Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

řadovka - jaké zvolit vytápění?

Autor: Franta Joz
Datum: 05.03.2019 13:02
uživatel: 129925


Prosím o radu zkušenější.

Řadový dům u Frýdku-Místku, cca 30 let, z obou stran "přilepený" na další řadovky. Z jedné strany domu pere slunce, z druhé strany neustále stín i v létě (vzhledem k orientaci a výšce domů).

2 obytné patra + sklep + půda (sedlová střecha).
Plocha obytných místností ve dvou patrech dohromady cca 110 m2 (+ schodiště a chodby).

Aktuálně vytápěno:
- kotel Viadrus na pevná paliva (typ nevím), využíváme minimálně, protože nejsme doma a nemá kdo přikládat. Navíc to bereme jako strašný opruz.
- elektrický kotel (typ nevím, vypadá jako doma vyrobený a je "schovaný" nad tím Viadrusem)
- plechové radiátory

Aktuálně ohřev TUV:
- přes el. bojler umístěný ve sklepě (výška cca běžné ledničky s mrazákem)
Než se teplá voda dostane do kohoutku dole v kuchyni nebo nahoře do koupelny, tak to trvá.

V letošním roce plánujeme výměnu oken a zateplení, chceme využít Zelená úsporám. Žádné další čísla (např. tepelnou ztrátu domu) zatím neznám, ale snad i tato informace pomůže někomu znalému.
V analýze máme doporučení na "okna s trojskem uW max 0,9 W/m2K, zateplení obvodového zdiva s příměsí grafitu tl. min 140 mm nebo bílý polystyrén v tl. min 160 mm. Zateplení střechy - tl. izolace miminálně 260 mm (doporučeno 300 mm).

S vytápěním šetříme, tepelný komfort na chodbách nebo při sprše máme pouze pokud se pořádně zatopí dřevem/uhlím, i tak "jednorázově" je na chodbách pořád zima (tři radiátory). V místnostech máme 19-21 stupňů při elektrickém vytápění. Kromě popisovaného problému s teplou vodou nás také trápily plísně ve dvou místnostech na té odvrácené straně domu. (Ložnice, koupelna, voda kondenzuje na oknech, větrání s otevřeným oknem nepomáhá, aktuálně řešíme větráním dovnitř domu přes otevřené dveře uvnitř - nevím, zda se tím plíseň časem nepřesune).

Spotřeba elektřiny (běžná domácnost dvou pracujících lidí) celkem:
2018 - 11 394 MWh (31 000 Kč, 210 kWh VT, 11 184 kWh NT)
2017 - 15 317 MWh (43 000 Kč, 217 kWh VT, 15 100 kWh NT)
+ někdy víkendové topení pevnými palivy (není to každý den víkendu)

Jistič: 3 x 32A
Plynovou přípojku máme na hranici pozemku.
Plechové radiátory (jak bylo zmíněno)

Dovedl by prosím někdo poradit, jaký zvolit vhodný způsob vytápění a ohřevu vody?
Vzhledem k tomu, že žena letos půjde na mateřskou dovolenou, potřebuji vylepšit tepelný komfort a mít jej po celý den.
Vzhledem k plánovanému "uzavření domu" zateplením i okny, a vzhledem k tomu, že přítelkyně je alergik, vzhledem k popisovaným problémům s plísní už teď s dřevěnými netěsnícími okny, a snad i k možné úspoře, uvažuji o zavedení nuceného větrání s rekuperací (aktivní/pasivní nevím).
Vzhledem k "přetápění" sluncem na jedné straně baráku uvažuji s novými okny i venkovní žaluzie (na které jsou nyní také dotace, jestli jsem to pochopil dobře).

Byl jsem fanda do tepelného čerpadla, ale ze získaných informací jsem z tohoto nakonec ustoupil, hlavně z důvodu možného hluku (vzduch-voda).

Co tedy potřebuji dořešit nějak koncepčně:
- způsob vytápění
- ohřev TUV
- větrání v domě

Máme připraveno cca 700 000 Kč.

Děkuji.

PS. Absolutně tomu nerozumím, takže se předem omlouvám, pokud jsem plácl nějakou hloupost nebo něco opomněl. Uvítám každou dobře míněnou radu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Šalý Jaroslav07.03.2019 06:19
Josef Devátý05.03.2019 20:00
Jiří Kubíček05.03.2019 16:13
Franta Joz05.03.2019 14:38
Jiří Kubíček05.03.2019 14:12

Příspěvky
Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 07.03.2019 06:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Pokud zvolíte KOMPLET Frigotech, vyřešíte větrání s rekuperací, ohřev vody i vytápění včetně letního chlazení jedním zařízením. Jenom potřebujete dostatečnou technickou místnost.

Autor: Franta Joz
Datum: 05.03.2019 14:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129925
reakce na ...
Dobrý den pane Kubíčku, děkuji a chápu. Žel číslo tepelné ztráty domu (aktuální nebo budoucí) zatím neznám a návrh(y) projektu je na "zateplení + okna" nebo "zateplení + okna + rekuperace", mám si vybrat, takže mou logikou kdybych objednal to druhé a pak by mi to finančně či jinak nevyhovovalo, tak by předpokládám vznikly více-náklady na úpravu projektu. Každopádně pokud nebudu mít v dohledné době k dispozici další nové podněty a informace, rozhodnu se tak jako tak a časem to číslo znát budu a rád jej sem napíšu. (Plus nejhorší varianta co se týče vytápění, že zateplíme a necháme to co tam je a uvidíme časem, co to se spotřebou udělá...)

Na půdě se suší prádlo, je velká. Je rozdělena na dvě části a ta větší je největší místnost v domě (podlahovou plochou). Protože stavebnictví nerozumím popíšu laicky - střecha "leží" na konstrukci domu na volno, pod střechou jsou velké mezery, tzn. v létě je tam neskutečné vedro a v zimě zima jak venku. Z mého laického pohledu to vypadalo, že je lepší zateplit střechu a ne strop. Aby bylo možno půdu v budoucnu využít k jiným účelům než doteď. Zatím si představuji využití do budoucna jako tělocvičnu, popř. k tomu malou kancelář. Využití by se jistě našlo více. Není to nic, na čem by teď stál svět, ale do budoucna mi to prostě přišlo lepší. Opět zopakuji, že tomu nerozumím, ale po půdě chodíme už nyní, není to prázdný nevyužitý prostor, proto mi "chození po zateplení" laicky moc nesedí.

Ještě jednou Vám děkuji.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 05.03.2019 16:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Volba topného zdroje se odvíjí především od tepelných ztrát a taky je potřeba se rozhodnout, zda bude do tepelných ztrát započítána i půda, tedy zda bude vytápěná a užívaná a bude zateplená střecha, nebo zda to bude jen nějaké skladiště v létě sloužící k sušení prádla a jinak to bude nevytápěno a pak by se měla spíše zateplit konstrukce strop/podlaha mezi půdou a vytápěnou částí domu. V tomhle všem by mělo být jasno, než se začnete rozhodovat, čím budete topit.

Autor: Josef Devátý
Datum: 05.03.2019 20:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Ze spotřeb VT vychází průměrný příkon 140W, tedy typická domácnost
Ze spotřeb NT vycházejí TZ kolem 5 kW
Z rozměrů domu v případě cihlovzduchu vycházejí TZ kolem 3,5 kW.
Tedy řada nesrovnalostí včetně nedostatečného větrání podtlakem. Přitom právě ten podtlak by se dal očekávat díky otevřené cestě na půdu. Pokud chcete problematiku probrat, napište mi na Nejsem prodejce. Nic Vám vnucovat nebudu. Porovnávám různá řešení.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 05.03.2019 14:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, ale ke vhodnému způsobu vytápění a ohřevu TV je potřeba znát hlavně dva údaje, a to jsou tepelné ztráty domu po zateplení a spotřeba TV, resp. počet osob v domácnosti. Bez těchto údajů to budou jen dohady a jakákoli diskuse je celkem zbytečná. Jestli to půjde přes NZÚ, asi na to budete mít projekt, případně by měl být vyhotoven nový PENB, něco z těchto dokumentů nemáte k dispozici ? Jinak jestli nebude půda obytná a nevím, jak je velká, proč jen nezateplíte strop pod půdou, resp. podlahu půdy a chcete zateplovat střechu ?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.