Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Rozvody klimatizace po fasádě

Autor: Eva Cidlinská
Datum: 11.04.2019 19:20
uživatel: 106481

Dobrý den, budeme dělat v bytě klimatizaci (pouze 1 jednotka venkovní a 1 vnitřní). Firma chce vést rozvod chladiva i odvod kondenzátu po venkovní fasádě domu. Může to tak být? Velké rozdíly teplot a vlhkosti během roku mi tak trochu zavání lepším prostředím pro množení bakterií,..než když jsou rozvody klimatizace uvnitř domu. Nám by v bytě žádné rozvody nevedly, pouze venku. Děkuji všem za odpovědi.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Leoš Petrla14.04.2019 09:11
Eva Cidlinská12.04.2019 16:45
Libor Kniezek12.04.2019 14:12

Datum: 12.04.2019 14:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127631
reakce na ...
Dobrý den.
Důvodem pro návrh vedení rozvodů po fasádě je zřejmě snaha co nejvíce si zjednodušit práci, s možným efektem pro Vás ve formě nižší ceny.
Sám bych se tomuto jen pokud to je trochu možné a ekonomické (neznám materiál konstrukcí a možné trasy vč. jejich délek) vyhnul. Jednak to není žádná ozdoba domu a pak izolace potrubí ve venkovním prostředí časem degraduje.
Obecnou snahou je mít potrubí vždy co nejkratší obvzláště ve venkovním prostoru, i z důvodu menších ztrát.

Autor: Eva Cidlinská
Datum: 12.04.2019 16:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 106481
reakce na ...
Děkuji za odpověď. Původně jsme to chtěli vést všechno vnitřkem bytu, ale ukázalo se, že tak jak jsem to chtěla to nejde. Vedení po fasádě by bylo dlouhé asi 6 metrů, z toho 4 metry průjezdem (zastřešené). Na jinou stranu domu jednotku úřad nepovolí, takže bohužel zbývá toto řešení. A myslíte, že co týče bakterií, plísní,...je vedení venkem horší? Je mi jasný, že to nikdo moc neřeší. Bude se to používat pár týdnů v roce a pak do dalšího léta to bude vypnuté. Zkrátka mi vedení venkem nepřijde moc hygienické. Ve vlhku na podzim, v mrazech,...Počítám s tím, že před sezónou necháme vyčistit, ale stejně...

Autor: Leoš Petrla
Datum: 14.04.2019 09:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127850
reakce na ...
Dobrý den, způsob vedení potrubí a odvod kondenzátu nemá vliv na množení bakterií a možné tvoření plísní ve vnitřní jednotce. Jediný způsob jak udržet vnitřní jednotku čistou je pravidelná údržba - čištění filtrů a čištění výparníku včetně jeho dezinfekce. Vedení potrubí venkem je zdůvodu jednodušší a rychlejší práce. Proti degradaci izolace by bylo vhodné dát potrubí do lišty nebo opatřit dodatečnou UV stabilní izolací.
Leoš Petrla

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama