Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Prostorový inteligentní termostat

Autor: Zdenek Cc
Datum: 21.02.2019 16:25
uživatel: 129844

Prosím o radu ohledně inteligentího prostorového termostatu. Existuje nějaký, který umožňuje nastavovat teplotu nanejvýš po 0,2 °C a pracuje dostatečně přesně?
Mám jeden (po 0,5°C) už řadu let. Vyčerpal jsem spoustu možností nastavení konstat. PI regulaci i hysterezi. V záruční době byl u výrobce - údajně byl v pořádku. Nastavení zkoušel měnit i výrobce. Vše bez uspokojivého výsledku. Termostat jsem měl na zdi a zkoušel jsem ho umístit i volně do prostoru. Teplota v místnosti se mění ve velkém rozmezí, termostat ji neudrží. Od stavu subjektivně zima a dva svetry, po pocení v košili. Mám plynové ústřední topení na samotíž.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 71   starší >>
Datum: 18.03.2019 15:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Poslední příspěvek.
Sehnal jsem termostat požadovaných vlastností. Využil jsem rad pana Devátého, mimochodem jediného z diskutujících, který problému rozumí, umí přemýšlet a je ochoten věcně poradit. Pár dnů jsem nastavoval konstanty a "ladil". Další dny jsem jen sledoval. Nyní mohu konstatovat, že celá otopná soustava funguje podle mého přání. Navzdory tvrzení jednoho z diskutujících, že je nutno vyměnit celou otopnou soustavu.
Loučím se s tímto "odborným" forem a další příspěvky už nebudu odebírat (ani číst).

Autor: Jozef Homola
Datum: 18.03.2019 15:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Ještě můžete sdělit jaká rada se Vám dostala aby jste tu teplotu nastavoval na termostatu po 0,2°C. My ostatní umíme i ocenit ale "čurat na lopatky nám nikdo nebude".

Autor: Mirek Svejda
Datum: 18.03.2019 20:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Tak to jsem to dostal. Omlouvám se, že jsem odhalil identitu člověka, co ho zde všichni znají, co mění identitu v průměru každý rok, protože ho administrátoří odstřelí za porušování pravidel a co prakticky v každém vlákně dává odkaz na své stránky (což je taky porušování pravidel).

Autor: Josef Devátý
Datum: 18.03.2019 21:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Pane Zdeňku, jak vidíte, dobrá rada se zde, na rozdíl od jiných diskuzí, neodpouští. Moji identitu znáte. Stále jsem Vávra (hledat vavra kondenzace). To jen administrátor se bojí pravdivých informací.
Je to taková hra kočky s myší. Bohužel tím výrazně škodí vlastnímu portálu.
Sám jste se přesvědčil, že místní diskutéři neznají ani základní minimum potřebné ke správné analýze problému. Proto nabízím bezplatné školení po telefonu. Už pomohlo desítkám lidí a naopak Vy jste mi pomohl jako obvykle ověřit platnost fyzikálních zákonů.

Datum: 19.03.2019 08:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud jste mu poradil, tak to chválím. Já skutečně žádný triviální systém pro regulaci neznámé samotížné soustavy s přesností na 0.1C neznám. Navíc jsem přesvědčený, že v komerčních produktech ani žádný vhodný regulátor neexistuje. Zatím je to stále v pozici "jedna bába povídala". Osobně se spíše klaním k variantě, že pan Zdeněk je jen Vaše další identita, kterou jste zde nastrčil pro posílení Vašeho Ega.

Datum: 19.03.2019 08:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Opravdu stačí jen chápat fyzikální zákony. Což se bohužel nekoná. Ale co není, může být. Vysvětlím i po telefonu. Stejně jako panu Zdeňkovi. Stačilo 15 minut a věděl to, co mu nikdo neporadil 8 let. To Vám ani tato souvislost nedochází?

Datum: 19.03.2019 08:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nechápu jaká souvislost by mě měla docházet. Regulace samotížných soustav se jak zde, tak na jiných fórech řešila mnohokrát. Pokud znáte nějaký triviální systém, tak ho zveřejněte. Určitě to někomu pomůže. Zatím je to stále na úrovni "jedna bába povídala".

Datum: 19.03.2019 09:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Navedu Vás. Popisuji to na svých stránkách (Vavra kondenzace), k řešení Vás dovede i simulátor.

Datum: 19.03.2019 09:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
(p. Svejda)
Díky za upozornění, nějak mne to nedocvaklo (nebylo by to prvně).

Autor: Petr Zíka
Datum: 22.02.2019 16:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Já odpovím úplně mimo ostatní vlákna. Vyhoďte ten inteligentní termostat a kupte si PT21. Má nastavení teploty i diference po desetině stupně, stojí pár korun a nechá se nastavit tak, že prostě funguje.
Edit: Omlouvám se, teplota po půl stupni, za ostatním si stojím.

Datum: 22.02.2019 17:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podívám se na jeho návod.

Datum: 22.02.2019 17:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díval jsem se do návodu. Regulaci teploty nelze provádět po desetině stupně. Lze pouze po 0,5°C.

Datum: 22.02.2019 18:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
PT21 a PT32 jsou v režimu hystereze úplně stejné se stejným rozlišením i hysterezí. PT32 má navíc PI režim. Pan Zika si ani nepřečetl návod k PT32.

Datum: 22.02.2019 19:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
(p. Zdenek)
Regulace teploty se provádí po desetině ale nastavují se hodnoty po 0,5°C a to proto, že nastavovat žádanou hodnotu na 0,1°C je naprosto zbytečné.
Uvedu příklad, když mám žádanou hodnotu 22,0°C, tak když tam bude v pokoji chybět 0,1°C, tedy teplomě bude ukazovat 21,9°C, tak kotel pojede dokud tam ta desetina nenaskočí. někdy to u mne trvá i několik hodin a to není nic špatného, právě naopak. To svědčí, že se dodává skoro tolik tepla, kolik dům potřebuje.
Ve vašem případě chybí ten podstatný údaj pro regulaci, který nám dlužíte k dotvoření představy. Kolik minut trvá soustavě aby ze studeného stavu se všechny radiátory ohřály vodou od vršku až po spodek. Nebo jakou máte spotřebu plynu za minutu.

Datum: 23.02.2019 08:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Naprosto nesouhlasím s tvrzením, že nastavovat termostat na 0,1°C je naprosto zbytečné. Lidský vjem teploty není digitální a není tudíž ani ve skocích po půl stupni. Nechce se mi zde rozvádět další důvody.
Všechny diskuze k mé otázce jsou naprosto zbytečnou ztrátou času. Různé názory, polemiky a doporučení mě nezajímají, protože nejsou odpovědí na můj dotaz. Buď někdo zná odpověď na můj dotaz nebo ne. Pokud ano, tak mi buď chce poradit nebo ne.
Znovu tedy opakuji a upřesňuji původní dotaz.
Znáte někdo "inteligentní" prostorový termostat, který umožňuje nastavovat teplotu nanejvýš po 0,2 °C (po 0,1°C by bylo lepší) a pracuje dostatečně přesně?

Datum: 23.02.2019 09:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Odpověd je stručná. Takový termostat aby žádanou hodnotu teploty nastavoval po 0,1 nebo 0,2°C ve světě znám není.
Proč? Protože vjem teploty závisí ještě od dalších třech veličin, které mají větší "váhový" vliv. To je dostatečně potvrzemo metodami PVM nebo PPD a jinými včetně neovlivnitelných manekýnů.

Autor: metball iGIN
Datum: 23.02.2019 10:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Jj,
Recht Haben!

SFO

Datum: 23.02.2019 10:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dost odvážné tvrzení. Skutečně znáte termostaty z celého světa? Vaše tvrzení je v rozporu dokonce s příspěvkem Autor: Mirek Svejda
Datum: 22.02.2019 15:18, kde pan Svejda doslova uvádí:"Regulátory mají různé rozlišení pro zadávání teploty. Váš má 0,5C a bez problémů najdete regulátory a rozlišením 0.1C".
A odkaz na manekýny - nezlobte se, ale je zcela zavádějící a asi plyne z nepochopení. Jistě, když budu cvičit nebo spát, budu mít různý vjem tepla. Já jsem už dříve psal o konstantních ostatních podmínkách.

Když takový termostat neznáte, dobře, já ho také neznám, proto se ptám. Ale tvrdit, že znám celý svět a ještě honem hledat násilné vysvětlení? K tomu nemám co dodat.

Autor: Vladimír Křen
Datum: 23.02.2019 11:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100035
reakce na ...
Máte plynové topení na samotíž jak uvádíte v úvodu. Z tohoto údaje vychází nutnost tolerovat celkem velké rozdíly teplot mezi stavem zapnuto a vypnuto. Na to aby se rozjela samotíž musí být splněn jedna podmínka a tou je teplotní rozdíl odpovídající změně měrných vah potřebných pro zajištění cirkulace. Sebechytřejší termostat nedokáže vyhodnotit požadavek na odpovídající topný výkon který zajistí současně dostatečnou cirkulaci topným systémem.

Datum: 23.02.2019 11:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Já Vám neupírám vaše tvrzení. Můžete si tvrdit co chcete ale na svou obhajobu můžu říci, že mám řádné zkoušky z regulace tepelných zařízení večetně techniky prostředí a tam spadá i tepelný komfort a jeho hodnocení. Tam záleží na vlhkosti, teplotě okolních zdí (sálání) a rychlosti proudění vzduchu. Tyto večiny ovlivňují pocit vjemu teploty o celé stupně Celsia. Je potřeba odlišit teplotu žádané veličiny od citlivosti termostatu. Termostat skutečně reaguje po krocích na 0,1°C. Co Vás nemusí potěšit, tak to je správný údaj termostatu o skutečné teplotě jako absolutní hodnotě. Klidně se může lišit (mezi termostaty)o 1°C a ničemu to v regulaci nevadí. O vašem pohodlí rozhoduje operativní teplota a to je součet teploty vzduchu a té teploty "radiační".

Datum: 23.02.2019 11:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jsem napsal, že určitě najdete regulátor s rozlišením pro nastavení teploty 0.1C. Prakticky všechny bytové regulátory používají jako teplotní čidlo NTC nebo PTC čidla, které mají vysokou nelinearitu a samozřejmě se liší i kusově. Takže absolutní přesnost se pohybuje kolem 1C.
V každém případě je to tak, že univerzální regulátor, který by zvládl uregulovat libovolný topný systém s přesností na 0.1C neexistuje. Tím spíš aby to zvládl i při změnách požadované teploty. Nejstabilnější tepelný komfort ve všech místnostech za rozumnou cenu zajistí ekvitermní regulátory ve spojení s termohlavicemi. Tyto regulátory jsou ale svázané s typem kotle a nejdou použít pro samotížný systém. Pokud konečně nepochopíte, že záleží na topném systému, tak je debata skutečně zbytečná.

Datum: 23.02.2019 23:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokusím se souhrnně odpovědět na další příspěvky.
1. Opakovaně jsem se ptal, jestli někdo zná termostat, který.....
2. Mou chybou bylo, že jsem se snažil vysvětlit důvody, proč ho sháním.
3. Zkusím zde odhadnout, v čem jsme si asi nerozuměli.
Souhlasím s Vámi a určitě o tom nikdo nepochybuje, že je spousta veličin, které mají vliv na teplotu v místnosti.
Zkusme si teď spolu představit modelový případ. Sedíme v místnosti u stolu. Jakmile ucítíme, že je nám chladněji a teplota v místnosti poklesla, zapneme dálkově kotel. Jakmile ucítíme, že je tepleji a radiátory začaly hřát, dálkově kotel vypneme. Ano, radiátory se trošku ohřály a ještě trošku budou místnost vyhřívat i po vypnutí kotle. Teplota v místnosti se zvýší, ale jen trošičku. Pro nás bude pořád v příjemných mezích. Jakmile ucítíme, že je nám chladněji, cyklus zopakujeme. A znovu a znovu. Po celou dobu se nezmění nic jiného, co ovlivňuje teplotu v místnosti ani náš vjem tepla. Nezmění se naše aktivita, nezmění se proudění vzduchu, nezmění se ztráty, atd., atd.
Pokud se otopná soustava dokáže takto chovat při ruční regulaci a nedošlo k rozkmitání, můžeme použít termostat. Pokud zareaguje na pokles teploty tak, jako před chvilkou my, tzn. zapne kotel při teplotě, při které jsme ho zapnuli my a vypne ho při teplotě, při které jsme ho vypnuli my, celá soustava se bude chovat stejně. Soustavě je jedno, jestli jsme ji zapínali a vypínali ručně nebo to prováděl termostat. Podmínkou ovšem je, aby termostat dokázal reagovat stejně jemně a přesně jako my.

Snad se mi podařilo znovu zdůraznit můj dotaz a najít příčinu, proč jsme si asi nerozuměli.
Prosím, pokud znáte termostat, na který se ptám, poraďte mi. Pokud ne, nepište. A jestli chcete diskutovat o něčem jiném, založte, prosím, své vlastní nové téma.

Děkuji všem, kteří se snažili pomoci, i když jsme si nerozuměli. Další diskuze však do této otázky nepatří.

Autor: Filip Filip
Datum: 23.02.2019 23:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
chlape, termostat je OK. co není OK, je jeho umístění. určitě ty nepoznáš rozdíl v teplotě 0,5°C, natož rozdíl menší.

Datum: 24.02.2019 07:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
(p. Zdenek)
Zde se na sekvenci snímků podívejte jak pracuje termostat za velkých mrazů v obýváku, kde jsou 3 okna a 3 radiátory. Parametry máte napsané, je to cihlovzduch nezateplený na obvodovém zdivu. Hystereze je 0,3°C a bylo by možné navolit i 0,1°C ale to by ten kotel neustále startoval. Nuto poznamenat, že v jinak kofigurované otopné soustavě a jiném domě to bude jinak. Ovšem stačí aby se do místnosti posadili dvě osoby a pustili televizi a nebo rozsvítili už bude vypadat jinak a termostat sepne daleko později. Roněž tak jinak bude pracovat při teplotě venku kolem nuly, to ty poklesy se prodlouží časově a nárůsty teplot se o něco zrychlí.

Datum: 24.02.2019 09:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Samozřejmě že existují přesné systémy. Já používám kondenzace.kvalitne.cz/ovladani/
kde je řízení až pěti nezávislých termostatů s nastavitelnou hysterezí. A to i dálkově přes internet. To vše za nějakých 1500 Kč včetně záznamu historie.
Váš problém a jeho řešení je pochopitelně triviální, ale na školách se asi neučí. Zkuste mi napsat na a obratem ho vyřešíme.

Datum: 24.02.2019 10:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Vávra, můžete prozradit to triviální řešení všem ?
Pane Zdeňku. Hlavní problém je v tom, že jsme z Vás nedostali informaci, kde je problém. Každý regulátor dělá přesně to, co jste napsal včetně toho z Vávrova (Devátý) odkazu. Váš regulátor byl podle Vás na přeměření a je tedy zřejmě OK. Takže při ustáleném stavu v režimu hystereze 0.1C vypne při překročení o 0.1C a naopak zapne při poklesu o 0.1C pod nastavenou hodnotu. Toto dělá ? Na to jsem se Vás několikrát ptal. Stačí sledovat teplotu termostatu a symbol plamínku. Neustéle opakujete, že chcete přesný regulátor. To znemaná co ? Je to nic neříkající požadavek. Jde Vám jen o zvýšení rozlišení při zadávání teploty ? To asi ne, rozdíl 0.5C neznamená rozdíl mezi trenkovou a svetrovou teplotou. Rozdíl 0.5C nepoznáte. V tabulkách s pokusy o nastavení píšete, že po zátopu dochází k přetápění. K jakým překmitům dochází ? Podle této věty já usuzuji, že se dochází k velkým překmitům díky vysokému zpoždění u samotížných soustav. Je u Vás problém ve velkých překmitech ?

Datum: 24.02.2019 10:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vymazané, jelikož se to tazateli nelíbilo.

Datum: 25.02.2019 07:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jsem si myslel, že už žádné zbytečné psaní nebude.
Pane Homola, kdy už pochopíte, že jsem se neptal na Vaše topení. Vaše topení mě vůbec nezajímá. Ptal jsem se (A už tolikrát jsem to opakoval), jestli znáte termostat jistých vlastností. Pokud znáte, napište typ. Pokud ne, proč píšete? Nezlobte se, ale působí to na mne dojmem načechrávání vlastního peří. Dokonce sem uvádíte Vaše zkoušky?! Jak to souvisí s odpovědí na jasný dotaz? Spíš je smutné, že ani po těch zkouškách nejste schopen pochopit můj jednoznačný, konkrétní dotaz, na který může být buď krátká, konkrétní a jasná odpověď nebo neodpověď. Z Vašeho posledního příspěvku dokonce vyplývá, že navzdory Vašim zkouškám ani nevíte co je termostat. (Promiňte, nechci být hrubý, ale co je moc, to je moc.)
Pane Svejda, pro Vás platí něco obdobného jako u pana Homoly. Dokonce zacházíte do takových absurdit, že mne chcete přesvědčit o tom, že nemohu cítit co cítím a co mám ověřeno. Takže Vy víte lépe než já co cítím? (A slepě věříte výrobci. Je málo případů, kdy výrobce nesprávně tvrdil o svém výrobku, že je bezchybný?) A co jasná a konkrétní odpověď na jasný a konkrétní dotaz? Proč to zbytečné dopisování? Považuji to za naprosto zbytečné, ale přesto zkusím znovu odpovědět na Vaše dotazy. Nechápu, jak se znovu můžete ptát, zda mi jde o zvýšení rozlišení nastavení teploty. ANO!! Je to zřejmé hned z mého úvodního dotazu a několikrát opakovaně zdůrazněno. Je problém v překmitech - ANO!! Zdá se, že Vás vůbec nezajímá co píši a na co se ptám. (Nebo to nejste sto pochopit?) A znovu už poněkolikáté. Jestliže soustava se chová jak potřebuji při ručním zapínání a vypínání kotle, není problém v soustavě, kam se pořád snažíte problém přesunout.
Takže: Znáte termostat ...? Pokud ne, proč pořád píšete?

Datum: 25.02.2019 08:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jestli jste si nevšiml, tak se Vám snažíme poradit. Pan Homola se Vám snaží vysvětlit, jak tyto regulátory fungují. Je samozřejmě možné, že je regulátor vadný. To si snadno ověříte, pokud vedle termostatu pověsíte normální teploměr a budete sledovat chování. To odmítáte, takže pouze mohu usuzovat, že je v pořádku, protože byl na přeměření. Vy stále nechápete, že bez zásahů do topné soustavy je Váš požadavek nesplnitelný. Regulátor s rozlišením a přesností 0,1C pro Vaši soustavu neexistuje. Pokud se podíváte na internet, tak určitě najdete řadu regulátorů s možnosti jemnějšího nastavení. Přiznám se, že se mi to nechce hledat, protože je to nesmysl. Jen na první nástřel na Mall.cz např. regulátor Emos T091. Ten má rozlišení 0.2C. Samozřejmě pak existuje triviální řešení, že si koupíte nějakou procesorovou destičku a naprogramujete si ho sám. V každém případě se mohu vsadit, že těch velkých překmitů se nezbavíte.

Datum: 25.02.2019 08:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslím, že toto je první alespoň částečná odpověď na můj dotaz.
Ale znovu: Jestliže se soustava chová správně při ručním ovládání, je zcela mylné požadovat její změnu. Je tak obtížné toto pochopit?
Termostaty jsem na internetu samozřejmě hledal. Nepodařilo se mi nic vhodného najít. Asi jsem hledal na nesprávných místech. Proto jsem se obrátil na "poradnu", kde je určitě řada odborníků s praxí v oboru. Pokud byste přece jen něco objevil, byl bych Vám vděčen.

zobrazuji 1 - 30 z 71   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama