Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

TZ větráním (nadhodnocená?)

Autor: Milan Buchta
Datum: 31.03.2019 14:52
uživatel: 130083

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat na váš názor ohledně výpočtu TZ větráním, který jsme obdrželi od našeho projektanta. Překvapilo mě, že TZ větráním je stejně velká jako je TZ prostupem tepla. Z ostatních příspěvků na tomto fóru vím, že TZ větráním je obvykle výrazně nížší než TZ prostupem tepla.

Přikládám detailní výpočet TZ. Ještě doplňuji, že se jedná o lokalitu Ondřejov u Prahy.

Je možné, že je TZ větráním nadhodnocená?

Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček10.04.2019 23:21
Jan Špejle10.04.2019 22:59
Jiří Kubíček01.04.2019 22:01
Tomas Uhr01.04.2019 17:01
Jiří Kubíček31.03.2019 21:09
Milan Buchta31.03.2019 20:01
Jiří Kubíček31.03.2019 17:08

Datum: 10.04.2019 22:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129394
reakce na ...
Fotogalerie:
Měl jsem to obdobně, ztráty prostupem 4kW, větráním 4kW. Bohužel mi to nedělela topenářská firma zdarma, ale projektant za poměrně tučný peníz. Nicméně snažil se mi řict, že intenzita větrání 0.3/24 je žalostně málo. Výkony jednotlivých smyček mám navrhnuté dokonce 11kW a tudíž doporučené 10-12kW invertorové TČ. Což při reálné TZ cca do 6kW mi přijde docela dost velká rezerva...

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 10.04.2019 23:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, vám by bohatě stačil nějaký 8-9 kW inverter. Jinak mám ověřeno, že průměrná intenzita 0,3 1/h je nejreálnější hodnota u RD a je tato hodnota u RD dokonce pevně přednastavena u některých SW nástrojů pro výpočet PENB.

Datum: 31.03.2019 17:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, TZ větráním se dají počítat buď zjednodušeně pro celou vytápěnou zónu najednou s určitou venkovní a vnitřní výpočtovou teplotou a při určité průměrné intenzitě větrání pro celý objem vzduchu vytápěné zóny. Když u vás vezmu venkovní teplotu -15°C, vnitřní 21°C a vnitřní objem vzduchu vytápěné zóny 388 m2, tak vám při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h vycházejí TZ větráním 1,5 kW. Berte to tak, že je to u vás takové nejreálnější číslo a tato intenzita větrání je i přednastavena pro RD při výpočtu PENB a nejvíce se blíží realitě. Nevím, proč tam máte započítanou garáž, kde je uvedena vnitřní teplota -8°C a tedy evidentně ta garáž není vytápěná, ale díky té nízké vnitřní teplotě stejně velký vliv na výpočet TZ nemá. Ten vás výpočet je dělaný pro každou místnost zvlášť, kde se mohou lišit vnitřní teploty a hlavně intenzity větrání. Proč vám vycházejí v tom výpočtu TZ větráním bez garáže cca 3,3 kW má tyto dva důvody:
- norma povoluje určité rozmezí intenzit větrání pro různé místnosti podle jejich využití a vy to v tom výpočtu máte prakticky na maximum, takže je zde započítaná minimální intenzita větrání 0,5 1/h, v některý místnostech o něco větší a v některých dokonce 1,5 1/h, jako jsou koupelny a kuchyň, jenže tu zvýšenou intenzitu použijete jen určitý zlomek doby z celého dne a né celých 24 hodin, jak s tím počítá výpočet
- v některých místnostech máte uvedenou zvýšenou teplotu 24°C, ale to zase platí třeba jen při použití na omezenou dobu, neznám nikoho, kdo by třeba v koupelně celých 24 hodin topil na 24°C, ten první důvod to TZ větráním ale zvyšuje mnohem více

Ten SW, ve kterém máte TZ počítány, používají hlavně topenáři pro určení topného výkonu soustavy a topného zdroje, takže se raději používají velké intenzity větrání a ještě se třeba započítávají různé přídavky buď na přerušované vytápění nebo prostě nějaká rezerva navíc. To je sice fajn, ale s reálnými TZ to nemá nic společného. Podle mne vaše reálné TZ (za předpokladu, že TZ prostupem máte vypočítané dobře) nejsou 6,7 kW, jak je tam uvedeno, ale 4,8 kW (po odečtení garáže a snížení TZ větráním na 1,5 kW). To by i celkem odpovídalo normální novostavbě o vnitřní ploše kolem 150m2, která je u vás.

Ještě mám ale pro jistotu jeden dotaz. Těch přesněji 153,7 m2 (plocha domu bez garáže podle toho dokumentu), je u vás čistá vnitřní plocha, což bych předpokládal, nebo celková plocha - zpravidla energeticky vztažná, tedy plocha i s konstrukcemi vytápěné zóny ? Trochu mne mate poznámka v tom výpočtu, že je počítáno se systémem vnějších rozměrů, proto se raději ptám. Kdyby to byly všechno vnější rozměry a vnější objemy, pak by ty TZ větráním byly ještě menší, než 1,5 kW.

Autor: Milan Buchta
Datum: 31.03.2019 20:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130083
reakce na ...
Dobrý den pane Kubíčku,
moc děkuji Vaši detailní odpověď a vysvětlení. Už rozumím tomu, proč TZ větráním vyšly tak vysoko. Ten výpočet, jak jste správně odhadl, byl proveden topenářskou firmou.

Zároveň mě velmi těší, že celkové reálné TZ jsou výrazně nižší.

Dle projektu je vnitřní podlahová plocha (bez garáže) 145,76 m2.

Ještě jednou děkuji z Vaši pomoc.

Datum: 31.03.2019 21:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, ono to pak může člověka lehko poplést. Najednou nečekaně zjistíte, že vaše "TZ" jsou o dost větší, než jste čekal a začnete přemýšlet o úplně jiném zdroji vytápění nebo o jiném výkonu zdroje, než by bylo nutné a ekonomicky pro vás výhodnější. Na výpočet TZ topenářskými firmami by si člověk měl dávat pozor, nebo by měl přesně vědět, co vše je do toho započítáno.

Autor: Tomas Uhr
Datum: 01.04.2019 17:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129075
reakce na ...
Nejsem asi tak zkušený jako p.Kubíček, ale s problematikou tepelné ztráty garáže bych tipoval že, ...

Do garáže prostupuje skrz zeď teplo z vytápěné místnosti, a tepelný tok je dost vysoký aby teplotu v garáži zvýšil například o 3 °C (na -12 °C), nicméně garáž má taky vrata, která nejsou úplně těsná a tak skrz ně profukuje vzduch o venkovní výpočtové teplotě -15 °C, který vychladí garáž na teplotu -13 °C. No, a přes m*c*dT by se vypočetla daná tepelná ztráta větráním, která je v tabulce ?

Nejde mi o slovíčkaření, spíš jako o to, zda danou problematiku chápu správně.

Datum: 01.04.2019 22:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, to je sice logická úvaha a určitě tímto způsobem nějaké TZ ta garáž má, ale není vytápěná, takže není důvod garáž počítat do TZ domu. Do TZ domu, tedy prostupu se pouze počítá konstrukce dělící garáž a vytápěný prostor, kdy se započítá buď jiná vnější teplota, než je exteriérová, nebo činitel teplotní redukce.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama