Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

OSB vs Cetris či jiné mat

Autor: Jaroslav Kašpar
Datum: 08.03.2019 12:21
uživatel: 129950


Dobrý den,
chystám se udělat nový strop ve starém řadovém domku. V současnosti jsou na trámech položená dřevěná prkna ve dvou vrstvách. Při chůzi po podlaze prkna v některých místech skřípají a proto bych je rád nahradil celoplošným materiálem. Nosné trámy mají však nepravidelné rozestupy a tam kde je rozestup větší, je samozřejmě tendence k mírnému prohýbání podlahy při zátěži. Pravděpodobně přidám do těchto míst ještě trám, nicméně přesto bych se rád poradil, který z plošných materiálů má největší odolnost vůči průhybu, jsou to OSB desky nebo Cetris nebo ještě nějaký jiný lepší materiál? Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Filip Filip
Datum: 09.03.2019 10:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Odolnost materiálu proti průhybu při zatížení je nepodstatná. Obecně platí, že vyšší odolnost má silnější materiál, nicméně nejdůležitější parametr je vzdálenost podpor. Z tohoto hlediska dřevěné desky nemají konkurenci, protože na běžnou osovou vzdálenost stropních trámů ( 80 - 100 cm ) v podstatě nevyhoví kromě dřevěných prken nic. Zde se nabízí řešení že vytrháte dvě vrstvy prken na stropní trámy našroubujete nějaké hranoly ( 60 X 60 ) a uděláte rošt. Osová vzdálenost hranolů 40 cm. Potom tam můžete jako záklop použít OSB tloušťky 20 mm a při nášlapu se to neprohne ani o milimetr. Toto řešení ale potřebuje mít k dispozici více výšky, jak získáte odstraněním dvou vrstev desek. Pokud ten prostor nemáte, tak budete muset použít silná prkna v jedné vrstvě ( 28 - 36 mm ) podle rozteče stropních trámů.
Filip

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama