Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Fasáda na dřevěný štít

Autor: Vladimír ROUBAL
Datum: 27.02.2019 18:34
uživatel: 104817

Zdravím, mám na domě dřevěné štíty, je to rám pokrytý palubkami a rád bych na ně dal nějakou omítku. NEZATEPLUJI, prostor za štíty je nepoužívaná, dobře větraná půda. Můj původní záměr, přilepit navrch EPS 2-3 cm jako podklad, mi stavební firma vymlouvá a doporučuje jako podklad desky z minerální vaty. Zdůvodňují to, že EPS by se zevnitř mohl potit, případně by plocha mohla praskat, štít má asi 14 m2.
Máte někdo zkušenosti, je v tomto lepší EPS nebo měkčí a těžší desky z fasádní vaty? Nebo jiný materiál?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Filip Filip28.02.2019 00:14
Jiří Kubíček27.02.2019 18:55

Datum: 28.02.2019 00:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Když nejde o zateplení, tak nejlepší řešení je EPS tloušťky 5 cm. Difuzi a kondenzaci řešit nemusíme, neboť stejná teplota povrchu na vnitřní straně ( dřevo ) a venkovní straně ( EPS ) bude převážně stejná a k uvedeným jevům nebude většinou docházet. Kdyby se na půdě topilo, tak se opět nic neděje, protože teplota desek nikdy nedosáhne rosného bodu ( snad na Horské Kvildě při - 36°C ). Proč EPS ? Protože je pevný a lehce eliminuje rozdílnou teplenou roztažnost dřeva a povrchu EPS. Slabší vrstva to nedokáže.
Filip

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 27.02.2019 18:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, nevidím jediný důvod, proč by se měl EPS na rozhraní palubek a EPS potit, resp. proč by zde mělo docházet ke kondenzaci vlhkosti. Jednak půda nebude vytápěná a dále píšete, že je dobře odvětrávaná. Další věcí je, že dřevo má větší difúzní odpor, než EPS. Podle mne můžete použít obojí, minerál i EPS, akorát s EPS to budete mít levnější a lehčí práci. Dokonce i kdyby byla půda vytápěná, tak by při tenkém štítu nebyl problém s EPS, ale ke kondenzaci by docházelo už na povrchu toho dřeva, a to bez rozdílu, jestli by tam byla vata nebo EPS. Ale ať už vyberete jakoukoli izolaci, tak by bylo z difúzního hlediska lepší použít minimálně 3-4 cm desky, než jen 2 cm.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.