Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Betonový chodník - dilatace

Autor: Jan Korelus
Datum: 16.03.2019 09:41
uživatel: 127574

Zdravím všechny, předem se omlouvám zda se to už řešilo, ale nepodařilo se mi najít něco podobného.

Chci kolem domu udělat betový chodník. Původně jsem plánoval udělat zámkovku, ale bohužel je podloží pod chodníkem dvakrát napříč podkopáno - odpady a voda. Tam to ale nebylo dost zhutněné - v podstatě vůbec a sice je to už pár let, ale pořád je to v těhle místek měkké a nepochybuju, že si to do budoucna ještě trochu sedne. Tedy jsem si řekl, že se s tím nebudu moc párat a udělám klasický betonový chodník - navíc to bude mít výhodu, že odvedu od baráku vodu - dům je v podstatě v ďolíku, kolem domu je navážka abych obrátil směr.

Moje otázka je, jak udělat dilataci u obrubníků po delší straně. V interiéru se dává dilatační páska, venku nevím jak se to přesně řeší. Do chodníku dám kari sítě, tloušťka betonu bude kolem 8 cm musí být až až :-), šířka chodníčku cca 1,2 m. Nejradši bych udělal beton až k obrubníku ale to se bojím, že obrubník popraská a na druhé straně bude tlačit na sokl (zateplený perimetrem). Nedává se tam nějaký tmel? Zase tam nemůžu nechat spáru "práznou", protože voda co bych vyspádoval od baráku mi na druhé straně zateče pod chodník... Někde jsem se dočetl, že bych mohl utěsnit nějaký bitumenem nebo tmel na bázi chlorkaučuku. Můžete mi doporučit určitý typ? Nebo něco jiného?

Díky za radu

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Korelus21.03.2019 09:49
Petr Zapletal19.03.2019 15:17

Datum: 19.03.2019 15:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100094
reakce na ...
Dobrý den,
a co si půjčit pěch a dohutnit to? Máte nějakou zkušenost s povrchovou úpravou bet. plochy? Já jen aby to nějak vypadalo. S dlažbou docílit uspokojivého výsledku není až tak složité narozdíl od betonáže..

Autor: Jan Korelus
Datum: 21.03.2019 09:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127574
reakce na ...
Zdravím, dohutnit to právě už nejde... Je to takové blbé místo, kde jde odpad jde skrz desku ven a po nějakých 80 číslech se ohýbá dolů do řadu co jde od rohu baráku... Tohle je cca v půlce. Tedy žabkou bych akorát nadělal paseku - trubku bych určitě rozbil a to bych opravdu nerad. Navíc už je na ní navážka štěrku. Čili více práce než užitku.

S betonových chodníkem nemám problém jak pracovně (z důvodu času to bude stejně asi dělat zedník), tak pohledově. Navíc funkčně na odvod vody tím lépe... Opravdu nechci, abych si pod chodníkem udělal rybníček (samozřejmě ,že jsem tam dělal drenáž, ale prostě tam tu vodu nechci :-), čím méně vlhkosti, tím lépe) jde mi jen o to, jak utěsnit nějakou tu dilataci, aby mi to právě pěkně odvedlo vodu a neteklo pod chodník. Hledám něco, ale nevím co... Přece tam nebudu cpát nějakého mamuta nebo silikon :-).

Ještě mi teď napadlo hledat trochu jinak...Jsou na to vhodné právě tyto tmely?

https://winstall-shop.cz/cz-detail-284090-sp525-tesnici-tmel-illbruck.html?id_varianty=252&gclid=CjwKCAjw7MzkBRAGEiwAkOXexLk_pwykiQ0ezFy2eJUZtRF4PYn9KkCON6nQ39e1v2Ei14lqauE-JBoCq74QAvD_BwE

nebo

http://www.soudal.cz/clanek/tmelime-a-utesnujeme-venkovni-spary

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.