Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

parotěsná zábrana ano/ne

Autor: Jarda Dagošovský
Datum: 09.04.2019 17:03
uživatel: 129952

Dobrý den, chtěl bych se ujistit, jestli je můj záměr technologicky v pořádku, popř. si nechám poradit.

Mám montovaný RD z dřevotřískových panelů (výrobce Nové Strašecí typ TL7) a zatepluji ho EPS 160. Původní obvodový dřevotřískový panel se skládá z: dřevotřískové desky 15mm, vaty 80mm, dřevotřískové desky 15mm. Tento panel jsem z venkovní strany zpevnil OSB 15mm a na OSB lepím EPS.

Jde mi o to, že z interiéru chci udělat před dřevotřískovým panelem SDK předstěnu a mezi - přímo na ten dřevotřískový panel, chci vložit parozábranu.
Obávám se toho, že sice vlhkost z interiéru nevnikne dovnitř, ale pokud tam nějaká třebas vlivem tepelného mostu bude, nedostane šanci dostat se ven a zůstane mezi EPS a parozábranou a bude mi "likvidovat" dřevotřísku.

A druhý případ se týká podkrovních místností, kdy chci na strop (opět dřevotřísková deska) připevnit parozábranu a pod ní udělat SDK podhled. Je to jednodušší než pokládat parozábranu mezi vazníky pod vatu. Na podlaze podkroví bude volně položena vata.
Opět se obávám toho, že případná vlhkost bude uvězněna mezi parozábranou a vatou a bude mi likvidovat stropní dřevotřísku.

Jak to vidíte vy? Děkuji vám předem za vaše podněty a připomínky.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček19.06.2019 23:46
Martin Sopr18.06.2019 23:21
Jarda Dagošovský11.04.2019 19:25
Jiří Kubíček10.04.2019 11:58
Jarda Dagošovský10.04.2019 07:30
Jiří Kubíček10.04.2019 00:17

Datum: 10.04.2019 07:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

ad 1 - OK, rozumím

ad 2- jedna se o odvětrávanou půdu, pod kterou je vytápěný prostor a která není pochozí, resp. musím nad vatou udělat nějakou úzkou pochozí konstrukci, aby se kominík mohl dostat k čistícím dvířkám komínu.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 10.04.2019 11:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jestli tam bude jen nějaká lávka nebo konstrukce a ještě nějaký kousek nad vatou, pak žádnou parozábranu vůbec nepotřebujete.

Autor: Jarda Dagošovský
Datum: 11.04.2019 19:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den vám přeji a děkuji za rady.

Datum: 10.04.2019 00:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, ta parozábrana tam podle mne stejně patří v každém případě, protože vy jste z toho díky OSB desce a EPS na venkovní straně konstrukce prakticky udělal difúzně uzavřenou dřevostavbu, protože mezi hranoly ještě máte minerál s malým difúzním odporem. Kdyby tam ten minerál nebyl a veškeré zateplení by byl ten EPS na OSB desce, pak byste parozábranu nepotřeboval. Díky tomu minerálu mezi hranoly se ale rosný bod posouvá na rozhraní minerálu a OSB desky s dřevotřískou.

Co se týká toho stropu, tak jestli to dobře chápu, řešíte konstrukci mezi nevytápěným podkrovím - nějakou půdou a pod ním vytápěným prostorem ? Kdyby to tak bylo, tak hodně záleží na tom, zda to nevytápěné podkroví bude pochozí. V případě, že by nad zateplením byla nějaká pochozí vrstva, pak někde v konstrukci pod zateplením musí být parozábrana, třeba na tom stropě ve vytápěném prostoru. V případě, že by podkroví nebylo pochozí, pak stačí jen položit tu vatu a parozábranu žádnou řešit nemusíte, jen je potřeba aby byl ten podkrovní prostor nějak odvětrán a nejednalo se jen o úplně uzavřený zabedněný prostor.

Autor: Martin Sopr
Datum: 18.06.2019 23:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130438
reakce na ...
Dobrý den pane Kubíček,

nejprve děkuji za Vaše příspěvky, máte obrovský přehled.
Prosil bych o radu, budu stavět dřevěný "zahradní" domek, do kterého se přestěhujeme na pozemek, před výstavbou rodinného domu, budeme jej obývat i v zimě.

1) postavil jsem tři zahradní domky a ve všech případech je jednoduchá skladba podlahy: podklad štěrk, zabetonované patky, dřevěný rošt z hranolů 10x10cm, minimálně 10cm nad terénem, výplň roštu 10cm eps, držení eps pouze "elkama", osb deska, podlahová krytina. Když jsem rozebíral u táty podlahu, která měla stejnou skladbu, divil jsem se, že polystyren po 7 letech byl jako nový, proto jsem vždy volil tuto jednoduchou skladbu. Bude podlaha více izolovaná, když pod konstrukci z hranolů namontuji ještě jednu osb desku? Má smysl instalovat parozábranu? Je lepší zvolit vatu?

Předem děkuji za odpovědi,
Martin Sopr

Datum: 19.06.2019 23:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den OSB deska navíc z venkovní strany to po tepelně izolační stránce téměř nevylepší, navíc když to bude OSB deska s velkým difúzním odporem, tak bez parozábrany z vnitřní strany mohou nastat problémy s kondenzací, ale můžete ze spodní strany použít třeba dřevovláknité desky, které mají menší difúzní odpor a lepší izolační vlastnosti. Ve složení z vnitřní strany: OSB, EPS a dřevovláknitá deska by problém s kondenzací nebyl, stejně tak, kdyby zespoda byla obyčejná OSB deska s menším difúzním odporem a z vnitřní strany nějaká lepší s větším difúzním odporem. Vata by měla oproti EPS pouze výhodu v lepších akustických vlastnostech a kdybyste ji použil, musel byste se pak rozhodnout, zda to udělat difúzně otevřené: OSB deska s větším difúzním odporem jako parobrzda, vata v roštu, dřevovláknitá deska, nebo difúzně uzavřené: OSB deska, parozábrana, vata, další OSB deska.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama