Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Odhlučnění tepelného čerpadla.

Autor: Tereza Kantová
Datum: 21.03.2019 22:19
uživatel: 129203

Prosím, realizoval tu někdo odhlučnění tepelného čerpadla? Máme tepelné čerpadlo vzduch-voda Revel LWRb-8kW. Máme dřevostavbu a čerpadlo je dost slyšet, i když je v noci na noční chod. Je tu někdo, kdo odhlučnil TČ ? Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Hodboď26.03.2019 19:04
Jakub Šafanda25.03.2019 15:29
Marek Bednar25.03.2019 13:33
Jakub Šafanda25.03.2019 12:35
Jaroslav Dítě25.03.2019 10:50
Marek Bednar25.03.2019 10:32
Tereza Kantová24.03.2019 20:21
Tereza Kantová24.03.2019 20:21
Jakub Šafanda24.03.2019 20:04
Tereza Kantová24.03.2019 07:42
Petr Stoll22.03.2019 23:26
Tereza Kantová22.03.2019 18:58
Jakub Šafanda22.03.2019 09:19

Datum: 26.03.2019 19:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Pokud máte mezi stěnou domu a venkovní částí TČ dost místa, tak si tam postavte stěnu, třeba z pěkných zahradních tvarovek, co se jen dávají na sebe, bez malty. Rozměr samozřejmě co největší, aby TČ do stran přesahovala alespoň o metr a na výšku nejlépe také. Rozměr lze samozřejmě spočítat. Pokud bude stěna dost velká, tak určitě odrazí hluk na druhou stranu. Pokud tam není soused, pak je to dobré řešení a tu stěnu si můžete osázet vhodnými rostlinami, aby se vám i více líbila.
Pouhé vysazení rostlin jako protihluková stěna moc nepomůže.

Hluk vzniká od ventilátoru a rychlým prouděním vzduchu přes lamelový výparník (připomíná chladič u auta). Tento hluk lze snížit tlumičem, ale ten musí být odborně navržen, aby neomezil proudění vzduchu a pak také z hlediska potřeby tlumit různé frekvenční pásma hluku - jakoby různé výšky tónů, z nich se hluk skládá.

Pokud by část hluku pocházela z vibrujícího plechového pláště, pak by bylo vhodné na něj zevnitř nalepit akusticky tlumící hmotu. Používá se někdy dodatečně i u aut, takže je k sehnání i v menším balení. Hmota připomíná tlustou dehtovou - afaltovou lepenku, z jedné strany bývá potažena hliníkovou fólií, z druhé bývá samolepicí vrstva. Možná že kousek této hmoty máte na dně nerezového dřezu v kuchyni.

Špičkoví výrobci, kteří nechtějí řešit stížnosti na vysoký hluk, dnes dodávají venkovní jednotky s "hladinou hluku" ve vzdálenosti 3 metry od TČ i méně než 35 dB(A) při jmenovitém výkonu. Při menším výkonu je hluk menší. Bohužel mnozí další výrobci i dodavatelé hluk často neuvádí takto přesně, ale různě zmateně, protože netuší, co to znamená, a v propekktu napíšou, že hluk není problém.

Nutno dodat, že podmínky na instalaci TČ vzduch-voda se stále zpřísňují. I pro stavební povolení. Jenže na stavebním úřadě nejsou zpravidla odborníci, takže dají na to, co do technické zprávy napíše projektant, i když to někdy není zcela správné.
A kupodivu, dnes již si musí, ze zákona, každý chránit vnitřní prostředí ve svém domě proti hluku od TČ, takže si nemůže říci, že je to přece jeho dům, jeho TČ, jeho zdraví, takže co je komu do toho.

Autor: Marek Bednar
Datum: 25.03.2019 10:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Zdravim, na jednom dome mame TC na konzoli, ktera je na dome a na druhem dome TC 10 metru od domu. Po zkusenosti z prvniho domu clovek ihned pochopi, ze TC u domu nema co delat. Se divim, ze tohle stejne rychle nepochopili instalaterske firmy, ktere hlava nehlava montuji TC na dum nebo vedle domu. Pokud je moznost, tak dal od domu. Ono i tech 10 metru jde slyset v pripade, ze jsou otevrena okna. Vrtule zacne byt po letech o neco hlucnejsi.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 25.03.2019 10:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Vždy to je něco za něco. Pokud někdo nechce platit příliš za elektriku, nebo plyn, nechce "smrdět pevnými palivy, poslouchat hukot vrtule, tak ať se otužují a nemusí topit.

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 25.03.2019 12:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Jestli se nepletu, kdysi se TČ montovalo na dům protožed podle tehdejších předpisů se pak považovalo za součást domu a platila na něj snížená sazba DPH. Na TČ stojící na pozemku se toto nevztahovalo. Jak je to dnes, nevím.
Nicméně TČ u domu není takový problém pokud se nejedná o extra hlučný kus. Musí se s tím počítat a umístit ho na vhodné místo. Jak jsem psal, já ho mám třeba za takovým výběžkem. Takže se vsadím, že kdybych ho dal 10m od domu, slyšel bych ho více protože bych na něj z okna přímo viděl.

Autor: Marek Bednar
Datum: 25.03.2019 13:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Dnes je myslim bezne 15% DPH pri instalaci firmou, ktera je platcem DPH. Venkovni jednotka ma cca 60 a vice dB. Vyrobce je povinnen dodat stitek energy label, ktery rada vyrobcu skryva a nebo marketingove kseftuji s odstupem 1 a vice metru. Konkretne Ravell uvadi ,,sve,, cislo 51/46/3m dB. Na stitku energy label tipuji 70 dB a vice, ale to by ho musel vyrobce prilozit k produktove karte jako to dela ferove! Sinclair. TC u baraku pouze v pripade, ze neni na tu stranu zadny pokoj nebo obyvak atp. TC jsou hlucna a ne ze ne hl. u odmrazovani nebo pri plnem vykonu ;-) A to nemame zadne orezavatko, ale Fujitsu.

Datum: 25.03.2019 15:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nesouhlasím. Naopak při odmrazování jsou tišší, neběží ventilátory. Jediný okamžik, kdy je hlučnější je při přepnutí zpět na ohřev kdy je alespoň u mě slyšet odfouknutí.

Autor: Petr Stoll
Datum: 22.03.2019 23:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100221
reakce na ...
Dobrý večer, ráno jsem se vám ptal kamaráda, je zaměstnán u výrobce vašeho TČ, a vzkazuje vám, abyste zavolala panu Chrastinovi na mobil : 777 306 000.

Datum: 24.03.2019 07:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji. V pondělí zavolám.

Datum: 22.03.2019 09:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já mám nějakéu čínu. Tam se hledí na cenu a tak si s tím oc práce nedali. Koupill jsem tu černou hmotu co se tím zaizolovává potrubí na klimatizacích a uvnitř obalil vše, co je za provozu teplé (primárně kvůli tepelným ztrátám). Tedy trubky, kompresor. Pak kvůli případným vibrazím jsem vylepil vnitřek skříně nějakým filcem, co jsem měl doma (jen tu část kde je kompresor - mám vše venku kromě deskového výměníku).

Datum: 22.03.2019 18:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A pomohlo to? Já jsem se dnes nakonec dohodla, že tu venkovní jednotku dáme na jiné místo, dál od ložnic. S tím, aby vrtule byla kolmo k domu a né namířená na dům. A taky bude čerrpadlo dál od zdi domu. Tak jsem zvědavá, jak to pomůže. Čínu jsme měli původně, ale bylo to strašně hlučné ( kompresor byl uvnitř domu) a byly s ním problémy, tak jsme ho vraceli. Tohle má také vše venku. A hlavně je výborná domluva s montéry. Tak uvidím, až to přendají.

Datum: 24.03.2019 20:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Omlouvám se že odpovídám tak pozdě.
Abych pravdu řekl, nesledoval jsem to. Izoloval jsem to někdy začátkem zimy a tak nemáme otevřená okna. TČ mám na stejné straně domu jako okno do tehdejší ložice, jen za takovým malým výběžkem. Už před izolací jsem sice poznal, zda TČ běží ale musle jsem se na to dost soustředit a muselo být venku bezvětří. Takže hluk byl naprosto v pohodě. Na této straně domu se venku skoro nevyskytujeme, soused je daleko a nemá smerem k nám okna. Dělal jsem na TČ ještě nějaké další úpravy ale vše hlavně za účelem zlepšení účinnosti nebo životnosti, ne za účelem snížení hluku.
https://photos.app.goo.gl/HVq9wdD5eSJdXM2c9

Datum: 24.03.2019 20:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za informace, no, my to v té naší montované dřevostavbě, za zdí slyšíme dost. Ale našli jsme místo, kde nebude čerpadlo u ložnic, ale spíš blízko kuchyně. Bude i dál od zdi domu, nasměrované do zahrady, kde už pak není žádný soused. Tak snad to bude dobré. Přes léto stejně nepoběží.
Jinak máte krásný srub.

Datum: 24.03.2019 20:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za informace, no, my to v té naší montované dřevostavbě, za zdí slyšíme dost. Ale našli jsme místo, kde nebude čerpadlo u ložnic, ale spíš blízko kuchyně. Bude i dál od zdi domu, nasměrované do zahrady, kde už pak není žádný soused. Tak snad to bude dobré. Přes léto stejně nepoběží.
Jinak máte krásný srub.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.