Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

zateplení trámového stropu

Autor: jiří haberle
Datum: 18.03.2019 13:06
uživatel: 124948

Fotogalerie:

Dobrý den, již dříve jsem se tímto problémem zabýval ale bez znalostí toho jak je v mém domě provedena stávající konstrukce stropu. Nyní když mám jasno a vím co si mohu dovolit bych rád znal Váš názor na můj návrh viz obrázek. Stav ze kterého vycházím je: trámy, + podbití + záklop nice víc. Pro doplnění jen pár informací. 1) V patře by měla být topná rohož na elektřinu. 2) Nevím jestli je vhodné vyplňovat dutinu mezi trámy nějakou foukanou izolací. 3) Jaké folie (parozábrana, parotěs) použít a kde? Rád bych kdyby jste mi mohli cokoliv poradit, případně jak tuto celou zkladbu ještě vylepšit. Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček10.04.2019 00:04
jiří haberle09.04.2019 11:01
Jiří Kubíček08.04.2019 22:22
jiří haberle08.04.2019 10:21
Jiří Kubíček19.03.2019 12:38
jiří haberle19.03.2019 08:20
Jiří Kubíček18.03.2019 22:09

Datum: 18.03.2019 22:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, ve vašem případě, kdy se jedná o konstrukci mezi dvěma vytápěnými prostory, se musí řešit především akustika uvedené konstrukce, tedy vzduchová neprůzvučnost a útlum kročejového hluku. Co se týká vzduchové neprůzvučnosti, měl by být ve skladbě konstrukce minerál, a to nejméně 10 cm, lépe 15 cm minerálu, a je jedno, jestli to bude v podhledu, mezi trámy, nebo nad záklopem nebo různá kombinace, prostě celkově uvedená síla minerálu, můžete do toho počítat i kročejovku, když bude celoplošně a minerální nebo dřevovláknitá. Co se týká útlumu kročejového hluku, tak na pevný a rovný podklad musí přijít celoplošná kročejovka na to plovoucí roznášecí vrstva s dilatací kolem stěn. Případné příčky se kotví k podkladu a kročejovka s plovoucí roznášecí vrstvou se dělá v každé místnosti zvlášť. Parozábranu mezi dvěma trvale vytápěnými a obývanými prostory nepotřebujete, maximálně ji můžete použít v prostorách se zvýšenou vlhkostí, tedy třeba v koupelně.

U toho vašeho návrhu trochu nechápu, proč máte na záklopu ty pruhy z EPS a kročejovku jen na těchto pruzích. Vypadá to, jako kdybyste chtěl použít systém isover stepcross, ale ten se hodí především na podlahu nevytápěného prostoru a né pod vytápěný prostor, je z toho pak takový kočkopes. Pro vás je mnohem lepší dát na záklop celoplošně kročejovku a na to plovoucí roznášecí vrstvu. Mimochodem, kam chcete dát ty topné rohože ? Další izolaci řešící vzduchovou neprůzvučnost, můžete dát mezi trámy nebo nad podhled, to záleží na vás, co si vyberete. V případě foukané izolace ale musíte vybírat takovou, která bude dobře řešit vzduchovou neprůzvučnost.

Datum: 19.03.2019 08:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, díky za odpověď. Nad koupelnou bude určitě nutná parozábrana. Rád bych ji ale dal celoplošně (celý dům cca 80 m2 - takže nic hrozného. Patro obývané bude příležiostně tzn. temperované v zimě na nějakou rozumnou teplou a vytápěné právě tou rohoží např. na 15°C. Rohož bych chtěl dát až navrch, na ty OSB desky. Na rohož příjde nějaká zakrývací vrstva, kteoru dodává výrobce, která by měla samotnou rohož chránit před mech. poškozením a na tuto vrstvu už příjde koberec nebo plovoucí podlaha atd.
Budu mít právě že docela dost místa nad bedněním a pochozí vrstvou (tam kde ted byl prašný zasyp cca 15cm) tak jsem to chtěl vyřešit rovnout takto tím systémem stepcross s mezerou mezi vatou a OSB deskami a celé to dát na kročejovku tak jak jsem to nakreslil, tzn. volně položit a oddilatovat i po obvodu.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 19.03.2019 12:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, za uvedených podmínek souhlasím s tím, že parozábranu dáte celoplošně. Systém stepcross pro vás moc vhodný není, kročejovka by měla být celoplošná a plovoucí roznášecí vrstva musí ležet celoplošně na kročejovce, takže stepcross by sice šel použít, ale s tím, že by sloužil jako podklad s jednou vrstvou OSB desek, na které by přišla celoplošně korčejovka a pak plovoucí roznášecí vrstva a to je podle mne zbytečné. Stačí vám dát celoplošně na vrchní bednění kročejovku (samozřejmě za předpokladu, že to bude rovné) a na to udělat plovoucí roznášecí vrstvu. V případě, že potřebujete udělat podlahu výše než by bylo jen s kročejovkou a roznášecí vrstvou, lze to vyřešit přidáním nějaké vrstvy EPS nebo rovnou místo EPS a kročejovky můžete položit nějakou silnější vrstvu tuhých minerálních desek. Co se týká umístění parozábrany máte několik možností:
a) v případě, že by nad horním záklopem byla větší vrstva minerálu (minimálně těch 10-12 cm třeba ve formě tuhých minerálních desek), můžete dát parozábranu až na to vrchní bednění a klidně můžete, ale nutně nemusíte, můžete přidat ještě malou vrstvu minerálu nad podhled ze spodní strany (cca 3 cm), do dutin by se nedávalo nic
b) parozábranu dáte zespoda na spodní bednění, nad bedněním by byla kročejovka s plovoucí vrstvou, případně s EPS, kdyby bylo potřeba podlahu zvýšit, bylo by vhodné pak ale ještě nějakou izolaci zlepšující vzduchovou neprůzvučnost doplnit do těch dutin, podhled by se udělal s instalační mezerou mezi parozábranou a SDK, parozábrana by byla méně narušená vruty
c) parozábranu dáte mezi SDK a rošt pro SDK, ale bude více provrtaná, pak už je jen na vás, kam dáte další izolaci řešící vzduchovou neprůzvučnost, zda nad podhled s parozábranou, nebo do dutin, ale bylo by lepší soustředit co nejvíce toho minerálu buď do dutin nebo až nad vrchní bednění kvůli difúznímu odporu bednění

Datum: 08.04.2019 10:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den, Děkuji za radu. Upravil jsem tedy skladbu dle bodu B a vypadlo by to asi takto. viz. obrázek. V patře bych do podlahy položil EPS100 a navrch zaklopil deskami a prošrouboval křížem k sobě. Chtěl bych na desky položit topnou rohož ale nejsem si jist jesli pod nebo nad EPS musím použít také parozábranu.

Děkuji

Datum: 08.04.2019 22:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, jedna parozábrana už tam je, tak na co další ? Asi máte na mysli separační fólii, ale ta se používá mezi izolaci a roznášecí plovoucí vrstvu především u těžkých plovoucích podlah, proti zatečení vlhkosti a případného betonu nebo anhydritu při budování podlahy, u vás je to podle mne zbytečnost.

Datum: 09.04.2019 11:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobře tak pokud to stačí tak je to v pořádku. Myslel jsem právě z důvodu aby se nějaka vlhkost nedostala do prken a trámů právě z horní místnosti. Ale asi to je zandebatelné množství např při vydechování atd. Zespodu bych ještě každou vrtanou díru přelepil páskou, aby to bylo 100%.
Máte nějaký fígl jak čas od času prověřit jstli je v konstrukci sucho? např umistit do dutin čidla vlhkosti? ale to je asi zbytečné.

Datum: 10.04.2019 00:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, tak to jsem nikdy neřešil, obzvláště mezi dvěma vytápěnými prostory nebo alespoň tím jedním střídavě temperovaným, je to podle mne úplně zbytečné. Z horní místnosti se vám tam difúzí žádná vlhkost nedostane, t jedině, že byste tam něco vylil apod.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.