Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Multisplit do nizkoenergetickeho bungalovu - jaky?

Autor: Ondřej Káhn
Datum: 14.04.2019 14:34
uživatel: 118518


Zdravim Vas,

mame bungalov novostavbu u Olomouce s tepelnymi ztratami cca 4,5kw a vybiram multisplit klimatizaci - znacku, modelove rady a predne nutny vykon. Doplnim, ze rozvody jiz mame hotove a budeme mit 1 venkovni + 4 vnitrni jednotky. Vzdalenost trubek od venkovni jednotky k nejvzdalenejsi vnitrni obyvakove cinni cca 20m. Budeme pouzivat krome chlazeni I na pritapeni k podlahovce, kterou ohrivame elektrickym kotlem.

Velikost vytapenych prostor - 1x obyvak 50m2 + 3 x pokoj 14m2. Zadam o nasledujici rady a zkusenosti.

1. Jaky nutny vykon by mela mit venkovni jednotka, vzhledem k 4 vnitrnim jednotkam? Na internetu jsou kalkulacky vypoctu, ktere neberou v potaz, ze mame nizkoenergeticky dum, takze bych mel mit napriklad v obyvaku jednotku o vykonu 4kW. Jaky vykon tedy hlavni vnitrni obyvakove jednotky zvolit a jaky vykon ma mit jednotka venkovni? Nechci at mi jede na max, ale platit za 5kw mi prijde uhozene jen do obyvaku, kdyz cely dum ma TZ take 5kW.

2. Ja rok 2019 a proto se zeptam, jakeho vyrobce a znacku dnes doporucujete. Samozrejme chci spolehlivy a tichy produkt, ktery budu moci ovladat pres wifi treba na telefonu, coz dle vseho take uz neni zadny luxus. Nemohu si dovolit koupit to nejdrazsi, ale nejaky rozumny standard.

3. Je neco, cemu se vyhnout nebo na co si dat pri instalaci pozor? Rozvody jsou hotove, kondenzat odteka pod fasadou odvodem do kacirku.

4. Je mozne kombinovat jednotky co se znacky tyce, zcela libovolne? teoreticky mit kazdou klimu jineho vyrobce a pojede vzdy jen tak, kterou si pustim?

Dekuji pekne za vsechny komentrare.
Ondra

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Kohout15.04.2019 20:31
Leoš Petrla14.04.2019 17:47

Příspěvky
Autor: Pavel Kohout
Datum: 15.04.2019 20:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104926
reakce na ...
Dobrý den,

nějak jsem z Vašeho dotazu nepochopil, zda se bavíme o výkonech pro vytápění nebo pro chlazení. Pokud máte ztrátu objektu 4,5 kW a topíte podlahovkou, tak klimatizační jednotka vám stačí jen malého výkonu na vytápění v přechodném období, kdy nebudete chtít pouštět podlahovku, nebo na urychlení zátopu. Otázka je režim chlazení, zde je nutné spočítat zisky dle orientace stavby a velikosti oken atd.

Máte hotové rozvody Cu potrubí pro chladivo a nemáte stanovený výkon multisplitu? Podle čeho jste určil dimenze Cu?

U multisplitu se vždy vychází z počtu portů (tj. počtu vnitřních jednotek), z jmenovitého výkonu a max. připojitelného výkonu. Např. 4 portový multisplit Panasonic CU-4Z68TBE má jmenovitý výkon 6,8 kW, ale lze na něj napojit vnitřní jednotky až 11,5 kW (ale nemohou pak běžet současně, max. výkon je těch 6,8 kW). Každou vnitřní jednotku lze regulovat sólo.

Nelze kombinovat různé vnitřní a venkovní jednotky, vždy jen od stejného výrobce a stejné řady. Kvalitní výrobky jsou Daikin, Mitsubishi, Panasonic, LG, Toshiba. Levnější Midea, Sinclair atd.

Chladivo R32 je v katergorii A2L (mírně hořlavé). Pokud náplň systému přesáhne 1,8 kg, je nutná kontrola objemu místnosti, aby nebyla překročena kritická koncentrace chladiva v místnosti v případě úniku. Zde záleží, jaké máte vnitřní jednotky, zda kanálové, nástěnné, parapetní.

Kontaktujte nějakou renomovanou firmu, co dělá chlazení. Navrhnou Vám multisplit tak, aby to spolehlivě a úsporně chodilo.
PK

Autor: Leoš Petrla
Datum: 14.04.2019 17:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127850
reakce na ...
Dobrý den,
k vašim dotazům.
Pokud budu vycházet z katalogů , tak multisplit venkovní jednotka pro 4 vnitřní má cca 8kw jmenovitý chladící výkon. Co se týče výrobce, tak wifi v základu už několik výrobců nabízí. Určitě vybírejte klimatizaci s chladivem R32, má lepší chladící výkon než klima s chladivem R410a. Je tak o něco úspornější a údajně i tišší. Pokud by jste vybíral jednotku s R410, tak si pohlídejte množství chladiva v jednotce aby nepřekročilo 2,39kg. Vyhnete se tak nutným ročním revizím, kterým taková klimatizace podléhá. Navíc u chladiva R410 může být do budoucna problém se servisem. Kombinovat jednotky od různých výrobců není možné.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama