Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Reálná úspora s TČ

Autor: Jiří Presl
Datum: 28.03.2019 22:48
uživatel: 130074

Dobrý den,
zvažuji zřízení TČ voda-vzduch ve starším domě. Jedná se o kostku s dvěma podlažími o celkové ploše 180m2 a sklepem, při zateplení stěn (vinylsiding) i střechy (8cm vata).
V tuto chvíli zjišťují, zda se uvedené TČ do domu, kde v tuto chvíli topím Herkulesem Duo (převážně pelety) vyplatí.
Doufal jsem v úsporu energie při změně tarifu 25d na 56d, ale při výpočtu s ohledem na jističe i 22h NT se mi cena liší ve stokorunách.
Dokáže mi někdo reálně odhadnout jaká bude úspora TČ voda-vzduch s navrženým výkonem 16kw oproti peletkám, kdy reálná měsíční spotřeba (listopad-březen) je 850kg?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček29.03.2019 16:09
Jiří Kubíček29.03.2019 16:03
Jiří Presl29.03.2019 16:02
Jozef Homola29.03.2019 15:04
Jiří Kubíček29.03.2019 13:03
Mirek Svejda29.03.2019 09:29
Jozef Homola29.03.2019 08:29
Jiří Presl29.03.2019 08:08
Jozef Homola28.03.2019 23:43
Jiří Kubíček28.03.2019 23:29

Datum: 28.03.2019 23:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Nemáte tam někde chybu v údaji o spotřebě pelet za 5 měsíců?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 28.03.2019 23:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jaká je kompletní spotřeba pelet za celou topnou sezónu a na jaký peníz vás ty pelety za rok vyjdou ? Čím ohříváte TV a jaká je spotřeba TV za rok, resp. kolik osob je v domě ? Po dodaných údajích to lze ještě trochu upřesnit, ale předběžně bych řekl, že si s přechodem na TČ a jiný tarif EE ve výdajích za domácnost moc nepomůžete. Záleží na ceně pelet a účinnosti kotle (počítám kolem 85%), ale taky se vám může stát že si pohoršíte.

Datum: 29.03.2019 08:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ohřev teplé vody je pro 3 dospělé osoby 200l bojlerem v době NT v noci, z toho důvodu máme na domácnost spotřebu cca 4,3MW NT a 2,8MW VT.
Spotřeba pelet není na sezónu, jelikož máme duální kotel a topíme jimi cca 3 měsíce v roce. Ovšem reálná spotřeba v lednu a únoru je okolo 1t/měsíc, v ostatních měsících se snižuje. Tím pádem mám zhruba spočítáno, že MĚSÍČNÍ průměrná spotřeba listopad-březen je 800-850kg. Ale jak říkám, netopím s ním na podzim a jaře, jelikož dotápím jen tuhými palivy. Ale pokud bych topil jen peletami, předpokládaná spotřeba za celou topnou sezónu bude okolo 5,5 tuny (cca 30 000kč), účinnost uváděná výrobcem je myslím právě uvedených 85%.
TČ chci zřídit hlavně z hlediska pohodlí. Ale nemá smysl zřizovat něco, co ve výsledku může být v rámci ročních nákladů méně výhodné než stávající "peletková" varianta.

Autor: Jozef Homola
Datum: 29.03.2019 08:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Omlouvám se, špatně jsem to pochopil. Myslel jsem si že to je celková spotřeba za 5 měsíců (pokud to už nebylo editované).

Autor: Mirek Svejda
Datum: 29.03.2019 09:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Na odhady nákladů si můžete vyzkoušet kalkulačku zde na foru:
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-teplou-vodu-a-elektrickou-energii-tzb-info
Souhlasím s panem Kubíčkem, že si přechodem na TČ nějak zásadně nepomůžete. Je to samozřejmě pohodlnější, budou trochu nižší náklady na TUV, ale náklady na topení mohou klesnout jedině při použití kvalitního TČ s vysokým COP a jen pokud máte nízkoteplotní radiátory. Takže v podstatě za cenu vysokých investičních nákladů (v ceně min 150000Kč) budete mít větší pohodlí. Má to pro Vás cenu ?

Datum: 29.03.2019 13:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, výhřevnost pelet je cca 18 MJ/kg, což znamená při 5500 kg přes 27 MWh tepla, v případě účinnosti kotle 85% by tedy mělo být využitelných na pokrytí vytápění a tepelných zrát domu, které u vás podle spotřeby orientačně vycházejí na cca 12 kW, cca 23 MWh (předpokládám, že se nekonají nějaké znatelné ztráty mezi kotlem a vytápěným prostorem s topnou soustavou). Při nákladech 30 tis. za pelety, cca 23 tis. za elektřinu při vaší uváděné spotřebě a cca 3 tis. za paušál při tarifu D25d a jističi 3x25A vás stojí celkem domácnost cca 56.000,-Kč. Při přechodu na TČ i s ohřevem TV a tarif D57d budete potřebovat cca 3 MWh tepla na ohřev TV pro 3 osoby a těch cca 23 MWh na vytápění, celkem tedy 26 MWh, na ostatní spotřebu domu vám podle současné spotřeby EE vychází cca 4 MWh. Záleží na reálném COP TČ při vytápění do radiátorů, bude to někde mezi 2,5 - 3. Budu počítat optimistický, ale celkem i reálný COP 3, pak vytápění a ohřev TV spotřebuje dohromady cca 8,7 MWh, k tomu bude 4 MWh ostatní spotřeba, ve VT budete mít spotřebu kolem 1 až 1,5 MWh (ono na tom zas tolik nezáleží cena v NT a VT je velice podobná) , zbytek bude v NT, takže i s platbou za jistič 3x 25A budou vaše celkové náklady na domácnost do 40.000,-Kč, ale může to být o o trochu méně, když si seženete nějakého levného dodavatele EE. V případě, že by byl průměrný COP 2,5, jste na celkových výdajích cca 44.000,-Kč. Musím tedy po upřesnění všech údajů, napasování na vaší spotřebu a ohřev TV elektřinou, konstatovat, že s tím TČ na tom o něco lépe budete, než s peletami a tarifem D25d, ale je to otázka nějakých cca 12 - 16 tis. za rok a úplného komfortu. Jestli se vám to vyplatí a jste třeba schopen současný kotel ještě prodat a tím snížit návratnost TČ, je jen na vašem rozhodnutí. Každopádně by to chtělo nějaké TČ za rozumnou cenu, když už byste se pro TČ rozhodl. Nějaký inverter o nominálním výkonu kolem 15 kW by vám měl stačit, vybíral bych mezi značkami jako je třeba LG, Samsung, Panasonic, Fujistsu atd.

Autor: Jozef Homola
Datum: 29.03.2019 15:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podle mého soudu je výhřevnost pelet menší a při 10% vlhkosti ještě menší.
https://oze.tzb-info.cz/biomasa/6263-naklady-na-vytapeni-drevnimi-peletami

Datum: 29.03.2019 16:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, i to je možné, záleží na zdroji pelet a o jaké pelety se jedná, držel jsem se jen obecných údajů, které prakticky všude uvádějí nějakých 17-19 MJ/kg. Kdyby to bylo reálně kolem 16 MJ/kg, pak spotřeba TČ byla ještě o cca 0,7 MWh menší a ten rozdíl celkový rozdíl peletami a TČ by byl ještě o cca 2.000,-Kč větší.

Datum: 29.03.2019 16:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji moc za komplexní odpověď.
Pokud se mi roční náklady sníží okolo 10 000, tak pro mě je to určitě výhra. Jde mi hlavně o komfort, a za ten je vždycky potřeba připlatit.
Jen bych se chtěl ještě zeptat, jaký odhadujete potřebný výkon TČ? Je to potom i konečné ceně za TČ. Mám klasicke deskové radiátory a rozvod v mědi (vše děláno 2 roky nazpět). Ale určitě to výrazně ovlivní COP.
Ta úspora přes 10 tis. se mi jeví trochu pohádkově.

Datum: 29.03.2019 16:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, při té poznámce p. Homoly o menší výhřevnosti pelet ten rozdíl může být ročně až 18.000,-Kč, ono se to přesněji dost těžko počítá, některé veličiny jsou jen předpokládané, každopádně minimálně těch 12 tis. by ten rozdíl měl být. Jak už jsem psal, TZ domu u vás vidím přibližně na hodnotě 12 kW, takže bych to viděl na inverter o nominálním výkonu 14-16 kW uvedených značek, které jsou za rozumnou cenu, ale nechci nikomu dělat reklamu. Kompletní instalaci TČ do nějakých 160 - 170 tis, byste měl pořídit. Samozřejmě s podlahovkou by COP byl o něco vyšší, ale nějak hodně zásadní rozdíl to nebude při nepřetržitém vytápění s TČ do nízkoteplotních radiátorů, s těmi to bude někde mezi 2,5 - 3, s podlahovkou by to bylo asi 3 - 3,5.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.