Diskuse ke článku: Tvorba územní energetické koncepce (ÚEK) s využitím programu RESTEP

Autor článku: Ing. Leoš Gál
Plné znění článku: Tvorba územní energetické koncepce (ÚEK) s využitím programu RESTEP
Anotace článku: Obnovitelná energie má řadu přínosů, a proto je podporována i vyžadována vládami jednotlivých států i Evropskou unií. Naplňování této snahy však již probíhá na regionální úrovni, a když se neudělá správně, může mít nežádoucí a dlouhodobé dopady, které řada místních zastupitelů – ať už na krajské nebo obecní úrovni – dobře zná.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Další socialistický nástroj pro úředníkyJiří Zilvar29.07.2016 17:23
Další socialistický nástroj pro úředníkyKarel Bradáč29.07.2016 12:50

Příspěvky
Předmět: Další socialistický nástroj pro úředníky
Autor: Karel Bradáč
Datum: 29.07.2016 12:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117826
reakce na ...
Dobrý den,

celkový koncept koncepce je postaven na již doufejme přežitém hospodářském socialistickém plánování, navíc jsem našel tolik do očí bijících chyb a nedostatků, že by byl takovýto koncept v rukách úředníků nebezpečně chybným nástrojem.

Projděme si jen úvodní teze autora:

1) kanibalismus: toto vyřazuje zdravou hospodářskou soutěž, původní neefektivní teplárny nebo výběhové zdroje jsou nezdravě protěžovány, i když mohou být neúčinné a zastaralé. Navíc je téma tak složité, že jej nejde paušalizovat takovýmto laickým pohledem.

2) eroze: Směrnice MZe přece jasně říká, do jaké svažitosti se smí pěstovat konkrétní plodina - autor to opomíjí.

3) Business: toto je přece regulováno, stačí si načíst zákony. Navíc se to nikde ve velkém měřítku neděje - nevyplácí se to. Autor opět jde proti hospodářské soutěži a samoregulaci trhu.

4) Solární plýtvání: přežité, tyto kauzy jsou passé, stačí se podívat na vývoj posledních let a sledovat média a erú.

5) Dotace: To je přece v dotačních podmínkách ošetřeno, navíc není zvažován stávající stav CZT - co když je neúčinné, dosluhující, apod.? Opět socialistické bránění vývoji a zvyšování účinnosti a efektivity. Autor zmiňuje pelety - ty jsou přeci ve větších celcích zbytečně drahé, topí se zde štěpkou. Dotace na takovéto výrobny nejsou. Autor se v problematice nevyzná.

Další teze jsou čistě akademické, např. biopaliva 2. generace - 8 let se o nich mluví, stále jsou nekonkurenceschopná, u nás nerozšířená. LCA - akademická debata nepřenesitelná do praxe - už jen kvůli její složitosti a snadnému ovlivnění (ne)započítávání vstupů. Ve světě se v praxi nepoužívá, ale živí se na ní spousta taky-výzkumníků.

Doufám, že není tento paskvil dotován z veřejných prostředků, žádám redakci o regulérní recenzi/oponenturu.

Děkuji, KB

Předmět: Re: Další socialistický nástroj pro úředníky
Autor: Jiří Zilvar
Datum: 29.07.2016 17:23 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120411
reakce na ...
Jinak řečeno, přečetl jste si první odstavec, o problémech obcí s OZE toho moc nevíte, o RESTEPu slyšíte poprvé, o ÚEK nejspíš také, ale to vám stačí, abyste měl názor, zpochybňoval odbornost autora a celých oborů a dokonce na základě takto projevené neznalosti o něco žádal.

Pokud jste fanoušek volného trhu a plánování je pro vás a priori sprosté slovo, budiž. Zjednoudším to pro vás- z učebnice ekonomie určitě znáte tragédii obecní pastviny. Teď si představte, že není řešena privatizací (to bude první oříšek). A pak si znovu přečtěte článek (zkuste ho tentokrát přečíst celý, to bude druhý oříšek), nebo některý ze souvisejících pod ním.

Tolik za redakci.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czMajitel komplexu Transgas na Vinohradské třídě v Praze požádal o demoliciInoutic radí s výběrem vchodových dveříArchitekti: Češi už nechtějí centra jen s obchody, žádají zábavuCo je to blesk, jak se chovat doma i venku za bouřky a jak funguje hromosvod?