Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Základové pasy na skále

Autor: Ladislav Opava
Datum: 19.03.2019 01:15
uživatel: 130018

Fotogalerie:

Ahoj,
chci se zeptat, zda nemáte někdo zkušenost se stavbou základových pasů na skále (žula). Nyní bagruji bagrem 25t sklep do hloubky 3,5m pod terén a už v 50ti centimetrech jsem narazil na skálu pod celým domem 9,4m x 10,6m. Dům bude ve svahu s převýšením 2,6m na 9,4m strany domu. Nyní to ve vyhrabaných 50ti centimetrech do hloubky vypadá úplně jako kamenné moře a bagr se hlouběji nedostane. Takže mi ve čtvrtek přijede bagr s kladivem a bude to muset do těch 3,5m pikovat. Problém je ten, že po vyhrabání do 3,5m by jsem měl ještě hrabat 60cm základové pasy a to si nejsem úplně jistý jestli jsou tak hluboké potřeba, když bude dům na skále. Mají být široké 40cm, lžíce bagru má cca metr a až se vyvalí všechny kameny okolo, tak bych měl základové pasy místo 40cm 1,5m, pokud to vůbec vykopat půjde...Myslíte, že by stačily třeba jen 20cm nebo jen navrtat roxory do skály, aby s tím bylo co nejméně práce, jak mi už někteří poradili? Vím, že ideální by bylo zavolat geodeta a statika, který by to mírně předimenzoval a tuším, že by řekl ať je tam radši udělám,čímž bych musel zase žádat o úpravu projektu na stavebním úřadě kde si mě přehazovali rok a za to se mi už peníze vyhazovat nechce, proto se ptám tady, zda s tím máte někdo zkušenosti. Díky

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Filip Filip19.03.2019 18:44
Ladislav Opava19.03.2019 15:36
Mirek Svejda19.03.2019 14:46
Filip Filip19.03.2019 14:40

Datum: 19.03.2019 14:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Na skále není potřeba základové pásy. Nezámrzná hloubka se neřeší a únosnost základové spáry také ne. Jestli to chcete kotvit pomocí roxorů, tak se musím zeptat - proč. Bojíte se, že dům ujede z kopce dolů ? Já osobně bych základové pásy nedělal vůbec a celý barák založil na základové desce. Ta sklála je naprosto ideální podklad pod desku. Tloušťku desky musí spočítat statik. Já to typuji na max. 20 cm a dvojité armování karisítěmi.
Filip

Autor: Mirek Svejda
Datum: 19.03.2019 14:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pane Filip. Tazatel píše o sklonu 2,6m na 9,4m. Tady bych desku nedělal. Zřejmě dělá sklep na vyrovnání sklonu.

Autor: Ladislav Opava
Datum: 19.03.2019 15:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130018
reakce na ...
Ano, dělám pod domem sklep, což jsem zapomněl zmínit. A ano, bojím se právě, aby bez pasů, které jsou pod nosnými stěnami nezačala praskat základová deska. Nebo dům nezačal sjíždět časem dolů a praskat, když by měl pouze základovou desku a nebyl nijak zakotvený. Děkuji za rady

Autor: Filip Filip
Datum: 19.03.2019 18:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Barák sám o sobě neujede a ani neznám mechanizmus, který by to způsobil. Mluvím o samostatném baráku. Zemina nad barákem se musí zajistit opěrnou stěnou a to je jediný, podstatný a dost velký problém. Jestli Vy berete barák jako součást té opěrné stěny, pak můžete mít pravdu. Nicméně ani z přiloženého obrázku to nevyplývá.
Filip

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.