Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Dodatecna montaz hromosvodu

Autor: jiri jiri
Datum: 09.04.2019 12:00
uživatel: 129190


Dotaz ohledne dodatecne montaze hromosvodu na rekreacni objekt z 90. let. Jedna se o chatku. Zadny uzemnovaci pas neni a ani stary hromosvod.

Planuji rekonstrukci strechy, udelal bych rovnou i hromosvod. Obkopat dokola neni mozne.

Pokud vyjdou hodnoty, bude stacit zatlouct zemnici tycy delky napr 2m ke kazdemu rohu chalupy - rynovemu svodu? Jedna se mne o to, jestli se nebude muset nikde nic kopat, ale vse by se vyresilo zatlucenim tyci. Uz mam chodniky atd. Firmu si zavolam, ale jen at vim na co se pripravit.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola02.06.2019 10:37
Pavel Horský02.06.2019 10:30

Příspěvky
Autor: Jozef Homola
Datum: 02.06.2019 10:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
"jejíž odpor by neměl klesnout pod 10 Ohmů. Pakliže bude se zemničem spojena elektroinstalace, hodnota by neměla klesnout pod 5 (doporučuji 2)"

Nevloudila se chyba do toho tvrzení?

Autor: Pavel Horský
Datum: 02.06.2019 10:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130344
reakce na ...
Návrh hromosvodu včetně uzemnění není jen o diskusi zde na portálu TZB. Při návrhu zemnící soustavy se musí přihlédnout hlavně k typu zeminy (kyselá půda, jílovitá půda, skála...... atd.) a k dalším vnějším vlivům, které mohou způsobit brzkou destrukci zemnící soustavy. Dle zjištění těchto záležitostí se pak volí materiály a provádí se výpočet hodnoty zemnící soustavy, jejíž odpor by neměl klesnout pod 10 Ohmů. Pakliže bude se zemničem spojena elektroinstalace, hodnota by neměla klesnout pod 5 (doporučuji 2) Ohmy. Takových hodnot opravdu nedosáhnete instalací jedné, dvou nebo tří tyčí zatlučených vedle sebe. Instalace tyčí má své postupy a zákonitosti (vzdálenost tyčí od sebe, délky tyčí atd.) Pokud se rozhodnete pro instalaci svépomocí, jen na základě myšlenky, můžete stav ochrany objektu jen zhoršit. Ne nadarmo se říká "než špatný hromosvod, radši žádný". Firma, která vám bude zemnič a vrchní jímací soustavu provádět by měla zakázku předat včetně výchozí revize. Zde POZOR! Vždy je lepší si sám sehnat nezávislého RT a dodavateli prací zaplatit až po verdiktu revizního technika. 70% dnešních firem, které dělají hromosvody je neumí a lidé jim pak platí za hrozné a nefunkční paskvily. severocech.cz

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama