Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Izolace kamenného soklu

Autor: Martin Vochomůrka
Datum: 23.02.2019 20:27
uživatel: 129855

Dobrý den,

mám rok po rekonstrukci rodinného domu z roku 1938. Tento rok mě čeká zateplení fasády a narazil jsem na situaci, se kterou si nevím rady. Zatím jsem ve fázi plánování a shromažďování co nejvíce užitečných informací.
Ale k věci, protože je dům z plných pálených cihel chci zvolit jako zateplení BAUMIT OPEN THERM, který je difúzně otevřený. ( celá skladba zateplení bude systém OPEN THERM včetně lepidla, penestrace a finálního nátěru ). Zdi jsou široké 600mm a šířku zateplení mám v plánu 120mm. Jenže tady narážím právě na onu situaci, kterou vůbec nevím jak vyřešit, vše bude vidět na přiložených foto. Sokl je kamenný a je předsazený o cca 100mm oproti zdivu. Pokud tedy použiji 120mm izolaci, sokl bude podsazený jen cca 20mm a vzhledem k tomu, že každý kámen je jinak usazen, některé přečnívají, jiné jsou utopené, neumím si poradit jak sokl zateplit. Zatím nemám obkopáno takže je dost možné, že pod úrovní zeminy bude další překvápko.
Teď nastává otázka jak zateplit ? Samozřejmě jsem limitován financemi a širší izolaci se mi moc nechce dávat ( už tak budou okna utopena ). Nebo nezateplovat ? Dělám to pro sebe a raději bych sokl zateplil,ale opravdu nevím jak na to, abych zachoval tloušťku fasádní izolace 120mm.
Po odkopání a zateplení soklu chci samozřejmě položit drenáž ve dvou úrovních a položit nopovou folii na zateplený sokl.
Zdivo má funkční původní vodorovnou izolaci, kterou jsem ještě v průběhu rekonstrukce podpořil sanační injektáží značky TRUMF, dle navržených instrukcí ( jen pro svůj klid ).Podlaha je zateplena 120mm podlahovým polystyrénem který je cca 3cm nad soklem. Dům je postaven na skalnatém podloží a proto nebylo možné jít s izolací podlahy na větší šíři.
5ešil někdo z vás podobnou situaci ?

Předem moc děkuji za rady : )

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček26.02.2019 13:47
Martin Vochomůrka26.02.2019 13:22
Jozef Homola26.02.2019 12:51
Martin Vochomůrka26.02.2019 11:27
Jozef Homola24.02.2019 16:39
Jiří Kubíček24.02.2019 12:52

Datum: 24.02.2019 12:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jak je ten sokl vysoký ? Zateplit by ho to určitě chtělo, jinak vám zůstane u podlahy větší tepelný most. On tam nějaký bude i po zateplení, protože zdivo je široké a je ochlazované i z druhé strany od zeminy, ale exteriérové zateplené ho zmírní. Máte podle mne dvě možnosti, buď sokl nezateplovat a smířit se s tím tepelným mostem, ale hrozí kondenzace vlhkosti v dolních rozích uvnitř domu, nebo udělat ten sokl předsazený s nějakým oplechováním, případně to udělat v rovině pouze se 2 cm izolace, což není úplně ideální a vzhledem k nerovnostem by se vám to stejně špatně dělalo.

Autor: Jozef Homola
Datum: 24.02.2019 16:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Stálo by za úvahu sokl cca 8 cm "oškrtat". On stejně v této vystupující části nic nenese. Záleží na tom jak je tazatel zručný, zda se mu chce do toho jít a jakou techniku má k dipozici. Zateploval jsem dodatečně sokl betonový a cca 25 cm pod úroveň terénu a beton jsem srovnal. Používal jsem k tomu diamantový kotouč a sekáč jak elektrický tak ruční. Nedříve jsem to nařízl a vysekal vodorovnou drážku podle špagátu a pak jednotlivé pole dočistil podle malé vodováhy svisle. Pak se lepil XPS až po měděnou okapničku. Povrch armovací síťka a marmolit.

Datum: 26.02.2019 11:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

děkuji za reakci. na straně štítu je sokl 2m vysoký, jinak je všude do 50cm max. V některých místech jde do ztracena pod úroveň terénu, ale to je jen na 25%. Rozhodně bych raději sokl zateplil a měl klid, dělám to pro sebe.
Nad zarovnáním a odsekáním kamene jsem již také přemýšlel. Nařezat a odsekat, myslím že zručnost mám, celou rekonstrukci kromě střechy a topení jsem dělal sám za pomoci mého tatínka.

Myslíte že mohu kameny o nějaký ten cm odsekat ?

S tou okapničkou mně to také napadlo, ale je otázka jestli zrovna přes ní nebude tepelný most, který bude dělat problémy. Právě moje přestava byla taková, že přímo na zateplený sokl bych rovnou kladl fasádní polystyren bez zakládací lišty.

Zateplení soklu 5 cm XPS je stále málo ? nebo již dostačující ?

Předem moc děkuji za odpovědi a nápady.

Autor: Jozef Homola
Datum: 26.02.2019 12:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
https://www.google.cz/search?sa=X&q=pr%C3%BDska%C4%8D&tbm=isch&source=univ&ved=2ahUKEwiR9cGp8tTgAhXOzaYKHbz4CawQsAR6BAgDEAE&biw=1280&bih=888#imgrc=j-3DZBLPXNkDnM:
Jakákoliv vrstva izolace je přínosem. Já jsem izolovat sokl ještě menší vrstvou a pomohlo to výrazně. K tomu aby osekávání bylo snadné a produktivní si nechte poradit od kameníka. V odkaze je prýskač se spékaným karbidem. Mám jej doma a pracuje se s ním velmi dobře. U Vás by přicházelo v úvahu nadělat vodorovné zářezy diamantovým kotoučem cca 8 až 10 cm od sebe. Pak se nakládá prýskač a jedna rána kladivem asi 2 až 3 kg způsobí odlomení kamene. Typoval bych si udělat m2 už po nařezání tak na hodinu. Dá se použít i příklep ale ten má jednu nevýhodu. Zbytečné vibrace můžou rozrušovat soudržnost toho co chcete ponechat. Je to otázka taky druhu kamene a spojovací malty.

Datum: 26.02.2019 13:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

zatím se přikláním k této variantě. Tento víkend udělám zkoušku. Ano pracné to bude, ale povede to k ke správnému zateplení si myslím.

Všem moc děkuji za plodné reakce.

S pozdravem Martin Vochomůrka

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 26.02.2019 13:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, odsekat to trochu můžete, jestli to půjde, případné nerovnosti a spáry mezi kameny můžete pak zaházet a vyrovnat sanačním podhozem, na to by pak už přišel rovnou XPS. Těch 5 cm beru jako minimum, asi by šlo nad úrovní zeminy použít i nějaké PIR desky, pod úrovní zeminy a cca 10 cm nad úrovní zeminy XPS. Ideální je pak zateplení do nezámrzné hloubky, ale minimálně 30 cm pod zem. Na té straně, co je sokl 2 m vysoký byste podle mne pod zem nemusel a asi by i stačila zateplit tak polovina toho soklu, ale záleží na tom, jak by to vypadalo a co by se vám lépe dělalo. Nevím, zda je dům podsklepen a jaké jsou případně teploty ve sklepě, ale tam by pak stálo za úvahu zateplit i jednou řadou izolantu obvodové zdivo pod stropem.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.