Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Regulace tepla z horkovodu z dob krále Klacka

Autor: Miroslav Novák
Datum: 28.02.2019 23:12
uživatel: 110809

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Zajímalo by mě, jestli někdo pozná, co je to na fotkách. Jedná se o prostorový přístroj, regulaci a k ní připojený servopohon KOMEXTHERM MK-CN, který jako jediný jsem vyluštil (a tím je mi známá jeho funkce). Pochází to údajně z 90. let. Servopohon otáčí s obyčejným kulovým ventilem v úhlu 0-90° na primární větvi výměníku domovní horkovodní předávací stanici.
Zajímavé na tom je to, že uživatelé (jedni známí) provádějí regulaci výkonu tak, že regulátor přepnou do manuálního režimu a tlačítky OTVÍRÁ - ZAVÍRÁ přímo ovládají servo.

Otázka tedy zní, jak vlastně tato regulace měla fungovat?
Nyní údajně regulace funguje tak, že servo ventil otevře naplno, následně patrně teplota přejede nastavenou, tak zase ventil zavře a tak pořád dokola. Prostě se soustava neustálí, osciluje z minima do maxima.
Láká mě to oživit. Potřeboval bych ale manuály. Pomůžete mi někdo? Nevíte výrobce, typ?
Díky!

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Miroslav Novák02.03.2019 11:49
Pavel Wolf02.03.2019 10:09
Miroslav Novák01.03.2019 18:47
Pavel Wolf01.03.2019 17:04
Miroslav Novák01.03.2019 11:18
Pavel Wolf01.03.2019 06:55

Datum: 01.03.2019 06:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Vypadá to na nějaké samo domo. Takže podle krabičky to asi nikdo nepozná. Jsou k tomu připojené nějaká čidla a kde jsou umístěna. A hlavně v jaké soustavě topení to je použito?

Datum: 01.03.2019 11:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jedná se o domovní výměníkovou stanici k horkovodu z elektrárny Poříčí u Trutnova. To servo točí s kuláčem na primáru výměníku. Ostatně regulace průtokem primárem je asi dobrou volbou, k sekundární větvi mají vlastní okruh s oběhovým čerpadlem, radiátory a jakýsi další paralel pro kotel s manuálním přepínáním ventily. Průtokem na primáru se reguluje teplota na sekundáru, kde již žádná další regulace není, možná někde hlavice na radiátorech.
Čidlo je asi jen jedno v tom prostorovém přístroji, venkovní není.
Tahle regulace se musela hromadně osazovat i v ostatních domech, takže si nemyslím, že by to měl být domaděl. A oni vlastně ani tuto regulaci nepoužívají. Kdyby sundali to servo, tak by si točili s kohoutem a to je celá regulace. Nebo by jim stačil jeden roletový spínač a trafo na 24V.
Problém té regulace spočívá v tom, že kmitá mezi 0-100%. Než se dočká teploty v té referenční místnosti, otevře kuláč na max. Jakmile je požadované teploty dosaženo, patrně teplota přejede a regulace ventil zcela zavře. A tak dokola.

Zprovoznit toto zařízení je výzva jiného typu než se podívat do katalogu Siemens..., ostatně na to přijde ve finále jistě taky řada.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 01.03.2019 17:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V jakém čase ten ventil kmitá? Otvírá se stálým chodem nebo pulzně? Jaká je reakce na změnu nastavení na tom panelu co jsou hodiny? Musí se nastavit co nejpomalejší chod motoru jestli to jde.

Datum: 01.03.2019 18:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Perioda má prý asi 1,5 hodiny. To servo má jedinou rychlost, maká na 24V, asi nemá smysl napětí snižovat, ztratí potřebný moment a mohlo by se zastavit. V rámci té periody je to nepodstatné, servo otevře kuláč v horizontu jednotek minut. Jestli jede v kuse nebo se občas zastaví, to nevím, to jsem z nich nedostal.

O funkci ovládacích knoflíků nemají ani potuchy. Ledacos se dá vytušit. Jsou tam hodiny, které přepínají komfort/útlum a na tom prostorovém přístroji dané volbě odpovídá jeden ovládací čudl. Co se reguluje tím čudlem na regulátoru, to nikdo neví. To by chtělo zkoušet a zkoušet. Samozřejmě taky rozebrat a podívat se na vnitřnosti. Ale není to u mě doma.
Ještě poupravili rok instalace. Nejsou to 90. léta, ale přibližně rok 1987.
Díky!

Autor: Pavel Wolf
Datum: 02.03.2019 10:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Každopádně motor by měl být ovládán pulzně. Ta perioda je asi moc krátká musí jít nastavit podstatně delší, třeba i 4 hod. podle typu domu. Něco jsem našel nebude to stejné ale si to používá podobný princip regulace. Časopis jsem měl doma před mnoha lety a dokonce jsem našel odkaz a tak posílám ADAPTAČNÝ REGULÁTOR Hodně zdaru Wolf.
https://cs.udelejsisam.net/uploads/2/4/0/1/24012834/udelej_si_sam_54_letni_sbornik.pdf

Datum: 02.03.2019 11:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc pěkné, děkuji!
Asi to vzdám. Kdyby to bylo u mě doma, tak bych si s tím pohrál. Takhle vidím spíš cestu přeskočit oživování té historické regulace a regulaci zmodernizovat. Myslel jsem, že to mohlo na začátku fungovat a že by bylo pěkné to pozorovat, jak to funguje. A třeba by jim to nakonec stačilo v porovnání s tím, jak ten systém ovládají nyní.
Přesto díky!

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.