Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Dotazy na odvětrání WC a koupelný skrz zeď,nebo nad střechu?Výhody,nevýhody?

Autor: Michal Vízek
Datum: 20.03.2019 19:13
uživatel: 128606

Řeším v novostavbě odvětrání wc a koupelny. Koupelna a wc je nahoře i v podkroví. Dolní WC a koupelna bude odvětraná na 99% pouze skr zeď. Nad střechu by to bylo až moc komplikované. Jde mi ale o vršek. Nejraději bych taky udělal pouze průchod skrz zeď,než řešit propojování ventilátorů nad sdk poté odvod kondenzátu průchod střechou atd...
Moje dotazy jsou takové:
1) má někdo odvětrání pouze skrz zeď? Jednalo by se o porfix30+18cmEPS. Je potřeba nějak řešit odvod kondenzátu,nebo ne?
2) je v něčem vyvedení nad střechu výhodnější,když by se stejně v obou případech musel řešit odvod kondenzátu a pominu pro někoho nevzhlednou mřížku na fasádě.

Jsem už opravdu zoufalý a už jsem výmýšlel všechno možné a stejně to nakonec dopadne tak,že se nemohu rozhodnout docela rád bych si vyslechl nějaké rozumné zkušenosti a argumenty:)

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Filip Filip21.03.2019 10:04
Jozef Homola21.03.2019 06:59
Michal Vízek21.03.2019 06:21
Jozef Homola20.03.2019 20:32

Datum: 20.03.2019 20:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Nějak objasnite způsob větrání. Tedy ve smylu "nárazové" pár minut po sprše nebo koupeli nebo trvalé nebo nárazové a samovolné při vypnutém ventilátoru. Těch kombinací je více a je dobré stanovit objem vzduchu a kde se bude brát (odkud). Už jsem u jednoho viděl kolem otvoru zkondenzovanou vodu na zdi ale to kondenzovalo proto, že se natékal studený vzduch dovnitř a prochladil místo a na tom místě střídavě a nepředvídatelně kondenzoval teplejší a vlhký vzduch vnitřní. Dobře porovedené komínové větrání větrá i samo a nenatlačuje se chladný vzduch. Kondenzátu je pár kapek zejména při teplotách kolem -10°C a stačí se odpařit ze záchytného límce. Vytvořit vertikální vzduchovody lze i z plochého bílého plastu k tomu určenému. Sortiment tvarovek a přechodů je dostatek.

Autor: Michal Vízek
Datum: 21.03.2019 06:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128606
reakce na ...
Dobrý den,

větrání bych si představoval na wc na spínač pouze když bude potřeba a v koupelně ventilátor s hygrostatem který sepne při určitém stupni vlhkosti. V obou případech jsem plánoval dát ventilátor s žaluzii a ještě zpětné klapky. Chtěl jsem se vyhnout samovolnému větrání. Nemám představu jak moc vzduch poté proudí a bojím se aby nebylo v místnostech chladno.

Autor: Jozef Homola
Datum: 21.03.2019 06:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
U obou těchto místnostech ale musí být i nějaký stupeň trvalého větrání. Jinak se může stát, že mimo zapnuté ventilátory bude odcházet nějaký zbytkový odér nebo vlhkost do jiné obytné části. Všechno je to o celkové koncepci větrání domu, zda bude s mírným podtlakem nebo přetlakem a jakým celkovým množstvím a zda se lokální jednotky nebudou mezi sebou "hádat". Ona žádná klapka nebo žaluzie není těsná. Mnohdy s tím tříská vítr. Mnozí užýivatelé když větrjí nárazově, tak sice spustí časově omezeně ventilátor ale otevřou nějaké byť malé okno. K vašemu dotazu asi tolik. Dobře to promyslete aby to bylo funkční a občas se to dalo i vyčistit, tedy řešit snadnou rozebíratelnost. Například sítko u ventilátoru je dobré čistit každý rok a potrubí tak raz za 5 let.
Uvedu příklad mého větrání. Koupelna má odtahový komínkový systém se zabudovaným ventilátorem. Pracuje samovolně na přirozeném odtahu a po koupeli se spustí na chvíli ventilátor a pokud silně nemrzne, tak se otevře i malé okno. WC se větrá samovolně (má i odtahový ventilátor ale se nepoužívá) do technické místnosti a tam jsou dva plynové spotřebič, které se už o další větrání starají "samovolně" (jeden hoří 24 hodin a ve dveřích je mřížka).

Autor: Filip Filip
Datum: 21.03.2019 10:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den. Já mám v jednom bytě v koupelně + WC odtah skrz stěnu ( cca 50 cm ) . Mám tam ventilátor s elektricky ovládanou žaluzií a je tam i zpětná klapka. Žaluzie docela dobře těsní a v žádném případě to samovolně nevětrá. Potrubí je vyspádováno ven. Nějaký kondenzát tam asi za velkých mrazů vznikne, ale jeho množství zřejmě bude zanedbatelné. Na fasádě není za 10 roků nic vidět. Nehorší je, když to samovolně větrá a pak stačí veškerá vlhkost zkondenzovat. U tohoto řešení se bez lapače kondenzátu a jeho odvod do kanalizace neobejdete.
Filip

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.