Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Elektrické topné kabely regulace

Autor: Tomáš Novak
Datum: 13.04.2019 19:11
uživatel: 130056

Zdravím. Mám zalité el kabely v anhydritu a termostat TFT v kazde mistnosti. Chtěl bych se zeptat na pár věcí ohledne regulace. Když nastavím horní hranici podlahy treba na 27 °C a topim podle cidla podlahy tak termostat topi i po dosažení této hodnoty. Vyjede treba i na 27.8°C a vypne. Za chvíli kdyz teplota spadne treba na 27.6 tak zase sepne. Chvili topi a zase na chvili vypne. Neměl by sepinat az teplota klesne pod 27°C? Mám nastaveno PID/PWM. Měl jsem za to že po dosažení nastavené teploty termostat vypne. Měl bych zkusit změnit typ regulace na ON/OFF? Nebo jak to máte nasteveny vy? Dík za reakce

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 38   starší >>
Datum: 13.04.2019 21:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Zdravím, PWM regulace si po zapnutí "chvíli hledá" optimální délku pulzu. Ten překmit teploty je nutné zlo na to aby mohla začít správně fungovat. Každá rychlejší změna v požadavku na změnu teploty či potřebu dodané energie se projeví podobně.

Datum: 13.04.2019 21:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže chápu správně ze se to časem upraví samo?

Autor: Jozef Homola
Datum: 13.04.2019 22:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
https://www.fenixgroup.cz/sites/default/files/n448.pdf

Chybí mne tam v těch údajích nastavování hodnoty zvané "pásmo proporcionality".
Pokud v desetimunutovém pravidelném cyklu překročí teplotu žádanou u sondy v podlaze, tak by měl termostat vydat pokyn aby v příštím desetimunutovém cyklu byla perioda topení kratší. Zkuste vysledovat jaké jsou délky topných cyklů v těch intervalech. Musí být kratší než 10 minut. Topit trvale by to mělo jen při stavu mimo pásmo proporcionality.

Autor: Roman Novák
Datum: 13.04.2019 21:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Double

Autor: Mirek Svejda
Datum: 13.04.2019 20:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Záleží na tom ?

Datum: 13.04.2019 20:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na čem?

Datum: 13.04.2019 22:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nechápu, proč se staráte o nepatrné odchylky teploty podlahy. Na kolísání teploty interiéru to nemá vliv. Podstatné je, zda Vám vyhovuje teplota místnosti.

Datum: 14.04.2019 08:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Starám se proto, protože budu mít vinyl a teplota ppdlahy by neměla přesáhnout 27°. A když si nastavim horní limit 27 stupnu a stejně mi to pretopi tak to je asi blbě Ne?

Datum: 14.04.2019 08:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nic Vám nebrání na základě zkušeností tento limit nastavit níže. O všem rozhoduje konstruce podlahy a tedy zda jsou kabely pod povrchem nebo hluboce zanořené.
Pro naši představu by bylo vhodné sdělit jak dlouho to topí v jednotlivém cyklu. To by dalo představu o dimenzování výkonu a setrvačnosti. Předpokládám, že slyšíte cvaknutí nějakého relé kdy to mělo start a za chvíli opět, kdy to přestalo topit. To by se mělo opakovat po každých 10 minut.

Datum: 14.04.2019 08:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kabely jsou 4.5 az 5 cm v anhydritu. Zkusím vysledovat a pak dam vědět. Díky za reakci

Datum: 14.04.2019 08:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ten překmit je zcela vysvětlitelná věc a nelze se tomu vyhnout, protože je tam "dopravní zpoždění" (výraz používaný v regulaci). Určitou představu o velikosti by mohl poskytnouit údaj jaký výkon je projektován u podlahy a jaké jsou výpočtové ztráty místnosti.

Datum: 14.04.2019 10:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Překmit neřešte. Těch 27°C je povrchová teplota. Topné kabely a čidlo je na spodní straně anhydridu, takže pro uvedenou teplotu budete běžně topit třeba na 35°C. Při těch 27°C na čidle se moc neohřejete. Pokud si navíc budete vymýšlet noční útlumy, budete muset ještě výrazně přidat.

Datum: 14.04.2019 11:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
To je ta otázka, kde je snímač v podlaze umístěn (zatím nevíme). Nicméně 1°C přesnost se považuje za dobrou.

Datum: 14.04.2019 11:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Noční útlum neplanuji. Něco jsem tady o tom četl v jiné diskuzi a přiklánějí se k nazoru ze to vyjde levneji neubirat teplotu pres noc. Než aby podlaha zase vychladla a nahrivala se znovu. Můžete napsat jak regulujete vy? Jestli ppdle vzduchu nebo podle podlahy? Jestli PID PWM nebo ON OFF. Na kolik stupňů vytapite? Mám to teprve 2 mesice a ještě jsem se s tím moc nesžil. Dekuji

Datum: 14.04.2019 13:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Teplota záleží na tom, jak je topení navrženo. Především jaký potřebujete plošný výkon. Běžná teplota je kolem těch 35 až 40C. Já mám teplovodní topení, takže reguluji teplotu oběhové vody. V podstatě je to ekvivalent Vaší regulace podle podlahy. Pokud máte nainstalovaný velký plošný výkon (velkou rezervy výkonu), tak regulace jen podle prostoru není vhodná. Jedině ve spojení s omezením teploty podlahy.

Datum: 14.04.2019 16:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Až budu doma mrknu na ten výkon v jednotlivých mistnostech a pošlu to sem ale vím že max teplota podlahy mi jde nastavit 35°C. Vim ze jak jsem topil na max tak ve všech mistnostech jsem se dostal na 35° a nekde bylo i 35.2°C jen v obýváku s kuchyní tam to vyjelo max na 29° myslim. Ale to je nejvetsi topny okruh v dome a je v tom i chodba jeste.Zatím díky

Datum: 14.04.2019 17:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano podle manuálu jde nastavit tato maximální teplota až na 35°C a platí pro okolí bazénů a pro čidlo umístěné na povrchu.

Poznámka: Sonda zanořená se dá také využít ale musí se provést kalibrace a to tak, že se položí nějaký dobrý teploměr na povrch podlahy uprostřed místnosti a to co ukazuje se nacvaká na displeji. Prostě se ta vyšší teplota někde z vrstvy betonu přepíše a tím pádem to bude ukazovat jakoby zprostředkovaně.

Datum: 14.04.2019 18:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže chápu to správně ze az polozim vinyl polozim teploměr na podlahu a přepisu to v termostatu a tím pádem mi bude termostat ukazovat teplotu co je na povrchu podlahy a né teplotu 5 cm pod anhydritem kde je umístěna sonda?

Datum: 14.04.2019 20:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chápete to správně. On totiž ten termostat je určen obecně k regulaci a prakticky se dopředu neví jak bude přesně aplikován tedy zanořen, jak bude vést teplo hmota podlahy, jaké budou ztráty do země, jak bude tvořen meandr hada nebo jak bude izolovat ochranná trubka nebo jaké budou rozteče kladení trubek (sonda by měla být uprostřed rozteče). To všechno má vliv na absolutní hodnotu výsledné veličiny. Touto "fintou" se vyloučí mnoho vlivů a nastaví se vlastně převod. Znamená to, že když se zvedne teplota na sondě, tak by se měla zvednout i povrchová teplota podlahy.

Datum: 14.04.2019 21:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ok zkusím prekalibrovat to čidlo v podlaze. Diky

Datum: 14.04.2019 21:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Takto jsem měřil teplotu podlahy (nevytápěné). Baňka teploměru přilepena na podlahu a nebo sonda. Teploměry jsou ověřené, že ukazují správně.

Datum: 14.04.2019 22:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No jenže já sondu nemuzu dát na podlahu protoze ji mám uz zalitou 😊

Datum: 14.04.2019 23:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To se právě kalibruje ta sonda už někde zalitá. Jí se tím druhým příložným teploměrem přisoudí teplota jako by byla na povrchu. Když se změní teplota na povrchu při vytápění jakýkoliv směrem musí se změnit teplota kterou by ukazovala ta zanořená. Tou změnou na displeji vlastně ten termostat to co ukazuje jakoby násobí nějakým koeficientem.

Datum: 15.04.2019 09:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím tak jsem koukal na ten výkon a v největším vytapenem prostoru což je asi 33 m2 je instalovány výkon 3400W. V jiném pokoji velikosti 12 m2 je výkon 1210W. 

Datum: 15.04.2019 10:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je přehnaný výkon.
Stačí dělit 3400/33 m2 = 103 W/m2. Mne by v této souvislosti zajímalo kolik minut topí v tom 10-ti minutovém cyklu.
Odebrat tento výkon není legrace. To povrchová teplota při teplotě pokoje třeba 22°C musí být přes 30°C.
Jakou máte spotřebu elektřiny za den? To nám napoví o potřebě.

Datum: 15.04.2019 10:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ja jsem ve fázi vysouseni anhydritu. Topim a pořád vetram takze spotřeba je ted urcite větší. A ještě nemám zateplene obvodové zdi. V tom obýváku to žere hodně. Mám tady statistiku co počítá přibližně náklady za den. Takže pokoj 33 m2 tu mám teď 50kwh. Ten menší pokoj 12 m2 mam 8 kwh. Koupelna 3kwh . Ten výkon uz je nastalo nebo se dá nějak zmenšit? Elektrika není vůbec můj obor.

Datum: 15.04.2019 10:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ten výkon je otázkou koncepce domu, klimatické oblasti a o tom nemám představu. Základem jsou výpočtové tepelné ztráty. Při ustáleném topení v tomto období se ztráty pohybují u mého celého domu někde mezi 1,5 až 2 kW.

Autor: Josef Devátý
Datum: 15.04.2019 11:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Fotogalerie:
Topit průměrným výkonem 66W znamená teplotu nášlapné vrstvy kolem 27°C a teplotu uvnitř podlahy kolem 33 – 35°C Po pětihodinovém topení naplno mohou vylézt teploty v podlaze až k 38°C
Až přestanete tolik větrat (teď větráte tak 7x více, než je potřeba) klesnou teploty i uvnitř podlahy dle předpokladů – viz předchozí simulace teplot. A samozřejmě úměrně klesne spotřeba (zde z 6,4 kW na 2 kW při 0°C) Tedy např. ten obývák z 50 kWh na cca 16 kWh denně.
Samozřejmě upřesnit velikosti, složení obvodových zdí. Zadávám obvyklé hodnoty.

Datum: 15.04.2019 11:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tloušťka zdí porobeton 30 cm plus bude 15 cm šedého polystyrenu. V podlaze 14 cm polystyrenu ve stropě 42 cm vaty

Datum: 15.04.2019 11:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pan Kubíček mi tady vypočítal tep. Ztráty kolem 4KW.

zobrazuji 1 - 30 z 38   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama