Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

za jak dlouho můžu stavět na věnci/překladu

Autor: Jarda Dagošovský
Datum: 09.03.2019 07:01
uživatel: 129952


Fotogalerie:

Dobrý den,
než položím otázku, nastíním situaci.
Mám montovaný RD (dřevotřískové panely, postaveno 1977, suterén a boční/štítové stěny jsou vyzděné, je to řadová výstavba). Kdysi tatík prodloužil polovinu zadní stany domu cca o 1m (odstranil dřevotřískové panely a vyzdil novou zeď). Ta druhá polovina stěny je tedy uskočená dozadu o 1m a je původní-dřevotřískové konstrukce. Obě tyto chci odstranit a na místě té vyzděné postavit úplně novou ale po celé šířce domu tj. cca7m (Porfix 500x250x250). Problém je v tom, že ta druhá polovina nové stěny bude stát mimo obvodovou/nosnou zeď v suterénu, bude tedy stát na stropě/podlaze (hursisky+10cm betonu, délka této stěny na stropě - 3,4m). V této stěně budou fr.dveře 2,6x2,1 (šxv). Statik to vyřešil věncem/překladem nad stavebním otvorem z U profilu Porfix 500x250x250, armovací koš a beton C20/25 v otvoru 175x140 (vxš) a to od jedné boční do druhé boční zdi (7m), kdy ten překlad/věnec bude postaven/ležet na jedné polovině nové zdi a na té druhé polovině bude "ve vzduchu" končit v boční/štítové zdi.
To by bylo nastínění situace, možná to ani nebylo podstatné pro vaše rady.
Statik mi to vypočítal, ale jak dlouho mám čekat - nechat tvrdnout beton ve věnci, než budu moci na něm pokračovat ve vyzdívce, to mi neřekl. Mám beton vlhčit - když bude v těch U profilech, ty také budou do sebe vsakovat vlhkost - nevím, prosím, poraďte mi.
Dodatek - nad věncem budou ještě po celé šíři zdi dvě řady 500x250x250 a na nich další tři řady 500x250x200. Na poslední řadě bude stát nějaký posuvný zasklívací systém 7x1,8m (šxv). Jinak nic dalšího tato nová zeď neponese.
Děkuji Vám za rady

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Filip Filip
Datum: 09.03.2019 09:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Vy budete betonovat věnec do U tvarovek. Čili ty musíte položit na nějakou nosnou konstrukci. Zpravidla ser to podšaluje fošnami a podepře nějakými stojkami ( dřevo, ocelové stavitelné a pod ), nebo uděláte několik pomocných pilířů z tvárnic položených na sucho. Následně vyskládáte účka, vložíte armování a zabetonujete. Co se týká pevnosti betonu, tak smluvní doba zrání je 28 dnů, kdy beton dosáhne předepsanou pevnost. Nicméně, je to proces, který nikdy nekončí. Vás ale zajímá, kdy je možno věnec , který nad otvory tvoří průvlaky zatížit. Beton po dvou dnech dosáhne cca 70% požadované pevnosti. Takže po dvou dnech můžete s přehledem na věnec stavět další stěnu ( u Vás je to pouze 5 rad tvárnic ). Po celou dobu musí zůstat pomocná nosná konstrukce na místě. Můžete ji bezpečně odstranit až po 28 dnech, což je doba, kdy je dosažena 100% pevnost betonu. Tak se kupříkladu dělají lité betonové stropy.
Filip

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama