Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Izolace eternitové střechy s podbitím

Autor: Jiří Toušek
Datum: 11.03.2019 10:42
uživatel: 129346

Chtěl bych se zeptat, jak nejlépe izolovat střechu v případě, že je na domě umístěna eternitová střecha v ještě velmi slušném stavu, tato je přes lepenku nalepena na dřevěné podbití.. Do budoucna bych rád podkroví předělal na obytné, ale nerad bych kvůli tomu měnil krov a střechu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Libor Kniezek18.03.2019 11:52
Jiří Toušek11.03.2019 13:50
Jiří Kubíček11.03.2019 13:19

Datum: 18.03.2019 11:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127631
reakce na ...
Dobrý den.
Nadstřešní izolace o které psal p. Kubíček má kromě nevýhody nutnosti demontáže stávající krytiny spoustu výhod, např. pokud se udělá bez třeba dřevěného roštu s roštem z EPS nebo (použil jsem já) XPS, je to bez tepelných mostů, které máte v případě izolace mezi krokve vždy.
Tedy v případě výměny krytiny, až to bude třeba, jednoznačně se doporučuje nadkrokevní izolaci.
Jinak odstraňoval jsem eternitové šablony a lepenku nad bedněním, a podle špíny která byla z horní strany nadkrokevní izolace v místech kde jsem ji odstraňoval (nová střešní okna) a z pocitů pohybu vzduchu uvnitř půdníhio prostoru obvzláště při větrném počasí, bych takovou skladbu střechy nenazval difuzně uzavřenou, alespoň v mém případě, je to hodně o stavu podkladní (nepískované) lepenky, která u mě měla asi 20 let.
A ještě jedno - čím dříve demontujete eternit tím lépe, v budoucnu bude více rozrušený a tedy nebezpečnější pro své okolí a jeho demontáž bude zřejmě i legislativně složitější a dražší.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 11.03.2019 13:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, s izolací takové střechy jsou problémy, protože ta střecha je z ochlazované strany úplně difúzně uzavřená a i když pod izolaci pod střechu dáte parozábranu, je velké nebezpečí, že vám časem pod bedněním bude docházet ke kondenzaci a tvorbě plísní, na 100% provedení a dlouhodobou 100% funkčnost parozábrany bych se nespoléhal, mohl bych vám zaslat i pár fotek, jak to může dopadnout. Takže úplně nejlepší je provést nadkrokevní izolaci s novou krytinou, ale to jste asi slyšet nechtěl.

Druhou možností je udělat pod bedněním mezi krokvemi odvětrávanou mezeru, která se vymezí pomocí kontaktní difúzní fólie připevněné např. pomocí latí a musí se zajistit přívod vzduchu u okraje střechy a odvod u hřebene. Pak už se pokračuje pod difúzní fólií izolací mezi krokvemi, nejlépe další vrstvou izolace přes krokve, dále by měla přijít parozábrana a nejlépe vytvoření instalační mezery a nakonec třeba SDK, dobré by bylo mít ve střeše minimálně 20 cm, lépe 30 cm klasické izolace.

Pak je tu ještě třetí možnost, která je nejméně pracná, zabere nejméně místa, ale není nejlevnější, a to je použití izolantu s lepší lambdou, než mají klasické izolanty a hlavně izolantu s vysokým difúzním odporem, případně izolantu, přes který vám vůbec neprojde žádná vlhkost. Použít se dá přímo na bednění např. tvrdá stříkaná PUR pěna, pod kterou byste měl stejně dát ještě parozábranu, nebo můžete dát mezi krokve PIR desky obalená z bou stran ALU fólií, kdy další slabší, např. 4 cm vrstvu dále ještě celoplošně pod krokve a ve spojích jen slepíte páskou na parozábranu, u stěn případné mezírky vypěníte a a též zde aplikujete pásku na parozábrany, celkově vám stačí cca 15 cm takové izolace (jak PUR pěny nebo PIR desek). Ta ALU fólie na PIR deskách vám nahradí parozábranu a přes takové desky se vám žádná vlhkost nedostane. Jsou to ale všechno drahé materiály a jejich nevýhodou je ještě horší akustika, než při použití minerálu.

Autor: Jiří Toušek
Datum: 11.03.2019 13:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129346
reakce na ...
Děkuji moc za Vaši odpověď. 2. varianta pro mě bude zřejmě nejoptimálnější.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.