Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Protherm Ray 12K - dotaz

Autor: Karel Cejka
Datum: 23.02.2019 17:49
uživatel: 129370

Dobrý den, máme elektrokotel kotel Protherm Ray 12K, před půl rokem jsme koupili novostavbu a instalovali tento kotel. Po 2 měsicích užívání se začla při ohřevu ozývat tělesa, jako by byla zanesená. Doměnka se potvrdila, ale servisák je nakonec vyměnil za nové a neřešil to, že možná stačilo je jen vyčistit.
Těsně před výměnou už tělesům trvalo hodně dlouho, než ohřály vodu na požadovanou teplotu. Když byl kotel úplně nový trvalo to podstatně kratší dobu.
Problém je v tom, že po výměně těles za nové, se doba natápění nezkrátila. Trvá to stejně dlouho, stejný počet radiátorů, rychlost čerpadla, prostě vše. Nevíte někdo čím by to mohlo být?
Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 184   starší >>
Datum: 12.03.2019 09:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave PT Tazateli.

Mohl byste nám v kostce sdělit,
jaké poznatky Vám přinesl telefonát s PT Vávrou?

SFO

PS:
Osobně jsem také zastáncem scénáře "brnkněte" a já si poslechnu, se kterými lexikálními primitivy lze začít pracovat.

PPS?
POkud se kotlík chová v čase jinak než před servisáckým zásahem
a je vybaven "trošku mazanějším MĚŘENÍM a regulací",
takhle od zeleného stolu bych to viděl na lidský zásah do MaR.

PPPS?
Jo, a pomlouval jsem Vás za ten příměr s Varnou KOnvicí, tak aspoň naznačím znalým:
"Zašutrovaná přestupní plocha odporového drátu v suché jímce vede ke zvýšení teploty dráty, zvýší se jeho odpor, ..."

Zanořená topná spirála je DRTIVĚ ZANOŘENÁ.
Topná spirála ve varné konvici určitě NENÍ zanořena DRTIVĚ...
a tedy se účinně chladí do okolního vzduchu.

iGoNY

Douška?
Podobné jako Váš případ s podlahovkou.
Krtkům klidně topte, když dáte SUKÝNKU, pastóška si pod sebou vyhřeje hnízdo jak SLÍPKA NA SNŮŠCE ... 3D+ proud ztrátového tepla přes zeminu do okolního vzduchu není žádný fatální únik a v létě budete rád za ochlazení podlahy "nepřeizolovaným spodkem hnízdečka".
ALE NETOPTE do okolního proudícího vzduchu.
LANGZÁM ABR FURT Vám bude odnášet teplo PLACENKU tam,
kde to bude vadit nejen ZELENĚ SMÝŠLEJÍCÍ ČÁSTI POPULACE...
Jako ta varná konvice se ZaSr...u přestupní plochou do ohřívané vody.
Tam se hodí i paralela "a nikdy nesmíte dát tlustý koberec na podlahovku", ale to je mimo (mo)mentální dosah 95% bydlitelů.
Třebas kvůli té ŠETŘÍLKOVSKÉ NENAŽHRANOSTI?
...jak si dělám srandu jinde na DěsInfu...

O>:-)

Autor: Mirek Svejda
Datum: 12.03.2019 10:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Dík za upozornění, opravil jsem to.

Datum: 12.03.2019 10:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, tohle mi prosím vysvětlete. “ALE NETOPTE do okolního proudícího vzduchu.
LANGZÁM ABR FURT Vám bude odnášet teplo PLACENKU tam,
kde to bude vadit nejen ZELENĚ SMÝŠLEJÍCÍ ČÁSTI POPULACE.”
Děkuji

Autor: metball iGIN
Datum: 12.03.2019 11:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
SOKL TOPÍ DO VZDUCHU
a to výrazně víz konvektivně
(do proudícího vzduchu i za totálního bezvětří)
než radiací či dokonce kondukcí.

Topí minimálními gradienty, zanedbatelnými výkony - LEČ HODINU ZA HODINOU po celé topné období.

A v létě zase topí do interiéru (ale tam už je to vyšší dívčí, kolik, kdy, kde a jak).

A ten rozdíl ZELENÉ versus ZELENÁČSKÉ.

Třebas WesterSchelde V ZEELANDU,
TO je zelené myšlení.
Dotační politika zeleným energiím je ZELENÁČSKÉ MYŠLENÍ.
Placenka končí v nenažhraných ... a vede k dalším fatálním problémům typu "nepřenesu, neuskladním"
tak i ARMÁDĚ nakážu jezdit v elektromobilech :-)
I za mrazů a veder!

Datum: 12.03.2019 11:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A v kostce poznatek od pana Vávry: Konkrétě Vám do toho nic není!
A s tou rychlovarkou.. jo špatný přirovnání. Ale líbí se mi jak se na tom hned takovej vědátor vyřádí a vzruší zároveň. Takže klidně pomlouvejte..
A tohle lidem, kteří píšou o radu opravdu pomůže.:
“Leč Diletanti (a ostatní klony "škůdců", od nevzdělavatelných profesionálů/nepoučitelných amatérů až po naivní laiky)
dokáží do roztrhání těla třebas argumentovat "selským rozumem" ... “
Do očí byste mi to neřekl.

Datum: 12.03.2019 11:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
:-)
"... A v kostce poznatek od pana Vávry: Konkrétě Vám do toho nic není! ... "

A to jsem rád, že to bylo tak poučné.

SFO

>:-)

Autor: Josef Devátý
Datum: 12.03.2019 11:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Fotogalerie:
Igore sdělit myšlenku je někdy problém. A to zrovna ve vašem případě je škoda, protože jste jediný (a pár málo přispívajících typu pan Stoll), kdo alespoň něco tuší. Jinak je to guláš v pojmech popsatelný "pro nevýznamné souvislosti zapomínáme na ty podstatné". Říkám pouze to, za co jsem schopen finančně ručit. Tedy souhra reality s matematickým modelem. Pak vím, že to bude platit u kohokoliv a kdekoliv. Jinými slovy dodejte počasí (nebo si ho najdu na nejbližším letišti) a vypočteme z materiálových konstant spotřeby. Shoda potvrdí bezchybnost provedení stavby. To je vše.
U pana Čejky postupuji klasickým způsobem. Navádím ho co jak změřit a jaké z toho vyvodit důsledky.
Na obrázku je jeho jeho měření kotle s radiátory.

Datum: 12.03.2019 16:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
AVE
"Igore sdělit myšlenku je někdy problém. ..."

Nikoliv, ale je to zbytečná práce, hodná site typu

https://www.sisyfos.cz
wikipedia,
slovník/translátor
...

Moje pozice je:

SamoZvanec

Ombudsman

ergo kladívko
zesměšňovatel lhářů a kouzelníků (Škýzů a Pagátů).
Zbytek do Trula mne až tak nebere...

Abych tak neurážel nezasvěcené,
tedy mám za cíl
učit Ovci Obecnou

SOUSTŘEDĚNĚ ČÍST

ANALYZOVAT PŘEČTENÉ

KRITICKY vnitřně oponovat.

SFO

PS:
A klidně to říkám do očí i vlastním spoluletcům...

PPS:
... nejen až po přistání ...

PPPS:
... ale kdykoliv, když vidím, že si nerozumíme,
že někdo chce svému okolí kazit náladu,
vysírkovat, ...

Tož asi tak.

iGoNY

Douška?
Nejsem ani Sluníčkář, ani DucHovnář, ani zarytý Technicista či rozevlátý Kumštýř, jsem jen "Hluboce Věřící leč Bez Konfese"!

Nerozumíte?
A co už s tím...

Autor: Ondřej jjj
Datum: 03.03.2019 09:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
A nemenil jste rozdelovac nebo nesteloval prutoky na radiatorech?

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 03.03.2019 09:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
"Dobrý den, máme elektrokotel kotel Protherm Ray 12K, před půl rokem jsme koupili novostavbu a instalovali tento kotel. Po 2 měsicích užívání se začla při ohřevu ozývat tělesa, jako by byla zanesená. Doměnka se potvrdila, ale servisák je nakonec vyměnil za nové a neřešil to, že možná stačilo je jen vyčistit.
Těsně před výměnou už tělesům trvalo hodně dlouho, než ohřály vodu na požadovanou teplotu. Když byl kotel úplně nový trvalo to podstatně kratší dobu.
Problém je v tom, že po výměně těles za nové, se doba natápění nezkrátila. Trvá to stejně dlouho, stejný počet radiátorů, rychlost čerpadla, prostě vše. Nevíte někdo čím by to mohlo být?
Děkuji "
Vracím se spět k vaší původní otázce. A ptám se. Jaká byla teplota venku a v bytě (přibližně) v době, kdy jste porovnával dobu náběhu kotle? Měl jste při tom porovnávání otevřený i průtok do podlahy?
Pan Homola by určitě spočítal kolik energie do podlahy a radiátoru musíte nacpat při rozdílu teplot a pan Devátý by vám zase spočítal snížení přenosu tepla na novém a vodním kamenem částečně potaženém tělesem.

Autor: Jozef Homola
Datum: 03.03.2019 10:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Problém je jednoduchý. Nevíme kolik těles je zapojeno do vytápění při startu. Určitě jde omezit počet těles pomocí software ale to start topení určitě nezkrátí.
Kotel při plném výkonu dává každou vteřinu do vody 12 000 J a radiátory při nátoku 55°C (nastaveno 50°C) odeberou v ustáleném stavu 3 500 J. Je tu zřejmý nesoulad. Kdybychom zvedali vodu o 20°C při průtoku 300 l/h (tolik ty radiátory potřebují). Tak to bude vypadat asi takto:

0,0833 l/s x 4180 J/kgK x 20°C = 6967 J

K povýšení oběhové vody o 20°C nám stačí 7 000 J ale my chceme tam dát 12 000 J. Pro začátek režimu platí i to, že radiátory ještě nemají povrchovou teplotu 50°C a tak výkon 3500 J/s nemohou ztrácet (hodnta 3500 platí pro teplotu vody 55°C a ne 50°C). Odevzdají menší výkon. Kotel musí své topení přerušovat a proto se ten start zdá "pomalý". Kdyby soustava byla větší a tudíž i více vody a kovu, tak by se ten start dal zvládnot díky kapacitě.

Autor: Josef Devátý
Datum: 04.03.2019 11:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Inženýre je to jinak. Řešíme zapnutí studené soustavy. V tom případě je možné do radiátorů dodávat po dlouhé minuty 12 kW, i když mají i s trubkami nominální výkon 8 kW při 75/65/20. Topná zkouška na plný výkon může trvat nepřetržitých 45 minut. Možná vytisknout a nalepit na dveře pro dostatečné zapamatování a nematení jiných diskutérů. Jako další level pochopit, přoč jde 30 kW kotlem bez problémů ekonomicky topit i do samotného koupelnového žebříčku.
S tazatelem již vše vyřešeno. Je to všímavý chlap. Nejspíš opravdu nefunguje regulační algoritmus kotle, jak by měl. Stačil jeden telefonát.

Datum: 04.03.2019 12:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vážený pane Vávro, tazatel nepouští do radiátorů vodu o teplotě 75°C ale 50°C, tazatel nemá v bytě 20°C a když startuje kotel po obvyklém spínání termostatem není voda v okruhu vychlazena na 20°C. U mne je to tak běžně na 28°C. To by muselo být vypnuté půl dne a v bytě tak 19°C.
To co tvrdíte, že jde do jediného žebříku topit kotlem 30 kW je hloupost.

Datum: 04.03.2019 15:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Otázka byla na rychlost natápění před a po výměně patrony. Takže odpověď je jaká ? Co se změnilo. Porouchal se regulátor ?

Datum: 04.03.2019 16:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je zajímavé, že mnozí tazatelé chtějí poradit ale jaksi se zdráhají dát údaj který by mnohé objasnil.
Ano, mají na to právo ale na rovinu můžou říci, že tohle ne a pak odpadnou spekulace.

Datum: 04.03.2019 19:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Homola, vím že jste mi často odpovídal a přesto že z vašich odpovědí nejsem příliš moudrý, tak si toho vážím.
Proto jsem teď zkusil měřit. Do rozvaděcě jsem připojil na měření elektrokotle 3 fáz. digitální elektroměr.
V domě průměrně teplota 21C ve všech místnostech. Teplota vody při startu topení 24C(podle čidla v kotli) požadovanou jsem nastvil na 60C.
Začátek topení v 18:54, počáteční stav elektroměru 189,5, teplota vody 24C kotel zapnul na 12kW
V 18:59 kotel jede na 12kW, na elektroměru 190,5 teplota vody 35C
V 19:04 kotel jede na 12kW, na elektroměru 191,5 teplota vody 47C
V 19:09 kotel jede na 12kW, na elektroměru 192,5 teplota vody 55C
V 19:12 kotel jede na 12kW a dosahuje 60C a odepíná na 10kW
V19:15 drží 60C a odepíná na 8kW
V 19:17 drží 60C a odepíná na 6kW
V 19:20 drží 60C a odepína na 4kW drží 60C

Datum: 04.03.2019 20:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To jste měl udělat hned a bylo po debatách.
Kotel funguje dobře a to, že dokáže odebírat nepřerušovaně 12 kW je dané akumulační schopností obsahu vody a všeho kovového co se v okruhu ohřálo. Je to v naprosté zhodě jak kdyby to topil plynový kotel který mám doma a ten jede po startu cca 11 kW (po modulaci asi 4,5 kW, tedy podle aktuální zimy i více).
V dalším časovém horizontu sice jede výkonem 4 kW a to taky odpovídá schopnostem těles při této teplotě (při 50°C to bude méně), nicméně bude růst teplota vzduchu a brzy asi vypne termostat, protože trvale tepelné ztráty domu asi nemáte. To se dá vypočítat ze spotřeby za 24 hodin.
Otázkou ale i nadále zůstává zda to dokáže i při teplotě žádané na výstupu a to 50°C (radiátory budou předávat méně).

Datum: 04.03.2019 20:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na 50C to mohu vyzkoušet, ale až zítra, už je tady horko.
Jediné co mě na tom natápění zaráží je to, že při dosažení požadované teploty jede až do poslední chvíle na plný výkon. Určitě předtím moduloval tak, že čím víc se blížil k požadované teplotě, tak postupně tělesa odepínal. Teď jede na plný výkon až k teplotě která je nastavena a občas ji malinko přetáhne, 2C. Odepne na 10 kW a zase jí drži a občas malinko přejede. Podle mě to je možná to druhé těleso. Možná je taky zanesené. A ať mi nikdo netvrdí, že to nemá vliv na rychlost natápění nebo přehřívání.
Stačí se podívat jak se chová rychlovarná konvice když je plná vodního kamene a jak se chová když je čistá.

Datum: 04.03.2019 20:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě můžete zkusit si zjistit u někoho kdo servisuje tyto kotle jestli se nedá snížit výkon (praděpodobně ano). Prostě vyblokuje se jedno těleso (nebo se omezí výkon). Jsem si jist, že by to topilo lépe a pak by jste mohl i používat nižší teplotu vody (i menší rychlost čerpadla) a cykly by se prodloužily. Pro komfort platí snažit se vytápět na co nejnižší teplotu vody a v delším časovém úseku.

Datum: 04.03.2019 22:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano kotel lze omezit na 10 8 6 4 a klidne i na 2 kW. Takže ano, to lze.
Panu Homolovi jsem chtěl odpovědět, ikdyž se často nevyznám v jeho odovědích. Musíte to brát takhle, jsem lajk, pouze uživatel, který chce mít doma teplo, celý den jsem v praci a potřebuju, aby se manželka s naším 15ti měsíčním synem nemusela o nic starat, topení fungovalo a měli nějaký komfort.
Pokud jde o pana Vávru, tak mi toho opravdu hodně vysvětli a ten telefonát byl pro mě velice přínosný, navíc mu můžu zavolat prakticky kdykoliv, kdyby mi nebylo něco jasné. Vy už se tady asi dlouho znáte, nebudu nikoho soudit nebo tak, ale pro mě každý názor nebo pomoc od někoho kdo se v tom vyzná, je důležitá a jsem za to rád.
Pokud jde o ten algoritmus kotle.. To je to co jsem psal v minulé zprávě. Že kotel jede na plný výkon až na poždovanou teplotu a často se stane že ji o 2 stupně překročí až poté začne odepínat tělesa. A druhá věc je ta a za to dám hlavu na špalek, že zprvu kotel před dosažením požadované teploty podtupně odepínal jednotlivé fáze a na požadovanou teplotu dotopil už na nižší výkon. Tak o tohle jde a zajímal by mě Váš názor.

Datum: 05.03.2019 09:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S tou regulací záleží na použitém algoritmu. Pokud je použitý PID algoritmus, tak by měl snižovat výkon před nastavenou hranicí. Záleží ale na rychlosti změny. Vyzkoušejte uzavřít polovinu radiátorů. Tím bude výrazně rychlejší nárust teploty a uvidíte zda zafunguje odpínání před nastavenou hodnotou. Otázkou je proč se ptáte. Celá inteligence regulace je realizována jedinou součástkou (procesorem). Je prakticky nemožné, aby procesor zblbnul a přestala fungovat některá funkce. Pokud funguje, tak funguje stejně od počátku. Pokud tam PID algoritmus není, bude docházet k malým překmitům. Jenže kolísání teploty OV o 2C se na teplotním komfortu neprojeví. Zato pokud si nastavíte na kotli vyšší teplotu třeba 60C a budete regulovat prostorovým termostatem, pak bude teplota radiátorů periodicky kolísat třeba o desítky stupňů. Je to taková klasika s nejbídnějším komfortem. Stačí v referenční místnosti otevřít okno a ostatní pokoje se přetápí. Naopak nějaké externí zisky (třeba krb) vypnou kotel a ostatní pokoje chladnou. Proto Vám asi všichni radíme udržovat teplotu OV co nejníž. To lze buď ručně, nebo automaticky ekvitermem. Prostorový termostat by pokud možno neměl do regulace vůbec zasahovat. Já ho prakticky používám jen pro snížení teploty v noci a o dovolených.
Já v jednom domě topím plynem radiátory (ekviterm+ prostorový termostat) a ve druhém podlahovkou. V tomto domě ale mám velice malé ztráty. Jednak díky tomu a díky podlahovce je teplo příjemnější. Regulaci mám zatím jen pomocí termohlavice na rozdělovači a podlahovku nevypínám. Noční útlum je v podstatě nerealizovateplný.

Datum: 05.03.2019 10:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zajímá mě to, protože mám nastavenou teplotu a tu by asi kotel překročit neměl. Je zajímavé že tento přeskok o 2C se děje jen přinvysoké teplotě. Při 50 nebo 45C to neudělá.
A další dotaz, tady už nevím kdo to psal, že PT má velkou samoregulační schopnost. Když se ohřeje, ohřeje místnost a zmenší se přestup tepla, tak se více teplé vody vrací zpět do kotle. Je to tak?
A platí to tak i u radiátorů?

Datum: 05.03.2019 10:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V případě PT třeba já v současnosti topím vodou cca 26C a v místnosti 22C. Výkon PT podobně jako radiátorů je určen teplotním rozdílem mezi teplotou oběhové vody a teplotou v interiéru. Pokud dojde ke zvýšení teploty v interiéru o 1C, tak u mě to momentálně znamená snížení teplotního rozdílu ze 4C na 3C. Výkon tedy automaticky klesne o 25%. V případě radiátorů a topení teplotou 45C se rozdíl sníží z 23 na 22C. Výkon tedy poklesne o cca 5%. Takže u radiátorů sice taky trošinku funguje autoregulace, ale spíše nefunguje.

Datum: 05.03.2019 11:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A tato autoregulace PT funguje při vytápění jakýmkoliv zdrojem?

Datum: 05.03.2019 11:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dovolím si odpovědět také, jak to vidí ASHRAE (společnost pro vyrápění). Hraje tam největší roli velikost tepelných ztrát v pokoji a něco dělá i nášlapná vrstva.
https://www.ashrae.org/about

Datum: 05.03.2019 11:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Samoregulace PT nezávisí na typu zdroje. Je daná jen tím, že je nízký rozdíl mezi teplotou topné vody a teplotou v interiéru. Čím menší je tento rozdíl tím lépe funguje samoregulace. Jen pro informaci. Já topím do podlahovky taky jen elektřinou. V případě kombinace stěnového a podlahového topení pomocí urotrubiček je rozdíl třeba jen 1C. Jakákoli jiná regulace je pak zbytečná.

Datum: 05.03.2019 11:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A tato autoregulace PT funguje při vytápění jakýmkoliv zdrojem?

Datum: 07.03.2019 10:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, rád si poslechnu víc názorů..
Podlahovka běží tři dny, pět okruhů, teplota OV 30C, vrací se 28. Průtoky skoro 2l/min. V obýváku s kuchyní 3 okruhy a teplota v místnosti dnes ráno pouze 20,5C. Přes noc bylo venku 6C.

Autor: Vladimír Křen
Datum: 07.03.2019 10:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100035
reakce na ...
Podlahovka se chová podle fyzikálních zákonů které se nedají obejít nebo nějak upravit. Jaké oběhové čerpadlo používáte? Používáte nějaké oběhové čerpadlo které není na našem trhu běžné?

Datum: 07.03.2019 10:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak malinko zvyšte teplotu OV. Nevím zda si rozumíme. Samoregulace PT Vám nezajistí teplotu třeba 23C nebo jakou potřebujete. Jen zajistí, že při změnách venkovní teploty a tím i aktuálního TZ se teplota v interiéru mění minimálně. Při velkých změnách venkovní teploty to samozřejmě nestačí a tak je nutné několikrát za zimu upravit teplotu OV. Jaké teploty jsou optimální si ošaháte za první zimu. Pokud by jste chtěl i tuto občasnou korekci automatizovat, tak je nutno místo termohlavice použít motorový ventil s nějakou vhodnou ekvitermní regulací.

zobrazuji 1 - 30 z 184   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.