Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Která kolejnice je nejlepší? I profil jako překlad nosné zdi, klenby.

Autor: ondřej šmahel
Datum: 21.03.2019 10:36
uživatel: 130030


Fotogalerie:

Dobrý den,
chystám se pustit do překladů nosné cca 70/80cm široké kamenné zdi. Mám na výběr ze dvou typů kolejnicových profilů a rád bych se poradil o vhodnějším řešením. Chci je pokládat do kapsy po 1-2ks na vybetonovaný podkladní kvádřík. To samé potom na druhé straně zdi. Varianty jsou:

1.) 4 ks kolejnic, výšky nějakých 7cm s dostatečným přesahem

2.) 2 ks cca 12,5cm vysokých a cca 14mm tlustých kolejnic (spodní vodorovná plocha 10cm, horní 6cm) - mám ji v délce 4,2 metrů tzn. že v tomto případě přesah bohatě stačí (použil bych 15-20cm na každou stranu). Kde bych ho ale řešil je případ rozřezání na 4 kusy....

3.) 4 ks výše zmíněných kolejnic s tím že pro otvor o šířce 80cm by přesah dělal hraničních 12,5cm

Nad otvorem zůstane cca 70cm zdi. V horní místnosti je klenba ve směru svislém, ve spodní ve směru vodorovném (viz. obrázek). Na půdě nejsou nad překladem plánované žádné přístavby.
V nosné zdi (z vrchní strany) je provedeno sepnutí zdi. Totéž plánuji provést na spodní straně inkriminované zdi. Dům je starý - nemá věnec, nahoře pouze pozednice a krov.
Statik na místě zhodnotil že provedení je možné. Konkrétní typy překladů jsem s ním však neřešil.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.