Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Noční klepání v topení

Autor: Jan Skočjan
Datum: 07.03.2019 08:06
uživatel: 129942


Dobrý den všem,

píši zde s letitým problémem klepání v topení, zejména v nočních hodinách. Před zhruba třemi týdny problém vygradoval natolik, že jsem musel zahájit nátlak na SVJ pro sjednání nápravy, avšak je to asi běh na dlouhou trať s velmi pevnými nervy.

Problém je následující: bydlíme ve 4. patře (nejvyšší) v panelovém domě. V pokoji, kde spíme, silně klepe v topení, intenzita stoupá zejména v nočních hodinách a hluk je natolik velký, že se nedá v dané místnosti spát. Klepání se ozývá s přestávkami i ve dne, kdy nám to ale nevadí. Zajímavé ale je, že klepání se v této topné sezóně začalo ozývat až cca před třemi týdny, v průběhu téměř celé zimy (snad kromě pár dní na začátku zimy) byl klid. Další zajímavou věcí je, že ve vedlejším pokoji, kde se v minulých letech klepání také silně ozývalo a nedalo se tam spát, v této sezóně naopak nic neklepe, jen je slyšet šumění (tlak - průtok vody?).

Klepání se v pokoji nejčastěji ozývá takto: Jakmile začne topení klepat, nejprve klepe méně hlasitě (cca po 15 sekundách), poté se hluk zvyšuje a interval prodlužuje (až minuta). Po nějaké době (cca 10-15 minut) klepání ustane. Dále je cca 15 minut klid a poté se vše opakuje s přestávkami po celou noc. Toto vše při nočních teplotách okolo 0-5°C. Po dvou týdnech jsem zahájil komunikaci se SVJ i s obsluhou kotelny. Tu jsem požádal o snížení nočního tlaku ve stupačkách, neboť před pár lety toto (ve druhém pokoji) na nějakou dobu pomohlo. Klepání se však s mírně nižší hlučností ozývalo stále. Podotýkám, že topení máme vypnuté a odvzdušněné.

Poté jsem provedl test 1: po domluvě s ostatními sousedy, přes které stupačka prochází, jsem domluvil, aby topení přes noc vypnuli. Při venkovní noční teplotě cca 5°C se jednu noc klepání ozývalo pouze po 22. hodině (přechod na snížený noční tlak?) a následně až nad ránem. V dalším dni po 22 hodině ustalo i šumění, radiátor nešel zapnout, tudíž zřejmě kotel vypnul úplně. Poté venkovní teplota klesla nad ránem na 2-3°C a klepání a šumění (kotel se zapnul) začalo ve 3 hodiny ráno a pokračovalo ve výše uvedených intervalech až do rána. Takže test 1 nefunguje – alespoň při venkovních teplotách do 5°C.

Následoval test 2: požádal jsem SVJ po dohodě se sousedy, abychom na noc vypnuli celou stupačku. Po jejím vypnutí se několik minut ozývalo tlumené klepání (zdaleka ne tak rušivé, jako při zapnuté stupačce) a poté byl celou noc klid. Po této zkušenosti jsem se po zdlouhavé argumentaci s předsedou SVJ a nevelkou ochotou jednoho z majitelů domluvil, že stupačku budu každý večer kolem 22h osobně zavírat a ráno otevírat. Obávám se však, že majitel, který je zvyklý mít občas topení zapnuté i přes noc, může po nějaké době protestovat. V tuto chvíli je klid a zatím můžeme v daném pokoji spát. Je to však krátkodobé a nejisté řešení.

Nutno ještě podotknout, že stížnosti na problémy s klepáním v topení jsem zahájil již před cca třemi lety, avšak SVJ po údajné jedné zkušenosti s firmou, která nedokázala problém vyřešit, tvrdí, že je toto normální, klepe to ve všech panelových domech (což není pravda) a nedá se s tím nic dělat. Bohužel nikdo ze SVJ problému nerozumí a do ničeho se pouštět nechce. Jednání s předsedou je navíc často vyčerpávající, neboť si někdy tvrdošíjně stojí za svými názory, i když problému absolutně nerozumí.

Na schůzi bylo navrženo, že se pokusí problém vyřešit nainstalováním něčeho (nepochopil jsem) na nějaký radiátor na dané stupačce, zda toto nepomůže. Řeč byla snad o nějakém kompenzátoru, ale toto opravdu nemohu potvrdit, problému také nerozumím.

Podotýkám ještě, že stupačky jsou napevno zabetonované do podlah / stropu bez průchodek. Při zacloumání s přívodní stupačkou klepání na 1-2 min ustane, poté se spustí znovu, často i s mírně hlučnějším zahájením. Dále ještě znovu upozorňuji, že klepání se ozývalo i v době, kdy všichni měli (údajně) radiátory vypnuté, ve stupačkách se ozývalo šumění (tlak) a přívodní i odvodová stupačka byly na omak studené. Nevím proto, zda by pomohlo nainstalování průchodek (tento návrh by navíc před pár lety na schůzi smeten některými majiteli s tím, že si nepřejí rozbourávat byt).

Dotazuji se proto zde:
a) jak problém vyřešit.
b) pokud SVJ nebude s řešeními souhlasit, zda má případně význam kontaktovat krajskou hygienickou správu (či jiný orgán), nechť nechá změří hluk (pocitově myslím, že noční hodnoty hluku klepání přesáhne, ovšem nevím, jakým způsobem by hluk u nás měřili v noci) a zda vůbec mohou nějakým rozhodnutím případně přinutit SVJ sjednat nápravu.

Předem děkuji za pomoc.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola08.03.2019 08:31
Jan Skočjan08.03.2019 07:23
Jan Skočjan08.03.2019 07:20
Petr Stoll07.03.2019 14:52
Jan Skočjan07.03.2019 14:46
Petr Stoll07.03.2019 13:04
Jozef Homola07.03.2019 09:00

Příspěvky
Autor: Petr Stoll
Datum: 07.03.2019 13:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100221
reakce na ...
Dobry den,
o tomto “hlukovém projevu” otopné soustavy již zde bylo založeno samostatné vlákno, ve kterém je vše podstatné popsáno, jak o příčinách tohoto hluku OS, o tzv. “klepání,” tak i o způsobech odstraňování (eliminování) této závady OS.
Nebudu tedy vše znova popisovat, a spíše se pokusím o zodpovězení vašich dvou dotazů:

a) Řešení máte několik. Já osobně vždy doporučuji termohydraulické vyvážení a seřízení “metodou TH,” čímž získáte zároveň i nejúspornější otopnou soustavu.
Jako druhou možnost máte vybourání stávajících průchodek a jejich novou a správnou instalaci.

b) Znám případ, kdy se to řešilo přes hygienu, což je bezplatná služba, a SVJ muselo pod hrozbou pokuty závadu odstranit, v požadovaném termínu.

Autor: Jan Skočjan
Datum: 07.03.2019 14:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129942
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za odpověď. Metodu TH bych SVJ rád navrhnul k vyzkoušení, nicméně neznám nikoho, kdo se tímto zabývá. Můžete prosím někoho doporučit? Jedná se o Zlínsko. Děkuji.

Autor: Petr Stoll
Datum: 07.03.2019 14:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100221
reakce na ...
Dobrý den, pokud mi napíšete váš e-mail, přepošlu vám potřebné informace.

Autor: Jan Skočjan
Datum: 08.03.2019 07:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129942
reakce na ...
Dobrý den, email je
Děkuji.

Autor: Jozef Homola
Datum: 07.03.2019 09:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Chápu vaši situaci a řešit se to musí, protože to není normální. I my jsme bojovali s klepáním a chvěním (vibrací stupaček). Průchodky se neřešily, protože klepání a vibrace vznikly až po namontování měřící techniky na patě domu o 4 podlažích. Všechno dala po urgencích do pořádku firma (co montovala měřící techniku) ve spolupráci s kotelnou. Termostatické ventily jsme v té době neměli. V těch vašich pokusech chybí jeden poslední. Všichni budou mít TRV hlavice otevřené naplno. Zkrátka co to udělá. Neuvedl jste co je zdrojem tepla a jaké jsou nátokové teploty obvyklé.

Autor: Jan Skočjan
Datum: 08.03.2019 07:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129942
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za reakci. Zdrojem tepla je společný plynový kotel. Ostatní parametry bohužel nevím, sám tomu nerozumím, bohužel tomu nerozumí ani obsluha kotelny. Ohledně třetího testu - co konkrétně se tímto dá zjistit? Děkuji.

Autor: Jozef Homola
Datum: 08.03.2019 08:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Bylo by dobré znát typ kotle a jeho výkon. To se dá do souvislostí s počtem těles nebo podlahovou plochou nebo počtem bytů a klimatickou oblastí. Tímto se zjistí, zda problém nevzniká už někde jinde. Zaručeným otevřením všech hlavic naplno se vyločí vliv průtoku. V tomto stavu bude maximální a tudíž ničím neomezován. nebylo ani od věci znát spotřebu plynu za 24 hodin nebo sezónu. To všechno zredukuje počet možných vlivů. Cokoliv co je známé například teploty nátoku vody obvykle upřesní pohled na otopnou soustavu jako celek. Je potřeba si uvědomit, že kotel sám o sobě pracovat nemůže, že musí mít další část soustavy ke klidnému odebrání výkonu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.