Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Jaky termostat?

Autor: Tomáš Blecha
Datum: 04.03.2019 17:07
uživatel: 126519


Zdravim,

rad bych poprosil o dalsi nazor pripadne radu ohledne vhodne zvoleneho termostatu popr. regulatoru ke kondenzacnimu kotli protherm panther 25 kko.

Rok a kousek nazpet jsme poridili tento kotel,v baraku byl termostat v loznici od puvodnich majitelu tento se vymenil za pt22. Jelikoz referencni mistnost nebyla zvolena vhodne na radu topenare jsme tuto zimu jeli/jedeme jen na termohlavice. Komfort bych rekl lepsi. Jenze ted tu byl revizak na kotel a ten zase ze tohle neni dobre ... Ze to neprospiva kotli.

Chci at kotel nejaky ten patek vydrzi tak budu porizovat bezdratovy termostat/regulator. Napadlo me ze kdyz mam kotel protherm tak veci od nich je tu tedy thermolink ktery jese pres ebus a exacontrol coz je jen on/off.

Venkovni cidlo abych jel primo ekviterm neplanuji zatim ale bylo me receno ze i ten thermolink je lepsi i kdyz bude jen jako pokojovej ze si lepe pokeca s kotlem. Nevim ale jestli ma smysl tento kupovat kdyz zatim neplanuji to venkovni cidlo. Vodu v kotli sem tuhle zimu snizoval/zvysoval sam podle potreby.

Kdyby tu byl nekdo kdo se v tom vyzna a pripadne poradil byl bych moc vdecny. Kestli je lepsi pro kotel ten co se pripoji pres ebus nebo ten co ho jen vypne. To vse z hlediska setrnosti ke kotli.

Diky

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 44   starší >>
Příspěvky
Autor: Josef Devátý
Datum: 05.03.2019 20:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Pokud mohu poprosit, dodejte častější odečet plynoměru . Tedy datum / stav plynoměru Z dat určíme souvislosti a odvodíme správné nastavení kotle. Také vytápím podobný dům a spotřebu mám díky správnému nastavení kotle téměř poloviční (2200m3) . Mám všude termohlavice, bez termostatu. Napište si na a chybu najdeme. Nebojte se, je to zdarma :-) Jen Vás navedu co si kde přečíst a jak nastavit.

Autor: Jozef Homola
Datum: 04.03.2019 17:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Termostat je dobrý a jak dobrý záleží na koncepci topného okruhu. O tom nevíme nic. Stačí spotřebu plynu na topení v určitém období za den, týden nebo rok a už můžeme soudit. Taky počet a typ otopných těles není k zahození. Ekviterm zastane člověk, když za sezónu 2x změní teplotu vody, tedy vyjma podlahového topení, tam ten ekviterm patří.

Autor: Tomáš Blecha
Datum: 05.03.2019 20:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126519
reakce na ...
Rocni spotreba 3756 m3(ted mame za sebou prvni komplet rok a vyuctovani k vyuctovani)

Typ teles nevim ale prej nejaci nemci jelikoz cca po 10 letech od puvodni rekontrukce uz vetsina rezne.

Pocet:

Spodni patro 2 mistnosti v kazde jeden tusim kol 180 cm dlouhy,koupelna 1 60 cm, chodba 2 x 60 cm,technicka mistnost 1 180 cm
Vrsek chodba 1 60 cm, kuchyme 1 120 cm,decak 1 140cm,2 pokoje kazdy po 160 cm,koupelna 60 cm.

Tedy dohromady 12 radiatoru od 60 don180 cm(ty 60 tipuju jelikoz jsem mimo domov ale jsou opravdu mensi) ty 60 cm jsou uzke,ty delsi uz sirsi jakoby ten snek je dvojitej uvnitr.

Stary nezatepleny dum. Samozrejme se omlouvam za velmi laicky popis. Teplotu na kotli sem menil cca 3x az 4x od 40 st do max 65 st.

Dekuji

Autor: Jozef Homola
Datum: 05.03.2019 20:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
To je dostatečný údaj pro představu.
Termostat PT 22 považuji za zcela vyhovující a ke kondenzačnímu kotli např. od Thermony je doporučován. Vyhoví všem kotlům.
https://www.thermona.cz/getattachment/cc13bacb-91ea-4723-95f2-bd6948ffd255/Termostat-PT22.aspx

Autor: Tomáš Blecha
Datum: 05.03.2019 20:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126519
reakce na ...
Takze myslite ze proste protherm kupovat je zbytecne. A hlavne ten s komunikaci pres e-bus?

Jinak jen tak jeste mimo k tomu jal jsem popisoval ze jedeme ted jen pres termohlavice coz poradil topenar,jaky pohled na toto mate vy?

Dekuji.

Autor: Jozef Homola
Datum: 05.03.2019 21:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Pohled na to mám špatný.
Termohlavice jsou určeny proto aby vystavily stopku topení, když jsou nějaké tepelné zisky, které nejsou obvykle součástí topného okruhu. Hlavice by neměly přesahnout více jak 50% těles, protože když uzavře více kusů je problém s oběhem vody a odebrání výkonu kotle. Hlavice uzavře obvykle až po překročení teploty vuduchu o 2°C a trvá ji to až 24 minut.
Termostat řídí teplotu referenční místnosti s přesností i 0,3°C a na změny dokáže reagovat rychleji.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 05.03.2019 21:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Podle mého názoru je nesmysl kombinovat kondenzační kotel a obyčejným OnOff regulátorem. Pan Homola si kdysi pořídíl regulátor PT21 nebo 22 a tak ho všude doporučuje. Kotel Vám bude vytápět dvě patra. Kam dáte prostorový regulátor ? Podle tohoto regulátoru bude vytápět celý dům, takže pokud v referenční místnosti stoupne teplota, vypne se kotel. Vzhledem k použití KK je nutno topit na co nejnižší teplotu na výstupu kotle. To znamená topit pokud možno trvale s minimem přerušování. Osobně bych určitě použil ekvitermní regulátor doporučovaný výrobcem s Ebus rozhraním (např. Thermolink). Díky datovému rozhraní umí i časové plánování ohřevu TUV a obvykle i dálkové ovládání kotle. Ekviterm tedy zajistí teplotu oběhové vody odpovídající aktuálním tepelným ztrátám dle venkovního čidla. Do místností, kde jsou velké externí zisky pak namontujete termohlavice pro korekci teploty.
OnOff regulátoru umí jen časový plán zapnutí nebo vypnutí kotle, nic jiného. Můžete ho samozřejmě taky použít, ale jen pro ovládání topení a je nutno poměrně často korigovat teplotu na výstupu kotle. V případě doporučovaných regulátorů bych se vyhnul regulátoru MiGo. Sice vypadá pěkně, ale není moc povedený. Nedávne se zde řešil jeho klon "Etrex".

Autor: Jozef Homola
Datum: 05.03.2019 21:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Pane Švejdo prosím vynechte ty poznámky co jsem si koupil. Jenom v mém bytě jsem vyzkoušel 4 termostaty různé konstrukce a u jiných jiné. Zabývám se topením už hodně dlouho i když mne to neživí. Nejsem v regulaci topení amatér. Mohu doložit. Nemám vůbec nic proti tomu co navrhujete Vy ale vynechte mne.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 05.03.2019 21:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Tak to promiňte, ale uvědomte si, že v dnešní době se OnOff regulátor opravdu nehodí ke KK. Možná jste studoval regulace, ale vždy doporučujete jen tento typ. Nechápu proč ? Srovnejte si možnosti ovládání PT22 a třeba toho Thermolinku.

Autor: Jozef Homola
Datum: 05.03.2019 21:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
To bych rád věděl proč se nehodí.
Problém regulace obecně je úplně jinde. Je tam kde se dávají předimenzované kotle a kde vůbec nejsou osazena tělesa potřebného výkonu vzhledem k té které tepelné ztrátě. O průtocích už ani nemluvím.
Roky se používaly kotle s jediným výkonem a šlo to. Sám jsem měl kotel dvojstupňový (Protherm Tiger) a vyměnil jsem jej za nový s plynulou regulací výkonu a přesnost regulace teploty termostatem ON-OFF si dovolím tvrdit je lepší než kdybych používal ekviterm (v mém případě). Samozřejmě to platí pro radiátory a ne pro podlahu. Ještě dovětek.
Netušíte kolik lidí používá u kondenzačních kotlů PI regulaci s frekvenci spínání 10 nebo 20 minut. Tato se skutečně ke kondenzačním kotlům nehodí a monterům a topenářům je to šuma-fuk.

Autor: Josef Devátý
Datum: 09.03.2019 14:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Předimenzované kotle mají obecně vyšší účinnost i životnost. To je v pořádku, tam chybu nehledejte. Rezervy jsou v termohydraulickém vyvážení systému.
Po dohodě s tazatelem uvádím zjištěná data. Dvojpodlažní dům 12 x 10m plná cihla 45 cm. Ztráty dle metodiky PENB 30 kW. Ztráty dle fyzikálních zákonů 19 kW (zásadní rozdíl v zemině, která má mnohonásobně větší odpor)
Ztráty vypočítané ze spotřeby plynu 13,5 kW. Vše uvažováno pro dT 30K.
Na radu instalatéra je snížen topný výkon kotle na 15 kW. Jak vyplývá ze spotřeb, je možné topný výkon snížit až někam k 10 kW. Zvýší se tak mírně účinnost celého systému. Vysokým výkonům je třeba se vyhnout. Potvrzuji to nejen já a ASHRAE, ale třeba i http://www.ebs.nyc/blog/2016/6/19/understanding-true-operating-efficiency-of-condensing-boilers
Důležité je správně nastavit otopnou soustavu podle návodu
kondenzace.kvalitne.cz/vypocet-topne-soustavy-radiatoru/
a dát všude termohlavice. Dosáhneme tak vynikajícího komfortu díky vysoké autoritě termohlavic a současně plně respektujeme jakékoliv zisky a snižujeme tak spotřebu plynu.
Vypínání kotle na podvýkon řešíme co nejdelší anticyklační podmínkou. Ideálně 20 minut.
Výbornou variantou je i jakýkoliv příložný termostat zpožděně reagující ideálně na teplotu vody vstupující do kotlového tělesa. Jakmile začne propouštět bypass, kotel vypíná včetně čerpadla a za 30 minut znovu dotopí správné množství energie. Výhodou je minimální spotřeba čerpadla. Neběží zbytečně.
Tím jednoduché kroky ke snížení spotřeby končí, prokazatelně dokáží ušetřit i 30%.
V souboru http://petr.homolka1995.sweb.cz/1/spotreby.xlsx list Evohome.
Další variantou je už jen zateplení.
Ještě připomenu zásady správného větrání. Ač se často tvrdí, že stará okna netěsní a proto přehnaně větrají, není to pravda. Poznáte to podle vlhkostní bilance – po ránu se rosí okna tam, kde spíte. Zdi už nedokáží vlhkostní přebytek přijmout.
Plně vyřeší nepatrné podtlakové větrání hodnoty cca 0,1 tedy v místnosti cca 75 m3 odtah 7,5 m3/hod Výkon digestoře je kolem 150 m3/hod. Stačí 20x menší trvalý odtah – ventilátor o příkonu 2W.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 09.03.2019 16:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Hlavně aby to tazateli fungovalo. Mě osobně jste zase rozesmál. To je jak reklamní kecy o superúsporách (ve Vašem případě 30%) některými nesolidními výrobci.
Předimenzované kotle mají větší účinnost a životnost ? To tvrdíte Vy. Výrobci tvrdí opak, ale podla Vás jsou v komplotu i s plynaři a úmyslně zhoršují účinnost a životnost.
Výpočet TZ dle norem 30 kW ale se započítáním odporu zeminy jen 19kW ? Já o tom domě nic nevím, ale je to dvojpodlažní dům. Tepelná ztráta podlahou tvoří max 20% celkových ztrát a Vy jste ušetřil 11 kW ?
Podle Vás je vynikající komfort pokud kotel neustále cykluje ? Pokud kotel jede konstantní teplotou tak to není nekomfortní ?

Autor: metball iGIN
Datum: 09.03.2019 17:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave,
"... kecy o superúsporách (ve Vašem případě 30%) některými nesolidními výrobci. ..."

Špatné na naší (Cécko/Slovansko-Slovenské... a dalších Asiatských ProNárodů) historii je,
že těchto

H E R _ N A _ V O D N Í _ M L Ý N

se zhusta zúčastň-ovali/-ují/-ovat budou
i tzv. ELITY NÁRODA/Ů "geneticky" spřízněných.

SFO

PS:
Vzpomínáte na toho PT _ tři písmenka iniciál ?

PPS:
Stále měl Děs Info plně otevřené svým "protonázorům"...

PPPS:
... a kariéru tu zakončil (byl zakončen) až po vášnivé diskuzi, kdy pro vysvětlení svých tezí začal opakovaně používat výrazy/postuláty HVĚZDÁŘŮ :-) Inu, co platí v paneláku lze nejlépe objasnit na tom, jak se chovají galaxie. No NÉ?

iGoNY

Douška?
Ano, kdyby to stejné udělal před 20-ti lety, tak jsem jeho lež neměl šanci KONFRONTOVAT s deskripcí výrazů, které používal.
Leč ON s tím přišel tak cca před dvěma roky ... a stále tu má horlivé nástupce.

Autor: Josef Devátý
Datum: 09.03.2019 18:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Kolik dalších diskutérů vypálí své dojmy, aniž jsou schopni pochopit napsaný text? List Evohome jsou vyhodnocená konkrétní data tazatele. Stačí nastudovat.
Není to reklama. Stejně fungují termohlavice.
Obdobně by bylo dobré vnímat konkrétní data o snižující se účinnosti v závislosti na výkonu. Je to JEDINÝ problém kromě kurvítek. Předcházím mu předimenzováním výkonu. Reklamní materiály toto opravdu nepopisují. Správně nastavené cyklování stojí 80 Kč ročně. Není co dalšího řešit.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 09.03.2019 19:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pane Vávra proč bych měl studovat nějaká Vaše nedůvěryhodná měřeni ? Nikdo zde nepopírá, že termohlavice jsou užitečná věc. Tazatel je má taky namontované, tak proč to sem taháte ?
Proč sem mícháte hospodstké povídačky o kurvítkách? Pokud vím tak jste elektrikář, takže asi víte, že hlavní kurvítko je zákaz olovnatých pájek. . Pan Homola Vám určině nic nepotvrzuje. Kromě toho nevím, proč se zabývat ztrátami při cyklování. Normální lidi si pořizují kotel vhodně dimenzovaný tak, aby kotel necykloval. Cyklování jen přidává problémy a zhoršuje komfort. Stačí si projít diskuze.

Autor: Josef Devátý
Datum: 09.03.2019 19:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Autor: Jozef Homola
Datum: 09.03.2019 20:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Žádné cyklování nepropaguji. To, že kotel několikrát za den zapne nepovažuji za cyklování. Musí zapnout a vypnout, protože má na noc útlum (21,5), den 20°C a večer navýšení o 0,5°C (22,5°C).
Všem si dovolím oznámit, že žádné problémy s topením nemám a v podstatě ani nevím, že je. Když teplota poklesne o 0,3°C kotel zapne a když to dotáhne, tak vypne. Termohlavice nikde nepoužívám i když 2 ks mám. Takto topím 18 let a doufám, že tak i do budoucna. Nikdy výtupní teplota z kotle nepřekročila hodnotu 48°C i když už u nás bylo i -24,6°C.
Jakékoliv úspory plynu za den v ceně "Blesku" (cca 1 m3 plynu) odmítám řešit.

Autor: metball iGIN
Datum: 09.03.2019 20:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Fotogalerie:
:-)
A že si nedáte pokoj, PT AntiMaryšin.
Opakujete, že chcete vědět, kde je kardinální problém Vašich numerických modelů,
leč on je v tisíci drobničkách,
kdy oportunisticky lžete,
snažíte se používat mnou tak oblíbenou metodu HoreKoKotovku,
rád byste šel v rozvahách ad absurdum,
leč vždy je tam to, co tak "ZBOŽŇUJI" třebas
u klanu "Bin a'Ládinkovců" (tedy Velkomožných Kupců Jaskvičů :-) ...).

Na 80% nesporných rad 20% rad sporných.
A z těchto sporných rad cca 20% zcela fatální Pí...in.
Inu, tam se dostanete, když jen opisujete VZOREČKY
a nehledíte na fyzikální vztahy.

"...Není to reklama. Stejně fungují termohlavice.
Obdobně by bylo dobré vnímat konkrétní data o snižující se účinnosti v závislosti na výkonu. Je to JEDINÝ problém kromě kurvítek. ..."

Termohlavice.
Může mít Autoritu jak DěvaťRázaPutin,
ale kde není gradient ...

Přímá úměrna mezi účinností a geometrickými rozměry:
Atomová elektrárna velikosti kuchyně v paneláku má účinnost 0.0% přesně. Postupných zvětšováním rozměrů se bezpečně dostaneme k účinnostem záporným (nevyrábí "šalinu", ale "ďahne").
Jdeme-li dál, účinnost SKOKEM vzroste, změníme-li princip atomovky, účinnost se opět skokově změní...
... jo, a někde mezi tím jsou velmi rozsáhlé oblasti DROBNIČEK, kdy dosáhneme i řádového zlepšení v několika málo parametrech... a stovky dalších se ani nehnou, spíše se nepatrně ZHORŠÍ!

Jedno z Murphyho Pravidel praví:
"Když TO nefunguje, Zvětšte TO!
Bude-li TO Ogromnoje,
nikdo si nevšimne,
že je
TO _ K _ N I Č E M U . "

K tomu jedno "Kladivové":
Nenamáhej se človíčku, pořiď si větší kladivo!"

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A teď jak to váže ke kurvítkům?

Cirka jako hódně VELKÝ KLADIVO
ke hřebíčku "téráčku či čalouníčku".
Bacha nejen na prsty...

Jo, a jediná fyzika?
Ani náhodou! Jablíčkáře Newtona a Osvíceného JednoŠutra je fakt lepší nesrovnávat.
Kulhá to!
Stejně jako každý jiný model, numerické nevyjímaje, je nezbytné nejen říct, co chci modelovat ("přímá transformace"), ale taky vždy dodávat, za jakých podmínek je vůbec možná "transformace zpětná"!

Když stojícího člobrdu v cimře modelujete jako dvě nekonečné planparalelní roviny...
Ale přesto, ta dvě čísla, PLS!

SFO

PS:
Jj, nevhodná dimenzace kladiva (výkonu kotle)
je spolehlivě KURVÍTKOVÁNA
malými hřebíčky (časoprostorovými potřebami tepla pastóšky).

PPS:
Co byl paravil PT JH?
Jukněte na Screen Capture...

PPPS:
... a poctivě čtěte. Co je psáno.

iGoNY

Douška?
Jsou tu dokonce i diskutéři
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
(kterých si hluboce vážím),
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
kteří, když v TEXTU vidí, co tam vidět chtějí,
zareagují "poněkud rozporuplně nejen s DUCHEM ALE I LITEROU" napsaného

a následně jsou upozorněni, že napsáno je "krapítko něco jiného"

T A K _ S E _ O M L U V Í .

A já si dokonce víc vážím těch, kteří k omluvě i přidají, co se vlastně přihodilo. Vyšperkují holá faktem subjektivním příběhem ...
... neb na příbězích se leccos naučím i já osobně, a to si žádá vyšší váhy lidské úcty!

Autor: Jozef Homola
Datum: 09.03.2019 20:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Ukázka jak se z TRV ventilů v podstatě smějí Angličané. A to mají v provozu cca 23 mil plynových kotlů (2/3 kondenzačních).
Tím ale netvrdím, že TRV jsou špatné ale je dobré dát do souvislosti v jaké době vznikly a jaký problém řešily.

Autor: metball iGIN
Datum: 09.03.2019 21:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Jj,
jaká škoda
že už málokdo zná skutečný význam pořekadla:
"Na každou prcínku jiný hrníček."

SFO

PS:
Klást si otázky HoreKoKotovky je velmi moudré.

PPS:
Provozovat regulační systémy HoreKoKotom a ke všemu bez znalosti BEZPROSTŘEDNÍCH NÁSLEDKŮ je trestným činem proti Mamči Přírodě.

PPPS:
A chlubit se, když se mi povede (?náhodou?) efektně
V Y R A Z I T _ K L Í N _ K L Í N E M
by se mělo považovat za MALUS mne, jako PAGÁTA!
U ŠKÝZA je to ovšem jev standardní, holt je to Trumf Nejvyšší ale zároveň i Nejnižší. Ostatně stejně jako Eso/Jednička.
Obě na 1D přímce ležící NeKOnečna ...

iGoNY

Douška?
Ono je to v podstatě při regulacích tepelných toků v BYDLECH
stále větší HroBeSo. Každý chce vydělat pakl peněz za minimum reálných přínosů, tak lže, krade a zabíjí.

Zvedneme těsnosti! Teplo i vzducho.
Prdíme na toky do/z akumulace (náš případ - sendvičový panel + 80EPS). V HICech je to děs-běs...
Otočíme gradienty tlaků (namísto 2kW ventilátoru a garantovaných -200Pa při běhu instalujeme "samotahové hlavice"). Rozvody nepředěláme na přetlakové (jsou jak ementál, což nevadilo), necháme napojovat aktivní (motorové necirkulační) digestoře, neřešíme obrácení toku ve stoupačce, ...
Chválíme si, jak samotahovka tím lépe a radostněji
"VzduchoSajně UPÍŘÍ" na Bydlech, čím venku víc fouká vítr ...
a když venku nefouká, tak začne přefukovat bordel a smrad ze spodních pater do horních bytů,...

Jj, teorie regulace a kladná zpětná vazba, to mi čím dál tím častěji na mysli tane.
Ale co, systém kontinuí bydel je silně nelineární
a Ovce Vulgáris je Tisíci Ovčá(č)ky/ŘEZNÍKY
přesvědčována, že lineární modelová závislost je přesná jak lékárnické váhy ...
Beztak nikdo neumí ani vzít do ruky triviální

INDIKAČNÍ POMŮCKY. Aby se přesvědčil, že se ve stoupačce otočil směr proudění...

O měření se raději nezmiňuji, neb mnohá "měření" nejsou ani opakovatelnými indikativy stavů.

Stejně jako mnohé regulace nejsou ani ovládáním/sledováním!!!

Ale zpět k TRV, rozdělení otopných sosustav paneláků podle světových stran, podlaží, ...
Vše správně, pokud vyřešíme drtivou většinu Drobniček.
A také předem řekneme, které drobničky NELZE TÍMTO PŘÍSTUPEM VYŘEŠIT. Třebas noční útlum teplot v EPD bez použití aktivního chlazení povrchů (!nejen interiérového vzduchu!).

A jsme kruhem u toho, kde PT AntiMaryšin dělá Brutální Chyby ve svých numerických simulacích...
předpokládá

stavy
a
hodnoty,

které
v e d l e _ r e a l i t y

A N I _ N E L E Ž E L Y .

A co na tom, že mu bilančně vyjdou "koukatelné výsledky"?

BastlKOnstanta srovná cokoliv, no néeeééé?
No, vidíme, že v GB to v reálu řeší točítko...

Autor: Josef Devátý
Datum: 09.03.2019 21:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Ach jo, ach jo,ach jo. Tak si ty simulace zkuste. Samozřejmě ten pasiv nevychladne, když nebude mít důvod. Brutální chyba je nechápání podmínek. I to chlazení je experimentálně ověřeno.
Panu Homolovi se omlouvám, propaguje cyklování přesně stejně, jako já. Do 50 x za den lze zvládnout všechny situace a je zanedbatelné,Jak správně říká, do ceny „Blesku“.
Termohlavice mohou mít vysokou autoritu. To možná Angličané nepochopili. To ale nevadí. Důležité je, že dokáží skvěle fungovat. Stačí přečíst „metodu 21. století“. Jak mojí, tak konkurenční.
Vytáhl jste do printscreenu pouze část vlákna. Tam samozřejmě nosná myšlenka obsažena není. Každopádně stále platí má prosba: Upřesněte, co považujete za chyby v numerických modelech. Odpovídají nejen reálně naměřeným datům, ale i kontrolním mechanizmům. Samozřejmě i s tou zpětnou transformací.
Možná i tuším, co chcete sdělit. U sádrokartonové krabice se může jevit teplotní stabilita jako problém. Pokud ale máte betonovou podlahu, sváže se s ní teplotní stabilita centimetr tlustého stropu. Nebýt pana Bílka s Lupotermem, nikdy by mě měření střešních konstrukcí ani matematický popis nenapadl. Ale nic nového. Jednoduše opět platí fyzikální zákony.
Zdroj je vhodné provozovat v bodě nejvyšší účinnosti. O časové rozprostření se postarají tepelné kapacity domu. Radiátory zvládnou 20 minut, podlahovky hodinu. Ke stejnému závěru dospěl i tazatel diskutovaného vlákna s cyklováním odpovídajícímu 129 rokům provozu.

Autor: Petr Stoll
Datum: 11.03.2019 18:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100221
reakce na ...
Dobrý den, pane Homolo, je opravdu vtipné (nebo spíše smutné) vyjadřovat se, a ještě k tomu veřejně, k funkci TRV, aniž by onen anglický rádce porozuměl základním souvislostem v oboru vytápění.
Bohužel to nemá s anglickým humorem nic společného, něco takového je spíše k pláči.

Autor: Jozef Homola
Datum: 11.03.2019 20:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Myslím si, že v mnohém je tam uvedena pravda a potřeba odlišit dvě základní věci. Topení v osamělém domě a pár radiátorech a ještě rozdělených na zónové vytápění a topení v blokové výstavbě o tisících radiátorů.
V blokové výstavbě rozhodně jsou TRV přínosem, tedy pokud je vyvážená a topí se permanentně.
Běžný Angličan (několik miliónů) topí stylem pár hodin a většinu dne nic. Pár hodin naplno a vypnout. Při tomto stylu je TRV ventil odstavuje a to oni nechtějí. Oni požadují aby na noc spadla teplota v zóně "NON LIVING" o 3-4°C (ale i jinde) za hodinu po přerušení topení. My si to neumíme představit ale jde to u věčně nenahřátých a často kamenných zdí a oken s jediným sklem.
Zde se nabízí regulérní otázka na kolik těles si může běžný uživatel domu nebo bytu vytápěném pouze svým předimenzovaným kotlem nasadit termohlavic aby to nebylo ke škodě.
Taky se tam konstatuje, že odchází poctivé řemeslo, tedy psrávný návrh, dimenze a realizace a všechno má nahradit jedině ventil. O tomto problému se dokonce mluví i v oficiálních dokumentech ekodizajnu při EU (některé mám uložené).

Autor: metball iGIN
Datum: 11.03.2019 21:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
... PT Tři Písmenka,
PT HalfEgg, PT Drobný a Krátkodobý Předmět ...

Ach Jo.

To má jediné řešení a to se nezadržitelně blíží :-)

SFO

PS?
TermoHydraulické vyvážení, pěkný DěéngoTahák.
Byť základní postuláty jsou nezpochybnitelné. Nejméně 200 let?
Bohužel důsledky při běžném používání v CZT a "deskových bydlech" také.

PPS:
Prďavé teplíčko? Reflexní fólie pod podlahovky? ... Cosi jako CHEMtrails - každý je před přechodem fronty vidí, takže musejí být smrtelnými projevy "těch Ha...ů NaHoře".

PPPS:
Jo, a ještě nezapomenout zdůraznit, že FYZIKA JE JEN JEDNA :-)

Douška?
Kdy jste naposledy viděli poctivý fyzikální model?

Autor: Josef Devátý
Datum: 12.03.2019 09:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
TermoHydraulické vyvážení se neplatí. Vypočítá se zdarma. Stačí jen koupit a nebo dokonce ZAČÍT POUŽÍVAT termoventily.
FYZIKA JE OPRAVDU JEN JEDNA :-) Dokonce i ta reflexní fólie pod podlahovku prokazatelně funguje. BEZ NÍ dorazí přes 10 cm bílého polystyrenu odhadem 5-10% energie okamžitě, Ti chytřejší již vědí, co to znamená.
Poctivý fyzikální model s RESPEKTOVÁNÍM všech dosud známých zákonů vzniká v simulátoru. Učit se na něm mohou i ti, co si pletou pojmy budova těžká a pata ekvitermu.
Prďavé teplíčko? Ano, vše spolu souvisí. Ráno vstanu a přestane topit radiátor. Začala totiž topit rozestlaná postel :-)

Autor: metball iGIN
Datum: 12.03.2019 10:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Takže fyzikální model neviděl nikdy.

Autor: metball iGIN
Datum: 12.03.2019 10:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Přesněji?
Pro tyto lidi je každé dílo unikátním modelem.

Umí přesně objasnit, kolik ušetřili.

Nedokáží ani v nejhrubším odhadu spočíst,
kolik ušetří KDOKOLIV DRUHÝ.

PŘESNĚJI?

UŠETŘÍ AŽ ...

SFO

PS:
Tristní výsledky pak provázejí takovéto "experty" v okamžiku, kdy se šáhne na jejich DucHovní Dítka...

PPS:
... a podotkne se, že jsou to dítka NEVYCHOVANÁ...

PPPS:
... a k jejich vychovávání je třeba měřit na fyzikálních modelech,
měřit opakovaně
a výsledky interpretovat se znalostí teorie podobnosti.
A pak začít mudrovat o vztahu MaR. Tedy jak se to celé projeví na díle.
Aby modýlek letadla nelítal ale úplně jinak než Boeing 737 MAX...

iGoNY

Douška?
Třebas si vezmu Bibli Hydromechaniky od Idělčika.
Kolikrát je tam upozorňováno, za jakých
ALE PŘESNĚ
podmínek výsledky platí!

Ale není tam ani slovo o tom, kdy NEPLATÍ.
To by se autoři zbláznili a upsali se ... Ďáblu?

Jj, Ďábel je skryt v detailu.
Ale to BuranKetING ví, proto detaily nepřipouští...
a tvrdí, že rozestlaná postel TOPÍ ... jen co je vypnut radiá... - vlastně KONVEKTOR, ŽEÁNO.

Autor: Josef Devátý
Datum: 12.03.2019 11:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Správně narážíte na fakt, že kdo topí ekvitermem a nepoužívá ani zónové řízení, neušetří NIC. Ušetřit lze pouze zamezením přetápění a následným vyvětráním. Na svých provozech vidím, že zónové řízení je především o komfortu. Když vám je teplo/zima z čistě psychologických důvodů, prostě otočíte kolečkem tam, kde potřebujete. Ostatní nenadávají, že hýbete teplotou celého domu.
Fyzikálních jevů je mnoho, významných na prstech jedné ruky. Kdo ty významné vyjmenuje?
Zkuste popsat, jak jinak by model měl vypadat, než jako důsledný respekt fyzikálních zákonů včetně kontinuity pohybu energií?
PS: Na termohlavici radiátoru nesahám. Zavře se sama. Autoritu na to má díky termohydraulickému vyvážení.

Autor: metball iGIN
Datum: 12.03.2019 15:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
PT Vávra,
vítám Vás do skupiny Oportunních Ovisogogů.

Plantáte Páté přes Devátého ...

"... prostě otočíte kolečkem ...významných na prstech jedné ruky. ...Na termohlavici radiátoru nesahám. ... termohydraulickému vyvážení."

SFO

PS?
Jedna Fyzika.
To je TA JEDINÁ (ve Vaší skupině HOJNĚ UŽÍVANÁ)
TEDY právě ta jedna, která se hodí ke hře na vodní mlýn?
Jo, přesně ta.

PPS:
Kdysi mne zamrazilo, když jsem slyšel PT Zimolu (hlavoun ČSSD)
jak dokáže použít jediný výrok
jako podpůrný i zásadně odporující argument.
On na to potřeboval ČTYŘI JEDNODUCHÁ, tedy nepříliš košatá SOUVĚTÍ.

PPPS:
PT ANTIMARYŠIN TO ZVLÁDNE V JEDNÉ VĚTĚ.

iGoNY

Douška?
Inu, já dlouhodobě razím tezi, že dokud si přijímač nedokáže vybrat z éteru "svobodně jakoukoliv",
ale jednu rádiovou vlnu/frekvenci,
nemá smysl mudrovat nad informačním obsahem sdělení.
Pokud tedy osobní zodpovědnost přijímače nevede bezprostředně k jeho inhumaci, tedy eliminaci "problematického genofondu".

Proto je venkoncem moudré chování mnoha desítek procent Návštěvníků této plkárny,
když mají mé příspěvky blokovány.

Neruší to jejich kruhy...
... a mohou se holedbat svými brilantními názory o procentech z pohyblivých základů, řádovými úlety v odhadech, nereálnými počátečními, okrajovými, ale především PRŮBĚŽNÝMI podmínkami ...

Mimochodem, bylo by príma, kdyby se tu ozval někdo, kdo se zabývá třebas leteckou modelařinou a chodí si sem pro rady, jak se má stavět ideální bydlo.
Nikdo?
Neočekávané ...

O>:-)

Autor: Josef Devátý
Datum: 12.03.2019 15:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
To je právě ta výhoda rozhovoru. Okamžitě tazateli vysvětlím, že hlavice se zavře při neočekávaných ziscích. Vzhledem k autoritě pod 1K někdy stačí i to teplo z rozehřáté postele. Jindy naopak bydlitele chytne zimomřivé období a prostě si stupeň přidá. Takto slučujete dva jevy a myslíte si, že si protiřečí. Ne, je to stále totéž. Udržování požadované teploty.
Modelařina je SAMOZŘEJMĚ podstatně složitější. Už proto, že tam v modelu dokáže být i náhradní indukčnost. Ta ve vytápění chybí. Jsou to jen rozprostřené RC filtry.
Vybírat si můžete, co chcete. Ale systém „změřím fakta, popíšu výsledek“ moc příležitostí k chybám nedává. Potíž pro mnohé diskutéry je alespoň ta ZÁKLADNÍ FAKTA pochopit.
Viz zbytečné připomínky k ekvitermu. Dokud někdo nepochopí alespoň Doc. Baštu, je marné argumentovat.

zobrazuji 1 - 30 z 44   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama