Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Drony všude nad námi

Autor článku: prof. Dr. Ing. Karel Pavelka, Fakulta stavební ČVUT, katedra mapování a kartografie
Plné znění článku: Drony všude nad námi
Anotace článku: První díl pojednává o RPAS (Remotely Piloted Aerial System) z hlediska historie, legislativy a možného využití zejména v civilním sektoru. RPAS, často nazývané UAV či UAS a slangově „drony“ jsou fenoménem posledních několika let. Nepochybně jsou moderní a velmi populární technologií, která doznala nebývalý rozmach díky miniaturizaci elektroniky, řídicích i navigačních prostředků, vývoji výkonných baterií i dostupné ceně jednotlivých komponent. Nezanedbatelnou oblastí je ale jejich bezpečné využití a současné limity použitelnosti.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Provoz v hustě osídlených prostorech
Autor: Petr Lnenicka
Datum: 19.07.2016 13:02 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123004
reakce na ...
Dovolím si nesouhlasit s tvrzením v části "Kde", která říká "Nelze se přiblížit více než na 150 m k hustě osídleným oblastem (nelze létat nad hustě zastavěným územím). To prakticky vylučuje nasazení RPAS ve městech (!). Pokud je to nutné, musí na to být zvláštní povolení (to obyčejně nedostanete)." My jako firma (Vertical Images) odlétáme s bezpilotními letadly desítky, spíš stovky letových hodin ročně v hustě osídlených prostorech (města a pod) zejména při inspekcích budov, dokumentaci staveb, vyhledávání poruch horkovodů a parovodů, ale také filmovou tvorbu. Děje se tak běžně na základě výjimek udělených Úřadem pro civilní letectví. O tuto výjimku může požádat každá firma jež je držitelem Povolení k leteckým pracím či leteckým činnostem pro vlastní potřebu.

V článku je i několik dalších nepřesnosti, zejména v části řešící legislativu provozu modelů a bezpilotních letadel.

Určitě by bylo dobré i zmínit, že provoz bezpilotních letadel bez patřičných povolení může být "oceněn" pokutou od 100.000 Kč do 5.000.000 Kč a to i opakovaně a až 5 let zpátky.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama