Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Laťování střechy na zahradní chatu

Autor: Dusan Kartak
Datum: 13.03.2019 06:43
uživatel: 129976

Dobrý den, stavím si na zahradě zděnou zahradní chatu. Už mám hotový krov (sedlová střecha) střecha má 45 stupňů, 7 m šířky v hřebeni i v okapní hraně a délka krokve je 3,13 m (obě od vrcholu). Vzdálenost krokví je 1,01 m. Laťování bude na latě 6x4 cm. Krytinu chci použít základní betonovou tašku s povoleným laťováním 320 - 340 mm, mají pouze boční zámek a jsou tedy posuvné v délkovém přesahu. Teď zápasím s rozpočítáním latí, tak abych nemusel řezat tašky a vyšlo to s rozumným přesahem. Ať počítám jak chci tak se pohybuji mezi 9 a 10 taškami nad sebou (směrem k hřebeni). Nejsem schopen to napočítat, tak aby to bylo v doporučeném rozsahu laťování a byla to na celé tašky. Mohl by se někdo odtud, prosím, kdo má praxi zkusit zamyslet a spočítat laťování podle něj při uvedených parametrech? Pouze konstruktivní odpovědi k tématu, ne že to mám svěřit firmě atd. Děkuji za odpovědi.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Dusan Kartak16.03.2019 20:49
Jozef Homola14.03.2019 07:59
Dusan Kartak14.03.2019 06:16
Jozef Homola13.03.2019 07:28

Datum: 13.03.2019 07:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Nic nepočítejte a rozložte si na zemi pár tašek a uvidíte. Zřejmě se jedná o krytinu KM Beta. Tento problém jsem řešil u svého domu a protože mám nesymetrickou střechu, tak předem jsem spočetl rozteče a jedna strana je kladena o 2 mm jinak. Nějakých 5 cm se dá eliminovat založením u hřebene střechy, kde to bude schované ale záleží na hřebenáčích. Nic se nestane, když to co je povolené 320 až 340 mm nedodržíte a bude to o 5 mm jinak. Podívejte se na technický list dané tašky. Když nemá zámek, tak se dá s tím "čarovat".

Datum: 14.03.2019 06:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pomalu k tomuto řešení mířím také, koupím víc tašek a zkusím to reálně rozložit a uvidím jak to bude vypadat. Nebudu lhát, když se provede ušetřit jednu řadu, tak jedině dobře, ale nechci to za každou cenu. Střecha je důležitá. V technickém listu bych uvítal mít napsanou toleranci, třeba 320 až 340 +/- 10 mm mimo rozsah, pak bych byl klidnější a asi nic neřešil. Díky za odpověď.

Autor: Jozef Homola
Datum: 14.03.2019 07:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
"Už jsem to rozložil."
EDIT
Omluva.
Mám tam chybu a opravím to.

Datum: 16.03.2019 20:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za názorné rozložení. Ty 2mm jsou ok a opticky to vypadá dobře. Omlouvám se za pozdní reakci, ale nedostal jsem se k internetu:-)
Zkoušel jsem se ptát přímo aplikačního inženýra z KM Bety, ale to byla ztráta času. Mluvím jako technický list tašky a doporučil mi zkrátit krokve:-)
Ještě jednou díky.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.