Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

přepínání kapacit na piezo snímači

Autor: Dominik Jirik
Datum: 20.03.2019 00:44
uživatel: 129812

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den na piezo snímači generuji napětí a potřebuju přepínat kapacity na posuvnem spínači on on.

Puvodně mi stačil jen paralelně zapojený 1 kondenzator přimo na snímači viz foto ale nyní potřebuju přepínat 2 různé kapacity.
Myslíte že toto zapojení je správné?

Děkuji moc za pomoc.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Devátý20.03.2019 16:03
Dominik Jirik20.03.2019 12:59
Dominik Jirik20.03.2019 12:59
Josef Devátý20.03.2019 10:38
Dominik Jirik20.03.2019 00:56

Datum: 20.03.2019 10:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Fotogalerie:
Co chcete řešit? Posun rezonančních frekvencí? Impedanci celého systému?
Na obrázku běžný piezzo reproduktorek s kapacitou 15 nF a rezonanční frekvencí 4 kHz ( to je ta "mechanická" indukčnost 100 mH ) a k tomu paralelně 5 nF (přepínatelně 10 nF) . To celé "krmené impedancí 10 kOhm. Frekvenční a pulsní odezva systému.

Datum: 20.03.2019 12:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Řeším to že dělam na maturitní práci snímač dechu kde pomocí kondíku který mi zbrždoval generovany impulz (a tím simuloval dechovou křivku )

Jenomže tedka potřebuju kvuli názornosti přepínat 2 kapacity které musí byt paralerne k tomu piezu.
A už 2 dny si lamu hlavu s tím jak ty kondenzatory připojit k tomu piezu paralerne pomocí spínače.

Jestli to cháppu dobře tak na tom spínači je ta 2 nožička (prostřed) kam zapojím oba mínusové poly kondíku a na kraje připojím plusy
takže z pieza vyvedu drátek do prostředního tam budou zapojeny i kondíky a z tama to taktéž bude vyvedené jako - do jednotky která mi to bude gravicy zobrazovat ten pruběh napěti.
Jenže ted nevím jak připojit plus z pieza na tu první a poslední nožičku a jak z tama jít na voltmetr protože mám pocit že si to tam někde vyzkratuju.

Děkuji moc za radu

Datum: 20.03.2019 12:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Řeším to že dělam na maturitní práci snímač dechu kde pomocí kondíku který mi zbrždoval generovany impulz (a tím simuloval dechovou křivku )

Jenomže tedka potřebuju kvuli názornosti přepínat 2 kapacity které musí byt paralerne k tomu piezu.
A už 2 dny si lamu hlavu s tím jak ty kondenzatory připojit k tomu piezu paralerne pomocí spínače.

Jestli to cháppu dobře tak na tom spínači je ta 2 nožička (prostřed) kam zapojím oba mínusové poly kondíku a na kraje připojím plusy
takže z pieza vyvedu drátek do prostředního tam budou zapojeny i kondíky a z tama to taktéž bude vyvedené jako - do jednotky která mi to bude gravicy zobrazovat ten pruběh napěti.
Jenže ted nevím jak připojit plus z pieza na tu první a poslední nožičku a jak z tama jít na voltmetr protože mám pocit že si to tam někde vyzkratuju.

Děkuji moc za radu

Autor: Josef Devátý
Datum: 20.03.2019 16:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Vaší terminologií na druhou nožičku připojíte střed piezza. Na krajové nožičky č. 1 a 3 připojíte plusy kondenzátorů. Jejich mínusy spojíte a připojíte na okraj piezza.
Pokud chcete problematiku pochopit (ne nabiflovat), pak si na mě najděte kontakt (hledat vavra kondenzace) a nejlépe to celé zvládneme po telefonu. Taková "vodní analogie" dokáže vytvořit celkem slušnou představivost o elektrotechnických prvcích a jejich funkci. Pak si veškeré funkce odvodíte sám.
Nedávno kolega řešil zadání piezzo pod rohožkou jako zdroj energie pro LED osvětlení :-)

Datum: 20.03.2019 00:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Varianta B ?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama