Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Vhodný způsob připojení odtahu digestoře ve starém cihlovém domě

Autor: Josef Frýza
Datum: 04.03.2019 11:03
uživatel: 107232

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,
chystáme se na rekonstrukci bytu a bohužel jsme zjistili, že původní majitelé vůbec neměli digestoř, i když dům odtah vzduchu má, takže bych chtěl udělat nové připojení a řeším, jak to správně technicky provést.

Volil jsem potrubí 150mm kvůli délce trasy a lepšímu odtahu. Trasa vedení potrubí je na obrázku, délka potrubí průměru 150 je cca 4.7m s 2mi 90° koleny.

Pak ale nastává problém, i když dnešní digestoře mají odtahy 120/150mm, tak dům z roku 1982 má odtah pouze 100 mm, kdy délka potrubí (cementová roura zalitá v betonu) je k mřížkám na střeše cca 2m (bydlíme v 4/4NP, potrubí pokračuje i do nižších pater, ale nikdo na něj není napojený).

Otázka je jak to správně vyřešit a jestli je takové řešení ekonomické - jestli už není lepší pořídit digestoř bez odtahu s recirkulací (budeme vytápět/chladit byt klimatizací).

Napojovat větší potrubí na menší mi přijde nesmyslné.. ale jsem laik..

Možná je to úplný nesmysl, ale ve stěně vede více potrubí pro odtah, kdy trubky jsou stěnami 100mm od sebe, a nikdo na ně není napojený, tak mě napadlo jestli by šlo navrtat nový přívod mezi ně, tak aby šel odtah přes obě trubky - tj proud vzduchu z trubky 150 by se do stran rozdělil do trubek 100. Průřez 100 mm = 78cm2, 150 mm = 118cm2, ty otvory co by vznikly takovýmto propojením trubek by byly 2x80cm2 = 160cm2.. takže z tohoto pohledu to asi jde.. ale proudění vzduchu asi nebude nic moc..

Jaký je prosím Váš názor a doporučení jak řešit? Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Frýza06.03.2019 12:59
Jozef Homola06.03.2019 12:47
Josef Frýza06.03.2019 12:37
Jozef Homola06.03.2019 11:44
Josef Frýza06.03.2019 11:38
Jozef Homola06.03.2019 11:15
Josef Frýza06.03.2019 10:53
Jozef Homola06.03.2019 10:06
Josef Frýza06.03.2019 08:23
Filip Filip06.03.2019 00:03
Josef Frýza04.03.2019 12:13
Jozef Homola04.03.2019 11:13

Datum: 04.03.2019 11:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
https://www.tzb-info.cz/t.py?a=2&t=11&i=1&sin=p&cx=011037244612083358893%3Azm1cq5x-qzu&cof=FORID%3A11&q=napojen%C3%AD+digesto%C5%99e&searchbutton=searchbutton&tzb-search=napojen%C3%AD+digesto%C5%99e&x=28&y=2

Doporučuji přečíst pár drívějších diskuzí. Nejlepší řešení je nejkratší cesta ven z baráku, která se dá čistit raz za 5 let a je opatřena klapkou na magnet nebo jiné uzavírání a na svislé části má záchyt kondenzátu pokud to situace vyžaduje.

Datum: 04.03.2019 12:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji, předchozí příspěvky jsem četl, ale zpravidla se řeší napojení spolu s komínem, popř. s rekuperací, což není můj příklad. Mně jde již o řešení této konkrétní situace a řešení způsobu napojení části co mám v bytě na domovní odtah.. uváděné vzdálenosti neovlivním, co můžu ovlivnit je digestoř, jelikož ta ještě nebyla vybrána..

Autor: Filip Filip
Datum: 06.03.2019 00:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Každá digestoř, která je spojena odtahovým potrubím s venkovním prostředím, je lepší jak cirkulační varianta. Odtahem ven budete řešit jak odvod vodní páry, tak různé vůně, až smrady. Obecně platí, že výkon digestoře ( m3/hod.) platí pro samostatnou digestoř. Reálný výkon je následně daný průměrem a délkou potrubí a také materiálem, ze kterého to potrubí je. Čím j potrubí delší, tím má větší tlakové ztráty. To samé platí pro průměr - čím je menší. tím jsou větší tlakové ztráty. Počet kolen také zvyšuje tlakové ztráty. A ideální je stav, kdy dosáhnete nejmenší možné tlakové ztráty.
Vaše myšlenka, že spojíte dvě trubky v jednu je dobrá. Akorát musíte technicky vyřešit vlastní napojení. Já bych asi napojil digestoř co největším průměrem a u stěny to rozbočil na dvě větve a napojil to do dvou odtahů. Akorát si myslím, že bude problém s kondenzací, kdy vodní pára bude kondenzovat až v té betonové trubce. ( zde si myslím, že to bude spíše azbestová trubka ). Kondenzát poteče po stěnách dolů a netuším, kolik ho bude a zda někde nedojde k promáčení stěny. Z hlediska praktického provedení by bylo ideální odsekat stěnu, přerušit obě trubky, nasadit přechodky a plastem se dostat na průměr 150 mm. Dole by se dala redukce na velmi malý průměr a kondenzát by se zavedl do odpadu.
Filip

Datum: 06.03.2019 08:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bohužel, tak velký zásah si do domovních rozvodů nemůžu dovolit (nepovolí mi to), ale předpokládám, že s tvorbou kondenzátu museli počítat, takže dole bude nějaký odtok do odpadu. Díval jsem se na běžné digestoře a nevyhovuje mi tam poměr cena/výkon/hlučnost, proto jsem se rozhodl, že půjdu směrem ventilátoru na potrubí, který je levnější, výkonnější a tišší - potřebuji průtok cca 550 m3/hod (což není úplně málo) a ještě zkusím odhadnout tlakové ztráty pro výběr ventilátoru. To rozdělení by se dalo udělat kalhotovým kusem (tvar Y) 150/100/100 s 45° koleny. Pak ještě vyřešit řízení ventilátoru a případně začlenit tlumič hluku + někde sehnat vestavnou bezmotorovou digestoř.. což nevím kde.

Autor: Jozef Homola
Datum: 06.03.2019 10:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
(p. Frýza)
To byl ten problém zprvopočátku, že jste neudal typ digestoře a nebyl mne znám výkon. Není jedno jestli se požaduje odtahovat 150 m/h nebo 600 m3/h. Mohu Vám potvrdit, že s hlukem digestoře jsem bojoval asi 12 let. O proudění plynů a par něco vím. Digestoře většího výkonu "řvou". Tomu se dá pomoci tlumičem nebo "akustickým potrubím" ale není bez "ztráty kytičky". Problém je s čištěním. Dopručená rychlost tak aby to nevadilo hlukově je pro potrubí 2,5 m/s (v krajních přípdadech se povoluje 4 m/s ale už je to slyšet dobře).
Při průtoku 550 m3/h je to sekundový průtok 152 l/s. Když by jste použil potrubí 100 mm, tak je to rychlost 19,36 m/s. Z toho plyne obrovská talková ztráta v Pa na metr a strašný hluk.
Pokud chcete odtahovat toto množství, tak lepší řešení je digestoř jako lapák mastných par s filtračním papírem a jiná odtahová jednotka na konci správně dimenzovaného potrubí a mezi tím zařazen tlumič. Pamatujte na možnost snadného rozebrání a čištění. Pokud to jde dlouhou cestou, tak se musí pamatovat i na kondenzát. Nemusí být odkanalizován, dá se i jinak. Proatě se při malém množství odpaří v záchytném límci. Kondenzát nevzniká při provozu digestoře ale po odstavení.

Datum: 06.03.2019 10:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Potrubí bude z větší části 150 mm - tj rychlost 8.6m/s, poté se bude rozdvojovat na 2x100 mm - průtok 9.7 m/s. Samozřejmě toto je největší průtok vzduchu, běžný provoz bude na cca 300m3/h. Jen přemýšlím jestli k odtahu digestoře použít nějaké kovové potrubí, nebo stačí plastové z PVC (vydrží jen 45°C).. nemám tušení jaká tam může být teplota vzduchu..

Datum: 06.03.2019 11:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kovové nebo plastové má stejný hluk. Vy máte určitě udaný hluk u zvolené digestoře a k tomu se akusticky přičte ten generovaný potrubím. pokud by se jednalo o průtok 300 m3/h, tak potrubí 200 mm vyhoví ale ani to nebude úplně tiché. Jedině pomůže ohebné SONOVAC.
http://www.e-vetrani.cz/editor/image/eshop_products_files/file_en_221.pdf

Datum: 06.03.2019 11:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Digestoř bude bez ventilátoru se zpětnou klapkou, ventilátor budu dávat trubkový až k místě napojení do zdi, před ním bude tlumič hluku a poté již vedení k digestoři.. ale i ten SONOVAC namísto tlumiče hluku může být dobrým řešením.. cenově to vyjde asi stejně, ale nerad bych přidával další pasivní odpory, proto možná spíše ten tlumič a k tomu PVC trubky.

Datum: 06.03.2019 11:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
http://ventilatoryzlin.cz/tlumic-hluku-sptglx12510-p-63876
Mám použit tento tlumič a ventilátor SILLENT až ve zdi. Spokojenost a dá se při vaření poslouchat i rádio. Ovšem asi nemám takové průtoky jak požadujete. Jinak dotaz. Odkud budete brát objem 300 m3 pro to větrání, tedy kudy.

Datum: 06.03.2019 12:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máme propojenou kuchyni s obývákem a následně i chodbou.. proto mi vychází tak velký průtok (počítáno s objemem místností 80m3 x 7 výměn za hodinu), ale jestli je to opravdu potřeba to netuším.. vzduch se tedy bude brát z těchto místností + otevřené okno v kuchyni.. spíš mi dělají obavy tlakové ztráty, čistě na ztráty v 150/100 potrubí to vychází na 100 Pa, ale potom ještě zpětná klapka, výfuková stříška, kolena, rozbočka/redukce a T napojení do rozvodů a jsem celkově na 400 Pa.. což už je nepoužitelné.. tak nějak doufám, že realita bude okolo 200 Pa.. odhad ztrát jsem dělal pomocí kalkulátoru https://www.qpro.cz/Vypocty-online-pro-vzduchotechniku-a-klimatizaci

Datum: 06.03.2019 12:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Při otevřeném oknu není problém se sáním ale je to problém v létě až bude venku 35°C (na fasádě ještě více) a opačně v zimě když bude mrznout. Co se týká sání z místností, tak tam také musí někudy přibývat vzduch a to pravděpodobně s odpory, které se přičítají k těm na výtlaku. Pro Vás je nejdůležitější si opatřit parametry odtahového ventilátoru (pokud to nebude přímo nějaká digestoř), k tomu přidat tlakovou ztrátu na filtru a poté ty další po cestě. Z grafu určíte pracovní bod.

Datum: 06.03.2019 12:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jen je právě problém najít ventilátor co by takovéto ztráty pokryl a přitom ještě měl nějaký tah, asi nejlepší co jsem našel (poměr cena/výkon/hluk) je Cata DUCT IN-LINE 150/560; 31/39dB, 255/353Pa

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama