Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Výstavba vlhkého sklepa

Autor: Jiří Novotný
Datum: 16.03.2019 18:40
uživatel: 105696


Dobrý den, plánuji postavit samostatný podzemní vlhký sklep na ovoce. Po rekonstrukci my zde zbylo několik palet očištěných starých pálených cihel. Byl by hloupý nápad tento sklep vystavět z těchto pálených cihel? Klenutý strop a hezké vyspárování by mohlo vypadat moc pěkně. Nerozpadnou se tyto cihly po nějaké době? Nebo jaký zvolit levný a odolný materiál? Máte zkušenosti?
Uvažuji betonové základové pásy, na ně izolaci a pak pálené cihly, z venkovní strany pálených cihel izolace po celé výšce a i na stropě, vlhkost bude získávána pouze odspodu z pískové a štěrkové podlahy. Odvětrání dvěma dvoustovkama trubkama umístěnýma naproti sobě, jedna u dna, druhá u stropu.
Díky.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola16.03.2019 20:33
Filip Filip16.03.2019 19:10

Příspěvky
Autor: Jozef Homola
Datum: 16.03.2019 20:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Dobrá pálená cihla se na sklepy používala odjakživa a přežila staletí a neměla žádné hydroizolace.
Udělat ovšem strop do oblouku vyžaduje silné zdi aby zachytily vodorovné síly. Obvykle se dávala přednost vysokému oblouku. Základové pásy jsou nejlepší z pískovce aby dobře nasávaly zemní vlhkost a i zdi vlhké jsou lepší než suché.
Každý odpařený litr vody vezme sebou cca 2250 kJ tepla a navíc zvlhčí ovzduší.
Není kumšt udělat sklep teplý ale sklep chadný a u ovovce je to něco mezi 0°C až 4°C. Větrat sklep v zimě moc nemůže, protože se vysušuje. Někteří satvitelé sklepů na ovoce to dělají tak, že sklep je do země zanořený jenom částečně aby lépe se chladil během zimy. Je na něm jenom část zatravněné navážky.

Autor: Filip Filip
Datum: 16.03.2019 19:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Vaše představa je dobrá a takových sklepů jsou mraky. Vy si musíte pohlídat, aby se do sklepa nedostávala dešťová voda a aby se dobře izolovala celá klenba, než to zasypete zeminou. Asi by bylo dobré podlahu odvodnit pro případ průniku vody, nebo tam aspoň udělat nějakou sběrnou jímku, odkud by se dala voda v případě potřeby odčerpat. Vybírat vodu lopatou je hrozná práce....
Filip

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.