Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Termočlen

Autor: Jozef Homola
Datum: 21.03.2019 10:08
uživatel: 100172


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Dovolím si na tomto vlákně říci něco k prvku, který je nejběžnější na světě a určitě v miliardách kusů se používá konstruktéry v regulaci, v automobilech, spalovacích motorech u kolejových vozidel, u mariny, v letectví, v topenářství a všude jinde.
Pracuje a využívá se více způsoby. Jako akční člen regulující něco změnou teploty, jako teplotně závislý elektrický spínač, jako bezpečnostní ventil nebo jako velmi jednoduché, spolehlivé a výkonné servo. K vynucení změny se použije vždy teplota proudícího média nebo ofuk a často i elektrický ohřev.
Podle konstrukce vnitřku dokáže reagovat značným zdvihem a silou někdy už po 60-ti sekundách. Kdybychom stejného účinku chtěli dosáhnout motorickým posuvem, tak potřebujeme mnohem dražší a složitější konstrukci s určitou mírou možné poruchy (elektromotorek, převodovka, koncové spínače a pod).
Princip činnosti lze vysledovat podle obrázku rozřezaného elementu.
I když se obecně těmto prvkům říká „WAX“ s voskem to má málo podoby. Uvnitř je nějaká „kašička“ jejíž základ tvoří jemný kovový prášek v nějakém roztoku. Ten prášek je ze stříbřitého kovu, který má až 3x větší objemovou roztažnost jako ocel (zinek, olovo, cín …) Tato náplň je uzavřena v tlustostěnné nádobce a to z mnoha důvodů (přesnost a velké tlaky). Další důležitý element je tlustostěnný návlek ze silikonové pryže na pístu s kónickým koncem. Ten kuželový konec je důležitý. Změna objemu náplně určitým způsobem deformuje silikonovou pryž a vytlačuje píst a někdy i 20 mm. Zpět se to vrací „podtlakem“. Samozřejmě tento akční člen se využívá i v termohlavicích pro topení. Dokonce pracuje o něco rychleji než kapalinou plněné a je rozměrově menší. Výhodou je i jeho nízká cena.
Tento příspěvek berte jako určitou „úctu“ k tomuto akčnímu prvku pro jeho jednoduchost, spolehlivost a budoucnost.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Josef Devátý
Datum: 21.03.2019 17:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Vynikající, ještě by to chtělo místo neurčitých slov konkrétní data. Podobně, jako jsou popsána kapalinová. Posun 0,3 mm/K a tuhost 200N/mm, běžná hlavice Honeywell.
Dalším zajímavým tématem je odvození hydraulických vlastností termoventilů z mechanických rozměrů sedla ventilu. Z Kv běžných termoventilů pro radiátory (přednastavení 1 - 6 či 1 - 8) vychází vrtání 6,25 mm. Dokážete někdo upřesnit?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama