Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Zateplení štítu zevnitř

Autor: Martin Volf
Datum: 20.03.2019 08:40
uživatel: 127841

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den, znovu zkusím zadat svůj dotaz, minule mi bohužel nikdo neodpověděl a dotaz už je příliš starý, aby si ho někdo všiml. Snad mi tentokrát někdo kvalifikovaný zkusí pomoci. Rád bych začal využívat podkroví ve starém domě, který je v řadové zástavbě, ale nemá ani jeden vlastní zděný štít. Z obou stran jsou "využity" štíty souseda, sousední půdy jsou nevyužívané. Prvky mého krovu jsou 5-10 cm od sousedových štítů. Jaké byste prosím navrhli řešení? Těžko asi budu vyzdívat prostory mezi trámy stylem hrázděného zdiva, takže mě napadá vyplnění vatou nebo EPS, zevnitř pak rošt a OSB desky. Děkuji moc. MV

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Martin Volf21.03.2019 15:23
Jiří Kubíček21.03.2019 13:15
Martin Volf20.03.2019 13:44
Jiří Kubíček20.03.2019 11:44

Datum: 20.03.2019 11:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jak jsou ty štíty silné ? Předpokládám, že asi jen na 15 cihlu s 30 cm sloupy ? S kotvením izolantu do štítu by by asi problém ?

Datum: 20.03.2019 13:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, je to přesně tak, jak píšete. Mě ještě napadlo v souvislosti se zmínkou o hrázděném zdivu, zda by se nedal právě polystyrenem ten prostor mezi mými trámy ( trámy jsou silné 15 - 20 cm ) "vylepit" za pomoci nízkoexpanzní PUR pěny tak, aby se stavebně nedotýkal těch sousedových štítů a zevnitř půdy pak přidat ještě rošt, případně s minerální izolací a záklop z OSB nebo SDK. Netuším, jestli by to technicky vůbec šlo a navíc se bojím, aby se tam nedostaly a neuhnízdily např. myši.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 21.03.2019 13:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, při zateplování cihelného zdiva zevnitř obecně platí, že buď použijete materiál s velkým difúzním odporem, nebo porézní materiál určený k vnitřnímu zateplení, nebo materiál s parotěsnící vrstvou. Viděl bych to přibližně na tyto možnosti:
a) Na zdivo a za trámy nastříkat tvrdou PUR pěnou s uzavřenou buněčnou strukturou, potom vybudovat nějakou předstěnu. Velkou nevýhodou tohoto řešení je větší cena.
b) Mezery za trámy vystříkat klasickou PUR pěnou nebo tam naskládat EPS a mezírky vystříkat pěnou, zdivo zateplit pomocí silné vrstvy EPS (těch 15 až 20 cm), na zdivo bych to zkusil nalepit, když to nepůjde kotvit, případně by se ještě přes trámy mohly pak našroubovat nějaké latě, aby EPS podržely, ale podle mne to bude dobře držet nalepené. Před tím vším pak vybudujete nějakou předstěnu. Celkově asi nejjednodušší a nejlevnější řešení, na rozhraní zdiva a EPS sice možná bude docházet k nějaké drobné kondenzaci, ale ta bude určitě v rámci normy a po oteplení se rychle odpaří, ale taky tam nemusí docházet k žádné kondenzaci, záleží na teplotách na sousedních půdách, které by měly být vždy o něco vyšší než venkovní. Kdybyste chtěl úplně pojistit, můžete dát ještě mezi stěnu a EPS parozábranu.
c) Můžete všude použít minerál, ale to znamená pak perfektní instalaci parozábrany, minerál nemá skoro žádný difúzní odpor a kdyby se do izolace dostala vlhkost, ve velkém by kondenzovala na rozhraní zdiva a minerálu. Výhodou tohoto řešení je lepší akustika, ale moc bych do toho nešel.
d) Za trámy dát tu PUR pěnu nebo EPS a pěnu, zbytek dozdít pomocí materiálu vhodného k vnitřnímu zateplení, jako je třeba ytong multipor WI
e) Ještě existují takové materiály jako PIR desky s integrovanou ALU fólií, které jsou též vhodné k vnitřnímu zateplení, protože nepropustí žádnou vlhkost, ve spojích se jen slepí, takže nepotřebujete parozábranu a díky lepší lambdě stačí menší síla izolace. Lze to třeba i nakombinovat, tedy že mezi trámy dáte libovolnou izolaci a pak celoplošně přes trámy nějaké slabší PIR desky s ALU fólií, následovala by nějaká předstěna.

Datum: 21.03.2019 15:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky moc pane Kubíčku, z tolika možností si stavař, kterého na to pozvu, jistě něco vybere. Já to vidím to na var. B). Ještě jednou díky. MV

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.