Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Provedení parozábrany při rekonstrukci dřevostavby

Autor: Tomáš Fojtík
Datum: 02.03.2019 15:37
uživatel: 129904

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,
chci se pustit do rekonstrukce domu, který je rámovou dřevostavbou z roku 1970. Nejedná se o Okál, ale konstrukce je podobná.
Udělal jsem sondy a nechal staticky a "houbově" posoudit. Konstrukce stěn a střechy nevykazuje žádné závažné vady.
V příloze je schématický zákres současného stavu s popisem skladby a také moje úvaha ohledně zateplení.
V tuto chvíli není ve skladbě konstrukce žádná parozábrana. A to je problém, který nevím jak funkčně vyřešit. Mohu udělat parozábranu kolem místnosti v přízemí a dát před ni instalační předstěnu. Stejně tak to mohu provést v podkroví. Na střechu bych rád použil PIR zateplení nad krokve (kvůli zachování prostoru v podkroví).
Problém, který mi vzniká je strop mezi přízemím a prvním patrem, který nejsem schopen pokrýt parozábranou.
Je možné tento konstrukční detail nějak vyřešit, tak aby konstrukce zůstala ochráněná?
Prosím můžete se zkusit na nákres podívat a zhodnotit, zda je vůbec možné rekonstrukci provést tak aby to neznamenalo kondenzaci vody v konstrukci?
Budu rád za jakékoli nápady a případně složení funkční izolace.
Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček22.03.2019 23:59
Tomáš Fojtík22.03.2019 18:49
Jiří Kubíček22.03.2019 16:07
Tomáš Fojtík22.03.2019 09:21
Tomáš Fojtík07.03.2019 22:47
Jiří Kubíček06.03.2019 11:32
Tomáš Fojtík06.03.2019 00:22
Jiří Kubíček04.03.2019 23:46
Tomáš Fojtík04.03.2019 14:55
Jiří Kubíček04.03.2019 01:04
Tomáš Fojtík03.03.2019 18:16
Jiří Kubíček03.03.2019 16:13

Datum: 03.03.2019 16:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, mám nejdříve několik dotazů:
1) Ta současná vata mezi trámy u obvododových stěn je jak stará, s jakou lambdou, netušíte náhodou ? Ono jde je to, že vzhledem k tomu vnějšímu zateplení silným šedým EPS by nebyla potřeba u obvodových stěn ani parozábrana, maximálně bych použil na vnitřní stranu konstrukce parobrzdu ve formě OSB desek, ale ani to by nemuselo být nutné.
2) Jaká má být po zateplení skladba celého toho střešního pláště ? Chápu to dobře, že budete dělat nadkrokevní zateplení a novou střešní krytinu ? Nebo ty PIR desky mají přijít pod to bednění s tou hliníkovou krytinou a jaké by bylo přesně složen i s případnou odvětrávanou mezerou, trochu se v tom podle popisu a obrázku ztrácím ? Jinak u nadkrokevního zateplení a kdyby mělo přijít na plechovou krytinu, tak ani parozábranu nepotřebujete, případně můžete použít PIR desky s integrovanou ALU fólií místo parozábrany.
3) To podkroví bude normálně vytápěné ? Ty trojúhelníkové kouty u krajů střechy předpokládám vytápěné nebudou ?

Datum: 03.03.2019 18:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za reakci.
ad1) Vata je původní odhaduji čedičová (z jedné strany na papíru). Nicméně vatu plánuji vyměnit za novou (nejspíše něco od Isoveru). Z důvodu kompletního vnějšího pobytí prkny pero-drážka asi rozebereu vnitřní stěnu - sundám DTD desky a pak už je stěna vlastně přístupná. Z vnitřní strany by tedy bylo i jednoduché vatu zaklopit navrhovanou OSB deskou. Máte představu, nebo možnost výpočtu jaká síla šedého EPS by byla dostačující?
ad2) Ano,chci kvůli místu uvnitř udělat nadkrokevní zateplenní. Skladbou si úplně nejsem jistý, právě kvůli případnému odvětrávání. Nicméně ze střechy plánuji sundat krytinu - hliníkové plechy. Na současný prkenný záklop jsem si myslel, že bych položil PIR desky právě s integrovanou hliníkovou folií. Ale nevím jak to funguje právě s odvětráváním, jestli je potřeba nebo ne. Z vnitřní strany si plánuji s tím pohrát a vždy mezi vazníky dát Farmacelovou desku (současný střešní záklop není pohledově hezký). Plánuji skladbu ze vnitř Farmacel 12,5 - mezera 30 mm - záklop prkna 20 mm - PIR s Al folií (tloušťka ??), pojistná hydroizolace - krytina. Je to můj návrh a jakákoli funkční změna je vítána.
ad3) Ano podkroví bude vytápěné a trojúhelníky u kraje střechy vytápěné nebudou.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 04.03.2019 01:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím,
ad1) Když bude na vnější straně nad prkny 20 cm šedého EPS, klidně pod prkna můžete dát až 6 cm obyčejné vaty a vůbec před vatou nemusí být žádná parozábrana, ke kondenzaci v konstrukci docházet nebude. Nutně tam ani nemusí být parobrzda, můžete do obložit i pomocí SDK, ale když tam dáte OSB desky, jen to tím z difúzního hlediska vylepšíte.
ad2) Ty PIR desky mají tu ALU fólii z obou stran a jsou na perodrážku, takže nepotřebujete žádnou parozábranu ani pojistnou fólii na deskách, jen bych pak dal přes desky latě, které by vymezily čistě pro jistotu odvětrávanou mezeru a na latě už může přijít krytina, případně bednění s krytinou. Tu PIR desku by to chtělo do střechy alespoň o síle 15 cm, nebude to ale nic levného.
ad3) Ty nevytápění trojúhelníky to dost komplikují, protože v nich bude menší teplota a bude docházet k nějaké difúzi směrem do těchto asi nepřístupných prostor a nevyvětratelných prostor. Nebát těchto trojúhelníků, tak bych nedával ani žádnou parozábranu do stropu. Takto však bude lepší do stropu a na ty nízké boční stěny v podkroví parozábranu dát. Taky by bylo fajn, kdy nějak zateplení stěn navazovalo až na to bednění se zateplením střechy, aby v tom rohu nevznikal tepelný most.

Datum: 04.03.2019 14:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Zdravím a děkuji,

ad1) rozumím - perfektní (rozhodnu se zda tam dám OSB nebo tam dám parotěs a rovnou protáhnu až na strop pokud tam bude třeba)
ad2) ok, odvětrávanou mezeru nad PIR určitě udělám - latě, kontralatě a nejspíš hliníková krytina
ad3) Přidávám ještě jeden nákres. Přesně ty nevytápěné trojúhelníky je to co mi nedá spát. Napadlo mě, že bych ještě ten nevytápěný prostor zmenšil tím, že bych místo mezi podpěrami vaznic (cca 90 cm od sebe) využil jako úložný prostor vytápěný z místnosti a zmenšil bych tak nevytápěný prostor. Bylo by pak možné tento prostor vyplnit vatou nebo nějakou izolací? Asi bych tedy dal parotěsnou folii na tu doplněnou nízkou stěnu v tom trojúhelníku - viz obrázek.
Zateplení vnější stěny protáhnu až k PIR izolaci a spojím pěnou (oddělal bych bednění na střeše na sílu EPS, tak aby tam byla izolace propojená.
4) Izolace ve stropě mezi přízemím a prvním patrem. Je tam prostor cca 18 cm. Mám to plně vyložit vatou, aspoň v těch rozích pod těmi trojúhelníky, nebo tam mám raději dát EPS kvůili vlhkosti?
děkuji
doufám že to dává smysl..

Datum: 04.03.2019 23:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím,
ad3) O jakých konečných rozměrech toho trojúhelníku se bavíme ? Vyplnit by se to izolací dalo, ale musela by být pod ní parozábrana. Teoreticky by šlo dát na podlahu toho trojúhelníky taky ty PIR desky, přes ty se žádná vlhkost nedostane. Ale nějaká parotěsnící vrstva by musela jít až k bednění střechy. taky by bylo dobré dát parozábranu i pod tu doplněnou stěnu a napojit ji na parozábranu před tou doplněnou stěnou. Pod stropem by pak už žádná parozábrana být nemusela.
ad4) V případě, že by přišla parozábrana na podlahu těch trojúhelníků a na to izolace, případně místo toho na podlahu PIR desky s ALU fólií, a ve stropě by už žádná parozábrana nebyla, pak už by pod těmi trojúhelníky nebylo žádoucí, aby byla další izolace ve stropě. Ta by se hodila pouze pod obývaným prostorem + třeba i pod tím úložným a vytápěným prostorem jako akustická izolace vylepšující vzduchovou neprůzvučnost, a tedy jedině minerální. Na podlahu toho obývaného prostoru by pak měla přijít ještě kročejovka a plovoucí roznášecí deska s dilatací kolem stěn, ležící jen na kročejovce, to jediné zase může zaručit útlum kročejového hluku.

Datum: 06.03.2019 00:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

ad3) myšlenka a využití prostoru trojúhelníků jako úložného prostoru přišla až včera a jsem teď mimo, tak přesně nevím ale odhaduji, že podlahově to bude cca 50 cm. PIR desky tam kvůli ceně dávat nechci, už takhle je izolace té střechy nesmyslně drahá. Jestli tomu dobře rozumím, tak pokud bych dal parozábranu na podlahu toho zmenšeného trojúhelníku (teoreticky by to mohlo jít prolepit až s EPS co půjde po vnější stěně), na ni postavil tu doplněnou stěnu a parozábranu ohnul po té nové stěně (ze strany místnosti) a vytáhl ji až po bednění střechy, tak by to mělo být funkční.
Pokud by to jednoduše vyřešilo problém, tak přemýšlím že bych ty trojúhelníky nechal otevřené do podkrovní místnosti uplně, ale to až jako krajní varianta
ad4) kvůli akustické izolaci je lepší vyplnit celou šířku stropu minerální izolací, nebo tam nechat trochu místa - vzduchu? S kročejovou izolací a roznášecí deskou s dilatací počítám.

Děkuji za pomoc

Datum: 06.03.2019 11:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
ad3) Asi jsem se špatně vyjádřil, ale měl jsem na mysli už jen ty zbývající malé trojúhelníky, co se těch případných PIR desek nebo parozábrany na podlahu týká, proto jsem se ptal na rozměry těch malých trojúhelníků. Ten úložný prostor, jestli bude vytápěn a občas vyvětrán, tak tam to není potřeba. Jinak ten postup s tou parozábranou je správný, jen ty malé trojúhelníky bych právě ještě vyplnil izolací, nebo místo parozábrany a izolace do nich dal na podlahu ty PIR desky s ALU fólií. Ale otevřené úplně je můžete nechat taky, pak by to znamenalo, že by byly též vytápěné, jako celý úložný prostor a není potřeba tam dávat na podlahu žádnou parozábranu ani izolaci a v celém stropě pak nemusí být žádná parozábrana., možná bych tam jen úplně do rohu nalepil třeba 10-15 cm silné klíny z EPS nebo rohy vystříkal PUR pěnou pro případné vyrušení tepelného mostu, který může nastat u toho spoje izolace stěn a střechy. Celé by se to zjednodušilo.
ad4) To je na vašem zvážení, mezera tam nutně být nemusí, na druhou stranu toho minerálu by mělo stačit někde mezi 10 - 15 cm, takže jak to uděláte, je jen na vás.

Datum: 07.03.2019 22:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravim,

tak se zdá, že mám asi jasno. Jestli trojúhelníky nechám otevřené nebo odizoluji se rozhodnu podle přístupnosti a využitelnosti až to rozdělám a uvidím.
Opravdu moc děkuji za informace a cenné rady.
Díky.

Datum: 22.03.2019 09:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
Ještě mi vyvstal jeden dotaz. Má smysl v dané konstrukci přemýšlet nad tím, že bych nezateploval z vnější strany EPS ale vatou? Myslím si že bych v tu chvíli musel místo prkeného záklopu, kterým v tuto chvíli končí skladba stěny z vnější strany, dát něco s menším difuzním odporem. Nebo se pletu?
Děkuji za odpověď

Datum: 22.03.2019 16:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, nevím, zda vašemu dotazu úplně rozumím, ale ptáte se na to, zda můžete dát na současnou obvodovou stěnu ukončenou na vnější straně prkny, dát místo EPS minerál ? To klidně můžete a vůbec nevadí, že pod minerálem budou prkna, ale dost záleží na tom, co bude pak z vnější strany na minerálu. Takže buď to budu minerální desky, na které se dá stěrka a omítka s nízkým faktorem difúzního odporu, nebo to můžete z venkovní strany obložit, ale pak by měla být mezi obložením a minerálem odvětrávaná mezera a na minerálu pojistná kontaktní difúzní fólie.

Datum: 22.03.2019 18:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
ano chápete to dobře. Přemýšlím o tom, kdybych v té celké skladbě 200 cm šedého EPS nahradil vatou.
Na vatě by byla stěrka a pak omítka s nízkým difuzním odporem.
Všude jsem se právě dočetl, že u difuzně otevřené skladby musí difuzní odpor ve stěně klesat z vnitřku ven.
Pokud by bylo složení OSB 20mm - nová vata v původní konstrukci 60 mm - prkenné pobití 20 mm - minerál vata cca 200 - omítka , tak ty prkna neplní pravidlo klesajícího difuzního odporu. Šlo mi tedy o to, zda se v konstrukci nebude dít z kondenzačního pohledu něco nechtěného.
Díky.

Datum: 22.03.2019 23:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, to pravidlo to úplně nesplňuje díky té vatě v původní konstrukci, ale ta izolace venku má podstatně větší sílu, než izolace mezi OSB a prkny, takže by ke kondenzaci pod prkny docházet nemělo, ale asi by bylo o něco lepší sílu izolace uvnitř konstrukce zmenšit na 4-5 cm nebo tam třeba místo vaty s malým difúzním odporem můžete nalepit EPS s podstatně větším difúzním odporem.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.