Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

El. podlahové vytápění vs laminátová podlaha

Autor: Václav Veselý
Datum: 12.03.2019 13:44
uživatel: 128946

Dobrý den, je tu někdo kdo by dokázal zodpovědět otázku zda lze použít laminátovou podlahu (máme vybranou od f. Kaindl) na el. podlahové vytápění? Resp. proč se tomu výrobci laminátových podlah brání/nedoporučují tuto kombinaci? Vytápění bych chtěl řešit pomocí odporových topných drátů v 6cm betonu, tzv. poloakumulační vytápění. Nevidím zásadní rozdíl oproti teplovodnímu systému, který výrobcům nevadí.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 31   starší >>
Datum: 25.03.2019 23:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
K těm kabelům a laminátu.
Pokud na některém místě podlahy, ve které je teplovodní vytápění, dáte silnější koberec, tak tam stoupne tepelný odpor směrem nahoru a protože beton není super dobrý vodič tepla, tak v takovém místě z trubky podlahového vytápění přestane přstupovat teplo, neboť se zmenší teplotní rozdíl mezi otopnou vodou a okolním betonem, protože jeho teplota stoupne. Maximálně však na teplotu otopné vody, né více. Pokud je tam odporový vodič, tak teplota bude stoupat výše. Neboť zatímco pro teplovodní vytápění je zdrojem tepla kotel, tepelné čerpadlo a voda toto teplo jen rozvádí, tak u elektrického kabelu je zdrojem tepla každičký kousek kabelu. Takže pokud se například na část podlahy s elektrickým kabelem dá tlustý koberec, skříň bez nožiček, teplo vyráběné kabelem bude mít velmi omezenou možnost unikat jen do boku a laminátová krytina bude vystavena vyšší teplotě, než s teplovodním vytápěním a toho se výrobci podlahových krytin oprávněně bojí. U podlahy to nehrozí, ale vyhroceným příkladem je zákaz dávat ručník přes elektrický konvektor, neboť hrozí nebezpečí vznícení. Samozřejmě jsou tam teplotní pojistky. Ty je možné dát i do podlahy s topnými kabely. Je však prokázáno, že stačí asi 60 mm nožičky u skříněk.
Viz např.
https://www.fenixgroup.cz/cs/aktuality/vysledky-mereni-zakryti-podlahoveho-vytapeni-ecofilm-instalovaneho-pod-laminatovou

Autor: Josef Hodboď
Datum: 26.03.2019 08:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Zapoměl jsem dodat, že odkaz na výsledky měření teploty laminátu nad elektrickým podlahovým vytápoěním se týkají fólie s určitým výkonem na 1 m2. Pokud tam budou kabely, tak se poměry mohou změnit právě vyšším měrným výkonem, podle kabelů, a pak ty nožičky nábytku budou muset být vyšší a i teplota laminátu by mohla být vyšší. Na to pozor.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 26.03.2019 09:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Podle mého názoru je to naopak. Folie obvykle mají vyšší plošný výkon. Navíc folie se dávají rovnou pod krytinu. Proto taky vyrobci citlivějších krytin varují před použitím folii. U folii lze snižovat plošný výkon jedině serioparalelním zapojením. V případě kabelů je poměrně velký rozsah výkonu/m a plošný výkon lze omezit vhodnou roztečí. Zde je spíše zásadní otázka jaký použít násobek pro určení plošného výkonu. Co vím, tak se udává zhruba 1.2x větší výkon proti TZ. Pokud jsem se nepřehlédl, tak tazatel zde uváděl dvojnásobek. To se mi zdá skoro zbytečné až riskantní.

Autor: metball iGIN
Datum: 26.03.2019 10:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Jj PT MS,
vše velmi pregnantně řečeno.

Shrnu, co jsem zatím vysledoval:
Kabely s příkonem těsně nad 11kW,
plošná hustota toku energie těsně kolem hodnoty

"STOVKA ŽÁROVKA POD METREM ČTVEREČNÍM"
ale zalitá do 6cm "MATLANINY"

Dál k "testu Féničanů":
Na LEDOVÉ PODLAZE v příručním skládku
poházených ani ne 2 m^2 izolantu a na tom tak třetinové zakrytí ...
jj, ta fólie se bude chladit velmi intenzivně...
a výrazně jinak, než i v té "nejtriviálnější realitě".

SFO

PS?
PT Tazateli, skladby podlahy se nebojte.
I kdybyste měl dole metr polyša a nahoře celý pokoj zaskládaný novýma péřovkama...

PPS:
... a budete mít
F U N K Č N Í _ R E G U L Á T O R _ S T Ř Í D O U

(např. budete furt stát u vypínače, koukat na teploměr !!! VENKU !!!
a naučíte se

L E T Ě T _ H L A D I N K U

"termínus technikus z horkovzdušné balonařiny"
kdy máte nad hlavou i víc jak 10 MW tepelného výkonu,
který ve vhodný okamžik "pošlete do bubliny a neéé do hadry"

tedy
spínat / rozpínat proudový okruh ...

PPPS:
... a vidíte, tady bych strach měl.
Spínat 11kW, to už chce

P L Á N !

Ne jeden, ne dva, hóóódně plánů,
jak vyhledat DROBNIČKY DŘÍV

než nastane

TVRDÉ PŘISTÁNÍ!

Holt přetopíte, pak trhnete a zas začnete topit jak zběsilej,
do toho válec_zabalák za koečkem porostlým lesem
a ke všemu
KRÁSNÉ VVN 400 kV

a jste na tom jak ti, nejrozšířenějším germánsky hovořícím jazykem, demokraticky se rozhodnuvší IMPERIÁLOVÉ :-)

iGoNY

Douška?
V teorii lineárních systémů řízení se cosi hovoří o kritériích stability,
jenže v reálu se tato kritéria už nepoužívají ani jako první přiblížení...
ale to už si zase dělám srandu z Boeingu a jeho MAXů...

Datum: 12.03.2019 14:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Použít jde, ale
1) laminátová podlaha a především mirelon zhoršují přestup tepla z betonu do interiéru. To znamá nutnost topení na vyšší teplotu. Viz tabulky výkonů třeba zde
https://www.easypex.eu/d-orientacni-stanoveni-vykonu-otopne-podlahove-plochy.html
2) vyšší teplota znamená větší ztráty do podloží. Označení, že krytina je vhodná pro PT znamená, že ztráty nepřesáhnou 10%. Záleží na tom, jakou máte izolaci pod PT. Pokud tam máte třeba 20cm, tak je to jedno.
3) vyšší teplota může poškozovat krytinu. Některé citlivější a dražší krytiny dokonce mají integrované testovací proužky, které se po přehřátí zbarví a automaticky ztrácíte záruku.
4) z tohoto podledu je na tom hůř elektrická podlahovka. Jednak jsou rychlejší změny teploty a může docházet k lokálnímu přehřívání (třeba pod nábytkem, kobercem apod). Proto vám zřejmě rozmlouvají elektrickou a doporučují teplovodní. Uvědomte si, že elektrický kabel má konstantní výkon/m2. Ten se musí vyzářit i za cenu vyšší teploty. V případě teplovodní podlahovky se topí konstantní teplotou. Pokud se část podlahy zakryje, nic se nestane. V tom místě se jen neodebírá teplo a teplota betonu se nemění.

Datum: 12.03.2019 15:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za odpověď, proto jsem nakonec i zvolil levnější variantu s dráty v betonu kvůli rovnoměrnějšímu rozvodu tepla namísto topných rohoží.
Nicméně teď jsem našel instrukce od spol. QuickStep a tam je nutno použít jen doporučenou podložku, obecně s el. podlahovým topením není problém. Píše se tam tedy o "nízkoteplotním" podlahovém vytápění, takže zůstává otázka co to znamená, dá se to moje řešení považovat za nízkoteplotní?

Datum: 12.03.2019 15:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přesněji obecně jsou největší problémy s topnými foliemi. Osobně bych dal přednost teplovodní variantě, pak kabely, rohože a určitě bych nepoužil folie, kde hlavně některé značky jsou neskutečně předražené. V případě kabelů vybírejte kabely podle projektovaného plošného výkonu bez zbytečných nadvýkonů. Předimenzováním právě hrozí přehřívání. Dejte do podlah jímky pro teplotní čidla a preferujte regulaci podle teploty podlahy.

Autor: Jozef Homola
Datum: 12.03.2019 16:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Chybí ten nejdůležitější údaj a to výkon podlahy z m2. Pak je potřeba si zodovědět jak se bude měnit výkon podlahy ve vleku s počasím.

Datum: 12.03.2019 17:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
No kabel má 17W/m, tzn. jestli to dobře chápu tak je to navrženo na nějakou teplotu v místnosti, v PENB je myslím 20°C a podle tepelných ztrát je to nadimenzované tak aby se toho dosáhlo s nějakou rezervou. (V příloze náhled PENB a CN od dodavatele topení). Výrobce podlah se mě ale ptá jakou teplotu bude mít povrch toho betonu, resp. na jakou teplotu to bude topit, ale to se asi takhle nedá úplně říct ne? ten kabel nepřijde do styku s podlahou, teplo se předá betonu a ten bude topit plošně, všude +/- stejně. takovou teplotou aby se místnost vytopila, nevidím tedy rozdíl mezi vodou a kabelem co se týče způsobu předávání tepla do podlahy. Pouze to že tam budou nějaké malé výkyvy, v řádech jednotek stupňů, to přece nemůže vadit žádný podlaze. Když si vezmu že na ní bude v létě svítit slunce x hodin v kuse tak to je přece logicky větší zátěž a ta podlaha to musí vydržet... možná by bylo dobrý říct že v domě bude rekuperace, takže teplota vzduchu nebude klesat tak rychle.

Datum: 12.03.2019 17:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Když podělíme plochou podlahy 11 kW, tak nám vyjde plošný výkon 75 w/m2 na elektrické topení skoro neuvěřitelný údaj. Ke krytí takovéto ztráty bude mít teplota povrchu podlahy při teplotě vnitřního vzduchu 22°C cca 29°C.
Ptám se jak zajistíte aby podlaha třeba v dubnu dávala teplotu podlahy jenom 24°C (cca 20 W/m2)? Vodou to jde bez problémů.

Datum: 12.03.2019 17:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je asi otázka na výrobce, nicméně mám za to že tohle řeší regulace, já jako uživatel nastavím požadovanou teplotu a dál se o nic nestarám. Předpokládám že kabel se zapíná/vypíná podle potřeby tak, aby teplota vzduchu/podlahy neklesla pod požadovanou teplotu.

Datum: 12.03.2019 17:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Teplota vzduchu a teplota podlahy jsou dvě rozdílné věci. Aby se ta regulace dala zvládnout během celé topné sezóny, tak se musí měnit výkon a to u elektrického topení, které je zanořené moc dobře, jednoduše a operativně nejde. Termostat to sice vypne ale protože se topí velkým přebytkem výkonu, tak to topí i po vypnutí. Lepší situace o něco je s topením těsně pod povrchem.

Datum: 12.03.2019 18:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Omlouvám se ale nerozumím tomu kde by měl být problém. Kabel se zapíná podle potřeby tak často jak je potřeba na to aby se podlaha vytopila na požadovanou teplotu, proto tam je to čidlo ne? V zimě se logicky zapíná častěji.

Autor: Josef Devátý
Datum: 12.03.2019 20:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Fotogalerie:
Nebojte se. To je tady takový místní kolorit posílat bubáky. Nic se pochopitelně neděje. Na obrázku máte průběh teplot v 5 cm betonové podlaze, venku je trvale -10°C. Je to sice pro topnou vrstvu odspodu, ale rozdíl z vrchu je pouhý stupeň. Beton tedy při sepnutí 1x za 1,5 hod vyleze z 24 na 25°C, povrch laminátu bude kolem 23,5°C (platí jak pro vodu, tak pro elektro. Pokud není pochopitelné, popíšu líp. Je tam i dvouhodinový výpadek sítě.

Datum: 12.03.2019 20:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Díky z toho grafu je to srozumitelné. Myslíte tedy že mám podlahove vytápění navržené správně a bude to fungovat tak jak je v tom grafu?
Ještě jsem tedy našel nějaký výpočet v projektu, jestli to chápu správně tak je to přímo návrh na výkon podlahového vytápění pro jednotlivé místnosti. V CN jsou výkony cca dvojnásobné, je tedy navrženy system opravdu predimenzovany?

Datum: 12.03.2019 21:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud vím, tak standardně se doporučuje násobek 1.2x. Vy máte násobek 2x. Fungovat to samozřejmě bude. Vyšší násobek nebo rezerva znamená vyšší rychlost natápění. Nevýhodou je vyšší riziko lokálního přehřátí podlahy (při zakrytí třeba kobercem) a možné problémy v případě poruchy termostatu.
Osobně bych použil násobek cca 1.2x a použil bych dvojžilové kabely s co nejnižším měrným výkonem. Pokud vím, tak to jsou kabely s výkonem 10W/m.

Autor: Tomáš Hluštík
Datum: 14.03.2019 23:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
Fotogalerie:
Já vím, že Vás už nepřesvědčím, ale s regulací el. podlahovky není problém ani v prosinci, ani v dubnu.
Prostě drží teplotu, kterou nastavíte. jedno jestli 18 st. nebo 27, bude se jen lišit frekvence a doba sepnutí.
Žádné výkyvy, divoké překmity atd.
Pro kabely uprostřed 5cm betonové vrstvy přikládám pro ostatní ukázku.
S hloupým regulátorem bez hystereze se teplota drží v rozmezí 0.2st, pravda při náběhu ( na ukázce na 25 st ) to překmitne o 0.3 st. Myslím, že se to dá přežít.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 12.03.2019 17:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, nevím, do jakého spadáte klimatického pásma a zda bude v domě rekuperace, ale kdyby to bylo střední klimatické pásmo a dům bez rekuperace, tak vycházejí TZ vašeho domu cca 5,3 kW (cca 4 kW prostupem a cca 1,3 kW větráním). Podlahu sice máte zateplenou dobře, podle součinitele prostupu tepla to vypadá celkem na cca 18 cm izolace v podlaze, ale celkově ty TZ na vytápění elektřinou úplně malé nejsou a doporučuji vám spíše pořídit teplovodní podlahové vytápění s elektrokotlem, než elektrické, má určitou samoregulační schopnost a máte vždy možnost výměny topného zdroje, osobně bych čistě el. vytápění do domu nad TZ 3,5 kW nevolil. Další věcí je, jak budete mít vyřešen limit neobnovitelné primární energie, když chcete při takových TZ topit elektřinou, plánujete nějaký další topný zdroj ?

Datum: 12.03.2019 18:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Upřímně nevím, to řešil projektant, povolení už máme, začínáme právě stavět. Bude to dřevostavba a rekuperace bude také. Vodu jsem nechtel protože dřevostavba a taky mi přijde lepší mít rychlejší náběh tepla a chladnuti, ten kabel mi přijde jako rozumný kompromis.

Datum: 12.03.2019 18:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V tom případě by vůbec nebyl problém si zažádat o dotaci v programu NZÚ v oblasti B0, kde je tuším celkem 185 tis. Kč, ale jsou tam ještě přísnější limity neobnovitelné primární energie, což by znamenalo pořídit teplovodní podlahovku s nějakým TČ za rozumnou cenu. I s tou rekuperaci budete mít v případě středního klimatického pásma reálné TZ někde kolem 4,7 kW, což je na vytápění elektřinou pořád dost, to se neobáváte vysokých výdajů na vytápění, hlavně při zvyšujících se cenách EE, kdy nebudete mít možnost výměny topného zdroje ? Mimochodem jakou rekuperaci máte navrženou, aktivní nebo pasivní a za jaký peníz ? Jinak v případě el. vytápění a bungalovu se dají částečně snížit náklady na vytápění pořízením obyčejné klimatizace do největšího otevřeného prostoru v domě.

Datum: 12.03.2019 18:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Budu mít Nilan VP18, což bude to nejsložitější zařízení v celém domě, TČ ani vodu nechci jak už jsem psal, nechci nic dalšího co se musí "servisovat". Pár tisíc ročně za energie mě netrápí. Dotaci nedostanu skrze to el. topení, musel by být krb nebo TČ a to jsem zavrhnul, kvůli dotaci dům nestavím. Nicméně už jsme trochu offtopic, nejsem ve fázi kdy bych měl možnost cokoli zásadně měnit.
Jinak časem plánuju FVE s bateriemi až cena trochu klesne, tam dotaci dostanu.

Datum: 12.03.2019 18:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Každý má hold jiné priority, ale je podle mne škoda, když už pořizujete rekuperaci a né zrovna levnou, nevyužít dotaci. Při tom by to šlo provést pořízením pasivní a podstatně levnější rekuperace, k tomu teplovodní podlahovku s TČ za rozumnou cenu, dostal byste dotaci a ještě měl levnější provoz domácnosti, než při té aktivní rekuperaci a vytápění elektřinou, ale chápu, že nechcete do dřevostavby teplovodní systém, i když osobně bych se toho neobával.

Datum: 12.03.2019 19:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já to počítal a vycházelo to podobne, resp. možná úspora pár desítek tisíc max. A měl bych riziko v podobě vody v podlaze, TC který se může porouchat, navíc hluk, další schvalování od hygieny apod. zkrátka se mi to nevyplatí.

Datum: 12.03.2019 19:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Schválně se podívejte do diskuzí jak často se řeší prasklé trubky teplovodního topení. Zde na TZB najdete odhadem 2 dotazy za posledních 10let. Zato problémů s vodou z odpadů a rozvodů vody je zde plno. Jde o to, že pokud by došlo k prasknutí trubky topení, vyteče pouze voda z expanze. Tzn. že Vám vyteče necelý kýbl vody a okamžitě vidíte na tlakoměru, že se něco děje. Zato v případě odpadů je to v horším případě na přestavbu celého domu. Taky se zde řešily podobné situace.

Datum: 12.03.2019 19:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano máte pravdu, pravděpodobnost je malá ale riziko existuje. Navíc to je jen jeden "problém" z mnoha, takhle bysme mohli diskutovat do nekonečna, já jsem nad tím strávil několik měsíců, mám už jasno a měnit projekt nebudu.

Datum: 12.03.2019 20:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Sice s Vámi nesouhlasím, ale stavět, platit a bydlet v tom budete Vy. V každém případě elektrická a teplovodní podlahovka je zásadně odlišná. Není to jedno. Co se týká dotazu na nízkoteplotní topení. Všimml jsem si, že Vám vychází nějakých 70W/m2. V případě poruchy termostatu si můžete být téměř jistý, že dojde ke zničení podlahové krytiny. Nemáte to moc předimenzované ? Poptejte se u Vašeho prodejce toho laminátu na mezní povolenou teplotu. Obvykle se udává mezní povrchová teplota 27C.

Datum: 12.03.2019 19:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
smazán duplicitní příspěvek

Autor: metball iGIN
Datum: 12.03.2019 16:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Sorry PT MS,
už vypadám jako SuperPrudič ...

"...kabel má konstantní výkon/m2. "

Kabel na metr lineární,
tedy [ W m^-1 ] nebo klíďo [ W / m ] klíďo i NewtonMetr na Metr za Sekundu tedy [ N / s ] :-)

a až
po položení drátu
do meadrů
už správně [ W m^-2 ]

To u těch fólií či "našitých drátů" ... je to trochu složitější, páč tam figuruje CELOČÍSELNÁ MATIKA ... A TO JE KRAPÍTKO Vopruz.

SFO

Datum: 12.03.2019 18:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
reakce na pana Kubíčka:
přesunuto

Datum: 12.03.2019 19:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vy jste fakt prudič. Debata byla o folii, rohoži nebo kabelu, tak jsem si to zjednodušil.

zobrazuji 1 - 30 z 31   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama