornit na rozběh ventilátoru. Pokud se ventilátor nechce rozeběhnout a jenom vrčí, případně se roztáčí dlouho, je potřeba nechat vyměnit rozběhový kondenzátor. Cena součástky je okolo 300Kč. Pokud toto zanedbáte, tak dojde k spálení vinutí motoru a tam pak bude oprava stát více jak 3.000Kč. Pokud k rozběhu ventilátoru nedojde vůbec, je potřeba nechat zkontrolovat servisním technikem, který zřejmě bude muset vyměnit termostat reagující na teplotu spalin.
My máme Atmos DC 18 DG a už 2 roky se marně pokoušíme zjistit, proč kotel není schopen udržet provozní teplotu, natož ukládat přebytečnou energii do akumulačky. Kotel při startu dosáhne teploty 78 st.,.pak patrona v Laddomatu otevře a teplota kotle klesne na 60 st. Kotel dehtuje, ničí se vložka, protopíme spoustu dřeva a nikdo neví proč. Technici Atmosu tvrdí, že když je kotel schopný se sám nahřát na 95 st. při odstavení radiátorů a akumulačky, problém je někde jinde. Ale kde?
Když to tak na prstech spočítáme, tak jsme tu měli už 7 různých instalatérů, z toho dva přímo z Atmosáckého seznamu a nic. Ten jeden tvrdil, že ten kotel jako by něco brzdilo, že má doma ten stejný a funguje jinak, nemæ problém jet na 90 st. a ten druhý jen stál a kroutil hlavou. Byl tu i znalec, ale taky na nic nepřišel. To je moje zkušenost.
PH Pavlína Haltofová @pavlina.haltofovaKolika stupňovou patronu máte v laddomatu?
Mám kotel Atmos AC 25S v provozu už 11 let. I když doporučené palivo je černé barvy uhlí, tak to je to nejhorší co jsem zkoušel. Vytváří to škváru v prostoru otočného roštu, ta pak blokuje průchod vzduchu a otáčení roštu.Mozna to je tím to není to černé uhlí co tam má být.Popela já až hruza.Objem vody v topném systému je asi 290 litrů a tak se nedosáhne požadované teploty.Drevo je už lepší ale musí jít o suché (ne polosuché nebo kůly z chmelnic,pražce nebo nábytek).Nejlepsi jsou dřevěné brikety Energo hard, absolutně bez popela a bez práce.Ty se dokáží rozžhavit v celém objemu, nevýhoda je vyšší cena.Chladici smyčku jsem nezapojoval,protože při objemu vody 290 litrů nelze kotel pretopit.
FS Frantisek Stepanek @frantisek.stepanekJak máte kotel připojený? Máte ochranu zpátečky? Máte regulátor tahu? Máte správně nastavený rošt? Škvára (spečence) se dělají při velkém žáru tím, že se popeloviny taví. Zkoušel jste snížit množství primárního vzduchu? Máte to uhlí od nás, nebo nějaký dovoz?
Provádím servis na kotli v kterém se topí černým uhlím, jenom jsme měnili rošt za odolnější. S topením v tomto kotli je maximálně spokojený. Topí rovněž na přímo bez akumulace.
Mám kotel Atmos AC 25S v provozu už 11 let. I když doporučené palivo je černé barvy uhlí, tak to je to nejhorší co jsem zkoušel. Vytváří to škváru v prostoru otočného roštu, ta pak blokuje průchod vzduchu a otáčení roštu.Mozna to je tím to není to černé uhlí co tam má být.Popela já až hruza.Objem vody v topném systému je asi 290 litrů a tak se nedosáhne požadované teploty.Drevo je už lepší ale musí jít o suché (ne polosuché nebo kůly z chmelnic,pražce nebo nábytek).Nejlepsi jsou dřevěné brikety Energo hard, absolutně bez popela a bez práce.Ty se dokáží rozžhavit v celém objemu, nevýhoda je vyšší cena.Chladici smyčku jsem nezapojoval,protože při objemu vody 290 litrů nelze kotel pretopit.
Dobrý den
Máme kotel Atmos C40 s akumulačními nádržemi.Při vytopení nádrží vrchní teplota cca 85 °C, spodní 40 °C a teplota kotle klesne na 75 °C se vypne čerpadlo kotle aby se neochlazovala nádrž. V kotli je po chvíli slyšet bublání a pomalu stoupá teplota na 87 °C kdy sepne čerpadlo kotle (nastaveno v počítači) a teplota stoupá někdy až na 104 ° a pak klesne zas až na 80 °C. Domnívám se že příčinou je že čidlo teploty vody v kotli je umístěno výše a voda kolem dolní komory se tedy začíná vařit i když čidlo ukazuje nižší teplotu. Mám tedy dotaz co přenastavit aby k tomuto nedocházelo, někdy se sepne i chladící smyčka když vyskočí teplota přes 105°C.
LF Luboš Fait @lubos.faitPíšete o řízení počítačem. Jak to s tím je? Zřejmě se zapnutím čerpadla se spustí i ventilátor. Jak máte toto vše řízené. Kdy jste naposledy čistili sítko filtru na zpátečce do kotle. Pokud je přicpané, tak je snížená možnost výměny vody v kotli. Jaké máte čerpadlo kotlového okruhu a na jaký výkon je nastavené? Co se týče umístění čidla, tak i když je silně ohřívána střední a spodní část kotle, tak je nejteplejší voda v horní části. K tomu místnímu varu dochází vlivem zpomalení proudění vody v kotli.
Popište, prosím, jak máte kotel řízený. Jestli řídící jednotkou včetně kontroly teploty spalin, nebo elektro- mechanicky, tedy základní výbavou kotle. Jinak vám zatím neporadím. Pro případ, telefon na mě : 774037388.
Pro všechny uživatele kotlů ATMOS řady CxxS a řady CxxST. Tyto kotle jsou vybavený skládaným litinovým roštem. Při provozu je tato část kotle značně tepelně namáhána a je důležitou částí kotle. Proto je potřeba ji věnovat náležitou pozornost. Při odstraňování popela vytočit doprava a doleva u 90° a v této poloze protřepat, aby se z vnitřku roštu uvolnil popel. Pokud za provozu, po ohřátí roštu nejde s roštem pohybovat, pak je potřeba rošt rošt rozebrat a buď jednotlivé díly z boku přebrousit a nebo jeden díl o šířce 24 mm vyměnit za díl o šířce 20 mm. Jinak hrozí rozlomení žárobetonových tvarovek mezi kterými je rošt usazen. Podrobný návod na demontáž a montáž je v návodu pro obsluhu.
Přeji dobrý den všem uživatelům kotlů této firmy. Kotel provozuji 11 let. Mám akumulační nádrže, tak jedu naplno až do plného nabití nádrží na cca 95°C. Vyzkoušel jsem různá paliva: Ledvice ořech I i ořech II, dřevo, brikety. Každé mělo své výhody i nevýhody. Dřevo - časté přikládání a mnoho práce s přípravou. Ořech II - musel jsem prokládat dřevem. Brikety - bezva, až na cenu. Nyní jsem odzkoušel Most ořech I. Vyhoří dobře, bez zbytků uhlí, až na téměř bílý popel. Je větší zanášení výměníku a komína, než u ostatních uvedených paliv. Zhruba ze tří spálených kbelíků je tak jeden popela. To je tak z uvedených paliv nejvíce. Výhřevnost nedokážu posoudit. Nemám měření. Při současné ceně se s ním dá v tomto kotli topit. Je ale větší nárok na čistění spalinové cesty.
JD Jaroslav Dítě @jaroslav.diteatmos c 25st : taky jsem zkousel vsechno. Zustal jsem u kostky. neni v ni prach jak v orechu1, kde jsem musel rostovat a bylo vyrazne vice popela. orech2 propadava rostem. Brikety uhelne super, a drevene taky super - ale cena. pouzivam drevene brikety na zatop. drivi spaluju prubeze s uhlim. jenom na drevo se mi lepi klapka, a je z nej bordel v komine, ne dehet, ale kousicky popela. mam aku.
Dobrý den
hlásím úspěšnou druhou sezonu s kotlem Atmos DC32S. Mám tři věci které bych chtěl řešit.
1. Je nedořešená zpátečka z TUV do AN. Nikde jsem nenašel řešení které funguje. Dle schématu zapojena zpátečka z TUV do AN. Což je blbost, protože voda ohřívá spodek AN. Kdyby bylo na vstupu do TUV 60 a na výstupu 30 značka ideál, ale není. Měl jsem doma pozvaného odborníka a ten mi poradil koupit výkonější TUV, která přivedené teplo ochladí. Nevím jestli to vůbec pomůže.
Ještě mě napadla jedna věc. Vyřadit čerpadlo a nechat el. ventil otevřený a voda doleze do TUV sama (když zatápím). Při této rychlosti by voda se "měla" vychladit dostatečně tak, aby neohřívala AN. Akorát nevím jak to čerpadlo vyřadit tak, aby se ventil otevřel. Mám to zapojené seriově.
2. Letos mě potrápila vysoká teplota spalin. Mám přes dva roky suché měkké dřevo a teplota byla 180-200C. Odborník poradil nainstalovat na vývod spalin přisávání, aby komín nevytahoval teplo z kotle. Pomůže to? Nebo si mám vyrobit brzdič spalin?
3. Už to tu bylo zmíněno. Jak poznám opotřebení trysky? Pro mě je ideální to změřit, ale jaká je hodnota "otevření" drážky?
TK Tomáš Kupka @tomas.kupka524Ohledně TUV čerpadlo na min. výkon a na výstupu použít ter. ventil který pří překročení určité teploty zpomalí průtok vody. TUV se bude asi ohřívat pomaleji (menší výkon výměníku). Tu samotíž je možné vyzkoušet jednoduše jestli není vřazená klapka tak čerpadlo když neběží je normálně pro vodu průchozí a el. ventil se určitě dá ručně otevřít potom poznáte jaká bude teplota zpátečky při samotíži a rychlost ohřevu vody. Další možnost je teplotní stratifikace v AN ale to je docela velký zásah do AN. Co se týká teploty spalin výrobce kotle udává při plném výkonu kotle teplotu 230 st. Je pravda že AK má max. 150 st. ale vy máte Atmose.
Doporučení pro uživatele kotle CxxS.
Tyto kotle mají skládaný litinový rošt. Tento rošt se časem pokryje korozí a to i na bocích segmentů. Tím dojde k jejich zvětšení. Pokud při plně roztopeném kotli nejde roštem hýbat do stran, je rošt na tolik zvětšený, že silně tlačí na betonové vložky mezi kterými je uložen. Tím vzniká nebezpečí prolomení těchto betonových kostek. V tomto případě doporučuji rošt demontovat podle návodu k obsluze - Výměna dílu roštové mechaniky. Boky roštnic obrousit, případně popraskané vyměnit. Ušetříte si tím výměnu betonových kostek. Pokud si na tuto opravu netroufáte, pak oslovte některého z proškolených techniků. Jejich seznam naleznete na stránkách firmy ATMOS.
Dobrý den,
provozuji již 8 sezonu kotel DC25s, při čištění kotle jsem si všiml že okraje trysky jsou již velmi opotřebované a oválný otvor se zvětšil místy na 35mm šířky.
Prosím o informaci jaká je maximální přípustná velikost vzniklá opotřebením trysky, tedy kdy je nutno keramickou vložku vyměnit.
Dále jak složitá je výměna, na co si dát pozor a jestli jde toto provést svépomocí
děkuji za informace
RŠ Radek Šmída @radek.smida268Trysku by jste měl vyměnit, pokud její opotřebení dosáhne stavu označeného červeně na přiloženém obrázku. Trysku si můžete vyměnit svépomocí, nebo oslovit vyškoleného technika ve svém okolí. Jejich seznam najdete na stránkách https://www.atmos.eu/servisni-technici/ , kde zadáte svoje míst bydliště a zaměření požadované služby. Pokud si výměnu budete chtít provést sami tak to určitě lze. Díl si objednáte na adrese: Velenského 487
294 21 Bělá pod Bezdězem
Česká Republika , nebo e-mail: prodej2 at atmos.eu. Tryska stojí přibližně 1700Kč + dopravné. Objednací číslo: DC0125
Dále přikládám návod výměny od výrobce. Ze zkušenosti postupuji takto: Vyjmu, nebo přikryji betonový díl ze spodní komory, aby jej nerozbily úlomky z trysky. Trysku rozbiji dlouhým sekáčem nebo špičkou na dva kusy. Ty vypáčím a vyjmu. Prostor pro uložení trysky řádně očistím. Z krabice vyjmu sáček s tmelem. tmel rozhnětu a vyválím z něj "žížaly" o síle cca 1,5 cm Ty nakladu na okraj štěrbiny pro uložení trysky. Na takto upravený podklad uložím trysku. Je potřeba zkontrolovat její orientaci. Z vrchu má tryska ze tří stran po obvodu zářez pro těsnící šňůru. Trysku uložíme stranou bez zářezu směrem k zadní stěně. Trysku dotlačíme k zadní stěně a vystředíme. Štěrbiny po obvodu utěsníme přiloženými kusy šňůry. Pro lepší upevnění je vhodné šňůru poklepat, například s pomocí kousku dřeva.
Po provedené montáži lze v kotli hned topit.
Taky umite topit celou sezonu na jedno zapálení?C30s.
PP pavel pas @pavel.pasSice vím jak to nastavit, ale nevyužívám to. Mám 2,5 m3 AN a tak topím na max výkon a každý den zatápím. S vybráním popela mě to netrvá déle jak 15 minut. Než připravím zásobu paliva, tak je voda na 70°C a po doplnění paliva do kotle přivírám horní dvířka a dál jede v normálním provozu.
Nevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení
Přihlášení
nebo se přihlaste emailem
Nemáte účet?
Vypadá to, že nejste přihlášen
Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.
Technická podpora
Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.